به روز شده: ۱۶:۱۹ تهران - چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲

مصطفی تاجزاده: نادیده گرفتن محمود افغان در نابودی کشور

امروز: مخالفت اقتدارگراها با توافق ژنو آنان را به کلی منکر نتیجه بخشی دیپلماسی و حل مسالمت آمیز مناقشه ها کرده است. به ادعای حضرات « باروی کار آمدن دولت یازدهم اصطلاح بازی برد-برد بسیار بر زبان سیاست مداران ما از جمله آقایان هاشمی، روحانی و ظریف جاری شد. اما واقعیت این است که ما چیزی به عنوان بازی برد-برد نداریم به ویژه در عالم سیاست و حکومت لذا خودمان و دیگران را فریب ندهیم... ما بازی برد-باخت داریم و بازی باخت-باخت هم داریم اما هیچگاه بازی برد-برد نداشته ایم، نداریم و نخواهیم داشت. گزینه آخر یک دروغ فریبکارانه است. » (سیاست روز ۹۲/۱۰/۱۴)

دیدگاه فوق صرفا به معنای نقد و نفی راهبرد اصلی دولت نیست بلکه تنها استراتژی صحیح و ممکن را انجام بازی برد و باخت بین ایران و امریکا می خواند چرا که از یک طرف بازی برد-برد را دروغ و غیرواقعی می شمارد و از طرف دیگر هیچ دولتی حاضر نیست داوطلبانه مشی باخت-باخت را برگزیند. پس راهی جز مبارزه برای پیروزی یکی و شکست دیگری یعنی استراتژی تقابل باقی نمی ماند.

اکنون فرض کنیم دولت تصمیم بگیرد مناقشه هسته ای را براساس بازی برد-باخت دنبال کند. برآن اساس ما هم چنان به غنی سازی ۲۰ درصدی و حتی بالاتر اورانیوم و با تعداد سانتریفیوژهای بیشتر ادامه می دهیم. در آن صورت آمریکا مجبور است یا تحریم ها را لغو کند و شکست را بپذیرد یا نسبت به گسترش تحریم ها اقدام کند. یعنی صادرات نفت را که اکنون به نصف میزان معمول تقلیل یافته در گام بعدی به یک چهارم کاهش دهد و سپس بکوشد آن را به صفر برساند. هم زمان درآمدهای نفتی ما را نیز بلوکه نموده برای ضربه زدن به تأسیسات هسته ای ایران زمینه چینی کند.

از اقتدارگراها می پرسم کدام یک از دو گزینه فوق را واقع بینانه تر و احتمال اجرای آن را بیشتر می دانند؟ آیا فراموش کرده اند که به محض جدی شدن حمله نظامی آمریکا همین افراد به دولت متحد خود در دمشق توصیه کرده اند تمام سلاح های شیمیایی خود را معدوم نماید تا از شر موشک باران غرب در امان بمانند؟ من البته معتقدم که ملت ما قادر به دفع دشمنی هر دولت خارجی هست اما چرا با جنگ و با بهایی این گونه گزاف؟! و بدون لحاظ لطمات و تبعات جنگ و آسیبی که به وطن می زند؟ آیا وظیفه اصلی حکومت دفع تهدیدهاست یا خلق ویتنامی دیگر؟

برخلاف نظریه پردازی جنگ طلبان ایرانی بازی برد-برد نه تنها ناممکن نیست بلکه بارها رخ داده و در زمینه هسته ای نیز محتمل است. زیرا هنگامی که بازیگران احساس می کنند که

۱- قادر به حذف یا شکست کامل طرف مقابل (رقیب داخلی یا خارجی) نیستند.

۲- درگیری نظامی را بسیار گسترده و غیرقابل پیش بینی ارزیابی کنند و به ویژه احتمال سرایت نزاع را به مناطق دیگر بدهند.

۳- شکست یک طرف امکان پذیر باشد اما هزینه های آن به مراتب بیش از منافعش ارزیابی گردد.

۴- حذف فیزیکی یکی منجر به پیروزی دیگری شود بلکه جریان سومی که برای طرفین خطرناک تر است، بهره اصلی را ببرد.

۵- شکست فقط در کوتاه مدت جواب دهد و پس از مدتی بازنده قوی تر و با انگیزه تر از قبل گردد.

به طور خلاصه هر زمان که بازیگران به این نتیجه برسند که می توانند و بیشتر به سودشان است که به اهداف خود از طرق مسالمت آمیز و بدون درگیری نظامی دست یابند، بازی برد-برد ممکن می شود. امری که هم اکنون تاحدود قابل توجهی امکان پذیر شده است. به ویژه اگر صلح طلبان با عملیات ایذایی جنگ طلبان آمریکایی، اسرائیلی، عرب و ایرانی به نحو مناسب مقابله نمایند. در همین جهت اقتدارگراها می کوشند مانع اطلاع رسانی شفاف دولت شوند. گستاخی تؤام با بی اخلاقی آنان را در تهدید اخیرشان ملاحظه فرمایید:

« اگر آقای روحانی با اظهارات خود جریان انتقادی به مذاکرات هسته ای را متهم به مخالفت با لغو تحریم ها و کاسبی کند، جریان انتقادی نیز بسیار راحت می توانند دولتی ها را متهم کنند که دور زنندگان تحریم را لو می دهند تا تیم خود را جایگزین آن کنند. یا این که می توان این گزاره را در جامعه جا انداخت که برخی به بهانه لغو تحریم ها و محذوریت هایی که نظام دارد، دارند مجرای وطن فروشی را فراهم می کنند. » (وطن امروز۹۲/۱۰/۲۸)

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که :

۱- دولت نه فقط با منتقدان بلکه با یک جریان سازمان یافته انتقادی مواجه است که سخنگویش را جبهه پایداری از یک سو و حزب پادگانی از سوی دیگر به عهده دارند.

۲- این جریان آن قدر قدرت دارد و از چنان مصونیتی برخوردار است که بسیار راحت می تواند اتهام فساد مالی و و حتی وطن فروشی را متوجه رئیس جمهور کند.

۳- دولت قبل برای دور زدن تحریم ها یک مافیای نفتی ایجاد کرده بود که در معرض لو رفتن و حذف قرار گرفته است.

۴- هرگونه اقدام دولت تدبیر و امید علیه سوء استفاده کنندگان میلیارد دلاری فروش نفت با این اتهام مواجه خواهد شد که درصدد جایگزینی تیم خود به جای آنان است. زیرا به تصریح اقتدارگراها دور زدن تحریم ها به روش دیگر امکان ندارد. جالب آن که تنها ۴۸ ساعت پس از این تهدید تیتر اول روزنامه مزبور در روز اجرای توافق نامه ژنواین بود: «هولوکاست هسته ای» که البته حرکتی ناشیانه و غیرحرفه ای به شمار می رفت زیرا اولا توجه نکردند که هولوکاست صرفا در مورد نسل کشی به کار می رود. ثانیا فراموش کردند که تاکنون هولوکاست را دروغ و جعل بزرگ تاریخی خوانده اند حال آن که با این تیتر نشان دادند که آن را حقیقت و یک واقعیت تاریخی می دانند. به این ترتیب آیا آقایان هاشمی، روحانی و ظریف دروغ می گویند وبه فریب کاری مشغولند یا کسانی که به فتوای مرادشان (تئوریسین استبداد دینی) برای رسیدن به قدرت دروغ گفتن را جایز می دانند؟

نکته پایانی آن که شنیدم یکی از تکفیری ها در مجلس و در همان روز اول اجرای توافق ژنو، دکتر روحانی را البته بدون ذکر نام به شاه سلطان حسین تشبیه کرد. دقیقا همان تشبیهی که در سال ۸۷ در مورد آقای خاتمی البته قبل از اعلام رسمی نامزدی مهندس موسوی به کار بردند. من نگران چنین تبلیغاتی نیستم زیرا مردم می دانند که همین جریان های پرادعا، میهن و ملت را در سال های اخیر به رغم درآمدهای افسانه ای نفت با چنین وضع اسفناکی مواجه کرده اند و اکنون نیز درصددند به هر قیمت مانع حل دیپلماتیک و مسالمت آمیز اختلافات ایران و غرب شوند. دولت تدبیر و امید باید فضای انتقادی در جامعه را باز نگه دارد و ضمن استقبال از نقدهای کارشناسانه منتقدان صاحب نظر هرگز نباید معطل تحلیل ها و تهدیدهای اقلیتی پرمدعا و بی بصیرت شود که ناجیان کشور را شاه سلطان حسین می بینند اما محمود افغان را که ایران را شخم زد هرگز ندیدند و تأثیرات مخرب او را در تاریخ کشورمان ملاحظه نکردند.

منبع: نوروز-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خاطره تاجزاده از اصرار بادامچیان بر جلوگیری از فعالیت نهضت آزادی و تحکیم وحدت
 • نامه مصطفی تاجزاده به وزیر کشور: مشارکت مردم هیچ خللی در مدیریت کشور به وجود نمی آورد
 • مصطفی تاجزاده خطاب به جنتی: علاوه بر دروغ گویی و خیانت در امانت، سرقت ایمان نسل جوان بزرگترین جرم شماست
 • پیشنهاد تاجزاده به دانشجویان برای مقابله با تهمت زنی ها و نفرت پراکنی های اقتدارگرایان
 • نامه تاجزاده به صادق لاریجانی: موظفید دادگاه اینجانب را علنی و با حضور هیأت منصفه تشکیل دهید
 • فخرالسادات محتشمی پور: حوادث عاشواری ٨٨ با هیچ نمایشی فراموش نمی شود
 • مصطفی تاجزاده: عاشورای ۸۸ خواهد ماند و نهم دی ماه از یادها می رود
 • نامه تاجزاده به محمدرضا خاتمی: نباید اجازه داد طرفداران اسلام پادگانی مذاکرات را به شکست بکشانند
 • نامه همسر تاجزاده به مراجع و علما: سکوت در برابر ظلم چه حکمی دارد؟
 •  
  آخرین اخبار
 • توکلی: اولین سالی است که دولت بودجه را به موقع ارائه داده/ عبداللهی:بررسی بودجه را متوقف کنید
 • وزارت بهداشت؛ ورود غبارآلوده به اورانیوم به کشور صحت ندارد
 • تخلفهای گسترده در هلدینگ‌ «خانه‌سازی ایران» به روایت گزارش تحقیق‌وتفحص مجلس
 • نجفی امروز استعفا می دهد
 • به عمل کار برآید
 • آیا علما به مردم نیاموخته بودند که «سکوت هر مسلمان خیانت است به قرآن»؟
 • بیش از یک سال پیگیری پرونده ستار بهشتی؛ از تبعید و تحدید شاهدان تا محاکمه به اتهام قتل غیرعمد
 • مختومه شدن پرونده شهید ۱۶ ساله جنبش سبز با بازداشت یک ماهه یک بسیجی
 • تسلیت جمعى از زندانیان سیاسی طیف ملى مذهبى به مناسبت درگذشت ناصر میناچی
 • محسن صفایی فراهانی: برای من سخت‌تر از دوره زندان، دیدن وضع کشور است
 • رییس ایمنی هسته‌یی ورود غبار آلوده به رادیواکتیو به کشور را تکذیب کرد
 • وزیر کشور:احزاب باید پاسخگو و مسئولیت پذیر باشند
 • روحانی در دیدار کوفی عنان: ایران چیزی بیش از حقوق خود بر اساس مقررات NPT نمی‌خواهد
 • سکوت حاتمی‌کیا با بغض شکست
 • بنزین بالای ۱۰۰۰ تومان نخواهیم داشت
 • جزییات جدید از آزاد سازی دلارهای بلوکه شده
 • ترکان: دولت سیاست‌خارجی را پله‌ای برای اهداف اقتصادی می‌داند
 • پیام تسلیت خانواده شهید بهشتی بمناسبت درگذشت مرحوم میناچی
 • پیام تسلیت خانواده آیت‌الله طالقانی به مناسبت درگذشت ناصر میناچی
 • شکایت دو حقوقدان از شورای شهر به دلیل شهردار شدن سه‌باره قالیباف
 •