به روز شده: ۱۸:۲۸ تهران - یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

ابهامات کنکور کارشناسی ارشد ادامه دارد

امروز: خبر کوتاه بود. سوالات آزمون کارشناسی ارشد لو رفت. این خبر دست به دست در فضای مجازی چرخید. منبع خبر دانشجویان یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور بودند که شب قبل مانده به کنکور عنوان «نمونه سوالات کارشناسی ارشد» را در گوگل سرچ می‌کنند. نتایج سرچ اینترنتی آنها را به سایت‌ و وبلاگی هدایت می‌کند که نمونه سوالات کنکور کارشناسی ارشد ۹۳ را به قیمت ۱۸۵۰ تومان به فروش می‌رساند. یعنی سوالات آزمونی که قرار است با یک هفته تاخیر به دلیل بارش برف و سرما صبح روز بعد برگزار شود.

سایت ارسال‌کننده سوالات بعد از ارسال وجه فایل پی دی اف سوالات را برای ثبت نام‌کنندگان ارسال می‌کند و دانشجویان صبح روز بعد از آزمون متوجه می‌شوند سوالات ارسال شده مشابه سوالات کنکور است. ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش در نخستین ساعات انتشار این خبر در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: ما با این اقدامات بیگانه نیستیم. این وبلاگ‌ها و سایت‌ها کلاهبردار هستند که سال‌ها پیش هم سعی کردند به نحوی اختلال ایجاد و کلاهبرداری کنند.

خدایی تاکید دارد انتشار سوالات بعد از پایان برگزاری کنکور صورت گرفته و این موضوع عادی است چون عده‌یی فقط به قصد خروج دفترچه آزمون سر جلسه کنکور حاضر می‌شوند. با این وجود داوطلبان در تماس با «اعتماد» تاکید دارند فایل‌های پی دی اف شده سوالات قبل از روز ۲۵ بهمن ماه یعنی آخرین روز برگزاری کنکور برای آنها ارسال شده است.

در حال حاضر اطلاعات و اسنادی از لو رفتن سوالات ۲ رشته کامپیوتر، معماری موجود است؛ متن ایمیلی که تاریخ ارسال فایل‌های پی‌دی‌اف سوالات و زمان دقیق آن را نشان می‌دهد و همچنین تصویر فیش واریز وجه که موفقیت‌آمیز بودن عملیات انتقال وجه را نشان می‌دهد. عنوان درگاه صادر‌کننده فیش تایید واریز «پورتال سوالات کاردانی تا دکترا» که مربوط به یک وبلاگ است در حال حاضر با انتشار پیغامی نشان می‌دهد این وبلاگ به یکی از سه دلیل تخطی از قوانین و توافقنامه، دستور مراجع قضایی و انتشار محتوای غیر اخلاقی مسدود شده است. تاریخ تایید فیش واریز این وجه از سوی درگاه صادر‌کننده نشان می‌دهد این فیش در تاریخ ۲۴ بهمن ماه صادر و فایل پی دی اف در همین تاریخ ارسال شده است. اسناد دیگر مربوط به متن ایمیلی به همراه فایل‌های پی دی اف سوالات دو رشته کامپیوتر و معماری است که این ایمیل نیز در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۱۴ میلادی یعنی پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه ساعت ۲۱: ۱۱ دقیقه صادر شده است. شماره تلفن ثبت شده در این سایت نیز بعد از یک بار تماس تلفنی از سوی خبرنگار «اعتماد» و توضیح در مورد فروش سوالات خاموش شد. اما علاوه بر این سایت‌های دیگری هم در سرچ‌های اینترنتی هستند که با عناوین مشابه لینک دانلود سوالات آزمون کارشناسی ارشد از سال ۹۳- ۸۶ را بارگذاری کرده‌اند.

مسوولان سازمان سنجش این موضوع را غیرممکن می‌دانند و تاکید دارند آزمون کارشناسی ارشد در امنیت کامل برگزار شده است. سازمان سنجش بعد از انتشار این خبر در فضای مجازی اطلاعیه‌یی روی سایت خود قرار داد که در آن نوشته بود: «با توجه به سودجویی و کلاهبرداری برخی از سایت‌ها و وبلاگ‌ها در فروش کلید و دفترچه سوالات، پس از برگزاری آزمون و بدون تایید و مجوز این سازمان، سوالات تمامی رشته‌های امتحانی آزمون مذکور بعدازظهر روز شنبه مورخ ۹۲/۱۱/۲۶ و کلید اولیه سوالات حداکثر تا روز پنجشنبه مورخ ۹۲/۱۲/۱ از طریق سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www. sanjesh. org قابل دریافت خواهد بود.»بعد از ظهر روز گذشته نیز سازمان سنجش لینک دانلود کلیه سوالات کنکور کارشناسی ارشد ۹۳ را روی سایت خود قرار داد.

نمونه سوالات کامپیوتر و معماری بارگذاری شده در سایت سازمان سنجش مشابه نمونه سوالاتی است که داوطلبان مدعی هستند شب قبل از آزمون دانلود کردند. یکی از این دانشجویان رشته معماری در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: «آزمون ما قرار بود صبح روز جمعه ۲۵ بهمن ماه برگزار شود. شب قبل برای آشنایی با نمونه سوالات گرایش‌های مشابه عنوان نمونه سوالات کارشناسی ارشد معماری را سرچ کردم و موفق شدم از یک سایت فایل پی دی اف سوالات را به قیمت ۱۸۵۰ تومان خریداری کنم.»دانشجوی دیگری که داوطلب کارشناسی ارشد کامپیوتر است نیز می‌گوید: موقع خریداری سوالات سایت ارسال‌کننده پیغام داد که ۲۴ ساعت بعد سوالات را می‌فرستد اما شب قبل از کنکور سوالات به ایمیلم ارسال شده بود که دقیقا مشابه سوالات آزمون بود. یکی دیگر از دانشجویانی که شب قبل از کنکور سوالات را تهیه کرده است، می‌گوید: شب قبل از کنکور اگر در گوگل درباره «دانلود سوالات ارشد ۹۳» جست‌وجو می‌کردید، کلی سایت باز می‌شد که همه به لینک مقصدی می‌رسید که سوالات را می‌توانستید با قیمت ۱۸۵۰ تومان خریداری کنید.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر لینک سایت‌های مربوطه فیلتر شده است اما شب قبل از کنکور بعد از انتخاب لینک، به قسمت درگاه بانکی وصل می‌شدیم که بعد از پرداخت پیام سایت مبدا به ایمیل ارسال می‌شد. دانشجوی رشته MBA نیز می‌گوید: دریکی از شعبه‌ها آزمون با تاخیر بیش از یک ساعت شروع شد و زودتر هم سوالات جمع شد. این دانشجو می‌گوید مسوولان علت این تاخیر را «گم شدن سوالات» عنوان کردند. دانشجوی دیگری می‌گوید: سه متن داده شده برای رشته MBA دقیقا مشابه نمونه سوالات سال‌های قبل بود که از اینترنت خوانده بودم و گزینه‌ها را از حفظ می‎زدم. آزمون کارشناسی ارشد امسال قرار بود بر اساس برنامه‌ریزی قبلی صبح و بعدازظهر روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۶، ۱۷ و ۱۸ بهمن ماه در ۶۲ شهرستان کشور برگزار شود. اما این آزمون با توجه به شرایط بد جوی در شمال کشور یک هفته به تعویق افتاد و به روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه منتقل شد و سازمان سنجش مجبور شد دوباره برای داوطلبان کارت ورود به جلسه صادر کند.

خبر تعویق آزمون کارشناسی ارشد بعدازظهر ۱۵ بهمن ماه یعنی روز قبل از آزمون از سوی مسوولان وزارت علوم و سازمان سنجش اطلاع‌رسانی شد یعنی زمانی که سوالات کنکور به حوزه‌های امتحانی ارسال شده بود. یکی از مسوولان وزارت علوم در پاسخ به این سوال «اعتماد» که آیا تاخیر یک هفته‌یی برگزاری آزمون در شرایطی که سوالات به حوزه‌ها ارسال شده بود، زمینه لو رفتن سوالات را به وجود نیاورده است، می‌گوید: تمام دست اندرکاران آزمون در این مدت در قرنطینه به سر می‌بردند و حتی خود ما هم که از طرف وزارت علوم رفته بودیم، اجازه ورود پیدا نکردیم و جو امنیتی در حوزه‌های امتحانی برای امنیت هر چه بیشتر برگزاری کنکور حاکم بود. در حال حاضر رییس سازمان سنجش می‌گوید پرونده برای پیگیری به وزارت اطلاعات فرستاده شده و از دست ما خارج است. صحت و سقم ادعای تعدادی از داوطلبان مبنی بر لو رفتن سوالات همچنان از سوی این سازمان در حال بررسی است.

«اعتماد» نیز تنها برای روشن شدن اصل قضیه و دفاع از حقوق داوطلبان در حال پیگیری این موضوع است. در این زمینه دو پیش‌فرض مطرح است. یکی اینکه سوالات کنکور کارشناسی ارشد با تاخیر یک هفته‌یی برگزاری آزمون لو رفته و توسط افراد کلاهبردار و سودجو منتشر شده باشد. فرضیه‌یی که رییس سازمان سنجش آن را رد می‌کند و می‌گوید منطقی نیست که کسی به سوالات کنکور دسترسی داشته باشد و آن را با هزینه اندک در اینترنت به فروش برساند. فرضیه دوم فرضیه‌یی است که انتشار این اخبار را برنامه‌ریزی شده و دستاویزی برای انتقاد و ضربه زدن به وزارت علوم و مسوولان سازمان سنجش می‌داند.

روز گذشته حسین توکلی در گفت‌وگو با آنا، تاکید کرد کنکور کارشناسی ارشد با کیفیت مطلوب و در نهایت نظم و آرامش برگزار و قرنطینه دفتر فناوری اطلاعات سازمان سنجش برای قرائت پاسخنامه‌های امتحانی قبل از زمان شروع فرآیند آزمون یعنی صبح چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه آغاز شد. توکلی شایعات منتشر شده در برخی شبکه‌های اجتماعی در خصوص سوءاستفاده‌های احتمالی و لو رفتن سوالات را رد کرد و گفت: داوطلبانی که شکایتی دارند، می‌توانند برای پیگیری به سازمان سنجش مراجعه کنند.

گزارش از اعتماد-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سوال‌های کنکور درباره سیاست‌های دولت ‌احمدی نژاد داوطلبان را غافلگیر کرد
 • چهار تصمیم مهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره کنکور
 • اعتراض تحکیم شاخه شیراز به تفکیک جنسیتی درقبولی کنکور
 •  
  آخرین اخبار
 • همه با هم امضا کنیم/ نامه‌ی مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • مساله ای به نام «حصر» و تصمیم سنجیده ای که برعهده شورای امنیت ملی است
 • اسماعیل گرامی مقدم: رهبران محصور جنبش سبز تقاضای آزادی نخواهند کرد
 • اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد
 • ادامه انتقادها از جشنواره فجر به دولت اعتدال؛ ما فهمیدیم که ۸۸ چه اتفاقاتی افتاد، ولی شما آمدید تا جلوی اینها را بگیرید
 • تفنگش را زمین بگذاشت و بشکست/ فتوای علما می‌تواند عامل بازدارنده شکار بی‌رویه باشد
 • امضا و اعلام حمایت عیسی سحرخیز از نامه مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • نگرانی خانواده مریم شفیع پور از اجرای تهدیدات بازجو در صدور حکم
 • وزیر صنعت هم از دروغهای دولت قبل می گوید
 • نشر چشمه در نمایشگاه کتاب سال بعد حضور نخواهد داشت
 • سعید معیدفر: انحصارطلبان با تحریک گروه‌های خودسر به دنبال بی‌اعتبار کردن دولت هستند
 • سایت جبهه پایداری: چرا دیوانه وار به بابک زنجانی حمله می کنید؟ او عامل دور زدن تحریم بود
 • مقتدی صدر از سیاست کناره گیری کرد
 • پنج مرزبان ایرانی سالم هستند
 • انتقال رسول بداقی و شاهرخ زمانی به سلول انفرادی
 • بحران آب به ۳۰۰ نقطه زیرزمین رسید
 • ۳ میلیون کارگر دست‌خالی به تعطیلات می‌روند؟
 • بازداشت کاظم برجسته، عضو ستاد میرحسین و اجرای ۵ سال حبس تعزیری
 • خانواده جانباختگان ۲۵ بهمن ۸۹؛ پرونده ها مختومه، منع تعقیب برای عاملان
 • سیاست های افزایش فرزند و فاجعه جمعیتی پایتخت
 •