به روز شده: ۱۸:۱۰ تهران - دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲

یکی از عوامل سلامت انتخابات ۹۲ از دیدگاه علی مطهری: رهبری با تندی به نمایندگان خود تذکر داد/غدیرخم قرار بود رفع حصر شود اما به دلیلی اینکار نشد/ قرار بود کم کم رفع حصر شود

امروز: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ‌قبلا هم گفته‌ام یا طرفین از خطاهای یکدیگر بگذرند یا اینکه همه عوامل موثر در جریانات فتنه ۸۸ به طور همزمان محاکمه علنی شوند و هر چه دادگاه حکم کرد همه قبول کنیم.

به گزارش فارس،

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان در پاسخ به دانشجویی که نظر وی را درباره حوادث ۸۸ پرسید، گفت: در مورد نقش سپاه در انتخابات مجلس باید گفت مدارک کافی هم داشتم و امر روشنی هم بود و کسانی که رأی آورده بودند می‌گفتند سپاه از ما حمایت کرد؛ در مورد سال ۸۸ به خاطر ندارم با صراحت گفته باشم سپاه دخالت داشته است ولی به طوری کلی اشتباهی اساسی در آن سال رخ داد و آن هم اینکه عده‌ای راه افتادند و گفتند نظر رهبری به احمد‌ی‌نژاد است و همین امر منشأ اشتباه و حوادث شد.

مطهری بیان داشت در سال ۹۲ مشاهده کردیم که رهبری به صراحت فرمودند نظر من را در مورد کاندیدای اصلح هیچ کس نمی‌داند و ایشان با تندی به نمایندگان خود گفته بودند به هیچ وجه حق دخالت در انتخابات را ندارید و این امر یکی از عوامل سلامتی انتخابات در سال جاری بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز معتقدم سپاه و بسیج در انتخابات دخالت داشتند گفت: آنها هدف مقدسی داشتند و گمانشان این بود که نظر رهبری به کاندیدایی خاص است و وظیفه دارند که وارد شوند در حالی که این امر اشتباه است و در انتخابات اگر نظر رهبری به شخصی هم باشد مردم می‌توانند به دیگری رأی دهند البته هیچگاه در زمان امام راحل و رهبر معظم انقلاب ایشان نظر خود را در مورد شخص خاصی ابراز نکرده‌اند.

وی افزود: باید نوع برداشت خود را از ولایت فقیه اصلاح کنیم؛ اینگونه نیست که بدانیم نظر ایشان در انتخابات چیست و پس از آن همه ساکت باشیم.

مطهری با اشاره به احکام حکومتی گفت: در اینگونه مسائل لازم است همه اطاعت کنند ولی اگر در مسائل دیگر کسی خلاف نظر رهبری عقیده و نظری داشت ضد ولایت فقیه نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ولایت فقیه را اصلی مترقی دانست و اظهار کرد: با این حال برخی چنان آن را می‌نمایانند که دیگران گمان کنند ولایت فقیه مخالف آزادی بیان و عقیده و دموکراسی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تقابل برخی نمایندگان با دولت گفت: عده‌ای نگران بازگشت شرایط دوران اصلاحات از نظر سیاسی و فرهنگی هستند هرچند به نظر من تساهل و تسامح در دوران احمدی‌نژاد بیشتر از دوران اصلاحات بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: البته دولت هم اصول‌گرایان را چندان به کار نگرفته و انتظار بیش از این بوده است و این یکی از گلایه‌های نمایندگان به شمار می‌رود زیرا احساس می‌کنند نقشی در اداره کشور ندارند.

وی بیان داشت: برخی نمایندگان شاید گمان کنند دولت با اصولگرایان بیگانه است و به همین دلیل رأی منفی می‌دهد ولی اکثریت مجلس چنین تفکری ندارد؛ برخی افراد هم البته به نظر می‌رسد به دنبال ضربه زدن هستند و می‌خواهند چوب لای چرخ دولت بگذارند.

سوال دیگری که از مطهری صورت گرفته در مورد حصر بود و وی گفت: در ایام غدیر خم بنا بر این بود که رفع حصر شوند ولی جوی که در مطبوعات به راه افتاد و برخی اصلاح‌طلبان آن را به عنوان پیروزی خود قلمداد کردند و شنیده‌ام به همین دلیل این موضوع کنار گذاشته شد.

وی اضافه کرد: از آن موقع به بعد رفتارها هم تندتر و شدیدتر شد؛ از منبعی موثق شنیده‌ام که به مرور حصر رفع شود به گونه‌ای که خیلی هم احساس نشود.

مطهری با بیان اینکه برنامه این کار عقب افتاده است گفت: این اراده هست ولی از طرفی عده‌ای معتقدند اینها مفسد فی الارض هستند و همین که نگاه داشته‌اند لطف به آنهاست؛ به نظر من باید تعیین تکلیف صورت بگیرد تا هزینه‌ای برای نظام در بر نداشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: معتقد نیستیم که موسوی و کروبی هیچ خطایی نکرده‌اند؛ اعلام برنده بودن در شب انتخابات عملی خلاف قانون بود هر چند نحوه اعلام نتایج هم اشتباه بود به طوری که بعد از ظهر همان روز اعلام شد که احمدی‌نژاد با ۶۳ درصد آراء پیروز شده است.

وی با بیان اینکه اینگونه هیجانات بر اینها تاثیر گذاشت عنوان داشت: کاندیدای ریاست جمهوری نباید از چنین مسائلی تاثیر بپذیرد زیرا حداکثر این است که حق یک فرد ضایع شده؛ حق امیرالمومنین(ع) ضایع شد ولی ایشان به خاطر مصلحت اسلام از آن گذشتند بنابراین باید به شورای نگهبان مراجعه می‌شد؛ همه باید دست به دست همه بدهیم و حتی اگر همین افراد از حصر خارج شوند رفتاری نداشته باشند که طرف مقابل تحریک شود.

مطهری افزود: قبلا هم گفته‌ام یا طرفین از خطاهای یکدیگر بگذرند یا اینکه همه عوامل موثر در جریانات فتنه ۸۸ به طور همزمان محاکمه علنی شوند و هر چه دادگاه حکم کرد همه قبول کنیم.

دانشجویی دیگر سوال خود را در مورد تفسیر یکی از جملات آیت الله خمینی در مورد انتقاد و سوال از زمامداران بود که مطهری عنوان کرد: هیچ مقام غیر قابل انتقادی نداریم؛ شهید مطهری گفته است هر مقام غیر معصومی اگر در جایگاه غیر قابل انتقاد قرار گیرد فاسد می‌شود و جامعه را نیز به فساد می‌کشاند.

وی گفت: برخی می‌خواهند فضایی ایجاد کند که کسی جرأت انتقاد پیدا نکند در حالیکه رهبر معظم انقلاب چنین نظری ندارند و حتی در مقابل تملق برخی می‌گویند چنین چیزهایی را نگویید.

مطهری تصریح کرد: مشکل در نوع ولایت‌مداری برخی از ماست زیرا برخی می‌خواهند همواره یک بت بسازند و دور آن بچرخند.

مطهری تصریح کرد: از زمانی که وارد مجلس شدم تا امروز به این نتیجه رسیده‌ام که مشکل کشور ما این است که برداشت صحیحی از ولایت فقیه و حفظ حقوق شهروندی نداریم و حفظ حقوق مردم را نقطه مقابل حفظ نظام می‌دانیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح نظام در این است که اشتباهات را بگوییم و انتقاد کنیم؛ نگوییم به خاطر حفظ نظام از حقوق مردم بگذریم؛ برداشت غلط از سخنان امام و رهبری نکنیم.

وی در ادامه به سوال دیگری با موضوع لزوم یا عدم لزوم همه پرسی برای اجرای قانون هدفمندی یا توافق با غرب عنوان داشت: رفراندم در مورد هر موضوعی اجرایی نیست زیرا دموکراسی ما مقید به احکام اسلامی است و در برخی مسائل که حساسیت زیادی دارند و تخصصی هستند باید مصلحت کشور را در نظر گرفت و جای همه پرسی نیست.

مطهری خاطرنشان کرد: مارکس می‌گوید دین و دولت و سرمایه همواره دستشان برای استعمار و استثمار مردم در یک کاسه است ولی ما این نوع تفکر را قبول نداریم که روحانیت و سرمایه‌داران با حکومت‌ها برای استعمار ملت‌ها همکارند و لااقل روحانیت شیعه نشان داده است همواره در کنار مردم بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌توان ادعا کرد نظام بر اساس طرز تفکر شهید مطهری پیش می‌رود گفت: آثار ایشان مورد تایید است ولی نمی‌توان گفت هر چه اتفاق می‌افتد ناشی از اندیشه ایشان است.

سوال دیگری که از مطهری شد در مورد محاکمه علنی موسوی و کروبی و همه دست‌اندرکاران جریانات ۸۸ بود که وی گفت: در نطق دیگری گفته‌ام برخی می‌گویند اینها باید توبه کنند حرفی منطقی نیست زیرا توبه و عذرخواهی باید با اراده قلبی باشد ولی وقتی کسی می‌گوید مقصر نیستم یا مقصر اصلی نیستم سخن از توبه حرفی منطقی نیست.

وی ادامه داد: البته نگفته‌ام دادگاه صالح نداریم بلکه به محاکمات سال ۸۸ اعتراض داشتم و با توجه به اینکه دادگاه‌ها در شرایطی هیجانی برگزار شده بود از رئیس قوه قضائیه خواستم در احکام بازبینی شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • امضا و اعلام حمایت فائزه هاشمی از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • امضا و اعلام حمایت حسین زمان از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • مراسم گرامیداشت سه سال پایداری رهبران در حصر جنبش سبز برگزار شد
 • همه با هم امضا کنیم/ نامه‌ی مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • مساله ای به نام «حصر» و تصمیم سنجیده ای که برعهده شورای امنیت ملی است
 • اسماعیل گرامی مقدم: رهبران محصور جنبش سبز تقاضای آزادی نخواهند کرد
 • علی لاریجانی: شورای امنیت ملی باید درباره رفع حصر تصمیم سنجیده‌ای بگیرد
 • علی مطهری: دولت برای آشتی ملی و رفع کدورت‌ها چاره‌ کند/فشار افکار عمومی از فشار تندرو‌ها می‌کاهد
 • کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران: به سه سال حصرخانگی غیرانسانی پایان دهید
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله خامنه ای: نشانه‌های خوشبین نبودن به مذاکرات اکنون در حال آشکار شدن است
 • گلایه ظریف از برخی نمایندگان مجلس
 • سعید مرتضوی: احمدی‌نژاد سناریوی فاضل لاریجانی را طراحی کرد
 • پخش «سرزمین کهن» از شبکه تماشا هم متوقف شد/ دردسرهای ادامه‌دار کمال تبریزی
 • شرایط دشوار نادر جانی، جانباز سبز، در زندان اوین
 • جامعه ایرانی و دشمنانش
 • هشدار وزیر کشور درباره آخرین وضعیت مرزبانان ربوده‌شده: پاکستان امنیت ایجادنکند مداخله می​کنیم
 • وزیر آموزش و پرورش: با رفتار امنیتی نمی‌توانیم معلم را مدیریت کنیم
 • خودسوزی یکی از کارکنان صنعت نفت مقابل وزارت نفت پس از ورود رئیس‌جمهور به ساختمان
 • علیرضا رجایی از زندان اوین پس از ۱۸ ماه به مرخصی آمد
 • استیضاح وزیر راه و شهرسازی کلید خورد
 • متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران
 • ابعاد تازه ای از پرونده های اقتصادی در دولت پاکدستها
 • آزادی محمد رضایی عضو شورای فعالان ملی- مذهبی با پایان یافتن دوران حبس
 • اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد
 • ادامه انتقادها از جشنواره فجر به دولت اعتدال؛ ما فهمیدیم که ۸۸ چه اتفاقاتی افتاد، ولی شما آمدید تا جلوی اینها را بگیرید
 • تفنگش را زمین بگذاشت و بشکست/ فتوای علما می‌تواند عامل بازدارنده شکار بی‌رویه باشد
 • امضا و اعلام حمایت عیسی سحرخیز از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • نگرانی خانواده مریم شفیع پور از اجرای تهدیدات بازجو در صدور حکم
 • وزیر صنعت هم از دروغهای دولت قبل می گوید
 •