به روز شده: ۰۸:۱۳ تهران - سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲

پاسخ امام به تضییع حقوق مردم: کار را به این آقایان سپردم، نه انقلاب را شناختند، نه مرا نه مردم!

امروز: آیت الله سید جعفر کریمی، از شاگردان برجسته امام و یکی از قضات منصوب ایشان اخیرا به بیان گفتگوهای خود با امام درباره موارد نقض حقوق مردم در دهه اول انقلاب پرداخته است.

به گزارش "آینده"، وی اشاره می کند که در برخی از این جلسات امام خواستار جبران می شدند و توجیه امام را درباره علت بروز این موارد، نداشتن کادر اجرایی لازم برای اداره جمهوری اسلامی عنوان می کند.

وی می گوید: بعضی پرونده ها را که من می رسیدم متوجه شدم خونی به ناحق ریخته شده است آمدم خدمت امام در جماران عرض کردم، فرمود چه کسی این کار را کرد باید تعقیب شود و کیفرش را ببیند و آن مقتولی را که اعدام شد را بگوئید که بود ما دیه اش را بپردازیم! بنده عرض کردم محذوری دارد همه حرکات و تصرفات ما را زیر سؤال می برد و ما دادگاه هایمان اعدام هایی که کرده اند خیلی هایش به جا و بحق بود، احیاناً اگر موردی اشتباه می شد ممکن است شده باشد، اگر مورد اشتباه را تکیه کنیم و انگشت رویش بگذاریم همه مدعی اند که بقیه موارد هم اشتباه بود! این را که خدمت ایشان عرض کردم فرمود حق با شماست و باید تأمّل شود.

در آستانه سی و یکمین سالگرد صدور فرمان هشت ماده ای امام خمینی در خصوص حقوق شهروندی و حراست از حریم خصوصی، نخستین پیش همایش "امام خمینی و فرمان هشت ماده ای"، پنجشنبه گذشته به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی- دفتر قم در محل این مؤسسه برگزار شد و آیت الله سیدجعفر کریمی، از شاگردان برجسته امام و یکی از قضات منصوب ایشان برای پیگیری این پیام به ایراد سخنرانی پرداخت که خلاصه بخشهایی از آن به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی می آید:

* پیروزی انقلاب دو چهره داشت؛ یک چهره بیرون کردن طاغوتیان و ظلمه از مراکز فرمانروایی و اجرایی و کار را از دست آنها گرفتن و یک چهره دیگر پیاده کردن خطّ رسالت رسول الله و ائمه معصومین که مهمّش این دومی بود و اینکه کدخدای این ده ایشان باشد یا آن آقا، این که شقّ القمر نمی شود! آنچه مهم است اینست که این مردم را که خدا خلق کرد و رسول الله آمد برای ارشاد و هدایت آنها، با خدا آشنا کنیم و خدا را در دیدگاه آنها نزدیک کنیم و طریقی بپیمایند که خدا می طلبد و راضیست و سعادت این مردم در آن است. امام تصریح کرده بود بر اینکه من طلبه ای بودم در نجف، کادری برای اجراییات نساختیم، من آمدم در ایران به عنایت خدا و کمک امام زمان (عج) و یاری مردم و انقلاب پیروز شد و اداره امور را هم به همین آقایان واگذار کردیم. این آقایان آقایانی بودند که نشاط انقلابی داشتند، عرق دینی داشتند، همّت داشتند، اما علم امیرالمؤمنین را هم داشتند؟، تقوای امیرالمؤمنین را هم داشتند؟، قهراً نداشتند و لذا در اوایل انقلاب با هجمه هایی که بر این انقلاب نوپا وارد شد عده ای به صحنه آمدند و کوشش کردند که درخت انقلاب را یاری کنند، اما این عده همه امام خمینی نبودند، همه شهید بهشتی نبودند، همه شهید مطهری نبودند، همه سایر بزرگان نبودند بلکه این عده جوان ها و مردمی بودند انقلابی و مذهبی و دلسوز و فداکار، آمدند در صحنه برای کمک، در چنین محیطی با آن مشکلاتی که انقلاب با آن مواجه شد قهراً کم و کاست های زیادی به وقوع پیوست.

* ما یک قوانین صریح مدوّنی که دادگاه ها بر طبق آن عمل کنند و همه ابعاد قضایا را فرا بگیرد نداشتیم، برنامه منظمی برای گزینش ها در دادگاه ها، برای استخدام ها در ادارات و برای سایر اجرائیات نداشتیم بلکه این مردم متدین و جوان های انقلابی متدین بودند آمدند در صحنه و کوشیدند که هر کسی در حد توان خودش این درخت انقلاب را آبیاری کند و کمک کند. قهراً در چنین محیطی با چنان هجماتی با نبود برنامه منظم چه بسا حقوقی تضییع شود، اموالی به تاراج برود و افرادی به ناحق تحت تعقیب قرار بگیرند، جسته و گریخته خبرهایی به امام می رسید و در ابتدا این خبرها خیلی ریشه نداشت و لذا امام (قدس سره) به این گونه خبرها خیلی اعتماد نمی کردند، تا کم کم به نحو علم اجمالی برای ایشان محرز شد که تعدّیاتی احیاناً نه از روی عمد و به قصد ضربه زدنِ به انقلاب، بلکه از روی شتاب زدگی و ندانستن و حجم کارهای زیاد صورت گرفته است.

*خدا حفظ کند آقای محمدی گیلانی را که سالیانی در زندان اوین بودند و آقایان منافقین مهمان های ناخوانده می رسیدند، میفرمود صبح که می آمدم می دیدم در این سالن افرادی که چشم شان بسته است ردیف نشسته اند، صحبت یکی دو نفر نبود، هر روزی ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر برادران کمیته و مأمورین دیگر دستگیر می کردند و منافقین را به زندان اوین می آوردند، اینها را می خواستند برسند و قهراً رسیدن به اینها کار آسانی نبود. در یک چنین زمینه ای، در یک چنین ظرفیتی امام که داعیه ارائه خط فکری رسول الله، خط رسالت رسول الله و امامت امیرالمؤمنین سلام الله علیه را داشت،.. نمی توانست تحمل کند که در نظام جمهوری اسلامی با چنین داعیه ای چنان تعدیاتی به وقوع بپیوندد و لذا این فرمان هشت ماده ای صادر شد برای اینکه جلوی این تعدیات گرفته شود.

امیرالمؤمنین سلام الله علیه در یک فرازی می فرماید: اگر صد گنهکار از بند برهند بهتر است از اینکه یک بی گناهی در بند کشیده شود، ما نیامدیم برای مردم کشی، نیامدیم برای تاراج اموال بلکه آمدیم برای دست ظلمه را کوتاه کردن و اموال را به صاحبانشان رساندن، و اگر در اثر غفلت، شتاب زدگی، بزرگی حجم کار و نبود برنامه منظم، در این زمینه کم و کاستی پیدا شد، می بایست جلوگیری می شد. حتی به صورتی بود که دادگاهی از دادگاه دیگر خبر نداشت که چه می کند؟ کمیته شهری از کمیته شهر دیگر خبر نداشت که چه می کند و مشکلات زیادی بود.

*روزی من خدمت امام رسیدم، عرض کردم آنچه را که در نجف فرمودید و ما باورمان شد و به آن عشق می ورزیدیم دست برداشتید از آن صحبت ها؟ فرمود چی شده؟ گفتم کجا چی شد، کجا چی شد...! امام خیلی متأثر شد از این گزارش بنده و فرمود من چه بکنم؟ من یک طلبه ضعیفی بودم مشغول درس و بحث، از نجف آمدم خدا کمک کرد و مردم یاری کردند این انقلاب پیروز شد و من کادر اجرایی(تعبیر از من است) درست نکردم و با خودم نیاوردم، کارها را به این آقایان سپردم و این آقایان نه انقلاب را شناختند و نه من را شناختند و نه مردم را شناختند! و لذا به این صورت درآمد که می بینید.

باز یک جلسه دیگر خدمتشان رسیدم عرض کردم آقا شما اصول مالکیت در اسلام را منکرید؟ فرمود یعنی چه؟ گفتم شما اجازه می دهید بریزند خانه مردم حتی مهریه های زن ها و جهازیه زنها را تاراج کنند و ببرند! زمین ارثی مردم را بردارند بین خودشان تقسیم کنند؟ اینجور قضایا را من گاهی خدمت امام عرض می کردم و تأثری که به ایشان دست می داد در اکثر این جلسات مرا به گریه وا می داشت.

حتّی بعضی پرونده ها را که من می رسیدم متوجه شدم خونی به ناحق ریخته شده است آمدم خدمت امام در جماران عرض کردم، فرمود چه کسی این کار را کرد باید تعقیب شود و کیفرش را ببیند و آن مقتولی را که اعدام شد را بگوئید که بود ما دیه اش را بپردازیم! بنده عرض کردم محذوری دارد همه حرکات و تصرفات ما را زیر سؤال می برد و ما دادگاه هایمان اعدام هایی که کرده اند خیلی هایش به جا و بحق بود، احیاناً اگر موردی اشتباه می شد ممکن است شده باشد، اگر مورد اشتباه را تکیه کنیم و انگشت رویش بگذاریم همه مدعی اند که بقیه موارد هم اشتباه بود! این را که خدمت ایشان عرض کردم فرمود حق با شماست و باید تأمّل شود.

امام یک چنین نظر و دیدگاهی داشت که منتهی شد به صدور فرمان هشت ماده ای، این فرمان هشت ماده ای از نظر جملات، جملات کوتاهی است و لکن مفاد آن مفاد پیاده شدنِ خط فکری رسول الله (ص) و امیرالمؤمنین(ع) و رسالت رسول الله و ولایت امیرالمؤمنین است با آن عرض عریضش.

و بعد بر این مقدار هم بسنده نکرد، عده ای را واداشته بود که بروید در زندان ها زندانی ها را سر بزنید بررسی کنید ببینید چه کسانی در آنجا هستند که بنده بودم، آقای محمدی گیلانی بود، آقای ابطحی بود، جناب آقای سید حسین موسوی بود، می رفتیم شیراز، مشهد، جاهای دیگر رفتیم این پرونده ها را دیدیم و با زندانی ها صحبت کردیم و بعد هم این کارمان ادامه داشت و روزهای پنجشنبه پرونده های زندانی ها را در منزلمان جمع می شدیم می دیدیم تا اگر خدای نخواسته کسی به ناحق در بند کشیده شد از بند برَهَد و آزاد شود،

و امام حقّ بزرگی بر این مردم دارد که به فکر مردم در همه حال، در همه احوال بود و حقّ این را دارد که به فکر مردم بود و از حق مردم چشم پوشی نکرد و لکن مردم قدر امام را نشناختند، امام را نشناختند، خیال کردند که امام آمد شاه را بیرون کرد و خودش جای شاه می نشیند، حاکمی جای حاکم دیگر، چهار روز آن آقا بود و چهل روز هم ما باشیم! امام یک تحفه الهی بود، ودیعه الهی، یادگار فاطمه زهرا سلام الله علیها آمد برای احیاء مجدد دین و نجات بشریت. منتهی عمرش کفاف نکرد و دیگران در راستای این حرکت بدان گونه که باید کمک شایسته نکردند در عین اینکه کمک کردند و نتیجه اش این شد که می بینید!

* اگر امام زنده بود و جلوی چشم او این فاجعه بزرگی را که در قم اتفاق افتاد، امام برمی تابید؟! که بدون هیچ مجوز شرعی در جواز بارگاه کریمه اهل البیت به یکی از سران انقلاب و شخصیت برجسته آنطور برخورد بشود؟ و یا بعد از مدتی نسبت به نماینده مردم قم، رئیس مجلس شورای اسلامی آن طور برخورد بشود! امامی را که می فرمود اگر در خانه ای وارد شدید دستور دستگیری کسی را دارید و در او خانه اگر اوراق قمار بود و یا مواد مخدر بود، شما حقّ تعرض به آن را ندارید برای اینکه برای او نرفتید، امام اجازه می داد که چهار تا جعل لق بدون اینکه بر مسند قضا باشند و حق قضا داشته باشند و بدون اینکه جرمی از کسی صادر شده باشد آنطور برخورد کنند و یا قضایای دیگر الی ما شاء الله.

اینها را که عرض می کنم عقده شد در دلم که چرا ما اینطور شدیم؟ به چه مجوزی انسان در تلویزیون هتک کرامت کند نسبت به کسی که یک دانه از ده هزار دعوایش را به هیچ وجه نمی تواند ثابت کند، بر فرض هم اگر بتواند بعضی هایش را ثابت کند جایش در دادگاه است، در حضور قاضی، نه در غیاب شخص و در تلویزیونی که بیش از ۲۰ میلیون نفر دارند می بینند، اینکه خداوند منّان متعال می فرماید: "إِنَّ الَّذینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشیعَ الْفاحِشَةُ فِی الَّذینَ آمَنُوا" جایش کجاست؟ حرف داری برو در دادگاه بگو، چرا اینجا می گوئی.

علی ای حال قضایای زیادی اتفاق افتاد که متأسفم از اینکه این جوانهای انقلابی ما چطور سکوت کردند و حرف نزدند و به داد غربت امام نرسیدند و گذاشتند این لقلقیات و ترهات به صورت واقعیات در جامعه ما نشر شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی اصغر خدایاری: هنوز حکومت داری بلد نیستیم، وظیفه حکومت دفاع از شهروندان معترض و تحمل آنهاست
 • درخواست راوی «آزادی خرمشهر» برای «آزادی فرزندان انقلاب»
 • علی مطهری: نباید به بهانه مصالح انقلاب یا حفظ نظام جلوی آزادی تفکر و بیان گرفته شود
 • مهدی طائب: هرگز مقبولیت امام به اندازه رهبری نبود/ میرحسین رسما در مقابل امام ایستادگی می کرد
 • حالا نوبت «حقوق شهروندی»
 • توصیه امام خمینی به هاشمی رفسنجانی: امریکا را در تجدید رابطه مایوس نکنید
 • تاکید حسن روحانی بر اجرای حقوق شهروندی/ این دادها و تند بودن ها پوششی است برای مخفی کردن برخی چیزها
 • خودسوزی یک شهروند در مقابل ساختمان مجلس
 • نامه پانصد شهروند به علی مطهری: کمک کنید تا ریشه‌ی تجسس فراقانونی در امور شخصی شهروندان خشکانده شود
 •  
  آخرین اخبار
 • ظریف: دولتمردان اروپا و آمریکا به ناکارآمدی تحریم پی برده‌اند/به ژنو ۲ دعوت شویم بدون پیش شرط شرکت می‌کنیم
 • متن سخنرانی محسن آرمین درباره سعید مرتضوی در مجلس ششم و برخورد ضد مردمی اصولگرایان
 • درخواست 1600 دانشجو از وزیر: رییس دانشگاه شیراز را تغییر دهید
 • سعید مرتضوی دنبال انتقام‌جویی از مجلس است
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار هیأت پارلمانی اروپا: تحریم‌های جدید آمریکا نتیجه فشار صهیونیست‌ها است
 • رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم کشاورزی و منابع طبیعی: احمدی‌نژاد تولید محصولات تراریخته را به نابودی کشاند
 • روایت دانشجویان ستاره دار در تلاش برای بازگشت به دانشگاه
 • دبیرکل سازمان ملل: از همکاری و تعامل ایران با جامعه جهانی استقبال می کنیم
 • بیهوشی مریم شفیع پور در زندان و انتقال وی به بهداری
 • اتحادیه اروپا: تحریم‌های ایران برداشته می‌شوند
 • آثار عباس معروفی هنوز زیر علامت سوال ارشاد
 • عضو ارشد تیم مذاکره هسته ای ایران و اشتون امروز در بروکسل گفت و گو می کنند
 • یک کار‌شناس اقتصادی: دولت نباید به دلیل تورم، مانع افزایش واقعی حقوق کارگران شود‎
 • مادر ستار بهشتی: قتل عمد بوده،شبه عمد را نمی پذیریم
 • هاشم آقاجری: دانشگاه در ذات خود تسخیرناشدنی است
 • علی مطهری: روحانی با فشار افکار عمومی می‌تواند شعارهایش را اجرایی کند/امیدوارم در رفع حصر خانگی و آزادی زندانیان سیاسی موفق باشد
 • پشت پرده ممنوع‌الخروجی جدید رئیس جمهور اصلاحات
 • مراسم تجلیل از ۵۰ سال تلاش عبدالکریم لاهیجی برای احقاق حقوق بشر
 • درخواست جمعی از فعالان و زندانیان سیاسی از هوتن دولتی برای شکستن اعتصاب غذا
 • اصغر فرهادی: مادامی‌ که ناآگاهی باشد، بی‌عدالتی هم خواهد بود
 •