به روز شده: ۱۹:۲۳ تهران - یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲

ناطق نوری: چرا وقتی هنوز دادگاه برای کسی برگزار نشده،‌ آبرویش را می‌بریم

امروز: یک عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بحث آبروی افراد مدنظرمان است، چرا تا پرونده کسی روشن نشده و محاکمه و دادگاه برای او برگزار نشده،‌ آبرویش را می‌بریم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری در مراسم ختم ابوالفضل حاجی‌حیدری از مبارزین انقلاب اسلامی با بیان اینکه مجالسی اینچنینی باید وجه آموزش، تنبه و تذکر برای همگی داشته باشد، گفت: چه بسا کسی ثروت و امکاناتی دارد، ولی از او یاد نمی‌شود و حتی ممکن است عده‌ای هم از رفتن چنین شخصی خوشحال شوند پس باید دید که این فرد چه کرده است. آنها چه خوب و چه بد رفته‌اند ولی ما باید از این اقبال‌ها و عدم اقبال‌ها الهام و درس بگیریم.

وی افزود: باید بپرسیم که چه می‌شود کسی مثل مرحوم عسگراولادی و حاج‌ابوالفضل حیدری وقتی از دنیا می‌روند آن موج و آن مجالس ترحیم برگزار می‌شود. این مجالس همه باید برای ما آموزش و تنبه باشد و به فکر فرو برویم که این اشخاص چه کرده‌اند که محبوب شده‌اند.

وی در ادامه بارزترین صفت ابوالفضل حاجی‌حیدری را اخلاص او عنوان و اظهار کرد: قیام، حرکت و حرف زدن و مبارزه فقط باید برای خدا باشد. من یک بار از زبان ایشان نشنیدم که بگویند ما بودیم که انقلاب و مبارزه کردیم، پس سهم ما کو؟ ایشان حتی حاضر نبودند در سالروز پیروزی انقلاب جلوی دوربین بروند و مصاحبه کنند و بگویند که من ۱۳ سال در زندان بودم. حال برخی از ما در ۲۲ بهمن، سالروز پیروزی انقلاب وقتی جایی پیدا می‌شود، خرج می‌کنیم که بگوییم من در راهپیمایی و فلان‌جا بوده‌ام . این افراد چنان خودشان را انقلابی جلوه می‌دهند که باعث تعجب انسان می‌شوند و آدم از خودش می‌پرسد که اینها از کجا پیدایشان شد.

ناطق‌نوری در ادامه گفت: بندگان خالص خدا اخلاص دارند و نمی‌گویند چرا عکس و فیلم من را نشان نمی‌دهند. کاری که برای خدا انجام شده است را باید با او حساب کنیم و اگر کارمان برای خدا نیست، چیست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه دیگر صفت ابوافضل حاجی‌حیدری را تواضع و فروتنی او خواند و با بیان این‌که این صفت از علائم تقواست، گفت: آدم‌های با تقوا دروغ نمی‌گویند، تهمت نمی‌زنند، فحش نمی‌دهند، غیبت نمی‌کنند و مردم را به جان هم نمی‌اندازند، ، راه درست را طی می‌کنند.

ناطق‌نوری با بیان این‌که آدم‌های با تقوا افراط‌گر و تندرو نیستند، بلکه معتدل هستند، گفت: هم‌اکنون یکی از بدبختی‌های کشور ما این است که گرفتار تندروها و بی‌ترمزها هستیم. حال چه چپ، چه راست باشد. تندروی و نامتعادل حرکت کردن به کشور و انقلاب ضربه می‌زند. ما میزان داریم و میزان ولی فقیه و ولی امر مسلمین است. معنا و ابعاد ولایت فقیه نیز بیان شده است. اوامر ولی، مولوی و ارشادی است و اینکه تکلیفان در مولوی و ارشادی چیست نیز بیان شده است. حال برخی کاسه‌های داغ‌تر از آش هستند که اینها زمان امیرالمونین هم بودند و آخرسر هم جزو خوارج شدند.

وی گفت: علامت سجده روی پیشانی خوارج دیده می‌شد و آستین لباسشان پاره می‌شد، اینها به ظاهر زاهد بودند اما امیر اموالمنین علی (ع) در موردشان می‌گفت که خطر اینها از کفار بیشتر است.

ناطق‌نوری ادامه داد: به برخی گفته می‌شود که ولی امر و ولی فقیه موضوعی را فرموده‌اند، اما افراطیون می‌گویند که برخی چیزها را ایشان مصلحت نمی‌دانند و ما باید جاده صاف کن باشیم که در واقع این جلوتر از امام حرکت کردن است.

وی اظهار کرد: تکفیری‌ها و القاعده و این مرزها از کجا آمده‌اند. این تندروها به نام اسلام، فساد و جنایت می‌کنند، سر می‌برند و قلب طرف را می‌خورند و به زنان مردم تعدی می‌کنند و فکر هم می‌کنند با این کارها به بهشت می‌روند.

وی در ادامه متکبر و خودخواه نبودن را از دیگر صفات مرحوم حاجی‌حیدری دانست و گفت: آدم‌های باتقوا اینگونه‌اند و برای خود کلاس نمی‌گذارند. می‌بینیم که شخصی وقتی این طرف میز بوده، صدایش یک طور است و وقتی به او می‌گویند تو رییس یک بخش هستی، صدایش عوض و قیافه‌اش طور دیگری می‌شود. حال باید پرسید پیغمبر (ص) و امیر المونین (ع) کلاس می‌گذاشتند؟

این عضو تشخیص مصلحت نظام در ادامه خوش‌اخلاقی و حسن خلق را از دیگر ویژگی‌های مرحوم ابوالفضل حاجی‌حیدری عنوان و تصریح کرد: مومن صورت شاد دارد، در حالی که برخی عبوس و گرفته‌اند و وقتی انسان به آنها نگاه می‌کند، غم عالم را می‌گیرد. مومن باید شاد باشد و هر غمی را در دل بگذارد. ضمن اینکه بعد از انجام واجبات چیزی مثل حسن خلق انسان را به خدا نزدیک نمی‌کند، بنابراین باید با زن و بچه و مردم و در جامعه خوش‌اخلاق بود و به مردم احترام گذاشت.

وی در ادامه گفت: وقتی می‌خواهیم با آدم‌ها روبه‌رو شویم که یا کوچک‌تر از ما و یا بزرگتر و یا هم سن ما هستند، باید به این موضوع توجه کنیم که لازم است به کوچک‌ترها احترام بگذاریم و احتمال بدهیم که او چون کوچکتر از ماست گناه کمتری دارد و به خدا نزدیک‌تر است.

وی افزود: وقتی با بزرگتری از خود مواجه می‌شویم، احتمال دهیم که او بیشتر بندگی خدا را کرده است و وقتی با هم سن خود مواجه می‌شویم باید به او احترام بگذاریم؛ چراکه ما از گناهان خود خبر داریم ولی از او خبر نداریم بنابراین چه بسا او بهتر از ما باشد.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که موفقیت پیامبر (ص) خدا به خاطر حسن خلق ایشان بوده است، گفت: پیامبر (اص) این موضوع را مورد توجه قرار می‌دادند که مردم حال قیافه گرفتن را ندارند و بنابراین برایشان قیافه نگیرید و با حسن خلق با آنها رفتار کنید. ایشان می‌فرمایند کسی که روز قیامت به من نزدیک است، راستگو ترین و خوش‌اخلاق‌ترین مردم است. همچنین ایشان این موضوع را می‌فرمودند که کسی نماز شب می‌خواند و روزه می‌گیرد، ولی بد دهن و بداخلاق است، آن نمازها و روزه‌ها به دردش نمی‌خورد و حتی چنین فردی اهل جهنم خواهد بود.

وی در همین راستا اظهار کرد: مرحوم ابوافضل حاجی‌حیدری لبخند بر لب داشت و حسن خلق یکی از خصوصیات ایشان بود.

ناطق‌نوری در ادامه سخنان خود، دقت در بیت‌المال را از دیگر خصوصیات حاجی‌حیدری عنوان کرد و با بیان این‌که حواس ایشان به حلال و حرام و بیت‌المال بود، گفت: مردم ما یکدفعه از تلویزیون و روزنامه‌ها و سایت‌ها می‌شنوند که فلان‌جا بردند و خوردند، سه هزار میلیارد اینجا و ۱۰۰ هزار میلیارد از آنجا رفت. حال صحبت من این است یا این موضوعات را به مردم نگویید یا اگر می‌گویید تا آخر جلو بروید تا مردم بفهمند ته کاسه چه شده است و کدام پرونده درست است و کدام پرونده درست نیست تا مردم ماجرا را بفهمند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مردم را به تردید و بی‌اعتباری و شک درباره خودمان و نظام و انقلابمان نیندازید. اگر می‌بینید بیت‌المال را کسی حرام کرده، رودربایستی نکنید. با مردم تعارف نداشته باشیم. نگوییم بد است و آبروی فرد می‌رود. اگر بحث آبرو را در نظر داریم، پس چرا وقتی پرونده کسی روشن نشده و برای او محاکمه و دادگاه برگزار نشده، آبرویش را می‌بریم.

وی در ادامه گفت: چرا وقتی خودمان به مطلبی می‌رسیم، حرفی نمی‌زنیم. باید این تضادها را حل کرد و مردم را از تردید بیرون آورد.

ناطق نوری در بخش پایانی سخنان خود، دیگر خصوصیات مرحوم حاجی‌حیدری را خدمت به خلق و محرومان تا آخرین روزهای عمرش دانست و گفت: ایشان در آخرین لحظات عمرشان می‌گفتند آنچه را که من باید امضا کنم بیاورید.

وی همچنین اظهار کرد: حاجی‌حیدری بزرگترین خدمت را به کمیته امداد در باب خود اشتغالی انجام داد و باید گفت که ایشان از بنیانگذاران و احیاکننده خوداشتغالی در کمیته امداد بودند و چقدر بچه‌های فقیر را آموزش دادند و خودکفا کردند تا اینها زندگی‌شان را با عزت بگذرانند و همه اینها برکاتی است که از چنین انسان پربرکتی حاصل شده که امیدواریم ذخیره آخرت ایشان باشد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • انتقال ناگهانی لقمان مرادی به دادگاه و نگرانی از وضعیت وی
 • آغاز دادگاه سه نماینده متهم در اختلاس بزرگ با حضور مه آفرید خسروی
 • فاطمه هاشمی به رای دادگاه اعتراض کرد
 • برگزاری دادگاه ۴ درویش گنابادی پس از ۱۰ ماه بازداشت موقت
 • وکیل علی مطهری: پرونده موکلم دیگر قابل رسیدگی در دادسرا نیست
 • برگزاری دادگاه پرونده میثم عبادی؛ شهید ۱۶ ساله جنبش سبز
 • علی یونسی: مرتضوی افراد بیگناه را احضار می کرد و آبروی آنها را می ریخت
 • دو نشریه دیگر با شکایت دادستانی محاکمه می شوند
 • پورمحمدی: اگر دادگاه موسوی و کروبی برگزار می‌شد دوباره شاهد کشمکش و راهپیمایی‌ می‌بودیم/نظام تشخیص داده موسوی و کروبی در محدودیت باشند
 •  
  آخرین اخبار
 • هاشمی رفسنجانی: عده‌ای از مردم از تندروی‌های دهه اول انقلاب رنجیدند
 • محمدرضا خاتمی و محمد کیانوش راد هم نامه مردمی برای رفع حصر را امضا کردند
 • امضا و اعلام حمایت همسر شهید باکری از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • روایت معصومه ابتکار از حمله به ۲ محیط بان با تبر
 • صدا و سیما همچنان پیشرو در تبعیض های باندی و سلیقه ای؛ این بار سانسور هاشمی رفسنجانی
 • واکنش به اظهارات صالحی درمورد کانون نویسندگان: پوست‌اندازی کانون به معنای "ننویس" و "نگو" نشدنی است
 • نامه‌ دراویش زندانی به روحانی: اگر غم آسیب زوال دارید، ستم بر درویشان را پایان دهید
 • مدیر مسئول آسمان آزاد نشد
 • ظریف سرانجام عصبانی شد/لطفا حرفهای صهیونیستی را تکرار نکنید
 • احضارهمسر فیض الله عرب سرخی، عضو ارشد مجاهدین انقلاب به دادگاه انقلاب
 • خدمات دندانپزشکی بیمه شد
 • مدیر پیست دربندسر: یک‌سال و نیم است جواب نامه ما را نمی‌دهند
 • پایان ممنوع‌الکاری هانیه توسلی در تلویزیون
 • درخواست وزیر تعاون برای بسیج عمومی برای کاستن از مشکلات و رنج کودکان خیابانی
 • نامه پنج نویسنده کودک و نوجوان به خانواده های ایرانی؛ امسال به بچه ها کتاب عیدی بدهید
 • جزئیات تازه از قیمت گاز در سال ۹۳/ افزایش ۳۰ درصدی عوارض قبوض گاز
 • بانک مرکزی نرخ ارزهای دولتی را ثابت اعلام کرد
 • پیشی گرفتن دولت از جیب مردم در پرداخت هزینه دارو
 • فائزه هاشمی: از دوره ریاست رهنورد در دانشگاه به نیکی یاد می شود
 • توافق جدید نفتی تهران- توکیو/ نفتکش‌های ژاپنی به ایران بازگشتند
 •