به روز شده: ۱۰:۲۱ تهران - سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲

انتقال پایتخت سیاسی از تهران، هزینه‌بر و تمرکز سیاسیون در یک منطقه خطرناک است

امروز: طرح انتقال پایتخت، طرحی است که مدت طولانی در دستور کار مجلس قرار گرفته و به دلایل نامعلومی‌که البته دخیل عباس زارع‌زاده، سخنگوی کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور آن را دخالت و تاثیر بنگاه داران اقتصادی وابسته به قدرت که در سیاست گذاری‌ها بی‌تاثیر نیستند می‌داند، تاکنون اجرایی نشده است.

وی معتقد است: این زور مداران بنا به منافع شخصی خود، مانع از انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور از تهران شده‌اند.

دارایی، عضو دیگر این کمیسیون که مخالف اجرای این طرح است نیز تاکید می‌کند که اجرای پدافند عامل و انتقال پایتخت سیاسی از تهران به منطقه‌ای مشخص و متمرکز کردن همه سیاسیون در یک منطقه، خطر ناک است و از نظر امنیتی کشور را دچار چالش می‌کند، چون برای دشمنان بهترین فرصت برای ضربه زدن به کشور است.

البته موضوعی که قابل توجه است اینکه این طرح پس از بررسی‌های طولانی در کمیسیون مربوطه (شورا‌ها و امور داخلی کشور) قرار بود روز یکشنبه در صحن علنی بررسی شود، ولی به قول زارع‌زاده بنا به دلایلی نامعلوم، این طرح که اولین دستور جلسه روز یکشنبه بود از دستور کار خارج شد و آن‌ها نیز از دلیل این امر بی‌اطلاعند و معلوم نیست این هفته در دستور کار قرار می‌گیرد یا نمی گیرد.

ثروتمندان وابسته به قدرت مانع عدم‌انتقال پایتخت هستند

دخیل عباس زارع‌زاده، سخنگوی کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار قانون گفت: قرار است شورای عالی انتقال در دولت تشکیل شود، که مسئولیت بررسی و نحوه اجرای طرح انتقال پایتخت از نظر سروسان دادن یا انتقال سیاسی و اداری پایتخت را بررسی کند.

وی افزود: ساماندهی یا انتقال پایتخت سیاسی و اداری به منطقه‌ای خارج از تهران مد نظر است. پایتخت سیاسی شامل؛ سفارتخانه‌ها و پایتخت اداری شامل؛ مجموعه وزارتخانه‌های امور داخلی است. وی درباره ضرورت انتقال و ساماندهی پایتخت افزود: نزدیک به نصف اعتبارات کشور در تهران هزینه می‌شود و هرروز به تراکم جمعیت افزوده می‌شوند و آلودگی بسیار زیاد هوا، افسردگی، از بین رفتن فرصت‌ها در تردد مردم و همچنین فشار‌های روحی و روانی برای ساکنان تهران و مراجعه‌کنندگان از جمله دلایل این طرح است.

زارع‌زاده ادامه داد: بابرنامه ریزی مناسب باید از این مشکلات کم کنیم و سیستم‌هایی که باعث تشدید مشکلات می‌شود را کنترل کنیم. البته اگر بخواهیم بودجه شهرستان‌ها و استان‌های دیگر را برای جلوگیری از مهاجرت آن‌ها به تهران افزایش دهیم، کار بسیار مشکل و هزینه بری است ولی باید راه حل آن را پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: طبق آخرین آمار مرکز آمار، ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد که برخی سودجویان برای منفعت بیشتر آن‌ها را خالی نگه داشته‌اند تا در شرایط مناسب‌تر با قیمت بالاتری به فروش برسانند، یا برخی شهرستانی‌های سرمایه دار واحدی را برای مواقع استراحت خود در تهران خریداری کرده و خالی نگه داشته‌اند. لذا باید با برنامه ریزی دقیق مانع از این گونه اقدامات کرد.

نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم با تاکید بر اینکه پایتخت سیاسی و اداری نباید خیلی نزدیک تهران باشد گفت: اگر پایتخت سیاسی و اداری نزدیک تهران باشد این منطقه سروسامان پیدا نمی‌کند و مسئولان مجددا پس از ساعت کاری به منازل خود در تهران باز می‌گردند و طبیعتا تهران خلوت نمی‌شود. وی ادامه داد: برخی افراد، پایتخت جدید را بین تهران و دماوند پیشنهاد کرده‌اند و برخی دیگر بین تهران و قم یا طالقان و هشتگرد را بیان می‌کنند.

این نماینده مجلس نهم خاطرنشان کرد: این شائبه که برخی افراد پیشنهاد دهنده به‌دنبال منافع شخصی خود هستند و جاهایی که زمین یا خانه دارند را برای پایتخت سیاسی و اداری پیشنهاد می‌کنند مطرود است چرا که این پیشنهاد توسط افراد حقوقی در دولت مطرح و بررسی می‌شود. وی دلیل طولانی شدن این طرح و به سرانجام نرسیدن انتقال پایتخت در دولت‌های گذشته را هزینه بر بودن آن دانست و گفت: این طرح بار مالی سنگینی برای دولت‌ها دارد و زمان بر است. دولت‌ها معمولا کمتر خودشان را درگیر موضوعات زمان بر و دردسرساز می‌کنند.

وی همچنین قدرت‌طلبانی که در انتقال پایتخت متضرر می‌شوند را عامل اصلی طولانی شدن این موضوع دانست و تاکید کرد: دارندگان بنگاه‌های بزرگ اقتصادی که وابسته به قدرت هستند و منافع مالی زیادی در تهران دارند، مانع از اجرای طرح انتقال تهران به جاهای دیگر می‌شوند. این افراد در قدرت تاثیر زیادی دارند و تصمیم گیران اصلی سیاستند. آن‌ها نگرانند اگربا انتقال پایتخت منافع مادی آن‌ها دچار خدشه شود.

تمرکز مسئولان در پایتخت سیاسی خطرناک است

صید عیسی دارایی، عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس نیز به «قانون» گفت: ابوالفضل ابوترابی، طراح طرح انتقال پایتخت سیاسی واداری کشور است و من مخالف انتقال و معتقد به ساماندهی پایتخت هستم.

نماینده مردم اندیمشک در خانه ملت اظهار‌داشت: باید تهران را ساماندهی کرده و واقعیتی به نام تهران و مردمی‌که در این کلانشهر زندگی می‌کنند را درنظر بگیریم. اگر موضوع مورد نظر کاهش ترافیک است، که باید با شیوه‌های منطقی راهی برای کنترل آن پیدا کنیم.

وی اضافه کردن ناوگان حمل و نقل ریلی و افزایش پل و مترو را راهکار کاهش ترافیک دانست و درباره کاهش جمعیت تهران نیز یادآور شد: می‌توانیم با تقسیم امکانات در سایر استان‌ها، مانع از مهاجرت مردم شهرستان‌ها به تهران شویم. باید با توزیع عادلانه ثروت و موضوعات زیربنایی فرهنگی، اقتصادی و پزشکی در سراسر کشور، مانع از مهاجرت بیش از پیش افراد به تهران شویم. دارایی، وقوع زلزله در تهران را عامل دیگر این طرح دانست و ادامه داد: بامقاوم سازی تهران می‌توانیم مانع از ایجاد خسارت به پایتخت شویم.

این نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارگان‌ها و نهادهایی که ضرورت ندارند در تهران باشند، مثل نیروی دریایی، نیروهای مسلح و فلان قرارگاه باید به خارج از تهران منتقل شوند تا از تراکم جمعیت کاسته شود.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور بااشاره به پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم پایتخت سیاسی را جدا کنیم و مسئولان را در منطقه‌ای مشخص متمرکز کنیم، از نظر امنیتی کار بسیار خطرناکی است. دارایی افزود: البته باید توجه داشت که در یک جامعه مسلمان و شیعه، مسئولان قبول نمی‌کنند که در یک مکان امن و ضد زلزله زندگی کنند و مردمشان از ناحیه زلزله تهدید شوند.

وی همچنین ادامه داد: معتقدم باید در مورد کشورهایی که پایتخت سیاسی خود را انتقال داده‌اند بیشتر مطالعه کنیم. البته چیزی که قابل توجه است اینکه تهران در مرکز کشور قرار دارد و از نظر دسترسی به شمال و جنوب و شرق و غرب کشور یک وضعیت برابر را داراست. از تهران تا مشهد ۸۰۰ کیلومتر فاصله دارد و تا ارومیه هم ۸۰۰ کیلومتر، تا خوزستان هم همین فاصله را دارد و تا کرمان هم ۸۰۰ کیلومتر است. بنابراین از نظر امنیتی در موقعیت بسیار خوبی است و انتخاب پایتخت به صورت هوشمندانه‌ای صورت گرفته است.

دارایی افزود: بنا به صلاحدید نمایندگان در صورت تصویب ساماندهی یا انتقال پایتخت در صحن علنی، دولت موظف می‌شود به این قانون عمل کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • طرح مجدد انتقال مرکزیت سیاسی از تهران به خاطر آلودگی هوا
 • معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست: آلودگی هوای تهران قابل رفع است
 • گزارش ظریف از سفر به استانبول؛ اردوغان و اوغلو به تهران می آیند
 • جواد ظریف: تهران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ادامه می‌دهد
 • در میان مردم تهران؛ یارانه نقدی را کجا خرج می‌کنید؟
 • با کاهش ذخایر خونی، تهران به مرحله هشدار رفت/مردم به پایگاه های انتقال خون بروند
 • انتقاد یک فعال حقوق کودکان کار و خیابان از دوگانگی ها در شهرداری تهران
 • واکنش ریاض به واشنگتن برای برخورد باز با تهران
 • ابراهیم یزدی: گروههای فشار نمی خواهند رابطه تهران-واشنگتن شکل بگیرد
 •  
  آخرین اخبار
 • نامه شدید اللحن 1079 استاد معترض به نماینده هتاک +اسامی
 • تلاش نزدیکان سعید مرتضوی برای سانسور گزارش تحقیق و تفحص
 • ۴ سال پس از میرحسین؛ در«فرهنگستان هنر» چه می‌گذرد
 • عبدالله نوری: به خواسته‌ها درباره زندانیان سیاسی و رفع حصر برای ایجاد همدلی بیشتر، جدی‌تری نگاه شود
 • محسنی اژه‌ای: نهایت ارفاق را با فتنه گران کردیم، شاید کوتاهی کردیم!
 • تجمع اعتراضی کارگران مخابرات روستایی همدان‎ و نی‌بر کارون‌
 • پلیس امنیت در بیمارستان؛ تلاش برای ترخیص اجباری دراویش زندانی از بیمارستان‎
 • لغو پاداش‌های میلیاردی به مدیران تامین اجتماعی‎
 • چراغ‌های تحریریه «نشاط» خاموش شد
 • تلاش یک نماینده مجلس برای دریافت وام ۱۲۰ میلیاردی
 • نسل چهارم مواد مخدر صنعتی در راه است
 • دکتر محمد هاشمی: تعبیر «ولی فقیه فراتر از قانون اساسی» خلاف قانون و غیرعقلایی است
 • تجمع کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی در اعتراض به کاهش مزد
 • کنار گذاشتن بنیاد مستضعفان و قرارگاه خاتم‌الانبیا از آزادراه شمال
 • انتقاد فرمانده نیروی انتظامی از حضور مسئولان در فیس بوک
 • دلارهای نفتی ایران در کدام کشورها مسدود شده؟
 • اولین واکنش فرمانده سپاه به توافق ژنو
 • شجاعت پذیرش مسوولیت را داشته باشید
 • وال استریت ژورنال: توافق ژنو باب معامله با تاجران را گشوده است
 • وضعیت منابع آب قرمز شد
 •