به روز شده: ۲۱:۱۳ تهران - دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲

رئیس جمهور: زیرزمینی شدن نقد به نفع جامعه نیست

امروز: «بگذارید صداها قبل از آن که به فریاد تبدیل شود به صورت استدلال و مجادله احسن، تصحیح و تعدیل گردد.»

سی خرداد ۱۳۸۸، میرحسین موسوی در بیانیه شماره ۵ خود با لحن صریح و بی پرده سخنانی گفت که امروز حسن روحانی در حاشیه مراسم نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفته است. عدم توجه به هشدار های میرحسین موسوی و دیگر منتقدان موجب شد در چهار سال دولت محمود احمدی نژاد بسیاری از سرمایه های کشور به هدر رود. سرمایه های انسانی و اقتصادی که اکنون دولت حسن روحانی سعی در جبران آن ها دارد. میرحسین در بیانیه شماره ۵ خود نوشته بود:

«ما به دست اندرکاران توصیه می کنیم برای برقراری آرامش در خیابان ها مطابق اصل ۲۷ قانون اساسی امکان تجمع های مسالمت آمیز را نه تنها فراهم کنند، بلکه چنین گردهم آیی هایی را تشویق کنند وصدا و سیما را از قید بدگویی ها و یک طرفه عمل کردن ها رها سازند. بگذارند صداها قبل از آن که به فریاد تبدیل شود به صورت استدلال و مجادله احسن در این رسانه جاری، تصحیح و تعدیل گردد. بگذارند جراید نقد کنند، خبرها را آنچنان که هست بنویسند و در یک کلام فضایی آزاد برای مردم جهت ابراز موافقت ها و مخالفت های خود آماده سازند. بگذاریم آنهایی که علاقه دارند تکبیر بگویند و آن را مخالفت با خود تلقی نکینم. کاملا مشخص است که در این صورت احتیاجی به حضور نیروهای نظامی و انتظامی در خیابان ها نخواهد بود و با صحنه هایی که دیدن آنها و شنیدن خبر آنها دل هر علاقمند به انقلاب و کشور را به درد می آورد، روبرو نخواهیم بود.»

و امروز حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران با اشاره به اهمیت نقد و پرسش، می گوید نباید بگذاریم در جامعه اندیشه و یا نقدی زیرزمینی شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با تبریک به اندیشمندان و برگزیدگان این جشنواره، اظهارداشت: ملت ایران خوشحال و خرسند است که جوانان، اساتید و فرهیختگان برای اینکه کشور در مسیر پیشرفت و تعالی قرار بگیرد همه کوشش و تلاش خود را در مسیر تحقیق و پژوهش به کار می‌برد.

روحانی با اشاره به اهمیت حوزه سلامت گفت: حوزه سلامت و نظام سلامت ویژگی‌های خاص خود را دارد و اگر بگوییم توسعه پایدار بدون سلامت و ارتقای سلامت امکان‌پذیر نیست، سخنی درست است که با واقعیت منطبق است و در واقع بیانگر آن کلام معروف است که می‌گوید روح و یا جان سالم در بدن سالم است و به عبارتی دیگر باید گفت شرایط جسمی در روح و شرایط روحی در جسم انسان تاثیرگذار است و ما را به اینجا می‌رساند که حتی آرامش، درست فکر کردن و درست اندیشیدن بدون سلامت و بدون جسم سالم یا امکان‌پذیر نیست یا بسیار سخت و پیچیده است.

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: تحقیقات برای دستیابی به نظام سلامت نسبتا مطلوب نیاز به همکاری، همدلی و هم‌افزایی در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش اصلی سلامت دارد تا ما بتوانیم بیماران را راحت‌تر، آسان‌تر، با مخارج کمتر و با آثار جانبی کمتر درمان کنیم. بسیاری از درمان‌هایی که انجام می‌شود، ممکن است برای از بین بردن آن درد مشخص موفق باشد، ولی از سوی دیگر ما باید تلاش کنیم که آثار سوء جانبی درمانی که صورت می‌گیرد را کاهش دهیم و کمتر کنیم.

او با تاکید بر این‌که ما در بخش سلامت نیاز به راه طولانی داریم، تصریح کرد: دولت بحث سلامت را بحث استراتژیک و بلندمدت می‌بیند و باید برنامه‌ریزی بلندمدت در ارتباط با آن انجام دهد، همچنان که برنامه‌ریزی کوتاه مدت نیز مدنظر است.

روحانی به مشکلات دولت یازدهم در ابتدای فعالیت خود در ارتباط با دارو اشاره کرد و گفت: ما در آغاز این دولت در بخش سلامت یعنی بخش دارو شاهد یک نوع شبه بحران بودیم و ناچار بودیم با اقدامات فوری در راستای حل این شبه بحران در بخش دارو برنامه‌ریزی و تلاش کنیم تا این موضوع را حل کنیم. دولت در این راستا با تمام توان ضمن این‌که مشکلات مالی فراوانی داشت و دارد و تلاش می‌کند که مشکلات را پشت سر بگذارد در بخش دارو قدم‌های فوری برداشت. البته به این معنا نیست که تمام مشکلات بخش دارو حل شده است، ولی ما توانسته‌ایم از آن شرایط فوق‌العاده عبور کنیم.

روحانی ادامه داد: امید دولت این است که در طول چهار سال فعالیت دولت یازدهم شرایط نظام سلامت به شرایط نسبتا مطلوبی برسد.

روحانی با بیان این‌که دنیای تحقیقات دنیای بی‌انتهایی است و تحقیقات مسیر شکوفایی است، افزود: شکوفایی در بخش علم و سلامت تنها از مسیر پژوهش می‌گذرد و اگر پژوهش نباشد علم به معنای انباشت داده‌ها خواهد بود و این ما را به توسعه و پیشرفت نمی‌رساند.

وی با تاکید بر این‌که جامعه ما برای وارد شدن به عرصه پژوهش و تحقیق نیاز به شک و پرسش دارد، گفت: در واقع تحقیق از شک مقدس آغاز می‌شود همان چیزی که به عنوان فرضیه معروف است. شک یک آغاز است که اگر درست حرکت کنیم ما را به علم و یقین می‌رساند.

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که اساس رشد یک انسان پرسش است و انسانی موجودی پرسشگر، جستجوگر و انتخاب‌گر است، تصریح کرد: نباید بگذاریم که فضای جامعه به گونه‌ای باشد که خدای ناکرده پرسش، اندیشه‌ای و یا نقدی زیرزمینی شود. پرسش و نقد از بین نمی‌رود و اگر نگذاشتیم که بروز و ظهور پیدا کند به ناچار زیرزمینی می‌شود و این به نفع جامعه نخواهد بود. باید بگذاریم فضا باز شود که هر کسی سوال و نقدی دارد مطرح کند؛ چرا که تنها در سایه برخورد اندیشه‌های مختلف می‌توانیم به رشد و تعالی دست پیدا کنیم.

روحانی تاکید کرد که دانشگاه باید مرکز اندیشه‌ورزی، پرسشگری، نقادی و حقیقت‌جویی باشد و اگر چنین فضایی ایجاد شد این دانشگاه است که باید محقق را تربیت کند و از این دانشگاه باید پژوهشگران و صاحب‌نظران به صحنه علم و تحقیق قدم بگذارند.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با مقایسه پزشکی در زمان گذشته و اکنون، گفت: امروز ابزار و فناوری به کمک شما در جهت تشخیص و درمان آمده است.

او با بیان این‌که ما در زمینه پزشکی از گذشته تاکنون شخصیت‌های بزرگی داشته‌ایم به فعالیت‌های رازی اشاره کرد و گفت: او شیمیدان بزرگی بود و در عین حال که نه منابع مالی داشت، نه پارک و علم و فناوری ، خودش با کمک شاگردانش به مراتب بالایی رسید.

روحانی با بیان این‌که ما از بزرگان‌مان در این عرصه دو مقوله درک و درد می‌خواهیم، افزود: باید بزرگان ما در این عرصه درد مردم را داشته باشند، درد کشور و درد تعالی کشور و درد حل معضلات مردم را داشته باشند و دردکش در این راستا باشد که کشور ما اگر بخواهد به قدرت و ثروت برسد راهی جز پژوهش ندارد. باید تحقیق و پژوهش کنیم.

او خطاب به پژوهشگران و محققان در این عرصه، گفت: در زمینه نظام سلامت و تحقیقات در رشته‌های مختلف اولویت را به آن بیماران و اقشاری از جامعه اختصاص دهیم که دارای مشکلات بیشتری هستند، زندگی آنها با رنج توام است مثل جانبازان، معلولین، بیماران خاص،‌ بیماران صعب‌العلاج. شما اگر یک قدم در راستای حل مشکلات آنها بردارید تاثیر زیادی نه تنها در زندگی خود این بیماران، بلکه در زندگی خانواده آنها نیز خواهد گذاشت.

روحانی تاکید کرد که تمام پژوهش مقدس و ارزنده است، اما باید به پژوهش‌هایی که درد و رنج این عزیزان را کم می‌کند و کاهش می‌دهد اولویت دهید.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ما باید در این ارتباط از پتانسیل ایرانیان خارج از کشور نیز استفاده کنیم، گفت: باید ارتباط‌مان را با آنها قوی‌تر کنیم و راه رفت و آمد آنها به ایران را تسهیل دهیم و دولت آماده است که تسهیلات لازم را در هر بخشی که لازم است برای ورود و خروج آنها فراهم کند.

روحانی تصریح کرد: من در نیویورک نیز گفتم که این حق مسلم هر ایرانی است که بیاید کشور خود را ببیند و با کشور خود رفت و آمد داشته باشد.

او اضافه کرد: ما باید بتوانیم از سرمایه فکری، علمی، پژوهشی و تحقیقاتی ایرانیانی که در خارج از کشور هستند، استفاده کنیم؛ چرا که آنها نیز مثل ما دلسوز ایران و کشور هستند. ما همه باید دست به دست هم بدهیم که پژوهش و تحقیق و نظام سلامت و همه چیز ما در گرو آشتی است. همه با هم آشتی کنیم، به امید فردای بهتر و ایرانی سربلندتر.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ترکان: دولت نمی‌تواند شعارهای که در ایام انتخابات داده را کنار بگذارد
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: روحانی پای وعده‌هایش ایستاده است
 • حسن روحانی به اجلاس داووس می‌رود
 • بازتاب امیدبخش دیدار رئیس جمهور با هنرمندان
 • بخشنامه معاون اول رئیس جمهور: مهلت یک‌هفته‌ای دستگاه های اجرایی برای معرفی ویژه‌خواران
 • امام جمعه اصفهان: یعنی چی که رییس جمهور می‌گوید هنرمند آزاد باشد و مردم خوب و بد را انتخاب کنند؟
 • مدیرعامل خانه سینما: آقای روحانی تدبیر کنید تا اهل هنر به شما اعتماد کنند
 • حسن روحانی: نباید بگذاریم فضای جامعه امنیتی شود
 • مشاور ارشد رئیس‌‌جمهور: باید پشت پرده رشد فساد را دنبال کنیم
 •  
  آخرین اخبار
 • وزیر ارشاد: در سال های گذشته هم ممنوع القلم داشتیم هم لیست سیاه
 • دادستانی تهران مانع برگزاری مراسم شب چله "چلچراغ" شد
 • گزارشی از وضعیت دراویش بیمار در زندان های کشور
 • ایران، متحد موقت امریکا در خاورمیانه
 • بخش اول دارایی‌های مسدود شده ایران اوایل فوریه آزاد می‌شود
 • ابوالحسن داودی: تولید دستوری فیلم‌های امیدبخش، اشتباهی استراتژیک خواهد بود
 • جنبه کیفری ماجرای تیراندازی مداح معروف رسیدگی شود
 • ظریف: برای گفت‌وگو با سعودی‌ها آماده‌ایم
 • ارشاد: نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی‌شود
 • محمد هاشمی: سفرهای استانی شعاری نباشد
 • باراک اوباما: هرگونه تحریم جدید علیه ایران را وتو می‌کنم
 • گزارشی جدید از آمارسازی‌های دولت پاکدست ها
 • محمود دولت آبادی: اگر دیر نشده باشد!/ضرورت فضای باز و احترام به حقوق انسانی، به ادراک برخی رسیده است
 • ایران و ۱+۵ از ۳۰ دی توافق ژنو را اجرا می کنند/کلید کاهش تحریم ها زده شد
 • مسعود پزشکیان: نمایندگان در دولت گذشته کجا بودند؟
 • بیانیه تند شورای امنیت ملی آمریکا علیه سنا / دولت اوباما- سنا؛ تلاقی اختلاف
 • گزارش نجفی از سوء مدیریت های شائبه برانگیز در مدیریت قبلی سازمان میراث فرهنگی
 • ۴۲۵ کارگر معدن البرز غربی بیکار می‌شوند
 • هاشمی رفسنجانی: کسانی که از بیان واقعیت می ترسند از سانسور استفاده می کنند
 • عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مشایی پای بابک زنجانی را به فروش نفت باز کرد
 •