به روز شده: ۱۸:۰۵ تهران - شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۲

نامه جمعی از اعضای حزب اعتماد ملی به رییس جمهور: به پشتوانه اراده ملت و به عنوان مجری قانون اساسی برای رفع حصر تلاش کنید

امروز: جمعی از اعضای حزب اعتماد ملی با انتشار نامه ای خطاب به رییس جمهور، ضمن تاکید بر نیاز کشور به آرامش، خواستار پیگیری وضعیت رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شدند.

به گزارش کلمه، امضا کنندگان این نامه با یاد اوری مسوولیت رییس جمهوری به عنوان مجری و پاسدار اصول قانون اساسی به استناد اصول متعدد این قانون از جمله اصل نهم که حتی به بهانه استقلال و تمامیت ارضی کشور نمی توان آزادی های مشروع شهروندان را حتی با وضع قانون از آنها سلب نمود از حسن روحانی خواسته اند تا پیگیر رفع حصر از محصوران شود.

در بخشی از این نامه که به امضای جمعی از اعضای هیأت مؤسس و شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رسیده، آمده است: درخواست پایان حصر و آزادی ایشان به عنوان یکی از مطالبات ملی شهروندان تلقی می شود که در هر فرصتی که حضرتعالی امکان ارتباط مستقیم با جامعه را پیدا می کنید، یک صدا آن را فریاد می زنند. حتی خوب یه یاد دارید که مهمترین شعار فعالین ستادهای انتخاباتی حضرتعالی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، همین بود. حال بی توجهی به این مسأله در سخن و رفتار برخی از مسئولان دولت می تواند مهمترین ویژگی دولت امید را با پرسشی معنادار مواجه کند.

متن کامل این نامه بدین شرح است:

«جناب آقای دکتر روحانی

رییس جمهور محترم ایران اسلامی

با سلام، احترام و ادب

نظر به مسئولیت خطیری که بر اساس اکثریت مطلق رای مردم ایران در ۲۴ خرداد ماه ۹۲ بر دوش جنابعالی قرار گرفته است، مطالبات قانونی کسانی که حضرت عالی را مورد اعتماد خویش قرار داده اند و برنامه هایی که برای اداره کشور ارائه داده اید ما را بر آن داشت که به منظور حاکمیت قانون که بدیهی ترین مطالبات شهروندان از یک رییس جمهور حقوقدان است با توجه به صراحت قانون اساسی مطالبی را با شما در میان بگذاریم.

روشن است که استمرار حمایت شهروندان از رییس جمهور منتخب خود در گرو احساس همگانی بر پایبندی به برنامه ها، دفاع از حقوق ملت و تلاش در جهت تحقق مسئولیت های قانونی خود می باشد ولو اینکه به دلیل موانع پیش رو به نتیجه نرسد.

به عبارتی احساس تلاش در مسیر مطالبات جامعه توسط آن مقام و برنامه های ارائه شده، شهروندان را کفایت و اقناع می نماید.

جناب آقای دکتر روحانی

نیک می دانید که ۲۴ خرداد و طلیعه حضور شما بر مسند ریاست جمهوری بازتابی از خواست و اراده ملی مردم بزرگ ایران است که خواهان توقف روند ناصواب گذشته و اصلاح وضع موجود بودند، شما بازتاب و تداوم جریان بزرگ تحول خواهی هستید که از انقلاب مشروطه به این سو درصدد تحقق و استقرار نظامی مردم سالار، پاسخگو و شفاف می باشد؛ جریانی که نهضت ملی نفت، انقلاب بزرگ اسلامی و حماسه دوم خرداد را آفرید. همانگونه که مستحضرید این جریان تاریخی در دو دهه اخیر خود را در قامت جنبش اصلاح طلبی متبلور ساخته و در راستای اهداف رهبرانی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی و حضور همه جانبه احزاب اصلاح طلب توانست در این روز تاریخی مردم را برای شرکت فراگیر در انتخابات و رای به نامزد اصلاح طلبان به صحنه فراخواند و برگی زرین را در نظام جمهوری اسلامی ایران ماندگار سازد.

مروری بر شعارهای حامیان شما در هفته های پایانی منتهی به ۲۴ خرداد در تهران و مراکز استان ها و همچنین برنامه های ارائه شده و بیانات جنابعالی در مناظرات انتخاباتی مؤید این واقعیت است.

اکنون که حضرتعالی با پشتوانه آرای میلیونی رأی دهندگان در جایگاه رفیع خدمت به مردم با عنوان رییس جمهور اسلامی ایران قرار گرفته اید، شاید بی مناسبت نباشد تا مروری کوتاه و گذرا به برخی از اصول قانون اساسی داشته باشیم.

اصل ۱۱۳ قانون اساسی، رییس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی در کشور می داند و بر اساس سوگندی که طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی یاد نموده اید، باید پاسدار قانون اساسی باشید و بر اساس بند هفت اصل سوم قانون اساسی "تأمین آزادی های سیاسی و اجتماعی در حدود قانون" یکی از وظایف دولت قلمداد گردیده است.

بر اساس اصل ۹ این قانون پیش بینی شده است که حتی به بهانه استقلال و تمامیت ارضی کشور نمی توان آزادی های مشروع شهروندان را حتی با وضع قانون از آنها سلب نمود و بر اساس اصل ۲۰ قانون اساسی "همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان باید در حمایت قانون قرار بگیرند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردار باشند".

بر اساس اصل ۲۲ این قانون حیثت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص باید از تعرض مصون باشد، مگر در مواردی که قانون تجویز می کند و بر اساس اصل ۳۲ هیچکس را نمی توان دستگیر کرد، مگر به حکم و ترتیبی که قانون تعریف می کند و متخلف باید بر اساس قانون مجازات شود.

بر اساس اصل ۳۳ قانون اساسی هیچکس را نمی توان از محل اقامت خود تبعید کرد یا از اقامت در محل مورد علاقه اش ممنوع یا به اقامت در محلی مجبور ساخت مگر در مواردی که قانون تعیین می کند و بر اساس اصل ۳۷ قانون اساسی، اصل بر برائت است و هیچکس در برابر قانون مجرم شناخته نمی شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت شود.

با عنایت به تصریحات قانون اساسی و همچنین توجه به خواست عمومی و رعایت مصالح کلی کشور که مستلزم آرامش، ثبات، یکپارچگی و نیازمند حاکمیت اعتدال خردورزی است، به نظر می رسد تداوم حصر آقایان مهدی کروبی، مهندس میرحسین موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد با این مبانی همخوانی نداشته و انتظار تجدید نظر در این باره می رود.

این شخصیت ها که بخش اعظم زندگی خود را صرف تلاش برای پیروزی انقلاب و ثبات آن کرده اند و به دلیل دغدغه ها و نگرانی هایی که از روند اداره کشور در سال های گذشته داشته اند، دورانی که زیان های تحمیل شده آن به کشور بیش از هشت سال جنگ تحمیلی بوده است خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری نموده اند و پس از طی مراحل قانونی صلاحیت ایشان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته است، اینک نزدیک به سه سال در حصر قرار دارند.

نیک می دانید که درخواست پایان حصر و آزادی ایشان به عنوان یکی از مطالبات ملی شهروندان تلقی می شود که در هر فرصتی که حضرتعالی امکان ارتباط مستقیم با جامعه را پیدا می کنید، یک صدا آن را فریاد می زنند. حتی خوب یه یاد دارید که مهمترین شعار فعالین ستادهای انتخاباتی حضرتعالی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، همین بود. حال بی توجهی به این مسأله در سخن و رفتار برخی از مسئولان دولت می تواند مهمترین ویژگی دولت امید را با پرسشی معنادار مواجه کند.

قطعاً رفع حصر و آزادی این عزیزان نه تنها موجب تلقی شکست نظام نخواهد بود بلکه موجبات همدلی، صفا و صمیمیت تمامی دلسوزان ملک و ملت را فراهم خواهد ساخت و نشان از خردگرایی و تدبیر نظام سیاسی بوده و موجبات رفع نگرانی و کینه ها را در پی خواهد داشت و از سوی دیگر موجب یأس و ناامیدی دشمنان کشور، مردم و نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

انتظار از شما به عنوان رییس جمهوری حقوقدان، حاکمیت قانونی، دفاع از قانون اساسی و حمایت از حقوق ملت خواهد بود، بویژه اینکه حضور حضرتعالی در جایگاه "رییس شورای عالی امنیت ملی" تحقق این مهم را بیشتر فراهم می سازد؛ گرچه به خوبی واقفیم تصمیم گیری در این موضوع مستلزم هماهنگی میان دستگاه های مختلف نظام و سران سه قوه است. تدبیر و تصمیم شما و همکارانتان در دولت به دلیل محدودیت اختیارات قانونی و رفتارهای فراقانونی برخی از گروه های فشار به تنهایی رافع این مشکل نیست، اما در بررسی دقیق این ماجرا مشخص خواهد شد که برخی مسائل در جریان مناقشه های سیاسی و اجتماعی بیهوده به معضلات امنیتی بدل شده و به جای حل و فصل منازعه و کاهش سطح درگیری بر تعمیق زخم و تازه ماندن آن تاکید می شود که به هیچ وجه جایی در تدبیر و عقلانیت ندارد.

در زمانی که مردم کشور و جهانیان شاهدند حضرتعالی و همکارانتان در حوزه سیاست خارجی توانسته اید با پشتوانه رای مردم در خرداد ماه ۹۲ و حمایت مقام رهبری انقلاب کشور را از آستانه ورود به یک بحران بزرگ خارج ساخته و آرامش و اعتماد عمومی را جایگزین آن سازید، انتظار می رود که این رویه حسنه را به عرصه سیاست داخلی تسری دهید تا بتوان با همدلی و اجماع عمومی که همواره مورد تایید و تاکید بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) بوده است، حرکت در چارچوب قانون اساسی و منافع ملی تبدیل به سیاست راهبردی دولت تدبیر و امید گردد.

ما امضاکنندگان این نامه، اعضای هیأت مؤسس و شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که اکثراً از فعالین سیاسی و حامیان جنابعالی در انتخابات ۹۲ بوده و مشتاقانه و مشفقانه دل در گرو موفقیت های دولت تدبیر و امید بسته ایم، اعلام می کنیم که برای تداوم و گسترش این توفیقات که خواست عموم دلسوزان کشور است از هیچ کوشش و همکاری دریغ ننموده و نخواهیم نمود و مجدداً بر این نکته تاکید وافر داریم که فضای امروز جامعه بیش از هر زمانی نیاز به آرامش دارد و هرگونه تلاش برای حاکم نمودن قانون و به گوشه راندن افراطیان، به نظام اسلامی و دولت خدمتگزار توفیقات بیشتری را برای خدمت به مردم می دهد.

بنابراین به روزمرگی افتادن، فراموشی مطالبات جامعه و برنامه هایی که وعده آن به مردم داده شده، اگر در موضع انفعال قرار گیرند، موجب تجری و حاکمیت جریان های افراطی و تندرو بر کشور خواهد شد که هرگونه ابتکار عمل را از دولت اعتدالگرا سلب می نمایند و از این منظر این انتظار وجود دارد که با رایزنی مجدانه با بخش های مختلف حاکمیت برای اخذ تصیم گیری مناسب و فعال کردن بحث در مراکز ذیربط تلاش شود که در ادامه تحولات مثبتی که از دوران انتخابات یازدهم ریاست جمهوری در کشور پدید آمده در جهت اعتلا و اقتدار بیشتر نظام جمهوری اسلامی و تحقق خواست مردم گام های مؤثری برای رفع حصر و آزادی ایشان بردارند، بویژه آنکه خبرهای نگران کننده ای از سلامتی این بزرگواران و شاخص های سلامتی مبتنی بر گزارش هایی پاراکلینیکی و آزمایش های پزشکی به گوش می رسد و این موضوع رسیدگی عاجل به مسأله را بیشتر می طلبد.

توفیقات حضرتعالی در اجرای اصول قانون اساسی، حاکمیت قانون و توسعه همه جانبه، متوازن و پایدار کشور و خدمت به مردم شریف این سرزمین را از خداوند منان آرزومندیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • روحانی در اجلاس داووس: بازگشایی سفارت آمریکا ناممکن نیست
 • روحانی: می توان دشمنی با آمریکا را به دوستی تبدیل کرد/ بازگشایی سفارت آمریکا در تهران امکانپذیر است
 • پیام تسلیت عبدالله نوری به کروبی: خاندان کروبی حامل تاریخی از رنج و تلاش در مبارزات دوران معاصرند
 • پیام تسلیت جبهه مشارکت به کروبی: امیدواریم با رفع حصر، زمینه حل مشکلات فراهم شود
 • کلانتری: آقای روحانی نمی‌تواند با مدیران احمدی نژاد، امور اجرایی کشور را بهبود بخشد
 • مطالبه مردمی رفع حصر، در مراسم سخنرانی مجید انصاری/ امروز شخصيت‌هاي بزرگ و سرمايه‌هاي اجتماعي نظام به بدترين اتهامات متهم شده‌اند
 • جک استراو: توفان تغییر را در ایران دوره روحانی حس می کنید
 • محمد کیانوش راد: جریاناتی سعی دارند از رسیدن برخی صداها به رییس جمهور جلوگیری کنند
 • رییس جمهور: طرح جهان عاری از خشونت، اولین گام در برابر اسلام هراسی بود
 •  
  آخرین اخبار
 • میرحسین موسوی، حسینیه ارشاد و «زیست مسلمانی» در عصر جدید
 • حضورکمیته پیگیری وزارت علوم در دانشگاه هنر؛ دانشجویان و اساتید غایب بودند!
 • متهمان ردیف‌دوم کوی ۸۸ در جایگاه مدعی: محمدمهدی زاهدی - کامران دانشجو/ لزوم پاسخگویی دانشجو و زاهدی درباره مدیریت امنیتی در وزارت علوم
 • گزارش فیس بوکی ظریف از زوریخ
 • حسین موسویان: باید مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا شکل گیرد
 • وزیر نفت: شتاب‌گیری پروژه‌های نفتی با بهبود فضای سیاسی شکل می‌گیرد
 • اعتصاب کارگران ایران تایر وارد ششمین روز شد
 • سعید لیلاز: تندروها در آرامش می‌میرند/می‌خواهند با اعلام برائت از احمدی‌نژاد خود را پاکدست نشان دهند
 • احمد شیرزاد: برخی به دنبال پارازیت‌اندازی سیاسی هستند
 • الحیات: القاعده یمن گردن دیپلمات ربوده شده ایران را زده است
 • فاضل میبدی: تنگ شدن دایره نقد به معنای تسریع نابودی یک حکومت است
 • نیروی انتظامی ۱۸۵ میلیون دلار پول نفت را پس نداد!
 • ثبت‌نام تلویزیون اینترنتی از دهه فجر آغاز می‌شود
 • فاطمه هاشمی به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شد
 • درگذشت ناصر میناچی از بنیانگزاران حسینیه ارشاد
 • ۳۰ بدهکاربانکی ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ میلیارد ریال راپس نمی دهند
 • نامه سرگشاده زیباکلام به رسایی
 • پیام تسلیت حزب اعتماد ملی به مهدی کروبی
 • تخلف در برگزاری انتخابات شورای اسلامی کار شرکت واحد
 • عراقچی: ۱+۵ هزینه نظارت بر اجرای توافق ژنو را پرداخت می‌کند
 •