به روز شده: ۱۶:۳۸ تهران - سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۲

رئیس جمهور: هجرت از جامعه شکاف زده به جامعه متحد/عکس های خاتمی و هاشمی در دست استقبال کنندگان

امروز: رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "ما در شرایط فعلی نیازمند هجرت هستیم"، این هجرت را هجرت از شرایط فعلی به شرایط مطلوب عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در اجتماع مردم خوزستان در مصلای اهواز سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، هجرت مورد نظر خود را هجرت از شرایط رکودی و تورم و گرانی و بیکاری به شرایط اشتغال معرفی کرد.

مصمم به هجرتیم

روحانی در ادامه با بیان اینکه "ما روابط‌مان را با جهان بر مبنای منافع این ملت تنظیم می‌کنیم"، تاکید کرد: ما مصمم به هجرتیم. هجرت از شرایطی که در شأن ملت بزرگ ایران نیست تا رسیدن خواست تا مطلوب ایران.

وی ادامه داد: این هجرت، هجرت از جامعه‌ای است که دیگران برای ما شکاف ایجاد کردند، به یک جامعه متحد.

رییس‌جمهور این هجرت را هجرت به شرایطی معرفی کرد که ایران از جایگاه شایسته در سطح جهان برخوردار باشد.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد، گفت: توافق ژنو یعنی تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر ملت ایران و شکستن دیوار تحریم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه "امروز پس از خلق حماسه سیاسی ملت بزرگ در ۲۴ خرداد همه جهان در برابر عظمت این ملت به ناچار سر فرود آورده‌اند"، خاطرنشان کرد: ما به حول قوه الهی از منافع و مصالح این ملت دفاع می‌کنیم و به عنوان سربازان خط مقدم شما مردم در کمال قدرت از کشور و منافع ملی حراست می‌کنیم.

تا سه سال آینده همه زمین‌های خوزستان را آماده کشت می‌کنیم

وی درباره مسائل استان خوزستان نیز گفت: این سرزمین،‌ سرزمینی است که هر مقدار این دولت برای سرمایه‌گذاری تلاش کند، کم است. اولین قدمی که دولت قبل از آغاز این سفر برداشته و بحث‌هایش را انجام داده و به حول قوه الهی شروع می‌کند، احیای کشاورزی استان خوزستان است. ما برای آباد کردن ۵۵۰ هزار هکتار سرزمین استان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که این رقم در دولت پیش‌بینی شده است.

روحانی در ادامه افزود: ما از طریق صندوق توسعه در طول سه سال آینده همه زمین‌ها را آماده کشت می‌کنیم. در سفر رهبری در حدود ۱۷ سال قبل این برنامه مورد تاکید قرار گرفته و قدم‌هایی هم برداشته شده است که باید تکمیل شود. امروز رییس‌جمهور قول می‌دهد که همه توان دولت برای انجام این پروژه بکار گیرد.

برنامه دولت برای احیای کارون

رییس‌جمهور همچنین در مورد رودخانه کارون اظهار کرد: کارون یعنی شریان حیات استان خوزستان،‌ کارون یعنی رودخانه‌ زیبایی‌ها،‌ برای احیای این رودخانه شورای عالی آب دولت تصمیم گرفت از سرشاخه‌های کارون جز برای آب آشامیدنی هیچ اقدام دیگری صورت نگیرد و هر طرح و پروژه‌ای که جزو برنامه بود اکنون متوقف می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه "برای احیای کارون باید مانع وارد شدن فاضلاب به این رودخانه شویم"، خاطرنشان کرد: طرح تصفیه شهر اهواز به سرعت پیگیری می‌شود ما این موضوع در دولت مورد بررسی قرار داده‌ایم و طرح تکمیل این پروژه‌ها را با دادن سرعت لازم در زمانی کوتاه که بعدا اعلام می‌کنم به اتمام می‌رسانیم؛ البته پروژه حل مسأله فاضلاب شهرهای دیگر استان نیز در دستور کار است.

آب آشامیدنی اهواز هفته آینده وصل می‌شود

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود در جمع مردم اهواز، به مسأله آب در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله شهرهای اهواز، خرمشهر و آبادان اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله به حول و قوه الهی آب آشامیدنی اهواز هفته آینده وصل خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه "برای خرمشهر و آبادان نیز تلاش‌های پیگیری انجام خواهد شد تا در آنجا نیز در زمان کوتاهی این موضوع محقق شود"، به طرح‌های دیگری در مورد استان خوزستان اشاره کرد و افزود: از جمله این طرح‌ها، قطار شهری در اهواز و آزادراه بین بندر امام خمینی(ره) و تهران است که باقیمانده آن باید تکمیل شود.

وی به مشکلات شهرهای خرمشهر و آبادان نیز اشاره کرد و گفت: آنها سمبل مقاومت استان خوزستان در دوران دفاع مقدس هستند. مردم این شهرها در برابر متجاوزان مقاومت کردند.

حضور هیأتی از عراق در ایران برای بررسی لایروبی اروند

رییس‌جمهور تاکید کرد: برای آبادانی خرمشهر و آبادان دو طرح مدنظر است که از جمله این طرح‌ها، پاکسازی و لایروبی اروندرود است و ما باید این کار را با توافق دولت عراق به ثمر برسانیم.

روحانی با اشاره به سفر چندی پیش نخست‌وزیر عراق به ایران، افزود: در جریان سفر نخست‌وزیر عراق به تهران به صورت مفصل با ایشان صحبت کردیم و به او گفتیم که یکی از راه‌های مهم برای آبادانی آبادان، خرمشهر، بصره و... پاکسازی و لایروبی اروندرود است و توافق کلی در این زمینه حاصل شده و هم اکنون نیز هیأتی از بغداد در تهران است.

وی خطاب به مردم خوزستان ادامه داد: ما تلاش خود را در این مسیر ادامه می‌دهیم تا در اروندرود نه تنها کشتیرانی انجام و آبادانی ایجاد شود بلکه بتوان بخشی از بیکاری که شما به حق برای رفع آن شعار دادید برطرف کنیم.

مصمم هستیم آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کنیم

روحانی با بیان اینکه "امروز شرایط منطقه آزاد اروند مناسب نیست"، اظهار کرد: دولت مصمم است که کل آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کند.

رییس‌جمهور افزود: طرح‌هایی که اشاره کردم، موجب شکوفایی و حرکت در این استان خواهد شد. طرح اولی که به آن اشاره کردم موجب می‌شود که ظرف سه سال ۵۵۰ هزار هکتار به همت مردم و تلاش دولت زیر کشت برود و ۳۰۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.

می‌توانیم خوزستان را به شرایط مطلوب برسانیم

روحانی در ادامه با بیان اینکه "ما می‌توانیم با اقدامات مؤثر، خوزستان را از شرایط فعلی به شرایط مطلوب برگردانیم"، گفت: البته در شهرستان‌های دیگر نیز طرح‌های دیگری مورد توجه است که ان‌شاءالله در برنامه‌های مختلف و در رادیو و تلویزیون به عرض ملت ایران خواهیم رساند.

سخنرانی رییس‌جمهور به زبان عربی

وی ادامه سخنان خود را به زبان عربی انجام داد و به اقشار و طوایف عرب منطقه خوزستان سلام و ارادت خود را ابراز کرد و گفت: خوشحالم که بین شما غیور مردان دیار خوزستان هستم. ما شجاعت شما را فراموش نمی‌کنیم.

رییس‌جمهور خطاب به مردم خوزستان گفت: شما شخصیت‌های بزرگی را به تاریخ تقدیم کرده‌اید و همچنین نمادهای ادبی و فرهنگی و دینی همچون دعبل خزایی،‌ ابی نواس و علی بن مهزیار را داشته‌اید.

روحانی همچنین گفت: شکی نیست که شما می‌توانید مشکلاتی که دارید پشت سر بگذارید، مشکلاتی که متأسفانه ایجاد شده است اما مطمئن باشید که ما در دولت جدید به همه آنچه که شما و قومیت‌ها اهمیت می‌دهید،‌ اهمیت خواهیم داد و این متضمن همان شعار ما در دولت جدید است.

رییس‌جمهور در پایان سخنرانی خود به زبان عربی افزود: ما امروز خدا را شاکریم که توانسته‌ایم به شهر شما بیاییم، شما را زیارت و از چنین فرصت بزرگی استفاده کنیم. ان‌شاءالله بار دیگر به این شهر سفر خواهم کرد و از میزبانی شما متشکرم و دست تک تک شما را با محبت و گرمی می‌فشارم.

حاشیه‌های مراسم

به گزارش ایسنا، در بدو ورود روحانی به مصلی، مردم حاضر با شعارهایی نظیر «روحانی سرافراز خوش‌آمدی به اهواز»، «صل علی محمد یاور رهبر آمد» و «دسته گل محمدی به شهر ما خوش‌آمدی» از حضور وی استقبال کردند.

برخی از حاضران عکس‌هایی از رییس‌جمهور و همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی و برخی عکس های رهبری به همراه پرچم ایران در دست داشتند.

بر اساس این گزارش، در اولین حضور رییس‌جمهور در جمع مردم اهواز چندین گونی حامی نامه‌ها و مطالبات مردم که به صورت مکتوب درآمده بود، جمع‌آوری شد و در اختیار تیم همراه رییس‌جمهور قرار گرفت.

با وجود اینکه اولین سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جمع مردم خوزستان با تأخیر چند ساعته - به دلیل تأخیر در پرواز بخاطر مه‌آلود بودن آسمان اهواز - برگزار شد اما مردم خوزستان با استقبال زیاد از رییس دولت تدبیر و امید، این مراسم را به جلسه‌ای برای طرح مطالبات خود از رییس دولت قرار دادند.

مشکل گرانی مسکن، وضعیت آب استان و تهیه اقلام و بیکاری توجه به مشکلات مربوط به آبادانی استان از جمله مطالباتی بود که مردم خوزستان و شهر اهواز در قالب پلاکاردهایی، پیگیری آن را از رییس دولت درخواست کردند.

در طول مراسم سخنرانی در مصلای اهواز، مردم حاضر با در دست داشتن تصاویری از رییس‌جمهور، تصاویر مشترک هاشمی‌ رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی،‌ حسن روحانی و برخی با عکس های رهبری به ابراز احساسات نسبت به حضور رییس‌جمهور در استان خود پرداختند.

برخی وزرا و معاونان رییس دولت تدبیر و امید که بعضاً پیش از حضور رییس‌جمهور وارد استان خوزستان شده بودند، در طول سخنرانی رییس‌جمهور در مصلی و در جمع مردم حضور داشتند.

در مراسم سخنرانی رییس‌جمهور در مصلای اهواز، نمایندگانی از قبایل استان با پوشش‌های خاص خود حاضر بودند.

صحبت‌های رییس‌جمهور به زبان عربی در بخش پایانی سخنرانی‌اش با استقبال چشمگیر حاضران مواجه شد و با تشویق و تکان دادن دست برای رییس‌جمهور، سخنان او را تائید می‌کردند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • یغما گلرویی: آقای روحانی از آشتی ملی می گویید، اما آشتی بدون گفت و گو و فضای امن میسر نیست
 • علیرضا داوود نژاد: آقای رییس‌جمهور اینک وقت عمل است
 • رئیس جمهور: زیرزمینی شدن نقد به نفع جامعه نیست
 • ترکان: دولت نمی‌تواند شعارهای که در ایام انتخابات داده را کنار بگذارد
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: روحانی پای وعده‌هایش ایستاده است
 • حسن روحانی به اجلاس داووس می‌رود
 • بازتاب امیدبخش دیدار رئیس جمهور با هنرمندان
 • بخشنامه معاون اول رئیس جمهور: مهلت یک‌هفته‌ای دستگاه های اجرایی برای معرفی ویژه‌خواران
 • امام جمعه اصفهان: یعنی چی که رییس جمهور می‌گوید هنرمند آزاد باشد و مردم خوب و بد را انتخاب کنند؟
 •  
  آخرین اخبار
 • تجمع کارگران قند اهواز در مسیر عبور رئیس جمهور/ کارگران پتروشیمی رازی خواستار حضور وی در بندر امام
 • زمزمه رفتن "نجفی" از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
 • جزئیاتی از ممنوع الملاقاتی بیش از ۳۰ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین
 • موافقت رئیس گمرک با کاهش تعرفه واردات خودروهای خارجی
 • تایید آژانس بین المللی انرژی هسته ای، کلید آخر تعلیق تحریم ها
 • هزینه یک میلیونی مسکن هر خانوار/ ۲۲ درصد شهرنشینان مستاجرند
 • ترکان: فکر نمی‌کردم که نمایندگان ظرفیت شنیدن این مقدار نقد را ندارند
 • دبیر ائتلاف اسلامی زنان: رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار متولی ندارد
 • علی ربیعی: هزینه درمان مردم از مهر پارسال تا امسال ۴۱درصد افزایش یافت
 • مسعود نیلی: نسخه‌دادن برای رکود از تورم سخت‌تر است
 • مذاکرات ایران-آژانس به ۱۹ بهمن موکول شد
 • تجمع جمعی از کارگران شرکت واحد در اعتراض به برگزاری مقدمات انتخابات شورا
 • مجتبی ذالنور: سپاه برای جمع کردن ماجرای ۸۸ وارد صحنه شد
 • فرشاد مومنی: دولت ریشه پیدایش «دانه‌درشت‌ها» را بخشکاند
 • حسین علیزاده: حل مسایل موسیقی، سخت‌تر از حل مسایل هسته‌ای نیست
 • توضیح چلچراغی‌ در باره لغو برنامه شب چله
 • بازداشت محمود اکرمی توسط اطلاعات فارس
 • آقای لاریجانی، گاهی سکوت بهتر است
 • علی جنتی: دستگاه قضایی باید خودش را با تحولات جدید کشور همراه کند
 • حماسه ی حسینیِ زهرا و پروین های سبز
 •