به روز شده: ۱۵:۵۰ تهران - جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۲

خانه ملت: سعید مرتضوی متهم اصلی چهار پرونده است، محاکمه اش کنید

امروز: در پی انتشار خبر نامه نگاری سعید مرتضوی با مجلس پیرامون اعلام نام نمایندگانی که "مبالغ مالی" تحت عنوان هدیه دریافت کرده اند، رییس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی تمامی ادعاهای مطرح شده در نامه مرتضوی به رییس کمیسیون اصل نود در مورد گزارش این هیات را دروغ و کذب محض خواند و گفت که مرتضوی از ترس شکایت نمایندگان اسامی نمایندگان دریافت‌کننده کارت هدیه را اعلام نمی‌کند. همزمان ارگان مجلس، با مجرم معرفی کردن سعید مرتضوی در قتل زهرا کاظمی٬ وقایع بازداشتگاه کهریزک٬ پرونده فروش سئوالات کنکور و ماجرای سازمان تامین اجتماعی خواستار مجازات وی شد.

سایت «خانه ملت»، ارگان مجل شورای اسلامی، با مجرم معرفی کردن سعید مرتضوی در قتل زهرا کاظمی٬ وقایع بازداشتگاه کهریزک٬ پرونده فروش سئوالات کنکور و ماجرای سازمان تامین اجتماعی خواستار مجازات وی شد.

ارگان مجلس خاطرنشان کرده که مرتضوی، مقام قضایی سابق، بر اساس گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس در سال ۱۳۸۲ متهم ردیف اول قتل زهرا کاظمی٬ خبرنگار ایرانی تبار مقیم کانادا بوده است.

بر اساس گزارش سایت، «خانه ملت»، سعید مرتضوی در گزارش تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضائیه٬ متهم شده که به عنوان دادستان وقت تهران در فروش سوالات کنکور (دستیاری) نقش داشته و همچنین براساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس هشتم از بازداشتگاه کهریزک٬ اعلام کرده دادستان وقت تهران متهم ردیف اول این پرونده بوده است.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، علی‌رضا محجوب، رئیس خانه کارگر و مسئول هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی، در واکنش به انتشار نامه‌ای از سوی مرتضوی به رییس کمیسیون اصل نود به دریافت کارت هدیه و بن و استفاده از پرسنل خانه کارگر برای انجام این تفحص گفت: این‌ها همه دروغ است، اگر ایشان سند و مدرکی و هرچیزی که نشان می‌دهد که ما کارت هدیه یا بنی دریافت کرده‌ایم دارد ارایه کند.

وی افزود: ما که آقای مرتضوی را حتی در طول دوره مدیریتشان ملاقات نکردیم، چطور می‌شود که کارت هدیه دریافت کرده باشیم. بعلاوه هیچ سندی مبنی بر اینکه نمایندگان در مجلس نهم کارت هدیه‌ای از ایشان دریافت کرده‌اند، وجود ندارد.

محجوب در واکنش به ادعای مرتضوی مبنی بر اینکه در دوره هشتم مجلس او جزو دریافت‌کنندگان وجوهی بوده است، گفت: این ادعا در حالی مطرح می‌شود که آقای مرتضوی در دوره مجلس هشتم رییس سازمان تامین اجتماعی نبودند و آقایان حافظی و ربیعی ریاست سازمان را به عهده داشتند.

وی افزود: آقای حافظی در مصاحبه‌ای جواب آقای مرتضوی را داده‌اند مبنی بر اینکه بنده کارت هدیه‌ای دریافت نکرده‌ام. حال سوال این است که اسناد مربوط به دوران مدیریت فرد دیگر در منزل ایشان چه کار می‌کند، همچنین چه کسی می‌تواند صحت این مدارک را تایید کند، ایشان اگر رسیدی از بنده در مورد دریافت کارت هدیه و یا وجهی دارند را منتشر کنند.

رییس خانه کارگر همچنین در واکنش به این ادعای محجوب مبنی براینکه تحقیق و تفحص در مورد پرسنل خانه کارگر انجام شده است، گفت: اسامی تمامی کسانی که در این هیات بوده‌اند، موجود است، مگر ایشان در زمان تفحص بودند که بفه‌مند چه کسانی عضو هیات بودند؟ البته شاید آقای مرتضوی هنوز از سازمان دل نکندند و کسانی را دارند که برایشان خبرچینی کرده‌اند، اگر چنین چیزی درست است پس بهتر است اسامی خبرچینانشان را بگویند.

محجوب با طرح این پرسش که آیا مرتضوی می‌داند چند نفر در تحقیق و تفحص با بنده همکاری کرده‌اند، گفت: از خانه کارگر تنها یک نفر همکار بنده بوده است و بقیه از کارمندان سازمان تامین اجتماعی بودند، البته ممکن است موردی به افرادی ماموریت داده باشد اما این به معنای استفاده از پرسنل خانه کارگر نیست.

وی با طرح این پرسش که آیا مرتضوی می‌داند چه افرادی با چه مشخصاتی عضو خانه کارگر هستند، گفت: ادعاهای مرتضوی مصداق بارز نشر اکاذیب است و مطمئن باشند که ما پاسخ مناسب را به همه این ادعا‌ها خواهیم داد.

رییس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی با طرح این درخواست از مرتضوی که اسامی دریافت‌کنندگان کارت هدیه را منتشر کند، گفت: آقای مرتضوی علاوه بر تهمت و افترا، مطالبی را مطرح می‌کند که انگار به جای بنده مسوولیت اجرایی کار تفحص را به عهده داشته است و می‌داند که چه کسانی با هیات همکاری کرده‌اند.

محجوب با تاکید مجدد بر اینکه قاطبه همکاران هیات تفحص از کارمندان سازمان تامین اجتماعی بوده است، گفت: از خانه کارگر تنها یک نفر با هیات همکاری کرده است که مشخصاتش موجود است و فردی دیگر گزارشاتی را تهیه کرده است. در شستا نیز چند نفر از کارمندان سازمان و شستا به اتفاق آقای دهدشتی تحقیقات لازم را انجام دادند و تنها از بیرون یک نفر همراه آقای دهدشتی بوده است.

وی افزود: وقتی که آقای مرتضوی مدیرعامل سازمان نبوده است، چطور این اطلاعات را کسب کرده است. این موضوع خود موید این است که تمامی اطلاعات دروغ و کذب است، مضاف براینکه حتی اگر از کارمندان خانه کارگر نیز در تحقیق و تفحص نیز حضور داشتند مشکلی نیست چون تخلفات آقای مرتضوی را دنبال کرده‌اند.

رییس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی افزود: کارمندان سازمان تامین اجتماعی با ما همکاری لازم را داشتند به طوری که ما نیازی به افراد بیرون سازمان نداشتند.

محجوب با تاکید بر اینکه هیچ کارت هدیه‌ای نگرفته است، گفت: موارد مطرح شده افترا و دروغ نسبت به مجلس است.

وی با طرح این پرسش که چرا مرتضوی اسامی دریافت‌کننده کارت هدیه را منتشر نمی‌کند، گفت: آقای مرتضوی می‌ترسد که با انتشار اسامی آن افراد، از او شکایت کنند.

محجوب توضیح داد: ما اسامی نمایندگان دریافت‌کننده کارت هدیه را نداریم، چون طبق اسناد تنها کدگذاری شده است و این کدگذاری بدان معناست که آقای مرتضوی باید ۱۳۳ میلیون تومان به دادگاه برگرداند چون متخلف است.

وی افزود: راجع به نمایندگان دریافت‌کنندگان کارت هدیه نیز تحقیقاتی صورت گرفته و هیچ سندی در مورد آن‌ها وجود ندارد که به نظر می‌رسد این دروغی دیگر است، بهتر است آقایان سعی کنند بیشتر راست بگویند.

رییس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی همچنین با بیان اینکه تمامی اسناد و مدارک به کمیسیون اصل نود داده شده است، گفت: بنده از آقای پورمختار سوال کردم و گفت تمامی حرف‌های مطرح شده در نامه بیخود است.

همچنین محجوب جوابیه‌ای را نسبت به نامه مرتضوی به کمیسیون اصل نود منتشر کرده است که به شرح زیر است:

پیرو درج خبر پاسخ آقای مرتضوی به جناب آقای پورمختار رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در مورخه ۹۲/۹/۱۸ در پاسخ مطلب یر جهت درج ارسال می‌گردد، ‌ لطفا نسبت به انعکاس آن اقدام فرمایید. اینجانب تمامی مطالب منتسب توسط آقای مرتضوی به هیات تحقیق و تفحص را کذب دانسته و بر تمامی مطالب ارائه شده توسط هیات و صحت آن مستندا واقف می‌باشم، مطالب انتسابی به اینجانب نیز از این قماش می‌باشند. ضمنا مدارک اراه شده توسط ایشان به مثابه مصرف کاغذ سوخته است، برای روشن شدن اذهان توجه همه خوانندگان محترم را به صفحه ۸ گزارش که بر تمامی پرداخت‌هایی که در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی و تمامی ادوار صورت گرفته است به عنوان گردیده است جلب می‌کنم، تکرار این مطالب و انتساب آن‌ها به مجلس نهم که گزارش تحقق و تفحص توسط این مجلس تصویب و ان‌شاءالله پیگیری خواهد گردید در حکم نشر اکاذیب و سبب پیگیری قانونی برای نشر کننده و ایرادکننده خواهد گردید. این قبیل اکاذیب فرافکنانه هیچ خللی در عزم جزم هیات در احقاق حقوق حقه صاحبان اصلی صندوق وارد نمی‌کند و ان‌شاءالله در دادگاه مشخص خواهد شد. عاقبت کاذبان چیست؟

می خواهد آب را گل آلود کند تا ...

یک حقوقدان نیز در خصوص اقدامات مرتضوی معتقد است: مرتضوی در جوابیه خود تلاش کرده تا توپ را در زمین مجلس بیاندازد. در این جوابیه تنها به پول‌های داده شده اشاره شده است و وی تلاش کرده تا آب را گل‌آلود کند. به گونه‌ای که کار را تا جایی پیش برده که مدعی شده حتی هیئت تحقیق و تفحص از وی پول دریافت کرده‌اند در حالی که اصل تخلف وی در جای خود باقی است.

نعمت احمدی در گفتگو با ایلنا با اشاره به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی گفت: رویه قانونی این است که تحقیق و تفحص جزو حقوق اولیه مجلس است که می‌تواند نسبت به هر موضوعی انجام شود. بر همین اساس سازمان تأمین اجتماعی نیز به دلیل موضوعاتی که در دوره آقای احمدی‌نژاد رخ داد درگیر این تحقیق و تفحص شد.

وی با بیان اینکه از نظر اصولی به گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی ایراد وارد است، گفت: اشکال آن این است که گزارش باید برای رسیدگی‌های لازم هر چه سریع‌تر به قوه قضائیه تحویل داده شود. اما به دلیل آنکه این گزارش هنوز در مجلس است و به قوه قضائیه نرسیده مرتضوی توانسته با همین اعتبار جوابیه‌ای را در پاسخ به این گزارش بدهد.

این حقوقدان همچنین با تأکید بر اینکه مرتضوی در جوابیه خود تلاش کرده تا توپ را در زمین مجلس بیاندازد، گفت: در این جوابیه تنها به پول‌های داده شده اشاره شده است و وی تنها تلاش کرده تا آب را گل‌آلود کند. به گونه‌ای که کار را تا جایی پیش برده که مدعی شده حتی هیئت تحقیق و تفحص از وی پول دریافت کرده‌اند در حالی که اصل تخلف وی در جای خود باقی است.

نعمت احمدی واگذاری‌های من غیر حق به بابک زنجانی و کارت‌های هدیه‌ای که به برخی نمایندگان مجلس داده شده را شیوه‌ جدیدی برای پرداخت رشوه دانسته و گفت: هر روزی که در ارجاع این پرونده به قوه قضائیه تأخیر شود، مرتضوی و امثال وی تلاش می‌کنند مسیر این پرونده را از مسیر اصلی خود منحرف کنند.

این وکیل پایه یک دادگستری همچنین خاطر نشان کرد: آمر و مأمور یعنی کسانی که دستور داده و دستورات را انجام داده‌اند و مسئولین سازمان تأمین اجتماعی از مرتضوی تا افرادی که این مأموریت را به وی داده‌اند مقصر این پرونده محسوب می‌شوند و در صورت محکوم شدن مجازات‌های هریک متفاوت خواهد بود.

وی با اشاره به ارتباط بابک زنجانی با پرونده سازمان تأمین اجتماعی گفت: برابر ماده ۳۶ آیین‌نامه، فروش املاک سازمان تأمین اجتماعی باید با نظر کارشناسی و مزایده صورت گیرد در حالی که در این مورد ترک مزایده شده و مرتضوی با تدوین تفاهم‌نامه‌ای این کار را پیش برده است.

نعمت احمدی همچنین درخصوص امتناع مرتضوی از ارائه لیست نمایندگان متخلف به کمیسیون اصل ۹۰ گفت: هر سازمان و نهادی مکلف است پاسخ درخواست‌های کمیسیون اصل ۹۰ را بدهد. ضمن اینکه راهکارهایی برای ملزم کردن مرتضوی به این کار وجود دارد. راهکارهایی که بتوان صرفاً از طریق قانونی و حقوقی این لیست را بدست آورد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • افزایش ۵ برابری سئوال از وزیران در دولت یازدهم
 • موافقت مجلس با تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور
 • احمد توکلی: دریافت کنندگان هدیه خود را معرفی کنند
 • نمایندگان خوزستان در اعتراض به لایحه بودجه به صحن علنی مجلس نرفتند
 • رییس هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی تمامی ادعاهای مرتضوی را رد کرد
 • عضو فراکسیون کارگری مجلس: اسامی نمایندگانی که از مرتضوی وجوهی را دریافت کرده‌اند فاش شود
 • محمدجواد ظریف: اقلیت مجلس خود را با آحاد ملت هماهنگ سازند
 • سعید مرتضوی: اسامی نمایندگان دریافت‌کننده هدیه را به «کمیسیون اصل ۹۰» دادم / رئیس کمیسیون تکذیب کرد
 • مرتضوی لیست نمایندگان دریافت کننده کارت هدیه را به مجلس داد
 •  
  آخرین اخبار
 • وزیر نفت: موافقت اوپک با افزایش تولید نفت ایران/ مردم در مصرف گاز، صرفه‌جویی کنند
 • عکس/ خانه امن وزارت اطلاعات: زندان مهدی کروبی
 • «گذشته»‌ فرهادی در گلدن گلوب
 • بازگشت محمد سیف زاده به زندان رجایی شهر پس از جراحی
 • مدیر مسئول جام جم: رفع حصر دست دولت نیست
 • دلایل رفتار ناشایست جوانان با «مسی» و علاقه آنها به فضای مجازی چیست؟
 • رئیس کل بانک مرکزی: ارز دو یا چند نرخی در بازار، زمینه‌ساز فساد اقتصادی است
 • تقدیر از ماهها روزه داری زندانی سیاسی مصطفی تاجزاده
 • معصومه ابتکار: برنامه های مقابله با آلودگی هوا از سال ۸۴ تعطیل شد
 • سی و هفتمین ماه روزه داری سید مصطفی تاجزاده
 • بیانه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت برگزاری مراسم یادبود نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی
 • گفتگو با نخستین شهردار زن اهل سنت شهری در سیستان و بلوچستان
 • علی جنتی: فیس بوک مانند تلفن است، هم می توان حرف خوب زد و هم بد
 • واکنش تند حسینیان به اظهارات علی یونسی در خصوص وضعیت وزارت اطلاعات
 • وضعیت وخیم زندانی سیاسی هوتن دولتی بعد از دو هفته اعتصاب غذا
 • وضعیت نگران کننده دکتر غروی در بازداشتگاه
 • انتقال یک زندانی سیاسی به سلول انفرادی و خودزنی یک زندانی دیگر/تداوم اعتصاب غذای شش زندانی اهل سنت محکوم به اعدام
 • مرخصی علی ذاکری از زندان اوین
 • نامه هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی کارگران به وزیر کار
 • بازداشت مدیران یک سایت موسیقی توسط اطلاعات سپاه
 •