به روز شده: ۱۶:۵۷ تهران - چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲

معاون اول روحانی: با قاطعیت به دنبال این هستیم که مسائل خارجی را با دنیا حل کنیم

امروز: معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه "با قاطعیت به دنبال این هستیم که مسائل خارجی را با دنیا حل کنیم"، گفت: با این حال، ما به شرایط سخت‌تر از تحریم هم فکر کرده‌ایم و برای آن برنامه داریم.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در مراسم تجلیل از کارآفرینان برتر سال ۹۲، گفت: این روزها در برخی رسانه‌ها که گاه متعلق به بخشی از نهادهای دولتی و حکومتی است، خبرهایی منتشر می‌شود که انسان احساس می‌کند با هدف نگران کردن مردم تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه "دولت از نقد، استقبال می‌کند"، تصریح کرد: با این حال وقتی خبری تولید می‌شود که بیش از اینکه دولت را هدف قرار دهد، ملت را هدف قرار داده تا نگرانشان کند، جای سوال دارد. این در حالی است که دولت با تمام قدرت و آگاهی از شرایطی که در آن قرار گرفته در فضاهای بین‌المللی، داخلی و ... مصمم است تا برای برون‌رفت از شرایط کشور همه راه‌ها را مورد توجه قرار دهد.

جهانگیری با بیان اینکه "ما اصرار داریم که نقد صاحبنظران را بشنویم تا هزینه کارهایی که انجام می‌شود به چشم مردم نرود"، افزود: مثلا گفته می‌شود که دولت برای هدفمندی، برنامه ندارد. حتی جعل خبر می‌کنند که دولت می‌خواهد هدفمندی را به جای نقدی، کالایی کند. این در حالی است که اگر رییس‌جمهور، رییس دولت است، او در گزارش صد روزه از ادامه یافتن یارانه‌ها به شیوه فعلی سخن گفته است.

معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: به هر ترتیب هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول آسیب‌های زیادی داشته که این آسیب‌ها به کشور و اقتصاد تحمیل شده است. کل دریافتی یارانه‌ها سالیانه ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است و هم‌اکنون رقمی که ما توزیع می‌کنیم، ۴۲ هزار میلیارد تومان است. ۱۱ هزار میلیارد تومان نیز در بودجه سال ۹۲ مورد توجه قرار گرفته است و ما نمی‌خواهیم مرحله دوم را به این شکل اجرا کنیم.

وی همچنین با اشاره به بودجه عمرانی کشور گفت: بودجه عمرانی امسال نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است که ما از بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومان توزیع می‌کنیم؛ پس چنین موضوعی باید آسیب‌شناسی شود.

جهانگیری در ادامه خاطرنشان کرد: برخی دوستان اعلام کردند و می‌گویند مناظره کنیم. راجع به چه موضوعی مناظره کنیم؟ به هرحال گفته شده تورم ۴۰ درصد و رشد اقتصادی منفی ۵٫۸ درصد است. این موضوع را هم مسئول مرکز آمار که قبلاً هم بوده، اعلام کرده است. شما پیش او بروید که ببینید غیر از این چیزی می‌گوید؟

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود در این مراسم اظهار کرد: برخی خبرهایی منتشر کردند مبنی بر اینکه ستاد تدابیر ویژه برای مقابله با تحریم‌ها از ابتدای شروع این دولت تشکیل نشده و در نتیجه نگاه این دولت به سمت خارج است. البته باید بگویم که ما با قاطعیت دنبال این هستیم که مسائل خارجی‌مان را با دنیا حل کنیم و این موضوع را می‌گوییم که راه‌حلی جز اینکه مسائل خارجی‌مان را با دنیا - البته از موضع عزت و قدرت حل کنیم - نداریم.

وی در همین راستا خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور در اولین نطق خود در سازمان ملل اعلام کرد که ما باید به دنبال دنیای عاری از خشونت و افراطی‌گری باشیم. آقای ظریف به دنبال این بودند که این موضوع را به شکل قطعنامه دربیاورند و هفته گذشته این قطعنامه به اتفاق آرا در سازمان ملل تصویب شد و اسرائیل حتی جرأت تقاضای رأی هم نداشت. بنابراین ما فکر می‌کنیم این روش، روش بهتری است که طی آن رییس‌جمهور طوری حرف بزند که به اتفاق آرا مورد استقبال قرار بگیرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه "جلسات ستاد ویژه برای مقابله با تحریم‌ها را از روزی که آمدیم به طور مرتب در تمامی هفته‌ها برگزار کردیم"، گفت: نباید اینطور فکر شود که ما برای شرایط بدتر از تحریم‌ها هم فکری نداشتیم. ما برای شرایط سخت‌تر از تحریم نیز برنامه داریم.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین تاکید کرد: امیدواریم که افراد، منافع مردم و ملت را فدای مسائل زودگذر نکنند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بخشی از صحبت‌های پرویز پرستویی بازیگر سینما و تئاتر در این مراسم که به نوعی رضایت خود را از شرایط فعلی کشور اعلام کرد و گفت "حالِ ما از اینکه این دولت بر سر کار آمده خوب است"، اظهار کرد: هنرمندان، وجدان جامعه هستند و به هر دلیلی رضایت دارند، معنایش این است که جامعه نیز راضی است و امیدواریم خداوند به این دولت توفیق دهد تا بتواند از امیدی که در مردم پدید آمده است، پاسداری کند و کاری انجام دهد تا رضایت خداوند و مردم در آن باشد.

وی خطاب به جمع حاضر نیز اظهار کرد: این دولت، دولت شما مردم است و ما خدمتگزار شما هستیم و من از همه شما عزیزان خواهش می‌کنم راهنمایی‌ها و نقطه‌نظرات خود را در ارتباط با کارهایی که دولت انجام می‌دهد، به ما منعکس کنید؛ چراکه این دولت به شدت نیازمند این است که از نقد و راهنمایی دلسوزان بهره‌مند باشد. بویژه اینکه ما در مقطعی قبول مسئولیت کردیم که دشواری‌های بیشماری پیش روی مردم است.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: ما امروز با تمام وجود درک می‌کنیم که مردم از گرانی و رکود ناراحت هستند و انتظار دارند که دولت بتواند برای حل این مشکلات کاری کند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از کارآفرینان برتر سال ۹۲، اظهار کرد: موتور اصلی حرکت اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، کارآفرینان هستند. اینکه کشوری فکر کند می‌تواند تنها به منابع طبیعی خود متکی باشد و از این طریق مردم خود را به رفاه برساند، اشتباه کرده است. ما نیازمند این هستیم که با خلاقیت، دانش کشور را توسعه دهیم و هیچ توسعه‌ای بهتر از توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش و خلاقیت نیست.

جهانگیری ادامه داد: کارآفرینان تمام انسان‌هایی را شامل می‌شوند که می‌توانند نوع‌آوری داشته باشند و از فرصت‌های خود بهره‌برداری مناسب کنند و آن را به نتیجه برسانند و همچنین قدرت ریسک‌پذیری داشته باشند. این در حالی است که متأسفانه در جامعه ما به موضوع ریسک‌پذیری که یک موضوع اصلی است، توجه کافی نشده است.

وی با بیان اینکه "یکی از اصلی‌ترین موانع کارآفرینی این است که آموزش‌های ما طوری هدایت نمی‌شود که فرد فارغ‌التحصیل، یک فارغ‌التحصیل ریسک‌پذیر باشد"، تصریح کرد: فارغ‌التحصیل ما، نباید فقط به دنبال این باشد که با درآمد اندک دولتی در جایی شاغل شود. فارغ‌التحصیل باید یک سرمایه و فرصت قلمداد شود و ما باید شرایطی به وجود بیاوریم که این افراد کارآفرین شوند؛ در غیر اینصورت ممکن است فرصت‌هایمان را به تهدید تبدیل کنیم.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه "کارآفرینی یعنی تولید ثروت کردن و چنین موضوعی باید به عنوان یک ارزش مورد توجه قرار گیرد"، افزود: متأسفانه در برخی فیلم‌ها وقتی می‌خواهند انسان بدی را معرفی کنند، چنین شخصی را به عنوان یک فرد پولدار و چپاول‌گر معرفی می‌کنند؛ این در حالی است که کسی را که تولید ثروت می‌کند، باید مورد توجه قرار داد.

معاون اول رییس‌جمهور، توسعه تکنولوژی را از دیگر کارهای یک کارآفرین دانست و اضافه کرد: یکی از موانع این است که کارآفرینان بیش از اینکه خود را در رقابت با بخش خصوصی ببینند، در رقابت با موانع قانونی و مقررات می‌دانند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه "بهبود فضای کسب و کار باید شکل بگیرد تا مشوقی برای کارآفرینان باشد"، یادآور شد: در ایران، بنگاه متولد می‌شود ولی اجازه نمی‌دهند بنگاهی که ناکارآمد است از صحنه خارج شود. تدابیری در دولت اندیشیده شده است که ما امیدواریم این تدابیر به نقطه خوبی برسد و ما شاهد حضور کارآفرینان در همه بخش‌های اقتصادی باشیم و بتوانیم محدودیت‌ها و تنگناها را برطرف کنیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از کارآفرینان برتر استان‌های مختلف کشور در سال ۹۲ قدردانی شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سخنان مبهم و متفاوت مشاور روحانی درباره حصر
 • مشاور روحانی: در موضوع حصر، بحث از جناح عبور کرده است
 • حسن روحانی: می‌خواهیم روابط خود را با آمریکای شمالی و اروپا بهبود دهیم
 • علی مطهری: روحانی با فشار افکار عمومی می‌تواند شعارهایش را اجرایی کند/امیدوارم در رفع حصر خانگی و آزادی زندانیان سیاسی موفق باشد
 • پشت پرده ممنوع‌الخروجی جدید رئیس جمهور اصلاحات
 • علی مطهری: رفع حصر و آزادی زندانیان در راستای شعار حقوق شهروندی دولت است/فشار افکار عمومی کار خودش را می​کند
 • سعید حجاریان: امیدوارم با مدیریت روحانی، حصر موسوی و کروبی و نیز حبس‌ها به پایان برسد
 • محمد جواد حق شناس: رای دهندگان به روحانی منتظر تحقق وعده هایی مانند آزادی زندانیان سیاسی هستند
 • بادامچیان:گفتیم به ناطق، هاشمی و ولایتی رای دهید، به خاتمی، احمدی نژاد و روحانی رای دادند
 •  
  آخرین اخبار
 • فرزند آیت الله العظمی منتظری: در قبال رفع حصر هیچ‌ تعهد کتبی و شفاهی وجود نداشته است
 • اردشیر امیرارجمند: قلب شهروندی، حق انتخابات است/ مشکل اصلی، ضمانت اجرای قوانین است
 • طرح نماینده های تندرو برای خروج ایران از توافق ژنو؛ کوچک زاده: وزیر امورخارجه عاجز است
 • نامه تاجزاده به محمدرضا خاتمی: نباید اجازه داد طرفداران اسلام پادگانی مذاکرات را به شکست بکشانند
 • نماینده مریوان در مجلس: از عدالت اجتماعی، کشته شدن شهروندان کرد نصیبمان شده است
 • تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق کارگران «موکت پنگوئن»
 • موافقت دولت با افزایش حق مسکن کارگران
 • واردات یک میلیارد دلار خودرو برای سال ۹۳
 • واکسیانسیون علیه زگیل تناسلی باید وارد پروتکل واکسیانسیون کشور شود
 • ادامه برخوردهای امنیتی قضایی با فعالان کارگری
 • نامه همسر علی اصغر غروی به آیت الله مکارم شیرازی: آیا تهمت های شما مبطل نماز نیست؟
 • معصومه ابتکار: در پیگیری پرونده محیط بان دنا لحظه‌ای خوابمان نمی‌برد
 • خوزستان؛پرآب‌ترین استان کشور از آب شرب سالم محروم است
 • خبری از نشست احزاب با وزارت کشور نیست
 • واکنش مولاوردی به ممنوعیت حضور زنان در بنگاه‌های املاک
 • سعید لیلاز: تندروها اجازه داده نمی دهند ملت از غارت های سازمان یافته و چند صد میلیاردی آگاه شوند
 • بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه بابل در محکومیت بازداشت محسن برزگر
 • مادر رامین قهرمانی: امیدی به رسیدگی عادلانه پرونده کهریزک ندارم
 • هاشمی رفسنجانی: سیاست های محدودکننده نتیجه معکوس می دهد
 • روایت مرتضوی از آشنایی با بابک زنجانی
 •