به روز شده: ۱۹:۰۲ تهران - یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

همه با هم امضا کنیم/ نامه‌ی مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر

امروز: در آستانه سومین سالگرد حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، راهی برای ما مردم باز شد که خواهان پایان آن هستیم و آن را خلاف منافع، مصالح و همبستگی ملی می دانیم.

به گزارش کلمه، محوریت این کنش مردمی بر اساس امضای اینترنتی نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور است. در این نامه، با اعلام حمایت از مجموعه برنامه ها و اهداف و وعده های دولت یازدهم، از رئیس جمهور خواسته شده تا نسبت به انجام یکی از وعده های خود مبنی بر رفع حصر اقدام لازم را به عمل آورد.

در این نامه کوتاه، ضمن اشاره به سوابق درخشان حصر شدگان در خدمت به انقلاب و کشور، حصر اقدامی غیر قانونی خوانده شده که تاثیرات روانی منفی و عمیقی بر روی بخش بزرگی از جامعه گذاشته است.

همچنین در این نامه با تاکید بر نقشی که رفع حصر در افزایش همبستگی ملی می تواند ایفا کند، تداوم آن خلافِ تدبیر و امیدسوز عنوان شده است.

نحوه مشارکت در امضای نامه

برای پیوستن به این حرکت مردمی، همان طور که ذکر شد، محوریت کار بر اساس راه اندازی سایتی طراحی شده که هر فرد تنها یک بار می تواند در آن ثبت نام کند.

همچنین این کمپین قرار است تا زمانی مشخص به کار خود پرداخته و طی روزهای آتی، زمان تاریخ نهایی دریافت امضاها نیز اعلام خواهد شد.

برای امضای نامه درخواست از رییس جمهور برای رفع حصر به دو طریق می توانید اقدام کرد:

۱- مراجعه حضوری به آدرس https://secure-kaleme.com/hasr. صفحه‌ای که در این آدرس قرار گرفته، در واقع بخشی از سایت کلمه است که برای سهولت دسترسی و ایجاد امنیت مضاعف برای کاربران، در آدرسی جداگانه ایجاد شده است. همراهان گرامی می‌توانند در این آدرس، نامه درخواست رفع حصر را خطاب به رئیس جمهور امضا کنند.

۲- تهیه امضاهای جمعی از سوی فعالان مدنی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و هنری: در صورت جمع آوری امضاهای جمعی و دریافت اسامی امضاکننده از سوی منابع موثق، سایت کلمه ضمن انتشار اسامی امضاکنندگان نامه در قالب خبری مجزا، اسامی که از امضای آنها اطمنیان حاصل شده را به دیگر اسامی خواهد افزود. این اسامی را می توانید به روابط عمومی سایت کلمه به آدرس info[@]kaleme.com ارسال کنید.

بر اساس گزارش تیم فنی کلمه، آدرس ایمیل افراد امضا کننده توسط یک کلید بلند که فقط یک نسخه از آن موجود است، رمزگذاری و در سرور نگهداری می شود‪.‬ امضا کنندگان لازم است برای اطمینان از امنیت و امضای خود، به "‪https‬" در ابتدای آدرس صفحه‌ای که امضا می‌کنند، دقت کنند.

پشتوانه تحلیلی درخواست عمومی رفع حصر

این حرکت اجتماعی که بارها در شبکه های اجتماعی مختلف مورد پی گیری و بحث قرار گرفته، پیش از این قرار بود برای "هزارمین روز حصر" آغاز شود. اما بر اساس نظرات مختلفی که وجود داشت و اینکه برخی اخبار احتمال رفع حصر را در اعیاد مختلف مطرح می کردند، با وجود عدم باور این وعده ها و شایعات از سوی پی گیران این گونه حرکات مدنی و مردمی، مدتی در کار تاخیر شد تا راه برای کسانی که همراه با حسن نیت معتقدند که در سکوت و عدم دخالت اجتماعی، رفع حصر بهتر و سریع تر به سرانجام می رسد، باز باشد.

اما با کمال تاسف علی رغم شایعات و وعده های نصفه و نیمه، هیچ اقدام راه گشایی در این رابطه صورت نگرفت. این در حالی است که پی گیران این حرکت مطالبه گرانه، کماکان مبنایشان بر اساس صداقت دولت و شخص رئیس جمهور برای رفع حصر است. اما همان طور که وی در ایام تبلیغات انتخاباتی، موفقیتش در انجام وعده ها و به خصوص وعده رفع حصر را منوط به حضور در صحنه مردم کرده بود (اینجا). نهایتا با به خرج دادن فرصت فراوان برای ایده "لابی سیاسی بدون اتکا به کنش اجتماعی"، این اقدام به عنوان حداقلی از وظیفه اخلاقی در قبال کسانی که برای حراست از قانون و منافع عمومی در حصر گرفتار شده اند، راه اندازی شد.

بدیهی است که این کنش در چارچوب حق شرعی "امر به معروف و نهی از منکر" و حق شهروندی و قانونی آحاد جامعه برای انتقال مطالبات خود به دولتمردان خود انجام شده و در مسالمت آمیزترین وجه ممکن به پیش خواهد رفت. به همین دلیل موفقیت این طرح نیز نه فقط موفقیتی برای این کمپین، که موفقیتی برای دولت و مجموعه حاکمیت ارزیابی می شود که به درخواست جمع کثیری از شهرواندان خود بها داده است.

در روزهای یادآور پیروزی انقلاب مردمی و اسلامی سال ۵۷، این حرکت می تواند یادآور بسیاری از شعارها و وعده های انقلاب نیز ارزیابی شود. به واقع مخاطب این نامه فراتر از رئیس جمهور، کلیه مقامات حکومتی هستند که به نوعی در رفع حصر دارای نقش و اثرند. نقشی که در صورت ایفای مثبت آن، می تواند در امتداد اقدام در مسیر انقلاب اسلامی ارزیابی شود و به واقع مسئولان با انجام آن، با آرمان های انقلاب تجدید بیعت عملی خواهند کرد.

تحویل نامه به رئیس جمهور

این نامه پس از دریافت امضاها، توسط شخصیت‌های مورد اعتماد به صورت رسمی و شفاف به رییس محترم جمهوری تحویل شده و مورد پی گیری قرار خواهد گرفت.

متن نامه درخواست رفع حصر

متن این نامه به شرحی است که در ادامه می آید:

جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیت ملی

با سلام و احترام

امضاکنندگان این نامه با تاکید بر ضرورت رعایت قانون، عدالت و حقوق آحاد شهروندان و با حمایت از مجموعه برنامه های آن مقام محترم در تضمین این حقوق که به خصوص در ایام تبلیغات انتخاباتی مطرح شد، تقاضا دارند تا نسبت به انجام یکی از وعده های خود مبنی بر رفع حصر خانم زهرا رهنورد و آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی هرچه سریعتر اقدام لازم مبذول گردد.

جنابعالی مستحضرید که حدود سه سال از حصر این شخصیت ها که سابقه ای درخشان در حمایت از حقوق مردم و آرمان های انقلاب اسلامی و خدمت به نظام را در پیشینه خود دارند، می گذرد. با کمال تاسف این اقدام غیر قانونی که تاثیرات روانی منفی و عمیقی بر روی بخش بزرگی از جامعه گذاشته و تصویر کشورمان را در منظر جهانیان مخدوش ساخته، به یکی از موانع تحقق بیش از پیش همبستگی ملی و عبور از موانع فراوان پیش رو برای فردایی بهتر تبدیل شده است. بر این اساس معتقدیم که تداوم این روندِ مخالفِ منافع ملی و غیر عادلانه در زمانی که مردم به دولت جنابعالی امید بسته‌اند، نه تنها با تدبیر ناسازگار، که امیدسوز است.

امیدواریم در اسرع وقت نسبت به تحقق این مطالبه که همسو با وعده های دولت محترم است اقدام راهگشایی صورت گرفته تا نتایج مثبت آن در خدمت توسعه کشور و افزایش امید، نشاط و همبستگی ملی درآید.

با آرزوی توفیق الهی
بهمن ۱۳۹۲-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • امضا و اعلام حمایت فائزه هاشمی از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • امضا و اعلام حمایت حسین زمان از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • یکی از عوامل سلامت انتخابات ۹۲ از دیدگاه علی مطهری: رهبری با تندی به نمایندگان خود تذکر داد/غدیرخم قرار بود رفع حصر شود اما به دلیلی اینکار نشد/ قرار بود کم کم رفع حصر شود
 • مراسم گرامیداشت سه سال پایداری رهبران در حصر جنبش سبز برگزار شد
 • مساله ای به نام «حصر» و تصمیم سنجیده ای که برعهده شورای امنیت ملی است
 • اسماعیل گرامی مقدم: رهبران محصور جنبش سبز تقاضای آزادی نخواهند کرد
 • علی لاریجانی: شورای امنیت ملی باید درباره رفع حصر تصمیم سنجیده‌ای بگیرد
 • امیرارجمند: یک گروه کوچک مانع رفع حصر موسوی و کروبی است
 • کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران: به سه سال حصرخانگی غیرانسانی پایان دهید
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله خامنه ای: نشانه‌های خوشبین نبودن به مذاکرات اکنون در حال آشکار شدن است
 • گلایه ظریف از برخی نمایندگان مجلس
 • سعید مرتضوی: احمدی‌نژاد سناریوی فاضل لاریجانی را طراحی کرد
 • پخش «سرزمین کهن» از شبکه تماشا هم متوقف شد/ دردسرهای ادامه‌دار کمال تبریزی
 • شرایط دشوار نادر جانی، جانباز سبز، در زندان اوین
 • جامعه ایرانی و دشمنانش
 • هشدار وزیر کشور درباره آخرین وضعیت مرزبانان ربوده‌شده: پاکستان امنیت ایجادنکند مداخله می​کنیم
 • وزیر آموزش و پرورش: با رفتار امنیتی نمی‌توانیم معلم را مدیریت کنیم
 • خودسوزی یکی از کارکنان صنعت نفت مقابل وزارت نفت پس از ورود رئیس‌جمهور به ساختمان
 • علیرضا رجایی از زندان اوین پس از ۱۸ ماه به مرخصی آمد
 • استیضاح وزیر راه و شهرسازی کلید خورد
 • متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران
 • ابعاد تازه ای از پرونده های اقتصادی در دولت پاکدستها
 • آزادی محمد رضایی عضو شورای فعالان ملی- مذهبی با پایان یافتن دوران حبس
 • اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد
 • ادامه انتقادها از جشنواره فجر به دولت اعتدال؛ ما فهمیدیم که ۸۸ چه اتفاقاتی افتاد، ولی شما آمدید تا جلوی اینها را بگیرید
 • تفنگش را زمین بگذاشت و بشکست/ فتوای علما می‌تواند عامل بازدارنده شکار بی‌رویه باشد
 • امضا و اعلام حمایت عیسی سحرخیز از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • نگرانی خانواده مریم شفیع پور از اجرای تهدیدات بازجو در صدور حکم
 • وزیر صنعت هم از دروغهای دولت قبل می گوید
 •