به روز شده: ۲۰:۵۷ تهران - چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲

ثبت نزدیک به دو میلیون توییت توسط کمپین مردمی-توییتری؛ سربازان ایرانی را آزاد کنید

امروز: «قرار بود برن سربازی مرد بشن، اسیر نامرد شدن» پنج روز از اسارت سربازان ایرانی به دست گروه تروریستی جیش‌العدل می‌گذرد. در این مدت اتفاق بزرگی از سمت مردم در شبکه‌های مجازی در حال شکل‌گیری است. ایجاد کمپین «سربازان ایرانی را آزاد کنید» که با هشتگ مخصوصی در توییتر و فیسبوک گذاشته می‌شود، باعث شد که چندین بار حساب توییتر جیش‌العدل بسته شود و آنها مجبور به واکنش شوند.

هشتگ معروفی که شاید در تاریخ شبکه‌های اجتماعی نشان اتحاد ایرانیان به حساب بیاید، این بود «Freeiraniansoldiers» کمپین توییتری که در حمایت از سربازان ایرانی شکل گرفته است، باعث شد تا شبکه تلویزیونی الجزیره در پستی که در فیس‌بوک گذاشته از این هشتگ استفاده کند، کاربران فضای مجازی معتقدند که با به اصطلاح ترند شدن این هشتگ موج رسانه‌یی علیه این کار شکل خواهد گرفت. مردم بارها در توییت‌های خود و در پست‌هایشان در فیس‌بوک به ایجاد همدلی برای رساندن پیغام‌شان به گوش جهان تاکید کردند. براساس اعلام سایت توییت تگ تقریبا در هر ساعت حدود ۲۰۰۰ توییت در این کمپین گذاشته می‌شود که رقمی نزدیک به دو میلیون توییت است. این آمار هر دقیقه روبه افزایش است. این تنها آمار مشارکت و همدلی مردم در توییتر است و از دیگر شبکه‌های اجتماعی آماری در دست نیست.

بازتاب‌های این حرکت مجازی

المانیتور در گزارشی به پوشش رسانه‌یی این کمپین پرداخته. المانیتور در ادامه گزارش خود به نقش ضعیف صدا و سیما در بازتاب موضوع به گروگان گرفته شدن مرزبانان ایرانی اشاره می‌کند: علاوه بر محکومیت اقدام‌های این گروه در مورد به گروگان گرفتن سربازان ایرانی، بسیاری از ایرانیان از عزت‌الله ضرغامی، رییس سازمان صدا و سیمای ایران برای نپرداختن به این موضوع و عدم پوشش گسترده و دقیق آن ناخرسند هستند.

عده‌یی دیگر نیز عربستان سعودی را برای به وجود آمدن این حادثه سرزنش می‌کنند و معتقدند که آنان با حمایت از سلفی‌ها مسوول اقدام‌های تروریستی هستند. عده‌یی دیگر نیز از دولت ایران انتقاد می‌کنند و می‌گویند که چرا دولت سربازان وظیفه را برای پاسداری از مناطق خطرناک مرزی اعزام می‌کند. محمدرضا عارف، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در این مورد با انتشار توییتری گفته است: «سربازان ایرانی از مرزهای ما برای امنیت، عدالت و صلح حراست می‌کنند.»

جیش‌العدل که در مرز میان ایران و پاکستان فعالیت می‌کند مسوولیت گروگانگیری‌ها را بر عهده گرفته و پیش‌تر عکس‌هایی از سربازان به گروگان گرفته‌شده ایرانی در حساب توییتری خود منتشر کرده است. حساب توییتری دیگری مرتبط با این گروه وجود دارد که از تاریخ ۲۵ آگوست سال ۲۰۱۳ میلادی به‌روز نشده است. وبلاگ قبلی این گروه نیز در سایت «بلاگ‌اسپات» ثبت شده بود، با این حال این وبلاگ اکنون دیگر در دسترس نیست. به نظر می‌رسد که این گروه وبلاگ جدیدی را برای انتشار پیام‌ها و تصاویرش راه‌اندازی کرده است. در پیامی که توسط این گروه منتشر شده، آمده است: «اسیرانی از جبهه نظامی ایران در دستان مجاهدان جیش‌العدل»

واکنش مسوولان ایرانی و مردم

کاربران شبکه‌های مجازی در این مدت به‌شدت به سیاست‌های صدا و سیما نسبت به تحت پوشش قرار ندادن این خبر انتقاد کردند اما در پی واکنش یکی از مسوولان، موج جالبی درباره این دیدگاه بیان شد و در میان توییت‌ها و پست‌های فیس‌بوک این اظهارنظر مورد توجه کاربران قرار گرفته است. «سرتیپ خلبان حسن شاه‌صفی خطاب به فرمانده جیش‌العدل: اگر تار مویی از سر سربازان مقدس این خاک کم شود گروه شناسایی نیروی زمینی ارتش «گرای» محل‌ها? احتمال? گروهک را تعیین و سپس منطقه را با خاک یکسان خواهند کرد...»

پایگاه یکم شکار مهر‌آباد

از معروف‌ترین توییت‌ها و نوشته‌هایی که برای این پنج سرباز در شبکه‌های اجتماعی استفاده شده است، «حتی تو شطرنج هم کسی از زدن سربازها احساس افتخار نمی‌کند» «سلامتی پنج تن، سرباز، سرباز، سرباز، سرباز و سرباز» «در راستای فعالیت‌های مردمای این کمپین روز گذشته قرار شد راس ساعت ۱۶ مجددا فعالیت‌ها و هشتگ‌گذاری‌ها از سوی کاربران آغاز شود. در این بیانیه مجازی آمده: «یه امروز تو اینترنت هیچ کاری نداریم جز اینکه صدای سربازان اسیرمون باشیم. راس ساعت ۱۶ امروز، یکصدا و همگی باهم، در تمام فضای مجازی (تمام شبکه‌های اجتماعی) فریاد خواهیم زد «فرزندان ایران را آزاد کنید». وزارت خارجه ایران با احضار سفیر پاکستان رسما به ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی اعتراض کرده است. این وزارتخانه در بیانیه‌یی آورده است که به دنبال ربوده‌شدن مرزبانان ایرانی، سفیر پاکستان در تهران احضار و مراتب ناخرسندی جمهوری اسلامی ابراز شده است. یک کاربر توییتری نوشته است: «آنچه بسیاری از ایرانیان را خشمگین کرده، این است که جیش‌العدل سربازان وظیفه را هدف قرار داده است.»

از دیگر واکنش‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی اینچنین بوده است. «این سربازارو جیش‌العدل گروگان گرفتن اینا همین داداشای خودمونن که به خاطر ما رفتن مرز داری کشور ملت همه مدیونه ایناییم.» یکی دیگر از کاربرانی که مدت خدمت سربازی خود را در همین منطقه گذرانده نوشته است «اینا بی‌گناهن اینا که کاری نکردن. منم همین لباسو تو مرز پوشیدم مظلوم‌ترین قشر سربازه. تنها راه اطلاع‌رسانی همینجاس. همه دعا کنید مادراشون چشم براهن» گفتنی است که کاربران ایرانی توییتر به خاطر استفاده بسیار زیاد از جمله انگلیسی «سربازان ایرانی را آزاد کنید» توانستند این جملات را ترند کنند و از دیشب تاکنون جملات مذکور جزو پرکاربردترین توییت‌های ارسالی کاربران توییتر در سراسر جهان قرار گرفته است. شاید مساله عمده‌یی که خشم کاربران را برانگیخت «سرباز بودن» این جوانان بود که بی‌گناه به دست این گروه تروریستی افتادند.

موج را ادامه دهیم

یکی دیگر از کاربران در فیس‌بوک نوشته است: «وقتی این اندازه مرزهای کشور خطرناک هستند نباید سربازان وظیفه که حتی کارکردن با تفنگ را بلد نیستند به آنجا فرستاد. این سربازان با کلی آرزو به خدمت مقدس سربازی رفتند تا اگر روزی برای کشور مشکلی به وجود آمد بتوانند کمکی بکنند . ما امیدواریم که فرزندانمان هر چه زود تر آزاد شوند.»

کاربران شبکه‌های مجازی برای اینکه بتوانند این اتحاد و همدلی را در میان دوستان خود حفظ کنند، با نوشتن یک متن مشترک اعلام کردند که هرچه بیشتر از این هشتگ استفاده کنند احتمال رسانه‌یی شدن در سطح جهان و آزادی این سربازان بیشتر خواهد شد. در این متن که برای ایجاد امید بیشتر بین کاربران بود، آمده: «میدونی وقتی هشتگ FreeIranianSoldiers ریشیر میشه چه اتفاقی میفته؟ Trend میشه ! یعنی داغ میشه ! یعنی دیده میشه ! اونوقت، همه رسانه‌ها و روزنامه‌های دنیا که شبکه‌های اجتماعی رو دنبال می‌کنند، از خودشون می‌پرسند؛ مگه چی شده که این همه ایرانی‌ها فریاد میزنند Free Iranian Soldiers ؟ بعد متوجه میشن که پنج سرباز ایرانی توسط تروریست‌های جیش‌العدل به اسارت گرفته شدند! بعد درباره‌اش خبر منتشر می‌کنند»انتظار می‌رود که این موج هشتگ‌گذاری برای سربازان ایرانی اسیر شده در مرز پاکستان تا مشخص شدن تکلیف‌شان در شبکه‌های مجازی ادامه پیدا کند، باید حالا دید که مسوولان و رسانه‌های دنیا چه اندازه می‌توانند امید، نا‌امید شده را برای ما زنده کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • فائزه هاشمی رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات شد
 • آیت الله دستغیب: خبر آزادی محصورین و دربندان نوای صلوات را در شادی های دهه فجر بالاتر می برد
 • صفایی‌فراهانی: نگاه برون‌رفت از این شرایط مهم است/ اگر ۱۰نفر هم آزاد شوند ولی نگاه عوض نشود چه؟
 • آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی گام نخستین در جهت سیاست تعدیل داخلی است
 • گزارش فیس بوکی ظریف از زوریخ
 • ممانعت از آزادی فرزاد مددزاده با وجود پایان محکومیت
 • دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه: «فیس بوک و توئیتر را با قاطعیت بستیم چون معاند بودند»
 • محمد متاجى، از فعالان جنبش سبز به قید کفالت از زندان اوین آزاد شد
 • حمایت از آزادی و مقابله با تکفیری گری را از ایران شروع کنید
 •  
  آخرین اخبار
 • کانون مدافعان حقوق بشر: زندان خانگی رهنورد، کروبی و موسوی غیر قانونی است
 • محرومیت از طبابت در انتظار پزشکان زیرمیزی بگیر
 • محسنی‌اژه‌ای: حصرشدگان توفیق توبه ندارند و توبه نمی کنند
 • همراهی صدا و سیما و مدیران جشنواره فیلم فجر در سانسور و حذف
 • مصوبه عیدی ۵۰۳هزار تومانی کارمندان و بازنشستگان دولت ابلاغ شد
 • حاضری: مردم دست رد بر سینه جریان های خودسر زده اند
 • انتقاد علی مطهری از صدا و سیما در اختتامیه جشنواره فیلم فجر: هرکس انتقاد می‌کرد تصویرش محو و برنامه قطع می‌شد
 • محرومیت از طبابت در انتظار پزشکان زیرمیزی بگیر
 • آخرین روزهای زندگی بهمن فرزانه؛ دوست داریم از عشق برایمان بنویسند
 • سیدمحمد خاتمی: انقلاب صحیح برای از بین بردن فساد، تحقیر و شکنجه است و عدالت حاکم کند
 • نامه مصطفی تاجزاده به رییس جمهور: مخالفان تفاهم ژنو بی سواد نیستند، به دنبال تداوم فضای امنیتی هستند
 • تعدادی از بازداشت شدگان راهپیمایی ۲۲ بهمن آزاد شدند
 • تائید ثبت احوال بر افزایش مرگ‌ومیر بر اثر آلودگی هوا
 • پروانه نشر چشمه برای دو سال به حالت تعلیق درآمد
 • حداقل دستمزد ۷۳۰ هزار تومانی برای جبران هدفمندی
 • ازنشر بیانیه میرحسین و کروبی در سالگرد پیروزی انقلاب: مردم انقلاب کردند تا مناسبات پادشاهی حاکم نباشد
 • هزینه بهداشت و درمان ثروتمندان ۱۰ برابر فقرا
 • کاش رهبری گفتگوی عمومی داشتند نه سخنرانی عمومی
 • آخرین اظهارات محسنی اژه ای درباره رهبران جنبش سبز: تا توبه نکنند کاری انجام نمی‌شود/ افراد برای رفع حصر بی‌جهت تلاش نکنند
 • بازداشت تعدادی از اصلاح طلبان در راهپیمایی ۲۲ بهمن
 •