به روز شده: ۱۶:۴۵ تهران - چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲

درخواستی از مقام رهبری...

 حمایت از آزادی و مقابله با تکفیری گری را از ایران شروع کنید

امروز: سخنرانی اخیر آیت الله خامنه ای، در دیدار با مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌که در روز میلاد پیامبر اسلام ایراد شد، یکی از سخنرانی های قابل توجه با گفتمانی آزادی محور و ضد بنیادگراییِ تکفیری محسوب می شود، هرچند که جغرافیای آن را منطقه خاورمیانه منهای ایران تشکیل می دهد.

ایشان در ابتدای این سخنرانی ضمن تفسیری انسان گرایانه از پیامبری خاتم انبیا گفت: "اسلام براى آزادى بشر آمد، هم آزادى از قید و بند فشار دستگاه‌هاى مستبد و ظالم بر طبقات گوناگون انسان و ایجاد حکومت عادلانه براى بشر، و هم آزادى از اندیشه‌ها و تصوّرات و اوهام حاکم بر زندگى انسان."

این سخنان همچنین از ایشان است: "اسلام آمد، انسانها را آزاد کرد؛ این آزادى، نخست در دل انسان و در روح انسان به‌وجود مى‌آید؛ و وقتى انسان احساس کرد آزادى را، احساس کرد نیاز به گسستن بندها را، نیروهاى او تحت تأثیر این احساس قرار میگیرد و اگر همّت کند و حرکت کند، تحقّق عینى آزادى براى او به‌وجود مى‌آید؛ اسلام این کار را براى انسانها کرد. امروز هم همان پیام هست در همه‌ى دنیا و در دنیاى اسلام. دشمنان آزادى بشر فکر آزادى را در انسانها میمیرانند و از بین میبرند؛ وقتى فکر آزادى نبود، حرکت به سمت آزادى هم کُند خواهد شد یا از بین خواهد رفت."

این ها سحنان مثبت و خوبی است اما این نکته نیز قابل توجه است که برخی افراد به واسطه انضمامی کردن همین سخنان، در داخل کشور زیر فشار و گاه حبس و محدودیت هستند. بدین سبب است که ضرورت دارد تا معنا و منظور دقیق تر این جملاتِ کلی توسط خود ایشان بازتر شود و نیز امکان پرسش از همه مقامات از جمله ایشان میسر شود تا این گونه ابهامات باقی نمانند.

البته انتخاب گفتمان آزادی خواهی درباره منطقه حادثه خیز خاورمیانه و کلا جهان اسلام، هرچند با تاخیر زیاد، نشانه نوعی هوشمندی و درک بهتر از تحولات سال های اخیر است. تحولاتی تقریبا همسو با موج دموکراسی خواهی در منطقه که به عنوان بهار عربی شناخته می شوند و مقام رهبری همواره از آن به عنوان بیداری اسلامی نام می‌برند. هرچند بهار عربی، به دلیل موانع درونی و ساختاری کشورهای میزبان این تحولات دچار مشکلات زیادی شده و بعضا موج های بازگشت به دیکتاتوری در کشورهایی مانند مصر که قلب این تحولات در منطقه بوده، دیده می شود. اما نکته مهم این است که با همه تب و تابی که در ایران برای تاثیرگذاری بر این تحولات و مصادره آنها وجود داشته، به دلایلی از جمله عدم درک محتوا و هدف این تحولات که سمت و سویی آزادی خواهانه و ضد دیکتاتوری داشت، ایران نتوانست تا در آن صاحب نقش قابل توجهی باشد. اما با این حال و با توجه به اینکه ترکیه، رقیب سیاسی ایران در خط دهی به بهار عربی دچار مشکلات زیادی شده، در صورت ارائه الگویی موفق و دگرگون از وجود آزادی در کشور خود، تا حدی می توانیم جبران مافات کرده و داراری نفوذ سیاسی در منطقه شویم. در این صورت با مورد توجه قرار گرفتن از جانب ملت های منطقه، دیگر مجبور نخواهیم بود تا همه ظرفیت های خود در منطقه را خرج دیکتاتوری مانند بشار اسد کنیم. اما گشایش این ظرفیت برای نفوذ در منطقه، همان طور که در سخنرانی رهبری خط آن به خوبی دیده می شود، تاکید بر آزادی به عنوان مطالبه اصلی مردم در تحولات اخیر منطقه است. اما حتما خود ایشان به خوبی می دانند که آزادی خواهان عرب و مسلمان، فراتر از حرف ما، به عمل ما نگاه می کنند و به عنوان نمونه در شرایط به هم پیوسته اطلاعات که فعالان مدنی منطقه را به یکدیگر مرتبط می کند، آنها از وضعیت آزادی سیاسی در ایران سراغ می گیرند و سخنرانی ها و ادعاهای ما را با آن می سنجند. در این صورت مثلا درباره در حبس بودن بهزاد نبوی ها وتاج زاده ها و بهشتی ها که جرمی جز انتقاد ندارند، چه خواهیم گفت؟ این آزادی کجاست که دو رهبر بزرگ سیاسی و اجتماعی را در حصر خانگی، بدون هیچ طی مراحل قانونی و منطقی قرار می دهد؟ آیا واقعا پاسخ در خوری بر ای این پرسش ها وجود دارد؟

آیت الله خامنه ای، در این سخنرانی پا از این فراتر گذاشته و نقطه مقابل خود در این سخنرانی ستودنی را مشخص می کند. ایشان با انتقاد صریح و روشن از جریان های بنیادگرای تکفیری که مسلمانان را به "کافر و مسلم" تقسیم کرده اند و آنها را به جان هم می اندازند، انگشت اشاره اش را رو به سوی آزادی و مردمسالاری گرفت. ایشان با بیان اینکه هدف باید مردمسالاری دینی باشد و نیز " اسلامى که دعوت به آزادى میکند، اسلامى که انسانها را دعوت به عزّت و شرف میکند"، گفتمانی مترقی در برابر جریان های تکفیری منطقه ارائه کرد که حتما در صورت تدارم این گفتمان و مشاهده نمونه عینی آن در داخل کشور، می توان به توجه مردم منطقه به سمت ایران مجددا امیدوار شد. توجهی که به خصوص پس از تحولات سوریه و حمایت ایران از دولت بشار اسد آسیب زیادی دیده و در حال حاضر قدرت نرم ایران در همدلی مردم منطقه با خود که در گذشته بسیار قوی بود، آسیب جدی دیده و به جای آن ایران به سوی هم پیمانی با یک دولت، آن هم دولتی منزوی سوق داده شده است. این در حالی است که ایران در صورت ارائه الگویی موفق، آزاد و توسعه گرا از خود می توانست حتی منافع خود در سوریه را هم بهتر تامین کند و در سایر کشورهای عربی منطقه هم نفوذ بیشتری در پی تحولات بهار عربی داشته باشد. اما متاسفانه با همه شعارهایی که در داخل در حمایت از انقلاب های منطقه سر داده شد، یکی از اولین مواردی که آزادی خواهان عرب و مسلمان مطرح می کردند این بود که مراقبند شبیه نمونه ایران نشوند! چرا؟ دلیلش را حتما رهبری از ما بهتر می دانند. دلیلش آن است که با داخلی کردن جغرافیای این سخنان رهبری و معادل سازی همین گفتمان با مصادیق آن در داخل کشور باید بسیاری از زندانیان آزاد شوند، بساط قوانین ضد آزادی و حق حاکمیت ملت مانند نظارت استصوابی جمع شود، بسیاری از صاحبان تریبون ها که احکام تکفیری شان علیه شریف ترین مردمان این کشور هر روزه تولید فتنه و کینه و کافرسازی می کند با نهیب حکومت و رهبری مواجه شوند و خلاصه اوضاع آنچنان ورق بخورد که در برابر سحن گفتن از آزادی و مردمسالاری، کسی نتواند بگوید "لم تقولوا ما لا تفعلون؟"

و نکته دیگر اینکه وقتی مقامات مسئول ما نسبت به خطرات تکفیری گری و چند پاره کردن جوامع در کشورهای منطقه آگاهند، آیا فکری به حال مدل دیگری از تکفیری گری در داخل کشور نمی کنند؟ آیا به عنوان مثال شان شورای نگهبانی که انتخابات به انتخابات عده ای از ارزشمندترین و مومن ترین انسان های این کشور را با عنوان عدم التزام به اسلام رد صلاحیت می کند، همان رفتار تکفیری ها را در لباس به ظاهر قانون متبادر نمی کند؟ تاکنون چند هزار نفر، چه تعداد دیدگاه جاری در بین نخبگان کشور، چه تعداد گروه و جریان فکری و سیاسی از جانب این شورا به نوعی تکفیر و طرد شده اند؟ آیا همان عواقبی که نتیجه عملکرد تکفیری های منطقه است را به گونه ای دیگر در رفتار تکفیری های داخلی نمی بینیم؟ آیا در مقابل هم قرار دادن مردم با عناوین مختلف در تریبون های نماز جمعه، صدا و سیما و دیگر مراکز حکومتی، هیچ شباهتی با رفتار تکفیری ها ندارد؟ آیا خس و خاشاک و میکروب و بزغاله و گوساله نامیدن بخشی از مردم و تحریک بخش دیگر مردم برای شعار مرگ دادن علیه آنها، بی شباهت به همین مواردی نیست که به درستی از جانب رهبری مورد نقد قرار گرفته است؟ چرا وقتی توان درک این واقعیت های بدیهی اما حیاتی برای خارج از مرزها وجود دارد، همان خطا در حالی که قدرت بازدارندگی اش در دست مسئولان است، تکرار می شود؟ تهدیدهای بلند مدت تکفیری گری و در نتیجه نفرا پراکنی به جایی رسیده که آنها که خود به نوعی تکفیر شده و در حبس و محدودیت و مضیقه های فراوانند، از سر نگرانی برای فردای کشور باید تشویق به بخشش و مدارا کنند. در حالی که باید پرسید، چرا منادی مدارا و رحمت در قبال یکدیگر، صاحبان قدرت نیستند؟ اجازه دهید راحت تر و مستقیم به عرض آیت الله خامنه ای برسانیم که همین نگرانی که شما درباره منطقه دارید، بسیاری از دلسوزان و نخبه گان در داخل کشور دارند و شما نیز از آنها آگاهید. آیا تصور نمی کنید که همین زبان و همین تحلیل و همین توصیه ها، نیاز فوری کشور خودمان ایران است؟ چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است. کاش مقابله با تکفیری گری را از همین ایران که در آن اختیار و مسئولیت فراوانی دارید، آغاز کنید

کلمه - علی بردبار-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • صالحی ارسال نامه به مقام رهبری در انتقاد از توافق ژنو را تکذیب کرد
 • ظریف: اسناد جنایت تکفیری‌ها را به نهادهای جهانی خواهیم داد
 • مهدی موسوی و فاطمه اختصاری با قید وثیقه آزاد شدند
 • حماسه ی حسینیِ زهرا و پروین های سبز
 • آیت الله خامنه ای: این همه در باب حوادث ۹ دی تکیه کردیم، اما بعضی خوششان نیامد
 • بیانیه انجمن دفاع از آزادی مطبوعات پیرامون منشور حقوق شهروندی
 • درخواست ۲۱۸ هنرمند و شاعر برای آزادی دو شاعر جوان: دور از کینه و کدورت در راه اعتلای ایران قدم برداریم
 • محسن کدیور: نظام با ادامه حصر بی آبروتر می شود/آقای خامنه ای انتقاد علنی از نظام را جرم و گناه «نابخشودنی» می داند
 • شکست راهبرد پیشنهادی آقای خامنه‌ای در مورد بزرگداشت ۹ دی
 •  
  آخرین اخبار
 • اعتراض کانون مدافعان حقوق بشر به نحوه برخورد با مهدی کروبی
 • آزادی شبنم مددزاده با پایان دوران محکومیت
 • تجمع بیش از ۴۰۰ کارگر ایران تایر در اعتراض به اخراج ۸۰ نفر
 • ادعای رئیس سازمان زندانها درمورد بیانیه های زندانیان سیاسی:از طرف آنان نیست، بیرون زندان صادر می شود
 • انتقاد «دیده بان حقوق بشر»، از تداوم نقض حقوق انسانی در ایران
 • خاطره تاجزاده از اصرار بادامچیان بر جلوگیری از فعالیت نهضت آزادی و تحکیم وحدت
 • موضع وزارت خارجه در مورد کنفرانس ژنو ۲: حامیان تروریست ها دعوت شده اند
 • حسن روحانی: از موفقیت ژنو ۲ خوشحال می‌شویم ولی به آن امید چندانی نداریم
 • معصومه ابتکار: حداکثر یک سال حبس برای شکارچی گوزن کافی نیست
 • قیمت خودروهای وارداتی ۶ میلیون تومان کاهش یافت
 • مولاوردی: اعتیاد، طلاق و افزایش زنان سرپرست خانوار، بیشترین آسیب را به زنان زده است
 • شهردار برای التیام احساسات شهروندان استعفا دهد
 • عضو شورای شهر تهران: در حادثه جان باختن دو نفر در آتش سوزی، شهرداری مسئول است
 • سازمان محیط زیست: احزاب سبز فعال شوند‎
 • خانواده مقتولان آتش سوزی: جای عذرخواهی، قربانیان را مقصر معرفی می‌کنند
 • مراجعه افرادی که خود را مامور می نامیدند برای تفتیش منزل محسن میردامادی
 • سفر استانی؛ با چه هدفی؟
 • الهه کولایی: سهم مشارکت زنان نخبه در امور سیاسی ناچیز است
 • زیباکلام: فراموشی کارنامه اسفناک اصولگرایان علت حمله به دولت روحانی
 • نامه وکیل اولیای‌ دم ستار بهشتی به دادستان تهران
 •