به روز شده: ۱۰:۳۴ تهران - دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲

کنش نماینده های مجلس به برخورد با مطهری/ پزشکیان: اگر نطق مطهری علیه هاشمی یا خاتمی بود اشکالی نداشت

امروز: مواضع علی مطهری همچون پدرش شهید آیت‌الله مرتضی مطهری همیشه ثابت و مشخص است همان‌گونه که همیشه بر مسائل مربوط به حجاب تاکید می‌کند و نگاهی به نظر دیگران ندارد، در مباحث سیاسی نیز هرگونه افراط و تفریط را عدول از عدالت دانسته و محکوم می‌کند. علی مطهری همین است نه منافع را می‌خواهد و نه به دنبال منافع حزبی یا نزدیکانش می‌تازد.

صراحت کلام علی مطهری اگرچه از نظر خیلی‌ها قابل تحسین و مثال‌زدنی است ولی همواره برای او دردسر داشته است که به نظر می‌رسد دردسر نطق اخیرش در رابطه با حوادث نهم دی ماه سال ۸۸ و انتقاد او از قوه قضاییه در نحوه رسیدگی به پرونده‌های محکومان سال ۸۸ و در راس آن پرونده حصر آقایان موسوی و کروبی جدی‌تر از گذشته است.

علی مطهری، فرزند شهید مرتضی مطهری که سابقه حضور در مجلس هشتم و نهم شورای اسلامی را در کارنامه سیاسی خود دارد، از سال ۸۸ تاکنون به علت مواضعش نسبت به اصولگرایان تندرو بعضا در صحن علنی مجلس با طعنه و کنایه برخی از نمایندگان مجلس رو به رو بوده است تا او طی چهار سال اخیر یکی از چهره‌های مطرح مجلس باشد. نطق‌های پی‌درپی مطهری و انتقاد جدی او از تندروها در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی کشور همواره در صحن علنی مجلس با واکنش اقلیت مجلس مواجه بود که نطق اخیر وی اوج واکنش‌ها را دربرداشت تا جایی که علیه این نماینده مجلس در صحن علنی مجلس شعار دادند. واکنش‌ها علیه نطق علی مطهری در یک هفته اخیر یکی از مباحث جدی داخل کشور بود که رفته رفته با ورود دستگاه‌های مختلف اعم از مجلس و قوه قضاییه به آن دامن زده شد تا نطق انتقادی مطهری از دستگاه حقوقی کشور بسیار بزرگ‌تر از آنچه در واقعیت وجود داشت جلوه داده شود و کار را به جایی برساند که از انتقاد شخصی مطهری، مخالفت برداشت شود و انتقاد او به عنوان یک ناظر بر امور اجرایی زیر سایه تسویه حساب‌های سیاسی قرار بگیرد و اصل انتقاد او به عنوان یک حق قانونی نماینده مجلس از نگاه دستگاه‌های نظارتی و حقوقی مخفی بماند.

این اتفاق تا جایی پیش رفت که قوه قضاییه با استناد بر همین برداشت علیه مطهری اعلام جرم کرده و طی یک اقدام سریع تصمیم به فیلترینگ سایت رسمی این نماینده بگیرد تا جنجال‌های انتقاد مطهری داغ و داغ‌تر شود. اما در جلسه علنی روز گذشته مجلس بنا شدتا بررسی موضوع نطق علی مطهری در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان دنبال شود.

مصونیت نمایندگان در آیین‌نامه داخلی مجلس

این واکنش‌ها در حالی شدت گرفته است که بر اساس ماده ۷۵ آیین‌نامه داخلی مجلس و اصل ۸۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر خود کاملا آزاد هستند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد یا از حقوق اجتماعی محروم نمود.

به گزارش روزنامه اعتماد، همچنین در تبصره این ماده آمده است که، وظایف نمایندگی شامل نطق، بحث‌های داخل دستور، بحث‌های جلسات کمیسیون‌ها، اظهارنظراتی که برای اعمال اصل ۸۴ قانون اساسی انجام می‌شود و سایر موارد نظارتی و قانونی است. بر اساس همین قانون می‌توان نتیجه گرفت که نطق مطهری و انتقاد شخصی وی از قوه قضاییه نه مخالفت با نهاد قضایی که یکی از اختیارات قانونی او به عنوان نماینده مجلس است و با توجه به پرهیز او از توهین و افترا به اشخاص حقیقی و حقوقی، نطق وی قابل دفاع است.

تابش: نماینده در بیان واقعیات باید جسارت داشته باشد

محمدرضا تابش که از سخنان باهنر در صحن علنی مجلس قانع نشده بود در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: قانون اساسی و همچنین آیین‌نامه داخلی نمایندگان را در اظهارنظر آزاد گذاشته است تا آنان جسارت بیان واقعیات، دغدغه‌های مردمی و مفاسد به وجود آمده در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی را داشته باشند و زمینه اصلاح این ناهنجاری را فراهم کنند. اگر ما این حق را برای نماینده قائل نشویم چه فرقی بین نماینده و مردم عادی در مخالفت با مشکلات و مفاسد وجود دارد. پس قانون ما در این زمینه عبث خواهد بود اگر نخواهیم به آن توجهی داشته باشد.

او همچنین در پاسخ به این سوال که چه کسی می‌تواند اظهارنظر مجرمانه را تعیین کند، می‌گوید: این یکی دیگر از مباحث مورد انتقاد ما است. در مجلس شورای اسلامی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تشکیل شده است. هر مساله سوئی که اتفاق افتاده باشد یا اگر کسی نسبت به نماینده‌یی اعتراض داشته باشد باید از همین هیات مساله را پیگیری کند که این قانون برای همه یکسان است و قوه قضاییه نیز باید از همین هیات ورود پیدا می‌کرد و نمی‌تواند خود را مستثنی بداند.

حیدرپور: قوه قضاییه به شأن و منزلت مجلس احترام بگذارد

همچنین عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن حمایت از نطق علی مطهری، اعلام می‌کند: طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس، آقای مطهری نطق قابل دفاعی داشتند. اگر ایشان حرف توهین‌آمیزی زده بودند اقدامات اخیر قوه قضاییه کاملا درست و دقیق بود ولی زمانی که ایشان چنین رفتاری نداشته‌اند جای تعجب دارد که چنین اتفاقاتی رخ بدهد. متاسفانه قوه قضاییه طی اقدام عجولانه‌یی ضمن اعلام جرم علیه ایشان و فیلترینگ سایت شخصی وی، او را به دادگاه احضار کرده و در نهایت نیز تمامی این اقدامات را رسانه‌یی و خبری کرده‌اند که شاید بهتر بود پیش از این اقدامات سنجیده‌تر تصمیم‌گیری می‌کردند تا یک نطق صرفا انتقادی و قانونی با چنین حواشی تلخی روبه‌رو نشود.

او همچنین به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اشاره کرده و ادامه می‌دهد: قوه قضاییه می‌توانست خارج از جنجال‌سازی‌های رسانه‌یی و بدون ورود مستقیم به این قضیه و بالا بردن هزینه‌ها از طریق این هیات دست به کار می‌شد تا ضمن طی مراحل قانونی، به شأن و منزلت مجلس احترام گذاشته و مرتکب رفتار‌های غیرمتعارف نشود.

پزشکیان: نطق مطهری اگر علیه هاشمی یا خاتمی بود اشکالی نداشت

علاوه بر او، مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و وزیر دولت اصلاحات در دفاع از نطق انتقادی علی مطهری، به «اعتماد» می‌گوید: خیلی جالب است که هیات رییسه مجلس و دستگاه حقوقی اینچنین رفتارهایی از خود نشان می‌دهند چراکه اگر همین نطق آقای مطهری چند مرتبه تند‌تر و توهین‌آمیز‌تر علیه یک فرد دیگری همچون آقایان خاتمی یا هاشمی می‌شد مجلس سکوت می‌کرد و هیچ نمی‌گفت ولی حالا هیات رییسه مجلس حرف از آبروریزی و حیثیت می‌زند و فریاد «وا اسفا» و «الاسلام، الاسلام» می‌زند.

او در ادامه می‌گوید: اگر نطق آقای مطهری خلاف قانون و توهین‌آمیز است، پس چنین نطق‌هایی که طی چهار سال اخیر علیه سایر مسوولان رده بالای کشور اعم از گذشتگان و کنونی زده می‌شد چرا اشکالی نداشت. متاسفانه عده‌یی در مجلس علیه هرکسی می‌خواهند حرف می‌زنند و بازتابی ندارد، البته این توهین‌های منفعت‌طلبانه که علیه بزرگانی همچون خاتمی و هاشمی زده شد به جایی نرسید.

او همچنین به متن نطق مطهری اشاره می‌کند و می‌گوید: ایشان در نطق خود جز انتقاد کار دیگری نداشتند و بارها در نطق خود اعلام کردند که این نظر شخصی بنده است لذا اینکه بخواهیم چنین نطقی را معارض با آبرو و حیثیت افراد بدانیم درست نیست. ضمن اینکه خود قوه قضاییه و ریاست محترم این نهاد قضایی اگر نظری مخالف با نطق آقای مطهری دارند می‌توانند با حضور در صحن علنی مجلس یا انتشار بیانیه‌یی نظر خود را بنویسند و از آن دفاع کنند تا ابهامی باقی نماند و مسائل برای مردم روشن شود. فیلترینگ سایت، احضار به دادگاه، رسانه‌یی کردن ماجرا و همچنین اعلام جرم علیه نماینده مجلس راه درستی نیست که قوه قضاییه در پیش گرفته است.

افضلی‌فرد: نطق مطهری قانونی و بدون توهین و افترا بود

همچنین مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نطق علی مطهری را از اختیارات قانونی وی می‌داند و در همین رابطه به «اعتماد» می‌گوید:« نطق علی مطهری نه توهین و نه افترا بود و بنا بر قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس نماینده چنین حقی را دارد که نظر خود را در رابطه با موضوعی در مجلس عنوان کند. او درادامه نیز به واکنش قوه قضاییه اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر هم آقای مطهری تخلفی کرده باشند باید از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان موضوع را پیگیری کرد. مجلس شأن و منزلتی دارد که رعایت همین روال قانونی، احترام به جایگاه قوه قانونگذار است.» موضوع دفاع از علی مطهری در ظاهر امر اگرچه به دفاع از شخصیت این نماینده مربوط شده ولی در ورای آن مربوط به اظهارنظر آزاد و مستقل نمایندگان مربوط می‌شود. اینکه یک نماینده بتواند نظر خود را فارغ از منافع حزبی و شخصی بیان کند یک امتیاز ارزنده‌یی است که می‌تواند شأن و منزلت مجلس را دوچندان کند و قدرت نظارتی آن را استحکامی بیش از گذشته ببخشد.

مظفر: نمایندگان در حیطه وظیفه نمایندگی‌شان برای اظهارنظر آزادند

همچنین حسین مظفر، نماینده مردم تهران در مجلس در مورد اعلام جرم دادستان علیه علی مطهری به خبرنگار قانون گفت: نمایندگان در حیطه وظیفه نمایندگی‌شان برای اظهارنظر آزادند منتها زمانی که اتهامی علیه کسی بزنند دادستان می‌تواند اعلام جرم کند.

فرهنگی: اعلام جرم علیه نطق مطهری خلاف قانون است

بر این اساس محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه مجلس نیز به« قانون» گفت: اعلام جرم علیه نطق نماینده را خلاف قانون می‌دانیم. وی ادامه داد: گرچه ما در محتوا با نطق ایشان موافق نیستیم اما حتی اگر مطالب نادرستی هم عنوان شده باشد، اعلام جرم علیه نطق نماینده خلاف نص صریح ماده ۸۶ قانون اساسی است.

سالک: اعلام جرم دادستان تهران علیه مطهری به استقلال مجلس ضربه نمی‌زند

همچنین احمد سالک، نماینده اصفهان و عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که اعلام جرم دادستان تهران، علیه نطق علی مطهری در آینده استقلال مجلس را خدشه دار نمی‌کند؟ به خبرنگار قانون گفت: نطقی از سوی آقای مطهری در صحن علنی مجلس بیان شده و طبیعتا واکنشی هم از سوی دادستان تهران داشته است. به نظر من این اعلام جرم و واکنش قوه قضاییه، ارتباطی به استقلال مجلس ندارد و به این موضوع خدشه وارد نخواهد کرد.

حیدرپورشهرضایی: هیأت نظارت موضوع طرح اتهام دادستانی علیه مطهری را بررسی می‌کند

بنابراین عوض حیدرپورشهرضایی، عضو هیات ناظر بر رفتار نمایندگان در این رابطه با اعلام اینکه بر اساس قانون، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس مسئول بررسی و تعیین تکلیف محتوای نطق نمایندگان است، افزود‌: بر اساس دستور باهنر، نایب رئیس مجلس، این هیأت به طور طبیعی این موضوع را بررسی می‌کند. عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، از بررسی موضوع نطق اخیر علی مطهری و اعلام اتهام دادستانی تهران علیه او در نشست روز (چهارشنبه ۱۸ دی) این هیأت خبر داد و گفت: اعضای این هیأت به سرعت این موضوع را بررسی و تعیین و تکلیف می‌کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی مطهری در جواب دادستانی تهران: اجازه ایجاد اختناق در کشور را نمی‌دهم
 • سایت علی مطهری هم فیلتر شد
 • پاسخ دادستانی به علی مطهری: صادق لاریجانی اعلام جرم نکرده، ما اعلام جرم کردیم
 • نامه خانواده زندانیان سیاسی به مطهری: امیدواریم خفته گان مدعی نمایندگی مردم در عدالت گرایی به شما تأسی کنند
 • قدردانی خواهر باکری ها از مطهری: حق خواهی برادران شهیدم را از زبان شما شنیدم
 • علی مطهری: به جای اعلام جرم، به سوالات در محضر مردم پاسخ دهید/ واکنش به انتقاد ناپذیری صادق لاریجانی و اعلام جرم دادستانی
 • اعلام جرم دادستانی تهران علیه علی مطهری
 • علی مطهری در صحن علنی مجلس: احکام سخت‌گیرانه متهمان سال ۸۸ باید بازنگری شود
 • علی مطهری: طولانی شدن حصر موسوی و کروبی از لحاظ قانونی و شرعی مشکل دارد/ نه دی بی مورد بود
 •  
  آخرین اخبار
 • معلمان اخراجی در انتظار بازگشت به کلاس درس
 • نایب‌رییس «کمیسیون اصل ۹۰»: دستگیری «مرتضوی» به حکم قوه‌قضاییه نیاز دارد
 • سیاست‌های اقتصادی زاهدی و دانشجو در وزارت علوم و مرگ دانشجویان
 • مرکز آمار اعلام کرد: نرخ بیکاری در آستانه تک رقمی شدن قرار دارد
 • پیشنهاد تاجزاده به دانشجویان برای مقابله با تهمت زنی ها و نفرت پراکنی های اقتدارگرایان
 • آقای میلیاردر در زندان، نامه در سازمان بازرسی
 • کشف تخلفات تازه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
 • کاهش تولید به منظور برخورد با کارگران پلی اکریل/ اطلاعیه تهدید آمیز روابط عمومی
 • نامه محتشمی پور به مریم شفیع پور: بازجو چگونه توانست بر روی تو دست بلند کند؟
 • حمایت دادستانی تهران و مسئولین زندان اوین از جاسوس ها در بند۳۵۰
 • اکنش مادر سهراب اعرابی به اعتراف فرمانده پایگاه بسیج: خواسته ام هنوز هم رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی است
 • "سونامی سرطان" ایران را در نوردیده است!
 • ۷ روز بی خبری مطلق از زندانیان سبز در انفرادی و ادامه اعتراض در بند ۳۵۰ زندان اوین
 • سیدهادی خامنه‌ای: برخی خودشان را به نظام سنجاق کرده اند و انتقاد را ضدیت با نظام جا می زنند
 • سیدعلیرضا بهشتی شیرازی به زندان اوین بازگشت
 • تحقق پیش بینی شهید مطهری درباره افراطی ها
 • خانواده عرب گل، بهاور و زیدآبادی؛ هر روز منتظر یک اتفاق ناگوار هستیم
 • وکیل معاون اول احمدی نژاد: قرار وثیقه رحیمی ارتباطی به پرونده بیمه ندارد
 • وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تا پایان دی‌ماه
 • مشاور ارشد رئیس‌‌جمهور: باید پشت پرده رشد فساد را دنبال کنیم
 •