به روز شده: ۱۸:۵۴ تهران - یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

ادامه انتقادها از جشنواره فجر به دولت اعتدال؛ ما فهمیدیم که ۸۸ چه اتفاقاتی افتاد، ولی شما آمدید تا جلوی اینها را بگیرید

امروز: حاشیه های جشنواره فیلم فجر و اختتامیه و اهدای جوایز این جشنواره به شکل بی سابقه ای ادامه دارد و فیلمسازان و داوران و برندگان و مردم یک صدا در اعتراض به حذف ها و سانسورها واکنش های خود را در غالب های مختلف نشان داده اند.

روز گذشته فرامرز قریبیان، پیشکسوت بازیگری که از داوران این جشنواره بود در مصاحبه ای مفصل تصریح کرد که نوید محمدزاده بازیگر نقش اول فیلم عصبانی نیستم برنده بهترین بازیگر مرد شده و پس از فشارهایی که برای رد این جایزه شده داوران تهدید کرده بودند که اگر خلاف نظر هیات داوری عملی صورت گیرد در مراسم حاضر نخواهند شد.

احتمالا همین ایستادگی مدیران جشنواره را بر آن داشت تا با تحت فشار گذاشتن تهیه کننده ی فیلم، وی در نامه ای از دریافت جوایز انصراف دهد تا انحصارطلبان به سادگی به رفتارهای غیرقانونی خود دست بزنند.

حرکتی که از سوی هیچ نگاه عادلی دور نماند و حتی قریبیان نیز گفته بود که این انصراف مشکوک و غیرقابل قبول است.

پس از این اعلام رسمی، رضا عطاران که سیمرغ بلورین را به جای محمدزاده دریافت کرده بود در گفت و گویی اعلام کرد که جایزه را از آن خود نمی داند.

نوید محمدزاده در فیلم عصبانی نیستم دانشجویی ستاره دار است که در جریان بحران های سال ۸۸ از دانشگاه اخراج شده و تمام زندگیش تحت تاثیر این بازداشت و اخراج قرار گرفته است.

موضوعی که در فیلم قصه های رخشان بنی اعتماد هم منجر به خشم وابستگان به قدرت قرار گرفت و یکی از بهترین فیلم های جشنواره را از دریافت جایزه محروم کرد. در فیلم قصه ها نیز دانشجوی ستاره داری وجود دارد که پس از اخراج به رانندگی روی آورده و همچنان از آرمان های خود دفاع می کند. گرچه تنها پرداختن به دانشجویان ستاره دار ناراحتی مدیران جشنواره را برنینگیخته و ماجرای کارگرانی که تحت ظلم کارفرما و قوانین کارگری معترضند نیز دلیل دیگر طرد شدن فیلم خانم بنی اعتماد است. هرچند که کارشناسان و بینندگان طی روزهای اکران فیلم بارها به درخشان بودن این اثر اذعان کرده بودند.

روز گذشته نیز آینده در گزارشی تصریح کرده بود که تیم اجرایی جشنواره فجر توسط برخی گروه ها تهدید شدند که در صورت اختصاص یکی از جوایز جشنواره به فیلم «عصبانی نیستم» با ۱۵ اتوبوس به محل اختتامیه جشنواره خواهند آمد و مراسم اختتامیه را برهم خواهند زد.

همراهی صدا و سیما و مدیران جشنواره فیلم فجر در سانسور و حذف

فرامرز قریبیان: بازیگر فیلم "من عصبانی نیستم" به اتفاق آرا بهترین بازیگر نقش اول مرد شده بود

با تهدید به لشکرکشی به سالن اختتامیه جشنواره؛ گیرنده جایزه را لباس شخصی ها تعیین می کنند؟

در همین حال و در ادامه ی واکنش ها یکی از شهروندان که خود را یک پلی تکنیکی معرفی کرده است در یادداشتی ارسالی به کافه سینما خطاب به رییس سازمان سینمایی پس از نمایش اختتامیه نوشته است:

جناب آقای ایوبی لطفا به موارد زیر توجه کنید:

۱ - انگار شما معنای واژه «اعتدال» را اشتباهی گرفته اید. «اعتدال» این نیست که نه سیخ بسوزد و نه کباب. همچنین اعتدال این نیست که هم سیخ بسوزد و هم کباب !! اعتدال یعنی شما شرایطی فراهم کنید که تمام عقاید و تمام اندیشه ها در جشنواره شرکت کنند و با هم رقابت کنند که این کار را نکردید پس مدعی کلمه مقدس اعتدال و عدل نباشید. شما ناعادلانه برخورد کردید. اصلا مردم برای این امر، به آقای روحانی رای دادند که شعارشان عدالت و امید بود. نه عدالت دیدیم و نه امید. دیشب فقط قلب هایمان بود که درد میگرفت.

۲- نمیخواهم بی انصافی کنم. دستتان درد نکند که دست خیلی ها را از سینمای ایران کوتاه کردید. دستتان درد نکند که لحن خوبی دارید ولی اینها به هیچ وجه برای مدیریت سینمای ایران کافی نیست. انتظار مردم از شما بیش از این بود که در میان بهت تماشاگران و بینندگان جشنواره امسال هم بشود مانند جشنواره پارسال.

۳ - اینکه در سینما ملت جلوی چشم کارگردان و چند صد نفر تماشاگر، آرای فیلم «عصبانی نیستم» به سطل زباله ریخته میشود و به مردم میگویند که ما ماموریم و معذور(!!)، چه ربطی به اعتدال دارد !؟ از درمیشیان میپرسم که چرا این کار را میکنند جواب میدهد که جای شکرش باقیست که آرای این صندوق را به صندوق شیار ۱۴۳ نمیریزند!! این بود امید شما ؟ البته ما هم از این قضایا درس گرفتیم. مشت نمونه خروار است. خوب فهمیدیم که در سال ۸۸ چه اتفاقاتی افتاد و با چه کسانی روبرو هستیم ولی شما آمدید تا جلوی اینها را بگیرید و نه اینکه تمام حرفهایتان را با آنها تنظیم کنید. حرف های وزیر ارشاد و آقای نهاوندیان در رابطه با حداقل سینما، شعار محض بود. کاش اصلا آن حرف های تبلیغاتی و شعاری را نمیزدند.

۴ - آیا به گوش شما رسید که کسانی که میخواستند فیلم «عصبانی نیستم!» را ببینند از جلوی یکی از سینماها متفرق شدند، آن هم با یگان ویژه !! مگر جنگ است !؟؟ یک جشنواره مگر تماشاگر زیاد نمیخواهد ؟؟ من واقعا گیجم که هیچ حرفی نمیزنید. اگر این قضایا دست شما نیست لااقل حرفی، نامه ای، مقاله ای. چرا میترسید ؟

۵ - چرا وزارت ارشاد و سازمان سینمایی خود را بخشی از صدا و سیما میداند !؟ چرا باید صدا و سیما مجری جشنواره را مشخص کند؟ تهدید کردند که میخواهند پخش نکنند ؟ خب به جهنم. پخش نکنند. بهتر از این است که استقلال سینما و وزارت ارشاد زیر علامت سوال گنده برود. مگر جشنواره نیازمند این است که صدا و سیما آن را پوشش دهد ؟ صدا و سیما باید از خدایش هم باشد که مخاطبان خودش را با پخش جشنواره بالا ببرد. چرا انقدر شان سینما را پایین آوردید که صدا و سیما برایتان تعیین تکلیف کند؟

۶ - ندیده میتوان حدس زد. اگر فیلم «محمد(ص)» در جشنواره بود. بیشترین سهم از جوایز را میبرد و بعد رستاخیز و بعد چمران. میدانید چرا !!!؟؟ چون حماسه ها تمام نمیشود ! چون در کشور ما و در جشنواره به ظاهر سینمایی ما، کسی با پارامترهای کیفی فیلم کاری ندارد. مصلحت ها حرف میزنند. و واقعا برای درمیشیان ها و حمید نعمت اله ها و امیریوسفی ها و کیایی ها متاسفم که فیلم بی در و پیکر و یک جمله ای «شیار ۱۴۳» به آنها ترجیح داده شد. فیلمی که احتمالا، اولش سکانس آخرش را گرفته اند و بعد فیلم(اسمش اصلا فیلم نیست) را بر اساس آن ساخته اند !!!

۷ - جناب ایوبی. به کسانی که شما را تهدید کردند تا «عصبانی نیستم» را از جشنواره حذف کنید بگویید، جوانان این سرزمین هر طور شده این فیلم را خواهند دید، همانطور که سنتوری را دیدند. و این فیلم در خاطره ها میماند. و به آنها بگویید که نمیتوانند تاریخ را عوض کنند. ما به بچه هایمان راستش را میگوییم و مثل پدر و مادرانمان در امانت حقیقت، خیانت نخواهیم کرد.

۸ - دیروز اعتدالتان را «خیلی» دیدیم که فیلم بد رستاخیز و فیلم بدتر پرویز و شرکا، جوایزی را از آن خود کردند که متعلق به کسان دیگر بود. دیروز اعتدالتان را «خیلی» دیدیم [...]

۹ - در پایان از سازمان سینمایی و وزارت ارشاد و هر نهادی که در دولت قدرتش را دارد(البته فکر کنم این دولت قدرت هیچی ندارد و به غیر وزیر امور خارجه، هیچکس جسارت حرف زدن و حق گفتن را ندارد)، تذکری به صدا و سیما بدهد. گماشتگان تفکرات سنگی فکر کرده اند که مردم بی شعور و نفهم هستند که برایشان تعیین و تکلیف میکنند که چه صحنه ای را ببینند و چه صحنه ای را نبینند !؟؟ اگر قرار بود اینگونه مردم را بیشعور فرض کنند، بهتر بود از همان اول پخش نمیکردند. این چه بازی بچگانه ای بود که تا اسم «آشغال» یا «عصبانی» می آید، برنامه قطع میشد. این دو کلمه به نظام ضربه های جبران ناپذیر میزد ؟!!؟؟ واقعا انقد می ترسید ؟؟ [...]

۱۰ - و در پایان باید بگویم که ما، کسانی که روزمان شب نمیشود اگر یک فیلم خوب نبینیم، از دست شما و سیاست های عقبگردتان عصبانی هستیم!

به امید موفقیت فیلم «عصبانی نیستم!» در عرصه های بین المللی
-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • با تهدید به لشکرکشی به سالن اختتامیه جشنواره؛ گیرنده جایزه را لباس شخصی ها تعیین می کنند؟
 • وزیر ارشاد: حذف فیلم «من عصبانی نیستم» به دلیل هجمه اصولگرایان به این فیلم بود
 • لغو حضور حسین پاکدل در اختتامیه جشنواره فجر به‌ دلیل «ممنوع‌الکار بودن»
 • افتتاحیه جشنواره فیلم فجر؛ راه هموار نیست، اما رفتن امیدوارکننده و لذتبخش است
 • انتقاد از خسارات اجرای طرح «سینما سلام»
 • وزیر ارشاد؛ جشنواره فیلم فجر امسال با بازگشت کارگردانان بزرگ به عرصه، متمایز خواهد شد
 • رئیس خانه سینما: وظیفه دولت سالن‌سازی است/ وزیر ارشاد: وظیفه دولت نیست
 • طرح سلام سینما؛ ۱۰ بهمن سینماها رایگان است
 • شکایت ارگان انصار حزب الله از وزیر ارشاد
 •  
  آخرین اخبار
 • همه با هم امضا کنیم/ نامه‌ی مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • مساله ای به نام «حصر» و تصمیم سنجیده ای که برعهده شورای امنیت ملی است
 • اسماعیل گرامی مقدم: رهبران محصور جنبش سبز تقاضای آزادی نخواهند کرد
 • اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد
 • تفنگش را زمین بگذاشت و بشکست/ فتوای علما می‌تواند عامل بازدارنده شکار بی‌رویه باشد
 • امضا و اعلام حمایت عیسی سحرخیز از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • نگرانی خانواده مریم شفیع پور از اجرای تهدیدات بازجو در صدور حکم
 • وزیر صنعت هم از دروغهای دولت قبل می گوید
 • نشر چشمه در نمایشگاه کتاب سال بعد حضور نخواهد داشت
 • سعید معیدفر: انحصارطلبان با تحریک گروه‌های خودسر به دنبال بی‌اعتبار کردن دولت هستند
 • سایت جبهه پایداری: چرا دیوانه وار به بابک زنجانی حمله می کنید؟ او عامل دور زدن تحریم بود
 • مقتدی صدر از سیاست کناره گیری کرد
 • پنج مرزبان ایرانی سالم هستند
 • انتقال رسول بداقی و شاهرخ زمانی به سلول انفرادی
 • بحران آب به ۳۰۰ نقطه زیرزمین رسید
 • ۳ میلیون کارگر دست‌خالی به تعطیلات می‌روند؟
 • بازداشت کاظم برجسته، عضو ستاد میرحسین و اجرای ۵ سال حبس تعزیری
 • خانواده جانباختگان ۲۵ بهمن ۸۹؛ پرونده ها مختومه، منع تعقیب برای عاملان
 • سیاست های افزایش فرزند و فاجعه جمعیتی پایتخت
 • ابهامات کنکور کارشناسی ارشد ادامه دارد
 •