به روز شده: ۱۵:۲۲ تهران - سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲

حسین راغفر: جنبش ضدفساد ضرورت امروز ایران

امروز: دولت یازدهم باید پرچمدار نهضت ضدفساد در کشور باشد تا چشم‌انداز روشنی از کار و تلاش و برنامه‌ریزی پدیدار شود. بدون مبارزه با فساد، امنیت اقتصادی و آرامش در تصمیم‌سازی‌ها پدیدار نمی‌شود. توجه داشته باشیم که فساد فقط در قوه مجریه نیست بلکه احتمال وقوع فساد در قوه مقننه و قوه قضاییه نیز وجود دارد و به همین دلیل مبارزه با فساد باید گسترده و جامع باشد.

حسین راغفر، اقتصاددان ایرانی در سمینار مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها و اخلاق کسب و کار که روز گذشته در اتاق ایران برگزار شد ضمن بیان نکات یاد شده، به روزنامه اعتماد گفت: اگر جنبش ضدفساد در جامعه زاد و رشد نیابد و به صورت موثر با جریان فسادآمیز در اقتصاد مبارزه نشود کسب و کار شهروندان به جایی نمی‌رسد.

این استاد اقتصاد تاکید کرد جامعه بهنجار و سازگار و روبه رشد زمانی وجود خواهد داشت که تا حد امکان ارکان جامعه از فساد عاری و دور باشد. به گفته راغفر، در حالی که انحصارهای جدی در اقتصاد کشور ایجاد شده و راه را بر فعالیت‌های سالم تنگ کرده‌اند مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها موضوع بسیار بااهمیتی خواهد شد.

وی گفت یکی از دلایل صدور سرمایه انسانی در ایران از ۱۰۰ سال پیش تا امروز وجود همین انحصارها و فساد اقتصادی بوده است. در چهار سال گذشته نیروهای باکیفیت و گروهی از جوانان تحصیلکرده ایرانی از ایران خارج شدند و به کشورهای دیگر رفتند. جوانان ایرانی حتی اگر شغلی به دست آوردند که بسیار کار سختی شده است با این میزان از مزدهای فعلی و تورم شتابان چگونه می‌توانستند درآمد خوبی به دست آورند.

وی گفت: همین نرخ‌های پایین مزد که البته ناشی از شرایط اقتصادی است یکی از دلایل فقدان انسجام اجتماعی می‌شود و باید درباره آن فکری کرد. برخی از صاحبان بنگاه‌ها با توجه به شرایط موجود، دستمزدهایی پایین‌تر از حداقل مزد فعلی به متقاضیان کار می‌دهند. استثمار و بهره‌کشی از نیروی کار به ویژه زنان در بنگاه‌ها با مزدهایی کمتر از حداقل مزد در جامعه به وفور دیده می‌شود.

راغفر گفت، مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها یک حرکت داوطلبانه از طرف صاحبان بنگاه‌ها برای پر کردن نابرابری‌های اجتماعی است که نباید دستمایه برخی رفتارهای غیرقانونی تحت عنوان کمک شود. در هشت سال گذشته دولت‌های نهم و دهم حتی از بودجه‌های عمومی به برخی نهادهای خاص تحت عنوان کمک به تشکل‌های مدنی پرداخت کرده‌اند که نوعی پولشویی به حساب می‌‌آید. از همان بودجه‌های سالانه‌یی که بلافاصله دولت نهم تدوین و تصویب کرد، این مساله به چشم می‌آمد.

وی سپس به موضوع گسترش نهادهای مردمی و مدنی در جهان اشاره کرد و گفت، در ایران متاسفانه نگاه سیاسی به نهادهای مدنی وجود دارد و کارکرد آنها با تردید و شک‌ بررسی می‌شود. حرکت‌های تحت عنوان مسوولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها نیز همین‌طور است و این نگاه کار کردن را سخت می‌کند. وی افزود: جامعه بسامان زمانی پدیدار می‌شود که انسجام اجتماعی در سطح مناسبی ایجاد شود و یکی از راه‌های گسترش انسجام اجتماعی همین مسوولیت‌پذیری شرکت‌هاست. دولت‌های ایران مسوولیت‌های خود را مطابق با آنچه در قانون اساسی آمده است کمتر اجرا می‌کنند و کارها راکد و وظیفه شرکت‌ها سنگین‌تر می‌شود. دولت‌ها نقش بسیار قابل توجهی در تامین امنیت اجتماعی و آسان‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و آنچه تحت عنوان وظایف شرکت‌ها در مسوولیت‌پذیری اجتماعی است دارند و باید دولت‌ها این نقش خود را به درستی ایفا کنند.

تعادل و بی‌تعادلی

فاطمه دانشور، رییس کمیسیون اخلاق کسب و کار و مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها در این همایش گفت: دنیای فعلی فاقد تعادل عمومی است و ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. چهار میلیون کودک بازمانده از تحصیل، ۲/۲ میلیون معتاد در کشور، وجود ۴۰ درصد افراد زیر خط فقر مطلق، رتبه اول فرار مغزها در میان ۹۱ کشور جهان، بحران آب، بحران آلودگی هوا و خاک در کشور، گوشه‌هایی از عدم تعادل‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و آب و هوایی ایران است. محیط کسب و کار ایران از رتبه ۱۴۴ در سال ۱۳۹۱ به ۱۵۲ در سال جاری رسیده است. رتبه ایران در حکمرانی خوب ۷۶، در رعایت اخلاق کسب و کار ۶۶ و شاخص ادراک فساد ۱۴۴ است که شاخص‌های خوبی نیستند.دنیا درباره مسوولیت اجتماعی گام‌های بلندی برداشته است. در اتحادیه اروپا سال مسوولیت اجتماعی تعیین شده، تدوین استراتژی ملی و برنامه اقدام ملی، مسوولیت اجتماعی بنگاه‌ها توسط تمام کشورهای اروپایی، تشکیل دپارتمان‌ها و کمیته‌های مسوولیت اجتماعی در بازارهای سهام بخشی از فعالیت‌های مسوولیت‌پذیری اجتماعی در اتحادیه اروپا است.

ما می‌دانیم که مشکل وجود دارد اما برای حل آن آیا تلاش کافی انجام می‌شود؟ باید به این پرسش مهم جواب منطقی داد. دنیا می‌داند و به این نتیجه رسیده است که فقط با همکاری بخش خصوصی، دولت و سازمان‌های غیردولتی است که دستیابی به توسعه پایدار امکان‌پذیر می‌شود. ما معتقدیم با دستورالعمل‌های اداری عدم تعادل‌ها از بین نمی‌رود و تنها با اجماع نخبگان است که امور قابل تغییر است. به گفته دانشور، عضو شورای شهر تهران، رهبری و فرآیندهای سازمانی، بازار و صنعت، محیط‌زیست و جامعه و کشور از ابعاد قابل توجه مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها به حساب می‌آیند.او ادامه داد: مسوولیت اجتماعی یک استراتژی است نه ابزاری برای امور خیریه و این باید در کانون توجه قرار گیرد. مسوولیت اجتماعی حرکت از ناکارآمدی را به سمت مدیریت اثربخش و بوم‌شناختی سازمان امکان‌پذیر می‌کند.

پولشویی نشود

مرتضی بهشتی، دبیرکل اسبق کنفدراسیون صنعت ایران و یکی از کارشناسان ورزیده صنعتی در این سمینار گفت: ۱۳ سال پیش بود که ما در انجمن مدیران صنایع موضوع مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها در ایران به مثابه فصل نو در شرایط بنگاهداری و مناسبات شرکت‌ها با جامعه را مطرح کردیم. خوشبختانه در این مدت برخی افراد و نهاده‌ها با جدیت در این باره فعالیت کردند و کار گسترده شده است.وی گفت: مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها به یک رویداد تاریخی در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد که رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی موجب رشد سریع درآمد یک شرکت نفتی بزرگ شد ومدیران این شرکت تصمیم گرفتند بخشی از این درآمد را به کارهای خیر و کارهایی که به بالندگی جامعه‌ کمک می‌کند اختصاص دهند.دکتر بهشتی تاکید کرد: یکی از خطرات در این عرصه استفاده برخی گروه‌ها از نهادهای مدنی و کارهای تحت عنوان مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها و پولشویی از طریق این نهادهاست. باتوجه به داوطلبانه بودن فعالیت‌های خیرخواهانه شرکت‌ها نباید این اقدام را در چارچوبی قرار داد که الزام بر آن حاکم باشد و نوعی اجبار برای انجام این امور دیده شود. در کشورهایی که قانون‌گریزی دولت‌ها مشهود است الزامی و قانونی کردن مسوولیت‌پذیری شرکت‌ها می‌تواند تهدیدآمیز باشد.

دموکراسی و مسوولیت‌پذیری

مجیدرضا حریری، یکی دیگر از سخنرانان این سمینار بود که گفت: مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها رابطه تنگاتنگ با دموکراسی دارد. هرچه دموکراسی نهادینه‌تر باشد مسوولیت‌پذیری شرکت‌ها که در چارچوب حکمرانی خوب جای می‌گیرد معنا پیدا می‌کند.وی نیز توضیح داد که احتمال استفاده‌های غیرقانونی و پولشویی در پوشش خیریه‌ها وجود دارد وباید مراقب باشیم.حریری ادامه داد: برخی افراد فرصت‌طلب ممکن است از همین موضوع استفاده‌های نامطلوب کنند و ما باید مراقب باشیم که این اتفاق نیفتد.

گزارش از اعتماد-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حسن روحانی: باید با ویژه خواری و فساد در حوزه نفت و گاز مبارزه کرد
 • ابعاد تازه ای از پرونده های اقتصادی در دولت پاکدستها
 • ابراهیم نکو: فسادهای مالی افشا نشده نجومی است،شاید دولت شهید شود
 • اکبر ترکان؛مشاور ارشد رئیس‌جمهور: به زودی از یک فساد ده‌ها هزار میلیاردی پرده‌برداری می‌شود
 • روحانی: ملت نمی‌پذیرد که پول بیت‌المال در جیب مفسدان و افراد خاصی باشد
 • روحانی: آماده روابطی سازنده‌تر با کشورها هستیم/ از ابتدا در مذاکرات جدی بودیم
 • آذر منصوری: امروز ما به شدت نیازمند گشایش بیشتر در فضای سیاسی کشور هستیم
 • چگونه در دولت دهم ۳ هزار نفر بدون کنکور بورسیه دکتری شدند؟/برخی از آنها حتی کف معدل را هم نداشتند
 • محسن صفایی فراهانی: برای من سخت‌تر از دوره زندان، دیدن وضع کشور است
 •  
  آخرین اخبار
 • هشدار سعید لیلاز به دولت: پرداخت یارانه های نقدی را ادامه دهید
 • بزرگداشت سومین سالگرد حصر رهبران جنبش سبز در گوتنبرگ
 • دکترسازی در دانشگاه هنر اصفهان؛ مدرک‌فروشی به مدیران احمدی‌نژادی
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: آزادی رحیمی با «وثیقه» غیرقانونی است
 • خشکی دریاچه ارومیه پنج میلیون نفر را مهاجر می‌کند
 • آماده‌باش برای افزایش بهای بنزین
 • وفا قادری، فعال کارگری آزاد شد
 • فرزند سردار شهید نظری به یک سال حبس محکوم شد
 • ضیافت شام کاترین اشتون و ظریف در وین
 • هاشمی رفسنجانی: از غربی‌ها انتظار داریم، تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی‌ها قرار نگیرند
 • شمخانی: مصمم به ادامه مذاکرات با فرجام تحقق بی قید و شرط خواسته ملت هستیم
 • چهارده زندانی ایرانی از افغانستان به ایران انتقال یافتند
 • موسویان: توافق هسته‌ای نیازمند مصالحه از جانب ایران و غرب است
 • آیت الله خامنه ای: نشانه‌های خوشبین نبودن به مذاکرات اکنون در حال آشکار شدن است
 • گلایه ظریف از برخی نمایندگان مجلس
 • سعید مرتضوی: احمدی‌نژاد سناریوی فاضل لاریجانی را طراحی کرد
 • امضا و اعلام حمایت فائزه هاشمی از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • امضا و اعلام حمایت حسین زمان از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • پخش «سرزمین کهن» از شبکه تماشا هم متوقف شد/ دردسرهای ادامه‌دار کمال تبریزی
 • شرایط دشوار نادر جانی، جانباز سبز، در زندان اوین
 •