به روز شده: ۱۶:۱۹ تهران - چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲

زیباکلام: فراموشی کارنامه اسفناک اصولگرایان علت حمله به دولت روحانی

امروز: افزایش حجم سوال‌ها و حمله‌ی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت یازدهم حداقل نیمی از مردمی که حماسه ی سیاسی را رقم زدند شگفت زده و متعجب کرده است چرا که مردم به هرگونه افراط و تفریط رای منفی دادند و دولت اعتدال و تدبیر را روی کار آوردند و این در حالی است که هنوز ۶ ماه بیشتر از عمر دولت یازدهم نمی گذرد بیش از ۲۸۷ سوال، ۳ کارت زرد و چندین تهدید به استیضاح مطرح شده است که این حجم از سوال ها موجب شده برخی از کارشناسان مسائل سیاسی آن را به عنوان دشمنی علنی مجلس قلمداد کنند. برای ریشه یابی این مسئله به سراغ دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی رفتیم تا ایشان دیدگاه خود را در این خصوص در اختیار مردم قرار دهند.

در ادامه گفتگوی خبرنگار ایلنا را با زیباکلام می خوانید؛

به نظر شما این هجمه و حمله ای که تندروهای محافظه کار در مجلس علیه دولت روحانی به راه انداخته اند پیش از این سابقه داشته؟ واساسا دلیل این اقدامات را چه می‌دانید؟

در پاسخ به بخش نخست سوالتان بایستی بگویم که خیر. ما اصلا سابقه این همه دشمنی و تلاش برای فلج کردن دولت از سوی مجلس را نداشته‌ایم.

یعنی حتی در دوره هایی که اختلافات سیاسی میان دولت و مجلس زیاد بوده است؟

اولا که الآن برخلاف تصور اختلاف میان مجلس و دولت زیاد نیست.یعنی شما اگر از ۵۰ الی ۶۰ نفر از اصولگرایان تندرو که دنباله رو احمدی نژاد هستند در جبهه پایداری صرف نظر کنید، بدنه مجلس یعنی بیش از نیمی از نمایندگان نه تنها مخالفت و دشمنی با دولت ندارند، بلکه کم و بیش با ایشان همراه هم هستند. اما حتی در مواردی که اینگونه نبوده و تفاوت میان دیدگاه‌های سیاسی مجلس و دولت زیاد هم بوده ما باز شاهد این وضعیت نبودیم. من به گذشته و روابط میان جناح راست در مجلس دوم و سوم با دولت مهندس موسوی که چپ بود کاری ندارم. در مجلس پنجم که اکثریت آن راست بودند با دولت خاتمی که بعد از دوم خرداد ۷۶ تشکیل شد هم این دشمنی نبود. در حالی که اختلاف‌نظر سیاسی میان دولت آقای خاتمی و مجلس پنجم خیلی زیادتر از اختلاف‌نظر میان دولت آقای روحانی با مجلس نهم بود یا مجلس هفتم که باز راست بودند در دو سال آخر آقای خاتمی باز این چنین چیزی که تندروها امروز در مجلس با آقای روحانی می کنند وجود نداشت.

اصلا چرا ما شاهد این رفتارها از سوی اقلیت تندروی مجلس نهم با دولت روحانی هستیم؟

چندین دلیل وجود دارد که چرا جبهه پایداری ها این قدر به دولت آقای روحانی بغض و کینه دارند. اول اینکه در ۲۴ خرداد آنها بدجوری شکست خوردند. آنها ۴ سال تمام و با در دست داشتن همه وسایل ارتباط جمعی از رادیو تلویزیون گرفته تا مجلس و روزنامه های حکومتی تا ارگان های دولتی و....علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی، علیه خاتمی، علیه اصلاح طلبان و علیه بزعم خودشان فتنه گران تبلیغ کردند. یعنی هرچه که دلشان می خواست گفتند، هر اتهامی را به آنها زدند، هر دروغ و تهمتی را به آنان نسبت دادند و حتی یک بار هم تریبون را در اختیار مخالفین و منتقدین قرار نداده بودند که از خودشان دفاع کنند و غیرمنصفانه هرچه خواستند به نفع خودشان گفتند. بدون آنکه ثانیه ای و دقیقه ای حتی به مخالفانشان حق دفاع دهند. علی‌رغم آنکه چهارسال تمام مردم را بمباران خبری و رسانه ای از نظرات خودشان در خصوص حوادث ۲۲ خرداد ۸۸ کرده بودند و هر نسبتی به مخالفین داده بودند،اما مردم در ۲۴ خرداد با چهار میلیون رأی به نامزد اصولگرایان تندرو نشان دادند که خیلی تحلیل های اصولگرایان را باور نکرده بوده اند.. مهم‌ترین دلیل دیگر تندروها در حمله به دولت، وضع آشفته و نابسامانی است که کشور در نتیجه ۸ سال مدیریت آنان پیدا کرده.از فساد گرفته تا سقوط جایگاه ایران در عرصه بین الملل، تا ورشکستگی شرکت های تولیدی، تا بیکاری،تا تورم تا صف طولانی بهترین فارغ التحصیلان مان برای مهاجرت از کشور، تا بدهی‌های باورنکردنی دولت، تا سانسور کتاب و مطبوعات، زندانیان سیاسی، و... واقعا جنبه ای از مدیریت اصولگرایان ظرف ۸ سال گذشته را شما نمی توانید پیدا کنید که منفی نبوده باشد.

حمله کردن به دولت روحانی آیا سبب می شود کارنامه دولت احمدی‌نژاد تطهیر شود؟

حمله کردن به دولت روحانی و کشاندن وزرا به مجلس و صدور کارت زرد و تهدید وزرا به استعفاء باعث شلوغ شدن فضا می‌شود و جلوی مطرح شدن کارنامه ۸ ساله اصولگرایان گرفته می شود. حواس افکار عمومی می رود به سمت اینکه فلانی را استیضاح می کنند، آن یکی قرار است به صحن علنی مجلس فراخوانده شود، آن یکی کارت زرد گرفته و صحبتش است که این یکی استعفا دهد و یا شلوغ کردن فضای سیاسی کشور مردم حواسشان از اینکه کشور در ۸ سال زمامداری اصولگرایان چه وضعی پیدا کرده بود برود به جهات دیگر.

یعنی مقصودتان این است که تندروها به جای قرار گرفتن در لاک دفاعی، حمله می کنند؟

دقیقا به جای پاسخگویی در قبال وضعیت کشور طلبکار هم شده اند. که چرا روحانی اینجوری کرده یا آنجوری.

یکی از بیشترین حملات متوجه وزیر علوم آقای دکتر فرجی دانا است، علت آن را چه می‌دانید؟

برای اینکه یکی از جاهایی که اصولگراها می بایستی حسابی در مورد عملکرد ۸ سال گذشته پاسخگو باشند اتفاقا در مورد دانشگاههاست. ببینید یک فهرست بلند بالا از اعمال خلاف و نادرست که در آن ۸ سال اتفاق افتاده وجود دارد.از کارهای غیرقانونی و خلاف گرفته تا حق کشی های باورنکردنی، تا رکود وضعیت علمی بالاخص در حوزه علوم انسانی.

چند نمونه اش را می توانید ذکر کنید؟

زیباکلام: بله هزاران دانشجو در طی هشت سال گذشته بخصوص از ۸۸ تا ۹۲ به واسطه دلایل سیاسی و امنیتی از تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

چرا؟

عرض کردم به واسطه دلایل سیاسی. مخالفت یا اعتراض یا انتقاد داشتن به حکومت.

اگر مقصودتان ستاره دار شدن دانشجویان است این مسئله در دوره اصلاح طبان هم بوده است.

زیباکلام: اولا یک امری که خلاف است و چون در گذشته بوده خلاف بودن آنرا امروز بهیچ وجه توجیه نمی کند. ستاره دار کردن دانشجویان یک امر خلاف است. چون در گذشته و در زمان اصلاح طلبان هم اتفاق می افتاده اسباب برائت آن فراهم نمی شود. در زمان اصلاح طلبان هم که بوده خلاف بوده. شما نمی توانید یک دانشجو را به واسطه افکار و اندیشه های سیاسی اش از تحصیل محروم کنید. من به تندروها کاری ندارم اما دوست دارم از جناب حجت الاسلام آقاتهرانی که این همه به فرجی دانا حمله می کنند بپرسم که آیا در دانشگاه های کانادا که شما سالها در آنجا درس می خواندید و تحقیقات می کردید وضع برای دانشجویان چنین بود؟ آیا در دانشگاه اوتاوا دانشجوانی که مخالف حکومت کانادا فکر می کردند و به سیاست های دولتشان اعتراض داشتند از دانشگاه اخراج می شدند؟ دلم می خواهد از آقاتهرانی بپرسم که اگر یک دانشجو در کانادا می خواست وارد دوره فوق لیسانس و یا دکترا شود گزینش وزارت علوم کانادا و تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی آن کشور می بایستی با تحصیل او موافقت می کردند؟ دلم می خواهد از آقاتهرانی که معلم اخلاق دولت اقای احمدی نژاد بود و به اعضای دولت ایشان درس اخلاق می دادند و امروز بیشترین حمله را دارند نسبت به وزیر علوم آقای روحانی بعمل می آورند بپرسم که براساس کدام قانون،جلوی تحصیل هزاران دانشجو را در دوران آقای احمدی نژاد گرفته و آنها از حق تحصیل محروم شدند؟ جناب حجت الاسلام آقاتهرانی، کدام اصل از قانون اساسی می گوید که شرط تحصیل در دانشگاه ها این است که دانشجو موافق با تفکر حکومت باشد؟ جناب آقا تهرانی، براساس کدام اصل از قانون اساسی یا مصوبات مجلس هزاران دانشجو که مخالف تفکرات شما بودند از دانشگاه های کشور اخراج شدند؟ و براساس کدام قانون و آیین نامه هر که را که از نظر سیاسی مطابق میل و سلیقه سیاسی تان بود وارد دوره دکتری شدند؟ براساس کدام قانون و ضابطه هر که را خواستند به عنوان هیئت علمی در دانشگاه ها استخدام کرده و جلوی استخدام هر کس را که از نظر سیاسی و فکری مثل آنها نبود را گرفتند؟ براساس کدام ضابطه علمی به صدها دانشجوی سفارش شده بورس تحصیلی در خارج از کشور اعطا کرده و بعد هم آنها را به عنوان بورسیه خارج به داخل وارد دوره های دکترای دانشگاه های معتبر کشور کردند؟ براساس کدام قانون جلوی ثبت نام پذیرفته شدگان دوره‌های فوق لیسانس و دکترا را که با خط سیاسی شما همخوانی نداشتند را گرفتند؟ آقایان به جای پاسخگویی در مورد این اقداماتشان حالا طلبکاری هم می کنند که فرجی دانا یا دکتر توفیقی یا دکتر میلی منفرد در جریان فتنه سخنرانی کردند و یا در جمعی حاضر بودند و این شده گناه کبیره و نبایستی معاون وزارت علوم شوند.

ولی آقای دکتر؛ ظاهرا وزارت اطلاعات با انتصاب آقایانی که گفتید در وزارت علوم مخالفت کرده بود؟

این هم یک بی قانونی دیگر اصولگرایان است که براساس کدام قانون وزارت اطلاعات می بایستی انتصاب معاونین و مدیران وزارت خانه ها را تصدیق یا تأیید کند؟

پس شما در کل مخالفت دولت با مجلس را کاملا سیاسی می دانید؟

متأسفانه همین طور است. هدف جوسازی،‌‌‌غوغاسالاری و حمله به دولت است به جای پاسخگو بودن در قبال کارنامه اسفناک مدیریت هشت ساله شان.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اگر مردم تبلیغات چهارساله را باور کرده بودند، جلیلی رئیس جمهور می شد
 • زیبا کلام: «فریاد وا اسلاما» از تاکتیک هایی جناح راست علیه مطبوعات بود
 • گروه های فشار با قانون شکنی و تهدید به خشونت، دو سخنرانی زیباکلام را لغو کردند
 • زیباکلام: دولتمردان لازم نیست به دروغ ها واکنش نشان دهند
 • عقب نشینی فرماندارشهرضا در مقابل گروه های فشار؛ سخنرانی صادق زیبا کلام را لغو شد
 • صادق زیباکلام: فرش آمریکاستیزی را از زیر پای جناح راست بکشیم چیزی برای گفتن ندارند
 • صادق زیباکلام: مشکلات کشور نیاز به مناظره ندارد
 • پرسش زیباکلام از آیت الله مکارم شیرازی درباره دلیل حرمت فیس بوک
 • صادق زیباکلام: آقای روحانی باید بداند موفقیت دولتش در گرو ایستادگی است نه عقب نشینی
 •  
  آخرین اخبار
 • خانواده مقتولان آتش سوزی: جای عذرخواهی، قربانیان را مقصر معرفی می‌کنند
 • مراجعه افرادی که خود را مامور می نامیدند برای تفتیش منزل محسن میردامادی
 • سفر استانی؛ با چه هدفی؟
 • الهه کولایی: سهم مشارکت زنان نخبه در امور سیاسی ناچیز است
 • نامه وکیل اولیای‌ دم ستار بهشتی به دادستان تهران
 • معصومه ابتکار: شلیک به گوزن پیام به سازمان محیط زیست بود/ پیام ندهید کوتاه نمی آییم
 • عضو شورای مرکزی حزب مشارکت: نسل جدید اصلاح طلبان برای حضور در مجلس آماده می‌شوند
 • تجمع کارگران ایران تایر در اعتراض به اخراج ۸۰ نفر از همکاران‌شان
 • پیام تسلیت عبدالله نوری به کروبی: خاندان کروبی حامل تاریخی از رنج و تلاش در مبارزات دوران معاصرند
 • وزیر خارجه ایران: متاسفیم که بان‌کی‌مون بر اثر فشارها پیشنهاد خود را پس گرفت
 • یک کارشناس حقوقی: در نشر اکاذیب مطالبی که نسبت داده می‌شود عنوان مجرمانه ندارد
 • ابهام در علت بیماری ۳هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی پردیس؛ نشت فاضلاب یا آلودگی ویروسی
 • پیام تسلیت جبهه مشارکت به کروبی: امیدواریم با رفع حصر، زمینه حل مشکلات فراهم شود
 • کلانتری: آقای روحانی نمی‌تواند با مدیران احمدی نژاد، امور اجرایی کشور را بهبود بخشد
 • اختلالات روانی تهرانی‌ها ۸۰۰ برابر شده است
 • رییس هیات اروپا در سفر به تهران: وقت شنیده شدن است
 • روابط تجاری ایران و انگلستان رکورد زد
 • اختلاس ۱۷۰۰میلیاردی تنها گوشه ای ازفساد است
 • آذر منصوری: فضای بسته، نقد را زیرزمینی می‌کند
 • هاشمی: باید به حال جهان اسلام گریست/ تا کی با هم بر سر خلیفه اوّل بجنگیم؟
 •