به روز شده: ۱۵:۳۱ تهران - پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲

وزیر ارشاد: حذف فیلم «من عصبانی نیستم» به دلیل هجمه اصولگرایان به این فیلم بود

امروز: «دولت مصمم است در چارچوب قانون آزادی‌هایی را تضمین کند» این مهم‌ترین جمله و اظهارنظر علی جنتی، وزیر ارشاد در جلسه هیات دولت بود. در این شش ماهی که دولت روحانی با رویکردی بیشتر اقتصادی مشغول فعالیت است، اظهارنظرهای وزیر ارشاد در خصوص مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی سروصدای زیادی به پا کرده است.

به تازگی هفته‌نامه آسمان مجوز روزنامه دریافت کرده و به عنوان نخستین روزنامه دوران اعتدال شناخته می‌شود، این در حالی است که روزنامه بهار اوایل دولت روحانی با رای هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد و رای آخر برای توقیف نشریات به یالثارات رسید. اما همچنان علی جنتی معتقد است که دولت می‌کوشد تا آزادی‌هایی را به روزنامه‌نگاران در چارچوب قانون بدهند و از حضور وزرا در فیس‌بوک دفاع می‌کند.

علی جنتی، در پاسخ به سوال «اعتماد» مبنی بر اینکه گشایش فضای مطبوعات و آزادی بیان از وعده‌های دولت روحانی است اما در این شش ماهه روی کار آمدن دولت تغییر محسوسی در این فضا ایجاد نشده است، حتی انتشار برخی روزنامه‌ها همچون هم‌میهن و نشاط هم که وعده انتشار داده بودند به تعویق افتاده است و روزنامه بهار هم توقیف شده است، برنامه دولت برای تحقق این وعده آقای رییس‌جمهور چیست ؟ گفت: ما بدون وقفه و مرتبا هفته‌یی یک‌بار جلسه هیات نظارت بر مطبوعات را تشکیل می‌دهیم که در هر یک از جلسات؛ تعداد قابل توجهی مجوز جدید برای نشریات صادر شده. حتی تعدادی از نشریات که از سال ۸۵ تا الان نامشخص مانده بود را تعیین تکلیف کرده‌ایم و تقریبا مجوزها تا مهر ۹۲ صادر شده است.

عضویت در فیسبوک جرم نیست

وی افزود: برای تغییر وضعیت فضای مطبوعات کارهایی در هیات نظارت انجام می‌شود. روشن است که فضای جدیدی ایجاد شده و دولت مصمم است در چارچوب قانون آزادی‌هایی را تضمین کند. ضمن اینکه قانون اساسی تصریح دارد مطبوعات در بیان مطالب خود آزاد هستند مگر مطلبی که در قانون منع آن آمده باشد. جنتی با تاکید بر اینکه در برداشت از قانون ممکن است اختلاف‌سلیقه وجود داشته باشد، گفت: هیات نظارت بر مطبوعات ۷ عضو دارد که علاوه بر وزیر ارشاد و نماینده وزارت علوم که از دولت هستند؛ بقیه اعضا از مجلس قوه قضاییه و نماینده مطبوعات و حوزه علمیه هستند. بنابراین ممکن است در برداشت از قانون اختلاف‌نظر باشد و اکثریت هر نظری که بدهد؛ ملاک خواهد بود اما دیدگاه دولت در این زمینه کاملا روشن است. وی در خصوص اینکه عضویت در فیس بوک جرم اعلام شده و مسوولان عضو آن هستند، اظهار داشت: یکی از مقام‌های قضایی اعلام کرده بودند که عضویت در فیس‌بوک جرم نیست، چرا که برخی معتقدند چون فیس‌بوک فیلتر است، کسانی که فیلتر را دور بزنند و بشکنند جرم است، نه عضویت در فیس‌بوک. علی جنتی در خصوص برنامه دولت جهت جبران کسری بودجه فرهنگ اظهار داشت: بر اساس تبصره ۱۴ که به مجلس تقدیم کردیم مقرر شد کل دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند در پروژه‌های عمرانی یک درصد به فعالیت عمرانی و یک درصد به فعالیت‌های هنری اختصاص دهند. وی با بیان اینکه براساس ماهیت کشور در پروژه‌های دولتی باید اثری از معماری هنری وجود داشته باشد، گفت: این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است، منتها در مجلس شورای اسلامی مورد مخالفت کمیسیون تلفیق قرار گرفت و در صحن مجلس این تبصره حذف شد. وزیر ارشاد ادامه داد: البته مجلس سقف بودجه را اضافه کرده است که اگر این بودجه به صورت صددرصد به دستگاه‌ها تخصیص یافت فعالیت‌های فرهنگی متناسب با کشور را نیز ادامه خواهیم داد.

علت حذف« عصبانی نیستم »

جنتی در ادامه در پاسخ به این سوال که حذف فیلم «من عصبانی نیستم» به دلیل هجمه اصولگرایان به این فیلم بوده است، تاکید کرد: خود تهیه‌کننده این فیلم تصمیم گرفت که چون ممکن است برخی از جوایز این جشنواره را بگیرد و بر این اساس نیز برخی از مسوولان تحت فشار قرار گیرند تصمیم گرفتند که از مرحله ارزیابی حذف شود و هیچ هجمه‌یی از جانب اصولگرایان ندیدیم که فیلم حذف شود.

در ادامه خبرنگاری از وزیر ارشاد در خصوص علت توقیف نشریه یالثارات پرسید که جنتی پاسخ داد: این نشریه سابقه طولانی در تذکر گرفتن داشته است که حتی اعضای قدیمی هیات نظارت بر مطبوعات می‌گفتند که این نشریه بارها تذکر کتبی گرفته بود و براساس آیین‌نامه نیز اگر روزنامه یا نشریه‌یی سه بار تذکر کتبی بگیرد بار چهارم اقدام شدیدتری علیه آن صورت می‌گیرد. جنتی تصریح کرد: یالثارات نظر جمع اعضای هیات نظارت بوده و نه نظر دولت.

وی در پاسخ به این سوال که اخیرا گزارش جهانی ارائه شده است که در آن از نحوه فعالیت روزنامه‌نگاران و همچنین عضویت برخی مسوولان در فیس‌بوک به عنوان نکته مثبت در توسعه کشور یاد شده است، اظهار داشت: طبعا این سیاست ادامه پیدا خواهد کرد و دولت مصمم است این شرایط ادامه داشته باشد و در مقطعی متوقف یا محدود نشود و به این روش کماکان ادامه می‌دهیم.

علما فیلم رستا خیز را تایید کردند

وزیر ارشاد در خصوص فیلم رستاخیز و نحوه تامین بودجه این فیلم نیز گفت: بنده این فیلم را دیده بودم و از ۹ سال پیش در جریان ساخت آن قرار داشتم. جنتی افزود: این فیلنامه در رابطه با حماسه عاشورا ساخته شده بود و در این زمینه نیز نظر بسیاری از شخصیت‌های حوزوی را گرفته بود و از نظر تاریخی مشکلی نداشته و منطبق با تاریخ صحیح عاشورا تدوین شده است. وی با بیان اینکه بسیاری از علما فیلم رستاخیز را تایید کرده بودند، اظهار داشت: در متن فیلم هیچ تحریفی صورت نگرفته بود و یکی از فیلم‌هایی که جوایز را درو کرد فیلم رستاخیز بود. جنتی افزود: البته شاید این فیلم از نظر محتوایی اشکالاتی داشته است. مثلا در خود واقعه عاشورا و روز عاشورا آنچه بیشتر در فیلم دیده می‌شد حماسه بود و به عنوان مثال وضعیت زنان و کودکان در خیمه یا حالت لطف خاص امام حسین (ع) به فرزندان‌شان در این فیلم به تصویر کشیده نشده بود و در کل فیلم خوبی از نظر کارشناسان به حساب می‌آمد.

فیلم های جشنواره نظر رییس جمهور را جلب نکرد

وزیر ارشاد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا جایزه ویژه رییس‌جمهور به هیچ فیلمی در جشنواره فیلم فجر اختصاص نیافت، گفت: رییس محترم جمهور در پیام خود به جشنواره فیلم فجر اعلام کردند که ما آمادگی دادن یک جایزه بزرگ را به بهترین فیلم داریم. منتها ایشان شاخص‌هایی برای تعیین این جایزه اعلام کرده بودند که توسط آقای نهاوندیان نیز در مراسم اختتامیه عنوان شد. مثلا اینکه فیلم‌هایی که در زمینه اعتدال و مقابله با خشونت و افراطی‌گری موردنظر باشد واجد گرفتن جایزه است اما فیلم‌های رسیده نتوانست نظر رییس‌جمهور را جلب کند.

جنتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند که هیات داوران جشنواره فیلم فجر در برخی موارد قضاوت زیادی داشته‌اند، اظهار داشت: این‌گونه نیست من فکر می‌کنم هیاتی که برای داوران انتخاب شده بود از هر جهت تخصص لازم را داشتند ما نیز به رای آنها احترام می‌گذاریم و قطعا دلایل سیاسی در انتخاب فیلم‌ها در کار نبوده است. هیات داوران آگاهانه و حرفه‌یی انتخاب شده بودند و هیچ دیکته‌یی نیز به آنها صورت نگرفته بود.

وزیر ارشاد افزود: دیپلماسی فرهنگی یکی از سیاست‌های مهم دولت است و در این زمینه ما باید به دنبال زمینه‌های فرهنگی در زمینه برقراری ارتباط با مراکز و نهادها و هنرمندان خارج از کشور باشیم.

وی درباره اینکه گفته می‌شود پایگاه اطلاعاتی خبرنگاران (سمان) مربوط به دولت گذشته بود و این دولت هیچ علاقه‌یی برای ادامه این سیاست ندارد، گفت: من اطلاعی در این زمینه ندارم.

وزیر ارشاد افزود: اگر منظور شما فعالیت سایت‌های مختلف خبری باشد باید بگویم که ما به برخی سایت‌ها که مجوز فعالیت ندارند ضرب‌العجل تعیین کرده‌ایم که بیایند و مجوز بگیرند. جنتی افزود: ما تا اول بهمن‌ماه فرصت داده بودیم تا سایت‌هایی که مجوز فعالیت ندارند نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند که متاسفانه هنوز هیچکدام از سایت‌ها این کار را نکرده‌اند و قطعا کسانی که مجوز نگرفته‌اند سایت‌های آنها براساس قانون بسته می‌شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مرتضی مبلغ: جدایی از ا حمدی نژاد برای اصولگرایان ممکن نیست
 • وزیر ارشاد؛ جشنواره فیلم فجر امسال با بازگشت کارگردانان بزرگ به عرصه، متمایز خواهد شد
 • رئیس خانه سینما: وظیفه دولت سالن‌سازی است/ وزیر ارشاد: وظیفه دولت نیست
 • شکایت ارگان انصار حزب الله از وزیر ارشاد
 • انتصاب یکی از چهره های سپاه و از حامیان انسداد و سانسور به ریاست اداره کتاب وزارت ارشاد
 • محسنی اژه ای: علی جنتی در سطحی نیست که برای قوه قضائیه تعیین تکلیف کند
 • علی جنتی: دستگاه قضایی باید خودش را با تحولات جدید کشور همراه کند
 • ارشاد: نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی‌شود
 • وزیر ارشاد: روزنامه ۹ دی متعلق به رسائی باید توقیف می شد
 •  
  آخرین اخبار
 • همه با هم امضا کنیم/ نامه‌ی مردمی به رییس جمهور برای رفع حصر
 • عیسی سحرخیز: مطالبه رفع حصر را باید دائم تکرار کرد
 • معصومه ابتکار: اقتصاد سبز در دستور کار دولت یازدهم قرار دارد
 • علی تاجرنیا: جنبش دانشجویی در بد‌ترین شرایط خود از ابتدای حیات است
 • کنشگران ملی - مذهبی؛ گروگانگیری نجات جان سربازان وطن، وظیفه همه ماست
 • دستور پیگیری تخلف ۹ هزار میلیاردی از سوی رییس جمهور: نامه‌هایی که قرار نیست در جیب بماند
 • رانندگان اتوبوس حامل شرکت‌کنندگان در میتینگ احمدی‌نژاد هنوز طلبکارند
 • فروش قدیمی‌‌ترین دانشکده روزنامه‌‌نگاری خاورمیانه؛ چوب حراج به دانشکده ارتباطات
 • نماینده مجلس: تاکنون نتوانسته‌ایم با ربایندگان ۵ مرزبان ایرانی ارتباط برقرار کنیم
 • علی یونسی: هیچ‌کس به دلیل اعتقاد به یک دین و مذهب نباید احساس محرومیت نکند
 • گزارش شهرداری درباره مرگ دو شهروند در آتش‌سوزی جمهوری/ متهم: «نردبام» و «ازدحام»
 • آیت الله دستغیب: به راستى قرار گرفتن در حصر سخت‌تر از زندان است
 • گزارش بانک مرکزی از قیمت موادغذایی/ ۵ گروه خوراکی گران شد
 • برگزاری مراسم اعتراض به آغاز چهارمین سال حصر همراهان جنبش سبز در آمریکا و فرانسه
 • متن کامل اولین شکایت وکلای زندانی دراویش از قاضی صلواتی
 • کانون مدافعان حقوق بشر: زندان خانگی رهنورد، کروبی و موسوی غیر قانونی است
 • محرومیت از طبابت در انتظار پزشکان زیرمیزی بگیر
 • محسنی‌اژه‌ای: حصرشدگان توفیق توبه ندارند و توبه نمی کنند
 • همراهی صدا و سیما و مدیران جشنواره فیلم فجر در سانسور و حذف
 • مصوبه عیدی ۵۰۳هزار تومانی کارمندان و بازنشستگان دولت ابلاغ شد
 •