به روز شده: ۱۶:۳۱ تهران - جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲

محمدامین هادوی در مراسم یادبود میناچی در زندان اوین: در شکنجه ساواک هم حسینیه ارشاد را واگذار نکرد

امروز: مراسم ختم و بزرگداشت مرحوم ناصر میناچی از بنیانگذاران حسینیه ارشاد و و وزیر ارشاد ملی در در دولت موقت با حضور جمعی از زندانیان بند ۳۵۰ در نمازخانه این بند زندان اوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، در این مراسم پس از قرائت قرآن و فاتحه «محمدامین هادوی» از زندانیان سیاسی و از نزدیکان مرحوم ناصر میناچی به ایراد سخن پرداحت.

محمدامین هادوی که طی سالهای اخیر فعالیت حسینیه ارشاد به نمایندگی از پدرش «مهدی هادوی» - اولین دادستان کل انقلاب- و از اعضای هیات امنای حسینیه ارشاد از نزدیک با مرحوم میناچی در اداره حسینیه ارشاد همکار بوده است، در ابتدای سخنان خود با قرائت این آیه از سوره مبارکه آل عمران که می‌فرماید: «وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُون» (و باید از میان شما گروهى باشند دعوتگر به خیر که به نیکى فرمان دهند و از ناشایستى بازدارند و اینان رستگارانند) مرحوم میناچی را از مصادیق دعوتگران به خیر و نیکی دانست و فقدان این چهره ملی و مذهبی را تسلیت گفت.

این زندانی سیاسی در سخنان خود با اشاره به حوزه فعالیت‌ها و مسولیتهای مرحوم میناچی از جمله به عنوان حقوقدان و وکیل دادگستری و اولین وزیر ارشاد و نیز رییس سازمان حج و اوقاف و برگزار کننده چند سال حج بعد از انقلاب به بیان ماجرای تاسیس و ایجاد حسینیه ارشاد پرداخت و با بیان اینکه مرحوم میناچی و محمد همایون در سال ۴۳ تصمیم مشترکی برای بنیانگذاری یک نهاد مذهبی متفاوت گرفتند، گفت: «این حسینیه متفاوت در منطقه چالمرز جاده قدیم شمیران که تقریبا هیچ مکان مذهبی در آن اطراف نبود بنا شد و در محرم و صفر سال ۴۴ اولین جلسات حسینیه را زیر چادر برگزار کردند».

وی در ادامه افزود: «در سال ۴۶ با این هدف که حسینیه ارشاد نهادی غیردولتی و مستقل باقی بماند دکتر می‌ناچی حسینیه را در قالب یک موسسه آموزشی و تحقیقاتی علمی و دینی ثبت کرد که از‌‌ همان موقع به محلی برای نشر اندیشه‌های دینی بدل شد و شخصیت‌هایی از جمله دکتر علی شریعتی، استاد محمدتقی شریعتی، شهید مطهری، آقای هاشمی رفسنجانی، آقای خامنه‌ای، مجتهد شبستری، شهید هاشمی‌نژاد، مکارم شیرازی، شهید محلاتی، نوری همدانی، صدر بلاغی، علی دوانی، دکتر بهشتی، دکتر شهیدی، دکتر محقق، دکتر زریاب خویی، دکتر مظفر پرتوماه و... در این مکان سخنرانی کرده‌اند که تنها همین اسامی نشانگر اهمیت حسینیه ارشاد و ناصر می‌ناچی در روند انقلاب اسلامی است».

هادوی با بیان اینکه تدوین، ترجمه و انتشار این سخنرانی‌ها در سایر کشور‌ها از جمله لبنان و فلسطین از جمله فعالیتهای حسینیه بوده است یکی دیگر از اقدامات میناچی را که کمتر بدان پرداخته شده است را سامان دهی کاروان حج از سال ۴۷ به بعد عنوان کرد که در واقع وسیله‌ای برای ارتباط با سایر ملتهای مسلمان و نهضت‌های آزادی بخش منطقه بوده است.

این زندانی سیاسی متفاوت بودن حسینیه ارشاد را راز ماندگاری آن دانست و گفت: «مرحوم میناچی همواره تاکید داشت این حسینیه باید جایی باشد که آنهایی که به دنبال چیز دیگری غیر از آنچه در تمامی مساجد و تکایا گفته می‌شود هستند گم شده خود را اینجا پیدا کنند».

هادوی با بیان خاطراتی از فعالیتهای حسینیه ارشاد جذب گرایش‌های گوناگون را هنر مدیریت میناچی دانست و گفت: «قبل از انقلاب که حجاب اجباری نبود با آنکه لزومی برای حجاب خانم‌ها در ورود به حسینیه نبود اما بسیاری بودند که می‌خواستند در حسینیه با حجاب باشند و مرحوم میناچی مجبور بود همواره تعدادی روسری تهیه کند و در ورودی حسینیه قرار دهد».

هادوی با بیان خاطره‌ای از سال ۵۱ و مواجه شدن محمدرضاشاه با انبوه جوانانی که تا اواخر شب در حسینیه جمع شده و آنگاه در جاده قدیم شمیران مشاهده می‌شدند، همین ماجرا را علت محدودیت حسینیه ارشاد و بازداشت ۶ماهه مرحوم میناچی و ۱۸ ماهه دکتر شریعتی دانست و افزود: «مرحوم میناچی همواره به یاد می‌آورد که شکنجه دکتر شریعتی که در سلول همجوار زندانی بوده است چقدر برای او دشوار بوده و مهم‌ترین خواسته بازجویان ساواک استعفای وی و واگذاری حسینیه به اوقاف بوده است، خواسته‌ای که هیچگاه از سوی میناچی پذیرفته نشد».

این زندانی سیاسی در ادامه به ذکر نکاتی از فعالیتهای مرحوم میناچی پس از زندان از جمله تلاش برای تاسیس حسینیه ارشاد در خارج از کشور، ماجرای سفر به انگلستان و فوت دکتر شریعتی و نیز مشارکت در تشکیل جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر و نقش می‌ناچی در تحولات منتهی به انقلاب پرداخت.

هادوی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت سال ۵۱ و انسداد در فعالیتهای حسینیه ارشاد را با وضعیت پیش آمده پس از سال ۸۹ مقایسه و خاطرنشان کرد که این دو مقطع از دشوار‌ترین و تلخ‌ترین روزهای میناچی در مقام مدیر حسینیه ارشاد بوده است.

وی افزود: «با این حال مردم به خوبی جایگاه حسینیه را می‌شناختند و علیرغم محدودیت‌ها از جمله در جریان فوت مهندس سحابی و شهادت هاله سحابی و سپس شهید هدی صابر به شکل غیربرنامه ریزی شده به حسینیه آمده و در اطراف آن با روشن کردن شمع، شام غریبان برپا کردند».

فرزند و نماینده مهدی هادوی در هیات امنای حسینیه ارشاد، یکی از خدمات و یادگارهای ارزشمند مرحوم ناصر می‌ناچی را ساخت کتابخانه‌ای با ۱۴۰۰۰ متر مربع زیربنا برشمرد و به ذکر خاطراتی در خصوص دقت و حساسیت بالای مرحوم میناچی در کلیه مراحل ساخت این کتابخانه عظیم و مجهز پرداخت.

محمدامین هادوی در بخش دیگری از سخنان خود «ایمان قوی، ارادت فوق العاده به امام حسین (ع)، مردم داری و سرکشی از دوستان، تسلط بر امور، حافظه قوی، انشای برجسته و حسابرسی دقیق» را از جمله سجایای اخلاقی و رفتاری مرحوم می‌ناچی برشمرد.

این زندانی سیاسی با یادآوری اینکه طراحی نشان حسینیه ارشاد توسط «مهندس میرحسین موسوی» با الهام از کلمه توحیدی «لا» صورت گرفته به وضعیت رمزگونه این نشان و مشی سیاسی این همراه محصور جنبش سرافراز سبز اشاره و به وضعیت سمبلیک حسینیه ارشاد در کلیه انتخابات پرداخت که ماجرای آن در رویدادهای سال ۸۸ نیز قابل توجه و منشا اثر بوده است.

وی همچنین حسینیه ارشاد را یک برند جهانی در زمینه تبلیغ مذهبی و نماد روشنفکری و روشنگری مذهبی در ایران توصیف کرد.

محمد امین هادوی در پایان سخنان خود با دعا برای آرامش روح مرحوم میناچی و محشور شدن او با سیدالشهداء ابراز امیدواری کرد که روزی پیکر مرحومان دکتر شریعتی و میناچی به آرامگاه ابدیشان در حسینیه ارشاد منتقل شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هاشم صباغیان؛ میناچی سبک آموزش دینی در حسینیه را تغییر داد
 • میرحسین موسوی، حسینیه ارشاد و «زیست مسلمانی» در عصر جدید
 • دیدار سیدمحمد خاتمی با اولین دادستان انقلاب/ سه سال حبس محمدامین هادوی بدون مرخصی
 • نامه هادوى به صادق لاریجانى: دستگاه قضایی به ابزاری برای پیشبرد منافع برخى اشخاص و گروه ها بدل شده است
 • رئیس سازمان زندانها: انتقال زندان اوین منتفی نیست
 • بلاتکلیفی یک فعال فرهنگی در بند ۳۵۰ زندان اوین
 • محمدامین هادوی: رفتار برخی از نمایندگان مجلس مانند بازجوهاست
 • آیت الله دستغیب: رفتار ساواک با ما محترمانه بود، علیه شاه حرف می زدیم کسی کاری با ما نداشت
 • دعای افطار/ محمدامین هادوی: برای رفع حصر از میرحسین و کروبی و رهنورد دعا می کنیم
 •  
  آخرین اخبار
 • معاون وزیر آموزش و پرورش: در حال حاضر دو سه معلم زندانی سیاسی داریم
 • شورای هماهنگی جبهۀ اصلاحات: حضور عزیزان محصور که دل در گرو انقلاب دارند میتوانست بر شکوه راهپیمایی ۲۲ بهمن بیفزاید
 • چگونه در دولت دهم ۳ هزار نفر بدون کنکور بورسیه دکتری شدند؟/برخی از آنها حتی کف معدل را هم نداشتند
 • فرشاد مومنی: مدعیان اصول، مطالعات درباره فساد مالی درایران را صهیونیستی می‌خواندند
 • مولاوردی: نیروی انتظامی آخرین دستگاهی است که باید در مورد حجاب و عفاف اقدام کند
 • وکیل علی مطهری: پرونده موکلم دیگر قابل رسیدگی در دادسرا نیست
 • وزیر بهداشت: موضوع پزشکان زیرمیزی‌بگیر توهم نیست/ با آنها برخورد می کنیم
 • علی یونسی: قوه مجریه بر حفظ استقلال قوا تاکید دارد
 • وزیر مسکن: امسال فقط ۱.۵ درصد برای اجرا پروژه‌ها اختصاص یافت
 • حاکمان علیه خود
 • عضو اتاق جنگ سپاه از روزهای انقلاب و دفاع می گوید: مردم و دولت در کنار هم مبارزه می کردند
 • شکوری راد: مداحان در هشت سال گذشته به جای نخبگان و دانشگاهیان حرف زدند
 • یک بام و دو هوای ضرغامی؛ آقای احمدی نژاد می‌توانم این سوال را هم بپرسم؟
 • پزشکیان: نمایندگان مجلس در موضوع بودجه بیمه ها نمی دانند به چه رای داده اند
 • با حضور نمایندگان وزارت رفاه، کارگران و کارفرمایان؛ آغاز چانه‌زنی برای مزد کارگران
 • تذکری به خطیب جمعه تهران
 • مرتضی مبلغ: افراطیون به دنبال دعوایی کردن فضا هستند، آنها در این فضا می توانند زیست کنند
 • برف شدید یک ماه گذشته، فایده ای به حال دریاچه ارومیه نداشته است
 • هادی خانیکی: انقلاب اسلامی انقلاب رسانه‌های کوچک بود
 • تحت فشار قرار دادن مریم شفیع پور برای گرفتن اعتراف
 •