به روز شده: ۱۲:۰۵ تهران - یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲

نمایندگان فرجی دانا را رها نمی کنند؛ وزیر علوم امروز در مجلس حاضر می شود

امروز: حدود ۲۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از انتصاب‌های فرجی دانا، وزیر علوم و تحقیقات دولت یازدهم گلایه‌مند هستند و از تغییر روسای برخی دانشگاه‌ها بغضی در گلو و کینه‌ای به دل دارند، برای طرح سوال از وی، پس از اینکه بار‌ها و بار‌ها وزیر علوم را برای پاسخ به انتصاب توفیقی و میلی منفرد، به کمیسیون آموزش فراخواندند، به بهانه قانع نشدن از پاسخ وی، امروز فرجی دانا را به صحن علنی مجلس کشاندند تا درباره این موضوع توضیحاتی دهد.

البته در دولت یازدهم مجلس نهمی‌ها به بهانه شفاف سازی بسیاری از وزرای پیشنهادی دولت روحانی را در صحن علنی مجلس با اتهاماتی محاکمه کردند. اتهاماتی که هرگز به اثبات نرسیده بود ولی دستاویزی برای رای ندادن به برخی از این وزرای بالقوه شد.

نگهبان سلامی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌و‌گو با «قانون» با وجود اینکه سوال از وزرا را حق نمایندگان می‌داند ولی تاکید می‌کند که سوال از وزیر علوم سیاسی است و این نوع سوم سوال از وزراست که در دولت یازدهم از سوی مجلس نهمی‌ها ابداع شده است.

همچنین عبدالوحید فیاضی، سخنگوی این کمیسیون که از دنبال کنندگان سوال از وزیر علوم بوده است، به قانون می‌گوید که به خاطر ندارم سوال از وزیر علوم را امضا کرده باشم. ضمن اینکه وی تاکید می‌کند که فرجی دانا با انتصاب میلی منفرد و توفیقی که به عنوان وزیر از مجلس رای نیاورد در وزارت‌خانه خود اقدامی سیاسی انجام داده است که مجلس نیز با طرح این سوال که با حدود ۲۰ امضا تقدیم هیات رئیسه شده است، به دنبال واکنشی سیاسی به فرجی دانا است.

طرح سوال سیاسی از وزرا، ابداعی مجلس نهم است

محمودنگهبان سلامی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی سوال از نمایندگان را حق مجلسی‌ها دانست و گفت که وزرا هم باید در آن زمینه پاسخگو باشند. ولی چیزی که مد نظر است اینکه در طرح سوال از وزرا، سه موضوع مطرح است.

وی سوال ملی را نوع اول سوال از وزرا دانست و افزود: در این نوع سوال، یک موضوع ملی و کشوری و کلان مد نظر است و درآن موضوع خاص به وزیر تذکر داده می‌شود که مراقب باشد و حساسیت‌ها را درک کند.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس نوع دوم سوال از وزیر را سوال منطقه‌ای دانست و خاطر نشان کرد: نوع دوم سوال نمایندگان از وزیر به دلیل مشکلی است که در حوزه انتخابیه وی پیش آمده وآن نماینده با سوال از وزیر توجه وی را به حل آن مشکل متمرکز می‌کند. اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نوع سومی از سوال مطرح شد که بیشتر می‌توان آن را سیاسی دانست. نگهبان سلامی ادامه داد: سوالی که از وزیر علوم و تحقیقات دولت یازدهم مطرح شده، رویکرد سیاسی متفاوتی دارد که البته فرجی دانا باید درباره این سوال متفاوت آن‌ها نیز پاسخگو باشد.

وی دلیل احضارهای بیش از اندازه فرجی دانا به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را انتصاب‌های میلی منفرد و توفیقی دانست و تاکید کرد: از آنجایی که رئیس جمهور دولت یازدهم، این دو عزیز را به عنوان گزینه‌های پیشنهادی وزارت‌خانه علوم مد نظر داشت که یکی را معرفی کرده و دیگری را به عنوان سرپرست تعیین کرد، ولی مجلسی‌ها بنا به‌‌ همان دلایل خاص به آن‌ها رای اعتماد ندادند. ولی با انتخاب فرجی دانا، آن‌ها در پست‌های حساس این وزارت‌خانه به کار گرفته شدند و همین موضوع باعث ایجاد حساسیت و شاید لجبازی برخی نماینده‌ها شد.

وی افزود پس از سوال از وزیر و توضیحات وی، در صورتی که نماینده سوال کننده قانع نشود، این موضوع به رای گذاشته می‌شود و در صورت قانع نشدن اکثریت نمایندگان و رای منفی به وی، به وزیر مربوطه کارت زرد داده می‌شود. این امر وزیر را یک قدم به استیضاح نزدیک می‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین تغییر روسای برخی دانشگاه‌ها را مثبت دانست و افزود: در این انتصاب‌ها از افرادی با سابقه درخشان استفاده شده است و می‌تواند این امر نگاه مثبتی در بین اساتید و دانشگاهیان ایجاد کند، ولی نظر همه نمایندگان نسبت به این تغییرات مثبت نیست و آن را دستمایه‌ای برای سوال از وزیر قرار داده‌اند.

نگهبان سلامی، فشار بر وزیر علوم را به دلیل حساسیتی که بر دانشگاه‌ها وجود دارد دانست و اظهار داشت: از آنجایی که دانشگاه‌ها بسیار حساس هستند و قشر فرهیخته ما در دانشگاه‌ها حضور دارند، حساسیت‌های خاصی روی دانشگاه و دانشجویان وجود دارد. بنابراین اختلاف سلیقه بین نمایندگان باعث سوال از وزیر علوم شده است.

این نماینده مجلس نهم طرح سوال از وزرای دولت یازدهم را در تعامل بین دولت و مجلس بی‌تاثیر ندانست و گفت: این سوال تاثیرات منفی دارد. البته این طرح سوال می‌تواند هشداری برای وزیر باشد تا در اقدامات بعدی، با حساسیت بیشتری رفتار کند.

نگهبان سلامی وضعیت فرجی دانا در مجلس را وابسته به توضیحاتی دانست که به سوال کنندگان خواهد داد و افزود: اگر توضیحات مستدلی ارائه دهد، تاثیر مثبتی بر رای نمایندگان خواهد داشت. ولی باید خیلی مراقب جوسازی بدخواهان بود چرا که برخی افراد بیکار نمی‌نشینند و با بحث‌های حاشیه‌ای، ممکن است قبل از سوال، فضای مجلس را به نفع خودشان به دست بگیرند.

جزو سوال کنندگان از فرجی دانا نیستم

عبدالوحید فیاضی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس البته نظری مخالف با نگهبان سلامی دارد و در این راستا گفت: معتقدم اگر مجلس از وزرا سوال بپرسد بهتر است تا اینکه یک مجلس منفعل داشته باشیم. پرسیدن سوال از حقوق مسلم نمایندگان است و نباید نسبت به این موضوع جامعه حساسیت داشته باشد. وی در پاسخ به اینکه چرا در دولت‌های گذشته مجلس این حق را برای خود قائل نبود، گفت: این موضوع را نمی‌توان تایید کرد، مگر اینکه کسی با اسناد و مدارک و بر اساس آمار این موضوع را در دولت‌های گذشته و مجلس‌های قبل، مقایسه کند.

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس اظهار داشت: تا کنون در دولت یازدهم دو سوال طرح شده که یکی منجر به اخذ کارت زرد شده است و دیگری نماینده سوال کننده قانع شده است. در طول ۴ ماه دو سوال از وزرای دولت یازدهم چیز طبیعی است.

وی حاشیه‌های پیرامون سوال از فرجی دانا را زیاد دانست و تاکید کرد که در دولت دهم نیز مجلس بسیاری از وزرای دولت گذشته را برای توضیح و پاسخ به سوال نمایندگان فراخوانده بود.

فیاضی این سوال از فرجی دانا را برگرفته از احساس تکلیف برخی نماینده‌ها دانست و گفت: ممکن است طرح سوال از فرجی دانا سیاسی باشد. معتقدم انتصابات آقای وزیر سیاسی بوده است و مجلس نیز به انتصابات وی در این وزارت‌خانه، پاسخ سیاسی داده است.

البته سوال دیگر از فرجی دانا، درباره تغییر روسای دانشگاه‌ها‌ست که فیاضی آن را تکذیب کرد و گفت: این موضوع جزو محورهای سوال از فرجی دانا نیست و باید منتظر بود و دید نبوی، به نمایندگی از طرف سوال کنندگان این سوال را از فرجی دانا خواهد پرسید یا خیر!

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تعداد امضا کنندگان سوال از فرجی دانا را حدود ۲۰ نفر دانست و افزود: خود من از امضا کنندگان این سوال نیستم و جمع این امضا‌ها به اوایل آغاز به کار فرجی دانا، وزیر علوم و تحقیقات بر می‌گردد. به یاد ندارم خودم این سوال را امضا کرده‌ام یا نه!

همچنین محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته است: اگر فرجی دانا استدلال‌های خوب و منطقی در پاسخ سوال کنندگان مطرح کند به طور حتم مجلس قانع خواهد شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • احمد شیرزاد: مجلس بلاتکلیف، غیر قابل پیش‌بینی است
 • نماینده مریوان در مجلس: از عدالت اجتماعی، کشته شدن شهروندان کرد نصیبمان شده است
 • طرح الزام دولت به غنی سازی ۶۰ درصد، در صورت تشدید تحریم ها
 • نماینده سمنان: حق فتنه‌گران سال ۸۸ طناب دار است
 • نامه ۶۰ نماینده به هیات‌رییسه مجلس: درخواست اعلام اسامی گیرندگان «کارت‌هدیه»
 • بابک زنجانی، یکی از موضوعات اصلی جلسه وزیر اطلاعات و کمیسیون اصل ۹۰
 • دلیل عزل ۲ رئیس دانشگاه/ فرجی دانا: تغییرات خون تازه‌ای در دانشگاهها جاری می‌کند
 • رییس مرکز پژوهش های مجلس: پرونده حصر، سکوت و آرامش سنجیده‌ ای می طلبد
 • سعید مرتضوی دنبال انتقام‌جویی از مجلس است
 •  
  آخرین اخبار
 • بعد از "وی چت"، اینستاگرام هم فیلتر شد
 • گزارش ابتکار به مجلس درباره آلودگی هوا
 • محمد نوریزاد در مراسم گرامیداشت ضیا نبوی: در برخورد با ضیاء دچار لجبازی شده اند
 • علی مطهری: طولانی شدن حصر موسوی و کروبی از لحاظ قانونی و شرعی مشکل دارد/ نه دی بی مورد بود
 • وعده رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور به دانش‌آموزان شین‌آبادی
 • خانواده های شهدای سبز در مراسم سالگرد شهید کریم بیگی: خون فرزندانمان فروشی نیست
 • محمدرضا خباز: برخی زیر پای دولت پوست خربزه گذاشته‌اند
 • ۱۲۰‌میلیون وام قرض‌الحسنه برای محافظان مرتضوی
 • تصریح معاون وزیر ارشاد درباره ممنوع‌القلم ها: دستور شفاهی لیست سیاه در دولت احمدی نژاد
 • یک کارشناس اقتصادی: واقعی ساختن مزد کارگران به تعطیلی کارخانه‌ها و اخراج نمی‌انجامد‎
 • صفایی فراهانی: دولت گذشته یک رانت شناخته شده را بین یاران خود توزیع کرد
 • محمدتقی کروبی: اندر حکایت فرمان "نابخشودنی"
 • تشکر ۸۲‌میلیون‌تومانی سعید مرتضوی از خودش
 • علی مطهری: همه چیز درباره گذشته و آسیب‌های واردشده به کشور روشن است
 • تلاش برای بازسازی سیاست خارجی/ ولایتی: ایران با کشورهای ۱+۵ دو به دو مذاکره کند
 • یک نماینده: گواهی پرداخت بدهی بابک زنجانی به دولت، جعلی است
 • جمعی از فعالان سیاسی: بازداشت علی اصغر غروی نقض قانون اساسی است
 • شکایت متهم پرونده کهریزک از ۸ روزنامه رسمی کشور
 • انتقاد عضو مجلس خبرگان رهبری از محارب خواندن معترضان سال ۸۸
 • اعتصاب کارگران نیروگاه دماوند در اعتراض به عملکرد کارفرما
 •