به روز شده: ۱۸:۵۵ تهران - یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد

امروز: پس از اعتراض های مردمی در برخی شهرهای کشورمان، پخش سریال تاریخی «سرزمین کهن» تا انجام تحقیقات متوقف شد.

برنامه پخش این سریال روزهای پنجشنبه ساعت ۲۲:۳۰ از شبکه سه سیما با بازپخش ن ساعت ۱۹:۳۰ روزهای جمعه بود که تاکنون چهار قسمت آن پخش شده است.

ماموریت این گروه، گفت وگوی مستقیم با معترضین؛ منتقدین و همچنین مقامات محلی از جمله ائمه جمعه، نخبگان، مسئولان استان های و ارائه گزارش جامع به ضرغامی اعلام شده است.

«سرزمین کهن» کاری از گروه فیلم و سریال شبکه سه سیماست که به تهیه کنندگی محمد مسعود داستان زندگی کودکی به نام رهی را روایت می کند که به تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی پیوند می خورد.

آغاز اعتراض بختیاری ها

طی روزهای اخیر در اعتراض به پخش سریال «سرزمین کهن» روز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه، عده ای از بختیاری ها در چند شهر ایران دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایبنا نیوز، که اخبار مربوط به بختیاری ها را پوشش می‌دهد، معترضان بخش‌هایی از این سریال تلویزیونی را «ضد ایرانی» و دارای محتوای توهین‌آمیز نسبت به بختیاری‌ها می‌دانند و خواستار توقف پخش این سریال شده‌اند.

ادامه اعتراض ها در دزفول و مسجدسلیمان

به گزارش شبکه های اجتماعی تظاهرات اعتراضی جلوی فرمانداری دزفول ادامه پیدا کرد. در این راهپیمایی مردم شعار می دادند؛ ضرغامی استعفا استغا و پلاکاردهایی در دست دارند که نوشته شده ضرغامی خجالت خجالت ...

پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ هزاران نفر از مردم دزفول در اعتراض به توهین به لرهای بختیاری در فیلم «سرزمین کهن» دست به تظاهرات زدند. بنا به گزارشهای رسیده این تظاهرات به درگیری هایی بین مردم و نیروهای سرکوبگر انتظامی انجامیده است. این تظاهراتهای اعتراضی (جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲) نیز با شرکت هزاران نفر در مسجد سلیمان، لالی و فارسان نیز ادامه یافت.

در همین حال ایرنا هم گزارش داد که روز شنبه معترضان حوالی ساعت ۱۰ حضور اعتراض آمیز خود را شروع کردند و خواستار توقف پخش سریال سرزمین کهن از سیمای جمهوری اسلامی ایران شدند.

حضور برخی از معترضان در مسیر حرکت خودروها به جایگاه سوخت ˈسی ان جیˈ در خیابان منتهی به شهرداری موجب بروز اختلال در عرضه سوخت در این جایگاه شد و در جریان آن یک سواری پراید متعلق به یک شهروند دچار خسارت شد.

تعدادی از افراد معترض به پخش سریال سرزمین کهن، در ادامه حرکت اعتراض آمیز خود قصد تجمع در مقابل ساختمان صدا و سیما (رادیو دزفول) را داشتند که با ممانعت نیروی انتظامی مواجه و متفرق شدند.

استاندار خوزستان معترضان «سرزمین کهن» را به آرامش دعوت کرد

استاندار خوزستان پیش از ظهر روز شنبه با حضور در جمع معترضان به پخش سریال «سرزمین کهن» در مقابل صدا و سیمای مرکز خوزستان، گفت: قوم بختیاری یکی از اقوام سرافراز و غیور کشورمان است و در طول تاریخ دلبری و شایستگی زنان و مردان آن همواره نمایان بوده است.

ایسنا گزارش داده که عبدالحسن مقتدایی معترضان را به حفظ آرامش و طرح انتقادشان از مجاری صحیح دعوت کرد و افزود: مطمئن باشید انتقادهای وارده توسط ما و سایر مسوولان مرتبط در استان پیگیری و گزارش خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: نباید به دست دشمن بهانه داد و نارضایتی ها باید به گونه ای درست و معقول مطرح شود.

استاندار خوزستان ابزار امیدواری کرد که پیگیری‌ها نتیجه‌بخش خواهند بود و هرجا که توهینی صورت گرفته باشد، عاملان ملزم به عذرخواهی خواهند بود.

مردم الیگودرز هم خواستار توقف سریال سرزمین کهن شدند

تاکنون تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و مردم شهرهای بختیاری به سبب آنچه توهین به قوم بختیاری در این سریال عنوان شده است، به پخش آن اعتراض کرده‎اند.

روز شنبه نیز جمع زیادی از مردم الیگودرز مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و خواستار عذرخواهی متولیان و توقف پخش آن شده‎اند.

در این تجمع اعتراض‎آمیز بنرها و پارچه‎های نوشته شده زیادی در دست مردم بود که اصالت قوم بختیاری را یادآوری کرده و خواستار شده‎اند که مسئولان مربوطه صدای آنها را گوش دهند. آنها برخی از سکانس‎های این سریال را بدنمایی علیه بختیاری‎ها دانسته‎اند.

فرماندار الیگودرز در گفت‌وگو با ایسنا تجمع را تأیید کرد اما گفت که در جلسه است و دیگر صحبت نکرد.

مردم اصفهان، اندیمشک، ایذه و شهرکرد هم به معترضان پیوستند

اعتراض‌های شهروندان بختیاری به پخش سریال «سرزمین کهن» در تلویزیون در روز شنبه ۲۶ بهمن ادامه داشت.

به گزارش رادیو فردا گزارش ها حاکی است که شهروندانِ بختیاری در شهرهای مختلف ایران از جمله در اصفهان، دزفول، اندیمشک، ایذه، شهرکرد و الیگودرز در اعتراض به پخش سریالِ «سرزمین کهن» از تلویزیون دولتی ایران تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

معترضان که خواستار توقفِ پخش این سریال و استعفای رئیس سازمان صدا و سیما شده‌اند، راه‌پیمایی‌های اعتراضی خود را از روز پنج شنبه، بیست و چهارم بهمن ماه آغاز کرده و روز شنبه نیز ادامه دادند.

معترضان معتقدند در سریال تلویزیونی «کمال تبریزی» به بختیاری‌ها توهین شده و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگو باشد.

5+1

تذکر وزیر کشور و صدا و سیما

به دنبال گسترش اعتراضات به پخش فیلم «سرزمین کهن» در شهرهای مختلف، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفته است که این سریال مورد بازبینی قرار می گیرد. رییس سازمان صداوسیما نیز در خصوص این سریال به معاون این سازمان تذکر داده است.

در همین حال گزارش ها حاکی است که روز شنبه شهروندانِ بختیاری در شهرهای مختلف ایران از جمله در اصفهان، دزفول، اندیمشک، ایذه، شهرکرد و الیگودرز در اعتراض به پخش سریالِ «سرزمین کهن» از تلویزیون دولتی ایران تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

به گزارش جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای فضلی که عضو شورای نظارت بر صدا و سیما نیز است در ادامه گفته است:«ادامه پخش سریال سرزمین کهن که موجب رنجش خاطر قوم بختیاری شد مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد و برای این بررسی اگر نیاز به توقف سریال باشد باید این کار صورت بگیرد.»

وزیر کشور با بیان اینکه« این موضوع باید به گونه ای پیگیری شود که این رنجش از محضر این عزیزان زدوده شود»، اضافه کرده است: «رییس سازمان صدا و سیما نامه ای دراین خصوص نوشته و گفته است که این سریال را مورد بازبینی و بررسی لازم قرار می دهد.»

کمال تبریزی: «سرزمین کهن» روایت مبارزه ملت ایران برای به بارنشستن انقلاب اسلامی است

در حالی اعتراض‌ها به سریال کمال تبریزی ادامه دارد که این کارگردان سینما و تلویزیون به تازگی در پاسخ به برخی تحلیل و ارزیابی‌ها درخصوص قسمت‌های پخش شده این سریال تاریخی گفت: «سرزمین کهن» روایت مبارزه ملت ایران برای به بارنشستن انقلاب اسلامی است.

کمال تبریزی با ابراز احترام به نقش همه‌ی اقوام کشور در مبارزات انقلاب اسلامی گفت: اسامی شخصیت‌های این سریال صرفا نام خانوادگی افراد است و اشاره‌ای به هیچ یک از اقوام غیور و دلاور کشور ندارد.

کارگردان «سرزمین کهن» با اشاره به وقایع آتی داستان این سریال گفت: قهرمان اصلی سریال که نقش مهم و موثری در نهضت خرداد و همراهی با روحانیت و امام دارد،‌ از همین خانواده بختیاری است و قضاوت درباره شخصیت‌های مثبت و منفی این سریال به صبر و حوصله بیشتری احتیاج دارد.

عوامل سریال توضیح می دهند

در همین حال، گزارش ها حاکی است که کارگردان، تهیه کننده، مدیر گروه فیلم و سریال و ناظران مجموعه تلویزیونی سرزمین کهن گزارش در نامه ای خطاب به معاون صدا و سیما درباره برخی ابهامات پیش آمده در زمینه این سریال توضیحاتی را ارائه کرده اند.

در بخشی از این نامه آمده است:«بی تردید دست اندرکاران این سریال به هیچ وجه حتی در تصورات ذهنی خویش قصد کوچکترین بی احترامی به ساحت مردم شریف و پر افتخار بختیاری را نداشته اند. مشاهده قسمت های آتی این مجموعه تلویزیونی موید این واقعیت خواهد بود . با این وجود چنانچه پخش قسمت های اولیه این مجموعه موجب رنجش خاطر هموطنان عزیز بختیاری شده است، مراتب عذرخواهی خود را اعلام می کنیم.»

محمودرضا تخشید مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه ،محمد مسعود تهیه کننده سریال، کمال تبریزی کارگردان سریال و عباس سلیمی نمین مشاور تاریخی پروژه از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعتراض نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صدا و سیما به اشاعه اکاذیب در تلویزیون
 • همراهی صدا و سیما و مدیران جشنواره فیلم فجر در سانسور و حذف
 • انتقاد علی مطهری از صدا و سیما در اختتامیه جشنواره فیلم فجر: هرکس انتقاد می‌کرد تصویرش محو و برنامه قطع می‌شد
 • آنتن فروشی در تلویزیون؛ درآمدهای میلیاردی صدا و سیما از محل باورهای ساده مردم
 • وزیر بهداشت: تبلیغات دارو در صدا و سیما غیر قانونی است ولی کسی جرات شکایت ندارد
 • اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع مخابرات به صداو سیما
 • اظهار تاسف شورای‌نظارت از تاخیر در گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی: مجری با هماهنگی روسای قوا انتخاب شود
 • یک بام و دو هوای ضرغامی؛ آقای احمدی نژاد می‌توانم این سوال را هم بپرسم؟
 • خباز: اشتباه صدا و سیما اولین بار نبود امیدوارم آخرین بار باشد
 •  
  آخرین اخبار
 • همه با هم امضا کنیم/ نامه‌ی مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • مساله ای به نام «حصر» و تصمیم سنجیده ای که برعهده شورای امنیت ملی است
 • اسماعیل گرامی مقدم: رهبران محصور جنبش سبز تقاضای آزادی نخواهند کرد
 • ادامه انتقادها از جشنواره فجر به دولت اعتدال؛ ما فهمیدیم که ۸۸ چه اتفاقاتی افتاد، ولی شما آمدید تا جلوی اینها را بگیرید
 • تفنگش را زمین بگذاشت و بشکست/ فتوای علما می‌تواند عامل بازدارنده شکار بی‌رویه باشد
 • امضا و اعلام حمایت عیسی سحرخیز از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • نگرانی خانواده مریم شفیع پور از اجرای تهدیدات بازجو در صدور حکم
 • وزیر صنعت هم از دروغهای دولت قبل می گوید
 • نشر چشمه در نمایشگاه کتاب سال بعد حضور نخواهد داشت
 • سعید معیدفر: انحصارطلبان با تحریک گروه‌های خودسر به دنبال بی‌اعتبار کردن دولت هستند
 • سایت جبهه پایداری: چرا دیوانه وار به بابک زنجانی حمله می کنید؟ او عامل دور زدن تحریم بود
 • مقتدی صدر از سیاست کناره گیری کرد
 • پنج مرزبان ایرانی سالم هستند
 • انتقال رسول بداقی و شاهرخ زمانی به سلول انفرادی
 • بحران آب به ۳۰۰ نقطه زیرزمین رسید
 • ۳ میلیون کارگر دست‌خالی به تعطیلات می‌روند؟
 • بازداشت کاظم برجسته، عضو ستاد میرحسین و اجرای ۵ سال حبس تعزیری
 • خانواده جانباختگان ۲۵ بهمن ۸۹؛ پرونده ها مختومه، منع تعقیب برای عاملان
 • سیاست های افزایش فرزند و فاجعه جمعیتی پایتخت
 • ابهامات کنکور کارشناسی ارشد ادامه دارد
 •