به روز شده: ۱۷:۵۲ تهران - چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲

نامه تاجزاده به محمدرضا خاتمی: نباید اجازه داد طرفداران اسلام پادگانی مذاکرات را به شکست بکشانند

امروز: روند مذاکرات هسته ای دولت تدبیر و امید پرداخته است. این زندانی سیاسی در نامه خود با اشاره به موفقیتهای اخیر دولت در مذاکرات هسته این خواستارحمایت تمامی گروهها از تلاشهای دولت برای پایان دادن به تحریمها شده است.

عضو ارشد جبهه مشارکت معتقد است با یادآوری عملکرد و تحلیل ها و ادعاهای تکفیری های وطنی می توان طرفداران اسلام پادگانی را در جایگاه اصلی خود یعنی متهم ردیف اول نشاند و نباید اجازه داد جنگ طلبان ایرانی مذاکرات را به شکست بکشانند که جز کاهش بیشتر صادرات نفت، بلوکه شدن افزون تر درآمدهای نفتی، افزایش تورم و قیمت کالاها و سقوط افزاینده ارزش پول ملی حاصلی نخواهد داشت.

تاجزاده در نا مه خود به محمدرضا خاتمی با اشاره به این نکته که تحریم طلبان ایرانی به دلیل پشتیبانی قاطع و کم نظیر ایرانیان از توافق ژنو و نیز حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده و نتایج نهایی تاکنون جرأت نکرده اند شمشیر از رو ببندند و به میدان بیایند می نویسد: "این وظیفه ماست که ابعاد مسئله و نیز عملکرد مدعیان را تبیین کنیم تا اقتدارگرایان نتوانند در صدا و سیما و کیهان و سایر رسانه هایشان با سوء استفاده از امکانات عمومی مستقیم و غیرمستقیم علیه دیپلماسی دولت به سم پاشی بپردازند و از جواب گویی در باب فرصت سوزی ۸ سال اخیر هم فکران اقتدارگرای خود طفره روند."

این زندانی سیاسی در پایان نامه خود آورده است: " اکنون یک پارچگی سرزمینی و امنیت عمومی و ملی ما در گرو موفقیت دیپلماسی دولت است. به همین دلیل به نظر من حتی از ایرانیانی که با جمهوری اسلامی مخالفند، انتظار می رود که به کمک دولت تدبیر و امید بشتابند تا ایران و ایرانی این مرحله سخت را با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد پشت سر گذارد. اگر نخواهیم مام وطن به سرنوشت افغانستان، عراق یا لیبی و یمن و مصر و سوریه گرفتار آید."

متن کامل این نامه به گزارش نوروز در پی می آید:

به نام خدا

برادر عزیزم جناب آقای دکتر سید محمدرضا خاتمی

با سلام و احترام

مستحضرید که دولت تدبیر و امید در مدت کوتاهی توانست با برنامه اقدام مشترک ژنو ضمن به رسمیت شناساندن حق غنی سازی اورانیوم درخاک ایران روند مخاطره آمیز تشدید تحریم ها را متوقف کند، فضای منفی ناشی از تحریم را تغییر دهد، شبح جنگ را از آسمان کشورمان دور کند، اذهان عمومی را در اروپا و آمریکا به سود حل دیپلماتیک مسئله تهییج نماید، بین تندروهای آمریکایی و کسانی که خواهان حل چالش از طریق گفتگو هستند شکاف اندازد و ضربه کاری بر «ایران هراسی» وارد آورد. در یک کلام دولت جدید توانست کانون توجه و تخاصم غرب را از ایران به سوی تکفیری های خشونت پرست بکشاند و دریچه ای از امید را برای حل دیگر معضلات منطقه براساس بازی برد - برد بگشاید و مهار نسبی فرقه گرایی را نوید دهد. من می دانم که غرب نیز در پیمودن مسیر تحریم با تهدید و دشواری های بعضاً جدی مانند مخالفت افکار عمومی خود با هر جنگ جدید و نامشخص و خطرناک بودن پیامدهای هرگونه درگیری نظامی با ایران آن هم در این شرایط بحرانی در خاورمیانه و نیز با افزایش اختلافات با روسیه و چین مواجه بود. با وجود این اگر تغییر معنادار ۲۴ خرداد رخ نمی داد، چشم انداز بازی دوسر برد در پرونده هسته ای ما هم چنان تیره می ماند.

برادر عزیزم

با وجود آثار مثبت تفاهم ژنو اما برنامه اقدام مشترک برخلاف قرارداد الجزایر و قطع نامه ۵۹۸ پایان کار نیست، بلکه آغاز راهی پرمخاطره است که اگر به تفاهم جامع طرفین منتهی نشود، ممکن است اوضاع وخیم تر از قبل شود. به همین دلیل نیازمند هوشیاری و دوراندیشی و متانت زیادی هستیم تا راه را گم نکنیم و به مقصد اصلی برسیم. در این مسیر با جنگ افروزان امریکایی و اسرائیلی و عرب مواجهیم که تمام تلاش های ۸ ساله خویش را در سیبل کردن ایران و پنهان نمودن عملکرد خیانت بار خویش نقش برآب می بینند. پس طبیعی است که با تمام توان بکوشند تفاهم ژنو را بر هم بزنند و مانع دست یابی طرفین به توافق نهایی شوند. فراموش نکنیم هنگامی که جمهوری اسلامی رسما اعلام کرد قطع نامه ۵۹۸ را می پذیرد، ارتش بعثی از جنوب و فرقه رجویه از غرب به مرزهای ایران تجاوز کردند تا به زعم خویش یا کار را یکسره کنند و یا دست کم نتیجه جنگ را به سود خود رقم زنند. اما مقاومت و زمان شناسی ایرانیان ناکامشان نمود. به گونه ای که صدام مجبور شد با آتش بس موافقت کند. برآورد غلط دشمن و شکست سنگین و رسوایش موجب شد که عده ای به فکر ورود مجدد به خاک عراق بیفتند و از قطع نامه ۵۹۸ عبور کنند که با نهیب رهبر فقید انقلاب مواجه شدند که «من همانقدر در صلح جدی هستم که در جنگ جدی بودم» به این ترتیب آتش بس برقرار شد. اکنون نیز بعید نیست مخالفان تفاهم اخیر درصدد برآیند که با اقدام های ناصواب که می تواند برخلاف نصّ توافق ژنو باشد یا نباشد، طرف ایرانی را تحریک و به ترک میز مذاکره تشویق کند. خصوصا که می دانند در ایران نیز کسانی یافت می شوند که کمر به قتل توافق نامه بسته اند و بی صبرانه در جستجوی دستاویز برای فشار به دولت و تیم مذاکره کننده اند تا مرگ آن را اعلام کنند.

جناب آقای دکتر خاتمی

تحریم طلبان ایرانی به دلیل پشتیبانی قاطع و کم نظیر ایرانیان از توافق ژنو و نیز حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده و نتایج نهایی تاکنون جرأت نکرده اند شمشیر از رو ببندند و به میدان بیایند اما هم چنان مترصد فرصت اند. سکوت مدافعان، آنان را گستاخ تر می کند و انتظار پاسخ گویی از جانب آقای روحانی و ظریف نیز معقول نیست چرا که همّ و غمّ آنان باید صرف کار بزرگی شود که در پیش گرفته اند. این وظیفه ماست که ابعاد مسئله و نیز عملکرد مدعیان را تبیین کنیم تا اقتدارگرایان نتوانند در صدا و سیما و کیهان و سایر رسانه هایشان با سوء استفاده از امکانات عمومی مستقیم و غیرمستقیم علیه دیپلماسی دولت به سم پاشی بپردازند و از جواب گویی در باب فرصت سوزی ۸ سال اخیر هم فکران اقتدارگرای خود طفره روند. برای مثال می توان توضیح داد کسانی که امروز با شعار «ما به دولت امریکا اعتماد نداریم» خواهان قطع مذاکره اند، خود با بی خردی موجب شده اند پرونده هسته ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی که واشنگتن در آن نقش تعیین کننده نداشت خارج و به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود که در آن آمریکا حرف آخر را می زند. در حقیقت جهل اقتدارگراهای ایرانی فرصت بی نظیری در اختیار کاخ سفید گذاشت تا نه تنها صادرات نفت ایران را به کمتر از نصف کاهش دهد بلکه درآمدهای نفتی ما را نیز گروگان بگیرد.

برادر عزیزم

طرفداران اسلام منهای حقوق بشر در حالی آقایان دکتر روحانی و ظریف را به خوش بینی نسبت به دولت ایالات متحده متهم می سازند که تا زمانی که زمام امور در اختیارشان بود با اروپا به مذاکره می پرداختند و به امریکا امکان دخالت به این پرونده را ندادند. مایه تأسف آن که مدعیان بی اعتمادی به امریکا که همه قدرت های بزرگ را علیه ایران متحد و ملت ما را با تحریم های بین المللی مواجه کرده اند به جای آماده سازی کشور برای مقاومت، درآمدهای افسانه ای نفت را به باد داده اند. آن چه از ثروتمندترین دولت ایران به جای گذاشته اند تورم ۴۰ درصدی، رشد اقتصادی منفی ۵/۸، بیکاری کمرشکن، بدهی های عظیم دولت و خزانه خالی بود. شرم آور آن که کشورهای حاشیه ای جنوب خلیج فارس که مطلقا با تحریم و تهدید مواجه نبودند درآمد ناشی از افزایش بی سابقه نفت را در خدمت تولید و رونق اقتصادی خویش به خدمت گرفتند. اما سهم ملت ما از سه برابر شدن بهای نفت در دوره حکومت یک دست اقتدارگرا فقر و فساد و تبعیض بیشتر بود و دو هزار و نهصد و شش طرح نیمه کاره که در سال آینده در بهترین حالت می توان حدود ۸% آن را تکمیل کرد.

جناب آقای خاتمی

به اعتقاد من در این شرایط حساس لازم است با یادآوری عملکرد و تحلیل ها و ادعاهای تکفیری های وطنی چون:

۱- پرونده ایران به شورای امنیت نمی رود که رفت!

۲- قطع نامه علیه ایران صادر نمی شود که شد!

۳- تحریم ها در اقتصاد ایران تأثیر ندارد که داشت!

۴- پرونده هسته ای از نظر ایران بسته شده و ما دیگر حاضر به مذاکره نیستیم که شدیم!

۵- اگر تحریم ها گسترش یابد ایران از ام پی تی خارج می شود که نشد!

۶- در صورت تحریم نفتی ایران قیمت هر بشکه نفت به ۲۵۰ دلار می رسد که نرسید!

۷- تحریم بانک مرکزی ناممکن است که نبود!

۸- اگر نفت ایران تحریم شود اجازه صادر شدن یک قطره نفت از تنگه هرمز را به هیچ دولتی نمی دهیم که دادیم! (و در عوض آن شعار به کلی ترک شد)

۹- همه تحریم ها را دور می زنیم که نتوانستیم! (و صد میلیارد دلارمان بلوکه شد)

۱۰- نمی توان با غرب و به ویژه امریکا به توافق رسید که ظرف سه ماه با تدبیر دولت روحانی به نتایج ملموس رسیدیم!

به این ترتیب می توان طرفداران اسلام پادگانی را در جایگاه اصلی خود یعنی متهم ردیف اول نشاند و روشن است که حساب منتقدان جداست و باید از نقدهایشان کمال بهره را برد اما نباید اجازه داد جنگ طلبان ایرانی مذاکرات را به شکست بکشانند که جز کاهش بیشتر صادرات نفت، بلوکه شدن افزون تر درآمدهای نفتی، افزایش تورم و قیمت کالاها و سقوط افزاینده ارزش پول ملی حاصلی نخواهد داشت.

جناب آقای سید محمدرضا خاتمی

شما بهتر از من می دانید که امروز فقط جمهوری اسلامی مطرح نیست که در صورت عدم حصول توافق و تشدید خصومت ها کیان آن به خطر افتد. تهدیدها حتی صرفا متوجه استقلال میهن نیست بلکه مسئله فراتر است و اکنون یک پارچگی سرزمینی و امنیت عمومی و ملی ما در گرو موفقیت دیپلماسی دولت است. به همین دلیل به نظر من حتی از ایرانیانی که با جمهوری اسلامی مخالفند، انتظار می رود که به کمک دولت تدبیر و امید بشتابند تا ایران و ایرانی این مرحله سخت را با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد پشت سر گذارد. اگر نخواهیم مام وطن به سرنوشت افغانستان، عراق یا لیبی و یمن و مصر و سوریه گرفتار آید. که هرگز چنین مباد.

سید مصطفی تاجزاده

اول دی ۱۳۹۲-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نامه همسر تاجزاده به مراجع و علما: سکوت در برابر ظلم چه حکمی دارد؟
 • پرسش سیدمصطفی تاجزاده از مردم: در برابر اتهامات جدید چه روشی اتخاذ کنم؟
 • تقدیر از ماهها روزه داری زندانی سیاسی مصطفی تاجزاده
 • سی و هفتمین ماه روزه داری سید مصطفی تاجزاده
 • سیدمصطفی تاج زاده: احمدی نژاد نمی تواند تکذیب کند، سکوت هم نشانه تایید است
 • نامه سیدمصطفی تاجزاده به آیت الله خامنه ای؛ بیش از شش ماه محرومیت از ملاقات با پدر و مادر
 • نامه ای تحلیلی در خصوص تفاهمنامه ژنو
 • مصطفی تاجزاده: ایرانیان به هر نحو ممکن از راهبرد آری به تفاهم هسته ای دفاع کنند
 • رضا خاتمی: احمدی نژاد تنها مقصر نابسامانی‌ها نیست، ارکان دیگر پاسخگو باشند/ آزادی زندانیان سیاسی با یک امضا شدنی است/ آرمان‌هاي اصلاحات سر جايش است
 •  
  آخرین اخبار
 • فرزند آیت الله العظمی منتظری: در قبال رفع حصر هیچ‌ تعهد کتبی و شفاهی وجود نداشته است
 • اردشیر امیرارجمند: قلب شهروندی، حق انتخابات است/ مشکل اصلی، ضمانت اجرای قوانین است
 • طرح نماینده های تندرو برای خروج ایران از توافق ژنو؛ کوچک زاده: وزیر امورخارجه عاجز است
 • نماینده مریوان در مجلس: از عدالت اجتماعی، کشته شدن شهروندان کرد نصیبمان شده است
 • سخنان مبهم و متفاوت مشاور روحانی درباره حصر
 • تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق کارگران «موکت پنگوئن»
 • موافقت دولت با افزایش حق مسکن کارگران
 • واردات یک میلیارد دلار خودرو برای سال ۹۳
 • واکسیانسیون علیه زگیل تناسلی باید وارد پروتکل واکسیانسیون کشور شود
 • ادامه برخوردهای امنیتی قضایی با فعالان کارگری
 • نامه همسر علی اصغر غروی به آیت الله مکارم شیرازی: آیا تهمت های شما مبطل نماز نیست؟
 • معصومه ابتکار: در پیگیری پرونده محیط بان دنا لحظه‌ای خوابمان نمی‌برد
 • خوزستان؛پرآب‌ترین استان کشور از آب شرب سالم محروم است
 • خبری از نشست احزاب با وزارت کشور نیست
 • واکنش مولاوردی به ممنوعیت حضور زنان در بنگاه‌های املاک
 • سعید لیلاز: تندروها اجازه داده نمی دهند ملت از غارت های سازمان یافته و چند صد میلیاردی آگاه شوند
 • معاون اول روحانی: با قاطعیت به دنبال این هستیم که مسائل خارجی را با دنیا حل کنیم
 • بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه بابل در محکومیت بازداشت محسن برزگر
 • مادر رامین قهرمانی: امیدی به رسیدگی عادلانه پرونده کهریزک ندارم
 • هاشمی رفسنجانی: سیاست های محدودکننده نتیجه معکوس می دهد
 •