به روز شده: ۱۸:۳۸ تهران - شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

آیت‌الله حسین موسوی‌تبریزی: عده‌ای غرض‌ورز با اطلاعات ناقص خود فضای جامعه را مسموم می کنند

امروز: پس از انجام دیدار معاون‌اول رئیس‌جمهور با آیت‌الله یوسف صانعی برخی از روحانیون مجلس با امضای تذکری خطاب به رئیس‌جمهور از ایشان خواستند که به معاونین، وزرا و مدیران اجرایی خود به‌منظور حفظ حرمت جامعه مدرسین حوزه علمیه تذکرات لازم را بدهند. اینکه چه مرجعی تشخیص‌دهنده صلاحیت علما برای کسب مرجعیت است، سوالی است که باید از مراجع و مجتهدین پرسید. اما اینکه دولت یازدهم برخلاف دولت قبلی راه تعامل با تمام علمای قم را در پیش گرفته است، نکته‌ای است که نباید از نظر دور داشت.

همیشه این گلایه در قم وجود داشت که دولت احمدی‌نژاد و دولتمردان گذشته به نظر مراجع احترام نگذاشته‌اند. اکنون و به‌واسطه روی کارآمدن دولت اعتدال این فرصت فراهم آمده است که فارغ از نگاه‌های جناحی و سیاسی به دیدار مراجع تقلید بدون هیچ‌گونه تبعیضی بروند. در کنار این موضوع این روزها تعامل دولت و مجلس هم مطرح و موضوعاتی در خلال آن مطرح می‌شود که نیاز به بازگشت و بررسی گذشته را دارد.

آیت‌الله موسوی‌تبریزی معتقد است مخالفت و تخریب دولت یازدهم که برآمده از رای مردم ایران محسوب می‌شود به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.

متن کامل گفت‌وگوی آیت‌الله سیدحسین موسوی‌تبریزی با آرمان در ادامه می‌آید:

آقای روحانی در رسانه ملی حاضر شد و گزارشی را تحت عنوان عملکردش در روزهای گذشته ارائه کرد. در چند روز گذشته شاهد نقد‌ها و شاید بهتر بتوان گفت هجمه‌هایی به دولت یازدهم بودیم که شاید برخی از آنها دور از انصاف بود. نظر جنابعالی پیرامون روند تعامل دولت و مجلس و نقدهای برخی از رسانه‌ها به عملکرد هفتاد روزه دولت چیست؟

مخالفت و تخریب دولت یازدهم که برآمده از رای مردم ایران محسوب می‌شود، به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. البته باید گفت نقد و انتقاد از دولت حق مسلم تمام گروه‌ها و جریان‌های سیاسی است اما این انتقاد‌ها باید به نفع جامعه باشد. باید منتقدان راه‌حلی را برای مشکلات به دولت ارائه دهند تا جامعه به سمت پیشرفت حرکت کند. به‌قول حضرت امام(ره) بحث‌ها مثل زمان طلبگی باید بشود. معنای بحث طلبگی این است که با رعایت انصاف و داشتن اطلاعات کافی با یکدیگر صحبت می‌کنند و در همین گفت‌وگوها بهترین راه‌حل‌ها انتخاب می‌شود؛ قرآن هم برای ما به‌عنوان صفت مومن واقعی این را می‌گوید که «الذین یستمعون القول فیتبعون أحسنه» آنها هستند مومنان واقعی و آنها هستند الوالباب، یعنی کسانی که حرف‌های مختلف را با استدلال‌ها و با منطق‌های مختلف می‌شنوند و بهترین را از میان آن‌چرا که شنیده‌اند انتخاب می‌کنند آنها مومنان واقعی هستند و آنها عاقلان و دانشمندان واقعی محسوب می‌شوند.

یعنی در رابطه با تبادل افکار و گفت‌وگوهای واقعی بدون غرض هستند و با اطلاعات دانشمندان؛ همچنان که دکتر روحانی در دانشگاه گفتند که متخصصین و دانشگاهیان درباره مذاکرات و اقدامات دولت سخن بگویند و انتقاد کنند چون آنها با علم و منطق بحث می‌کنند؛ توصیه‌های کارشناسان و دانشگاهیان درحال حاضر می‌تواند به کشور بیش از هر چیز دیگری کمک کند.

متاسفانه برخی با غرض‌ورزی سخنان رئیس‌جمهور را تفسیر به رای کردند و گفتند دکتر روحانی ما را بی‌سواد خطاب کرده. رئیس‌‌جمهور به هیچ وجه قصد توهین به هیچ گروهی را نداشته است. روی سخن دکتر روحانی دانشگاهیان و متخصصین بود. ایشان از آنها گلایه داشتند که چرا در شرایط فعلی اظهارنظر و نقد کارشناسانه نمی‌کنند و فضا را برای عده‌ای غرض‌ورز و ناآگاه باز گذاشته‌اند تا با استفاده از اطلاعات ناقص خود فضای جامعه را مسموم کنند بنابراین روی سخن رئیس‌جمهور با دانشگاهیان بود. جامعه فرق بین کسانی که انتقاد‌های کارشناسانه مطرح می‌کنند و کسانی که فقط بهانه‌جویی می‌کنند را متوجه خواهند شد. به‌جرات می‌توانم بگویم که اکنون برخی از نمایندگان مجلس بر اساس دیدگاه جناحی‌ خود با دولت رفتار می‌کنند. در کشوری که انتقاد از روی دلسوزی باشد؛ گفت‌وگو‌ها، منطق‌ها و نوشتارها براساس انصاف قرار می‌گیرد، براساس انصاف انتقادکردن هم جامعه را منتفع خواهد کرد و هم دولت‌ها را.

اما در یک جایی که گفت‌وگوها بر اساس منازعات سیاسی و کینه‌های شخصی باشد این کشور و ملت خواهند بود که متضرر می‌شوند. اکنون در برخی از موارد شاهدیم که بر اساس سلیقه‌های شخصی سعی می‌کنند با برخی از فعالان سیاسی برخورد کنند. سعی می‌کنند گروهی را بالا برده و گروهی را به زیر بکشند. به تعبیر دیگر همه بزرگان هستند که متضرر خواهند شد. ممکن است در کوتاه‌مدت جنجالی برپا شود و عده‌ای را تحریک کنند تا به کسانی یا شخصیتی توهین کنند اما باید گفت این جامعه است که در نهایت متضررخواهد شد. در مدت هشت سالی که بر ما گذشت، شاهد رئیس‌جمهوری بودیم که بعضا با بیان نقطه نظرات خاص خود به جنجال‌های سیاسی دامن می‌زد. به هر حال دوره وی تمام شد اما در جامعه آن زمان جنجال‌های سیاسی باعث شد تا عیب‌ها دیده نشده و انتقادهای صحیح صورت نپذیرد. همین اتفاقات باعث شد که دلسوزان جامعه نتوانند حرف‌هایشان را نزنند. درحال حاضر آن چیزی که در دست دولت و ملت باقی مانده است جز ضرر به ارزش‌های واقعی (معنوی و مادی) دیگری نیست. دود بی‌تدبیری‌ها و اتفاقات گذشته اکنون فقط در چشم ملت رفته است. یک روز چهار تا آدم سیاسی با هم درگیر می‌شوند و به‌واسطه تخریب‌هایی که انجام دادند صاحب پست و مقام هم می‌شوند. اما آنهایی که دل در گرو ملت دارند هیچ وقت این کارها را نمی‌کنند.

به هر حال عده‌ای معتقدند که درحال نقد مذاکرات ژنو و توافقات آن هستند و به همین دلیل دستیابی به متن مذاکرات و سوال از وزیر امورخارجه را مطرح می‌کنند.

معتقدم نقد منصفانه و کارشناسانه هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا نقد باید گفته شود. امام(ره) همیشه همین را می‌فرمود که نقد باید سازنده باشد. به‌یادم می‌آید که وقتی مجمع روحانیون از جامعه روحانیت جدا و انشعاب پیدا کرد امام صحبت کردند، فرمودند که هیچ اشکالی ندارد به‌هر حال هر گروهی بر اساس تفکر و ایدئولوژی خود صحبت می‌کند با اینکه هر دوگروهی که جدا شده بودند روحانی محسوب می‌شدند. آن چیزی که آفت جامعه محسوب می‌شود، کینه‌توزی است که متاسفانه در وجود برخی از فعالان سیاسی ما ریشه دوانده است همین که می‌خواهند سر به تن دیگری نباشد نشان از این دیدگاه است.

آنجاست که جامعه ضرر می‌بیند و علم فدا می‌شود و انصاف و عدالت قربانی درگیری‌های جناحی می‌شود اگر پشت‌سر این بازی‌ها دلسوزی ملت و آگاهی بخشیدن به مردم نباشد جز ضرر محصولی برای جامعه نخواهد داشت. امام(ره) در رابطه با مجلس اول و دوم همیشه می‌فرمودند که مجلس باید بحث کند اما همدیگر را حذف کردن و به یکدیگر تهمت زدن و اتهام آمریکایی و غرب‌زده زدن درست نیست. یا در رابطه با انتخابات دوره سوم مجلس که تمام شد بعضی‌ها به امام عرض کردند که شما طوری حرف زدید که مردم مارا آمریکایی می‌دانند ازجمله آیت‌ا.... مهدوی‌کنی، امام جواب ایشان را دادند به‌عنوان سند بروید نگاه کنید به صحیفه نور؛ امام در جواب همین آقای محمدعلی انصاری فرمودند که شما چطور هم مجمع روحانیون را تائید می‌کنید و هم جامعه را؛ امام(ره) فرمودند که من می‌دانم همه اینها برای اسلام کار می‌کنند هیچ‌کدام آمریکایی و غرب‌زده نیستند. ولی راه مبارزه و خدمت به کشور را یک گروه یک جور درنظر گرفته است و یک گروه به طریق دیگری راه خدمت به کشور را دنبال می‌کند.

همه می‌خواهند مبارزه کنند برای پیشرفت مردم؛ اگر همه بخواهند برای پیشرفت مردم فعالیت کنند ولی در روش‌ها و پیشرفت‌ها اختلاف داشته باشند اما همراه هم باشند به نفع کشور خواهد بود. متاسفانه بعضی‌ها در هشت سال کوچک‌ترین اشکالی از دولت گذشته نمی‌گرفتند حتی اگر گاهی هم سوالی مطرح می‌شد امضا‌ها را پس می‌گرفتند درحالی که امروز برای هر چیزی مشکل ایجاد می‌کنند.

ظاهرا بعضی از انتقادها در چند روز اخیر به‌دلیل ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی در جریان پخش سبد کالا‌ها بوده است. قبول دارید که دولت باید کارشناسانه‌تر عمل می‌کرد؟

بله همان‌طور که رئیس‌جمهور از مردم عذرخواهی کرد باید از همین عذرخواهی و فرهنگ نقدپذیری استقبال کرد. من هم با نوع پخش سبد کالا از اول مخالف بودم. به‌هر حال روش درستی در پیش گرفته نشد بسیاری از افراد از شهرستان‌ها تلفن کردند و خواستار تغییر در روند پرداخت یارانه‌ها شدند درحال حاضر هم دولت باید هرچه زودتر برای حل این مساله فکری داشته باشد.

عده‌ای معتقدند که باید در ریز مباحث که همان توافق ژنو است، ورود پیدا کنند چراکه نماینده ملت محسوب می‌شوند. از یک طرف وزارت خارجه معتقد است که نیازی به دانستن جزئیات به‌دلیل مسائل امنیتی و ادامه مذاکرات نیست به هر حال دو دیدگاه مختلف وجود دارد؛ به‌عنوان یک شخصیت حوزوی و سیاسی کدام دیدگاه را می‌پسندید؟

نکته این است که نمایندگان محترم مجلس بارها با وزیر خارجه در کمیسیون‌ها دیدار دارند و قطعا درصورت قانع نشدن می‌توانند از وزیر سوال کنند. متاسفانه از محتوای بعضی از سوالات این‌گونه برمی‌آید که می‌خواهند وزیر را تحت فشار گذاشته یا تضعیف کنند. برخی از نمایندگان مجلس قبل ازطرح سوال در مجلس در گفت‌وگو با رسانه وزیر خارجه را محکوم می‌کنند و بعد سوال می‌کنند این روند متاسفانه بی‌انصافی محسوب می‌شود. اگر مذاکرات ما با آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای به سمت جلو حرکت کند به نفع کشور است. اکنون مقام معظم رهبری اطلاع دقیق از جریان مذاکرات دارند. و دیگر سران نظام نیز در جریان ریز مذاکرات هستند امروز باز هم عده‌ای کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند و انتظار دارند که جزئیات مساله و گفت‌وگو‌ها در اختیار آنان قرار بگیرد تا بر اساس منافع جناحی و سیاسی خود مانع از برقرارشدن این گفت‌وگو‌ها بر طبق منافع ملی شوند. در آن سوی آب‌ها هم اسرائیل به‌همراه رسانه‌های خود قصد تحت فشار قراردادن ایران را دارد.

با توجه به سال‌ها سابقه و تجربه فعالیت سیاسی یقین دارم همان جریان سال‌های شصت می‌خواهد امروز جلوی مذاکرات را بگیرد. همین جریان در سال‌های دهه ۶۰ در جریان مذاکرات ایران و آمریکا که به مک فارلین مشهور شد رخ داد و از سوی برخی از فعالان سیاسی در مجلس دنبال می‌شد، اما اکنون با پشتیبانی مقام معظم رهبری در خارج ازمرزها نیز به حرف دکتر ظریف گوش می‌دهند. برخی از نمایندگان محترم مجلس فکر می‌کنند که این روند را نظام قبلا تجربه نکرده است؛ چرا از این دست موارد بسیار زیاد داشته‌ایم. انسان‌هایی که امروز نسبت به منافع ملی کم‌توجه‌اند تمام تلاششان را به‌کار گرفته‌اند تا به‌نوعی جلوی مذاکرات را بگیرند. آنچه در شرایط فعلی اهمیت دارد، مصالح مردم و منافع ملی است که متاسفانه اکنون تحت‌الشعاع نگاه جناحی برخی از نمایندگان قرار گرفته است.

ازجمله انتقادات اخیر به دولت دیدار جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور با آیت‌الله صانعی در قم است؛ ظاهرا برخی از نمایندگان مجلس و تعدادی از رسانه‌های تندرو، دولت را برای این دیدار تحت فشار قرار و حتی به رئیس‌جمهور تذکر داده‌اند؛ نظر شما چیست؟

آقای روحانی در جواب آنهایی که دولت را از دیدار با مراجع نهی می‌کنند، نباید عکس‌العملی از خود بروز دهند چراکه این واکنش‌ها نشان می‌دهد که ترسیده‌اند. ایشان وامدار همه ملت هستند. به آقای جهانگیری هم گفتم که ارتباط دولت و ملت باید بهتر از اینها باشد. دولت باید ارتباط خود را با همه مراجع قم تقویت کند. نباید این دولت مانند دولت قبل در این زمینه عمل کند. همه مردم دولت روحانی را از آن خود می‌دانند ایشان برخاسته از رای مردم شریف ایران است این‌گونه نیست که برخی فکر می‌کنند می‌توانند دولت را در انحصار خودشان قرار دهند. افرادی که دولت را در مجلس تحت فشار می‌گذارند به خاطر دیدار با یکی از علما، خودشان اصلا به آقای روحانی رای نداده‌اند و حتی در طول این مدت گذشته هیچ همراهی با دولت نداشته‌اند. اکنون دولت یازدهم را می‌خواهند به خاطر دیدار با علما بترسانند. دکتر روحانی و دلتمردان باید محکم بایستند.

دکتر روحانی رئیس‌جمهور همه مردم است چه آنهایی که به آقای روحانی رای دادند و چه آنهایی که به ایشان رای ندادند. وقتی دولتمردان به قم می‌آیند مختارند که انتخاب کنند با چه کسانی دیدار داشته باشند. دیدار با علما را نباید نماینده‌ای که در مجلس حضوردارد و معروف به فحش‌دادن و تهمت‌زدن است، تعیین کند. اینها نباید برای دولت و علمای قم تعیین‌تکلیف کنند. اینکه آقای روحانی کجا برود و کجا نرود به آن آقا مربوط نیست. آقای روحانی و دولتمردان باید به دیدار همه مراجع بروند و با همه مردم ملاقات کند. این اختیار برای رئیس‌جمهور وجود دارد که با اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قم دیدار کند. شخص رئیس‌جمهور و هیأت دولت با مراجع عظام تقلید بدون هیچ‌گونه تبعیضی باید ملاقات کنند؛ این اشخاص چه کسانی و چه جایگاهی دارند که دولت را برای دیدار با مراجع تحت فشار می‌گذارند؛ به رهبری امام خمینی(ره) انقلاب کردیم که جلوی تبعیض‌ها را بگیریم. انقلاب کردیم که شأن مرجعیت، قم و علمای اسلام را حفظ کنیم؛ به چه حقی به خود اجازه می‌دهند که برای اسلام تعیین‌تکلیف کنند که چه کسی مرجع است و چه کسی مرجع نیست؟ با چه کسی می‌شود دیدار کرد و با چه کسی نمی‌شود دیدار کرد؟ آن هم شخصیتی مثل آیت‌الله صانعی که حضرت امام(ره) این‌همه از ایشان تعریف و تمجید کرده است. از اول در جریان مبارزات انقلاب اسلامی حضور داشته است و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دادستان‌کل کشور و عضو شورای نگهبان بوده است. امام(ره) چقدر از ایشان حمایت و تعریف می‌کردند. چقدر شأن علمی ایشان را ستایش می‌کردند. شما صحیفه‌نور را بخوانید چقدر امام از آیت‌ا...صانعی تعریف کرده‌اند. در آستانه سالگرد انقلاب دولتمردی نزد سایر بزرگان برود و با آیت‌ا...صانعی دیدار نداشته باشد. اینها جز اینکه بخواهند به‌وسیله این بهانه‌ها آقای روحانی را تضعیف کنند هدف دیگری ندارند. می‌خواهند از امام(ره) و شاگردانش انتقام بگیرند چنانکه در چند سال گذشته کوشش کردند که روحانیت انقلابی و شاگردان امام(ره) را تضعیف کنند. معتقدم که آقای روحانی و دولتمردان بدون هیچ واهمه‌ای خط مستقیم بدون تبعیض را در پیش بگیرند که قطعا موفق خواهند بود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • عباس توسلی: هماهنگ نبودن قوا جامعه را از حرکت باز می‌دارد
 • رئیس جمهور: زیرزمینی شدن نقد به نفع جامعه نیست
 • حسن روحانی: نباید بگذاریم فضای جامعه امنیتی شود
 • یک وکیل دادگستری: شگرد مرتضوی امنیتی کردن فضای جامعه است
 • مولاوردی: تفکیک جنسیتی، نه به نفع جامعه، نه زنان و نه خانواده‌ها است
 • سیدمحمد غرضی: در یک جامعه آزاد پرتاب کفش و تخم مرغ طبیعی است
 • هاشمی رفسنجانی: در فضای امنیتی و تهدید، جامعه دچار لجاجت و خمودگی می‌شود
 • یک آسیب‌شناس اجتماعی: کمتر از ۳۰ درصد زنان آسیب دیده در کشور جامعه‌پذیر می‌شوند
 • حمیدرضا جلایی پور: روند و سیاست های فعلی، روند پوک کردن جامعه از درون است
 •  
  آخرین اخبار
 • معاون وزیر آموزش و پرورش: در حال حاضر دو سه معلم زندانی سیاسی داریم
 • شورای هماهنگی جبهۀ اصلاحات: حضور عزیزان محصور که دل در گرو انقلاب دارند میتوانست بر شکوه راهپیمایی ۲۲ بهمن بیفزاید
 • چگونه در دولت دهم ۳ هزار نفر بدون کنکور بورسیه دکتری شدند؟/برخی از آنها حتی کف معدل را هم نداشتند
 • فرشاد مومنی: مدعیان اصول، مطالعات درباره فساد مالی درایران را صهیونیستی می‌خواندند
 • مولاوردی: نیروی انتظامی آخرین دستگاهی است که باید در مورد حجاب و عفاف اقدام کند
 • وکیل علی مطهری: پرونده موکلم دیگر قابل رسیدگی در دادسرا نیست
 • وزیر بهداشت: موضوع پزشکان زیرمیزی‌بگیر توهم نیست/ با آنها برخورد می کنیم
 • علی یونسی: قوه مجریه بر حفظ استقلال قوا تاکید دارد
 • وزیر مسکن: امسال فقط ۱.۵ درصد برای اجرا پروژه‌ها اختصاص یافت
 • حاکمان علیه خود
 • عضو اتاق جنگ سپاه از روزهای انقلاب و دفاع می گوید: مردم و دولت در کنار هم مبارزه می کردند
 • شکوری راد: مداحان در هشت سال گذشته به جای نخبگان و دانشگاهیان حرف زدند
 • مدیران مسوول ابرار و مهر تابان محاکمه می‌شوند
 • انتقاد از کاهش حمایت‌ها؛ دولت، پای مشکلات بیماران ام.اس بایستد
 • مشمولان جدید سبدکالا/ دیدار سرزده وزیر کار از صف های توزیع سبد کالا
 • علی محمد حاضری: پذیرش خطا و اشتباه باید به عنوان یک فرهنگ باشد
 • یک بام و دو هوای ضرغامی؛ آقای احمدی نژاد می‌توانم این سوال را هم بپرسم؟
 • پزشکیان: نمایندگان مجلس در موضوع بودجه بیمه ها نمی دانند به چه رای داده اند
 • با حضور نمایندگان وزارت رفاه، کارگران و کارفرمایان؛ آغاز چانه‌زنی برای مزد کارگران
 • تذکری به خطیب جمعه تهران
 •