به روز شده: ۰۹:۵۳ تهران - دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲

بنیاد مستضعفان، درآمدهای خود را شفاف کند

امروز: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی‌یکی از نهادهای حکومتی است که بخش بزرگی از اقتصاد ایران را در اختیار دارد، این نهاد حکومتی در ۹ اسفند ماه ۱۳۵۷ به فرمان امام خمینی(س) برای کمک به محرومان و نیازمندان تأسیس شد.

به گزارش قانون، بنیاد علوی که یکی از سازمان‌های وابسته به بنیاد مستضعفان در شمال کشور است به گفته نمایندگان استان‌های شمالی در متصرفات خود به حقوق مردم توجه نداشته و در خیلی از موارد حتی علیه مردم که اکثراً از طبقه ضعیف هم هستند اقامه دعوا کرده است. در مورد مسائل این سازمان عمومی‌می‌توان به برآورده نکردن تعهداتش در اتمام پروژه آزادراه تهران - شمال که به پیرترین پروژه راهسازی کشور مشهور است، اشاره کرد.

گفتنی است که در سال ۹۰ هم طرح تحقیق و تفحص از مجلس مطرح شد. در همان زمان مقداد نجف‌نژاد نماینده بابلسر و فریدونکناردر گفت‌وگویی که با پایگاه خبری جهان نیوز داشته است در مورد دلایل تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان گفته است: مشکوک بودن برخی معاملات بنیاد مستضعفان، عدم تکریم ارباب رجوع، تاخیر بنیاد در بهره برداری از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تاخیر بنیاد در احداث آزاد‌راه تهران- شمال از جمله محورهای این طرح است.

او در ادامه گفت‌وگویش با جهان‌نیوز با بیان اینکه بعضا در بنیاد مستضعفان با مردم بسیار بد برخورد می‌شود، اظهار داشت: حتی با نمایندگان مجلس هم رفتار مناسبی نمی‌شود. برای اثبات این موضوع یک خبرنگار برای پیگیری یک خبر با دفتر آقای محمد فروزنده ، رئیس بنیاد تماس بگیرد و ببیند که چه خبر است. نجف نژاد با اشاره به موضوع زمین خواری در حوزه انتخابیه خود گفت: در این زمینه فقط گفتن این خبر که یکی از مقامات استان مازندران به اتهام تبانی در معاملات زمین، ۲ بار با حکم دادستانی بازداشت شد، کفایت می‌کند. حال دوباره پس از گذشت ۲ سال طرح تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان در مجلس شورای اسلامی‌کلید خورده است. سیدرمضان شجاعی کیاسری، نماینده مردم ساری در گفت‌وگو با «قانون» ضمن اشاره به عملکرد بنیاد مستضعفان اظهار می‌دارد: بنیاد مستضعفان در خرید و فروش متصرفات و املاک و دارایی‌هایش به گونه‌ای عمل می‌کند که مردم منطقه در سختی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه بنیاد برای حفظ منافع خودش منافع مردم منطقه را در نظر نمی‌گیرد متذکر می‌شود: این نهاد هیچگونه پاسخگویی نسبت به عملکرد و کارکرد خود ندارد.

شجاعی کیاسری با اشاره به اینکه نمایندگان قصد داشتند با آقای فروزنده جلسه داشته باشند، ادامه می‌دهد: او خود را مستقل از همه می‌داند و اجازه ملاقات با هیچ نماینده‌ا‌ی را نمی‌دهد تا نمایندگان بتوانند از حقوق مردم دفاع کنند. نماینده مردم ساری همچنین با اشاره به اینکه خرید و فروش املاک بنیاد در خیلی از موارد با حقوق مردم در تعارض است می‌گوید: حتی در پرونده‌های قضایی هم که بنیاد با مردم دارد علیه مردم که عموماً از طبقه ضعیف هستند اقامه دعوا می‌کند و به هیچ مرجعی هم پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه این تصرفات تنها در نوار شمالی کشور نیست، تصریح می‌کند: در تمام نقاط ایران این نهاد حکومتی متصرفات دارد و در مورد آن به هیچ مقامی‌پاسخگو نیست. این نماینده دوره نهم مجلس در تشریح اهداف تحقیق و تفحص می‌گوید: بنیاد باید میزان درآمد و دارایی‌های خود را شفاف کند. همچنین باید در منطقه شمالی کشور املاک و زمین‌هایی که از دوره پهلوی به دست آورده است برای خود مردم منطقه هزینه کند ولی این کار را نکرده است. شجاعی کیاسری با ذکر این نکته که بنیاد حداقل باید به مجلس پاسخگو باشد، اظهار می‌دارد: اما این ارگان خود را بالاتر دانسته و به هیچ مرجعی پاسخگو نیست. این نهاد باید با نمایندگان مجلس به صورت اقناعی برخورد کند نه اینکه خود را بالاتر در نظر بگیرد.

وی می‌گوید که گرچه در قانون به صراحت عنوان نشده که این سازمان‌ها به مجلس پاسخگو باشند اما تمام دستگاه‌های زیر نظر رهبری بنا به گفته ایشان از نظارت و بازرسی قانون مستثنا نیستند. نماینده مردم ساری با بیان اینکه این طرح را بیش از ۱۵۰ نماینده امضا کرده‌اند متذکر می‌شود: وقتی که بیش از ۱۵۰ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند و به عملکرد ریاست این بنیاد اعتراض دارند، یعنی این مسئله مهمی‌است که باید به آن توجه شود.

داستان بنیاد مستضعفان تنها به موضوع متصرفات خلاصه نمی‌شود و نام این ارگان دولتی با پیرترین پروژه راهسازی کشور هم گره خورده است. تا جایی که اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در سال ۹۰ به همشهری اقتصادی گفته است که من در پیشگاه الهی استغفار می‌کنم که این پروژه مهم را به بنیاد مستضعفان واگذار کردم. از خدا طلب مغفرت می‌کنم؛ عین حقیقت است. در آن زمان ۱۰ شرکت خصوصی در قالب یک کنسرسیوم برای ساخت این آزاد راه اعلام آمادگی کردند.

از آن طرف هم بنیاد مستضعفان متقاضی بود، بنده تصمیم گرفتم این پروژه را به بنیاد واگذار کنم که البته اشتباه بزرگی مرتکب شدم. در همین زمینه مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده لنگرود در گفت و گو با «قانون» انگیزه خود را از امضا کردن طرح تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان بلا تکلیفی پروژه آزادراه تهران - شمال اعلام کرده و اظهار می‌دارد: این پروژه حدود ۱۷ سال است که شروع و قرار داد اولیه آن هم با بنیاد بسته شده است اما هنوز به اتمام نرسیده است.

بائوج لاهوتی در ادامه تشریح می‌کند که قرار بوده است بنیاد مستضعفان در ازای دریافت زمین این پروژه را به اتمام برساند اما هنوز آن را تکمیل نکرده است و ما هم می‌خواهیم بدانیم که چرا داستان آزادراه تهران - شمال به اینجا کشیده شده است.

او با بیان اینکه در حال حاضر نمی‌توان ادعا کرد که بنیاد تخلفی انجام داده‌است یا نه می‌گوید: هدف از تحقیق و تفحص همین امر است اما به هر روی جای این سوال باقی است که چرا پروژه‌ای که در زمان خود می‌توانست با ۱۰۰میلیارد تومان به اتمام برسد تا کنون با هزینه کردن نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان به نتیجه نرسیده است.

عزت‌ا... یوسفیان‌ملا،نماینده آمل و لاریجان هم از امضا کنندگان این طرح به« قانون»می‌گوید: به مردمی‌که املاکشان تحت تصرف قرار گرفته پاسخی داده نمی‌شود و هدف از تحقیق و تفحص این است که این مشکلات حل شود. در پایان باید یادآور شد که امید است طرح تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان به نتیجه برسد. چه اینکه این طرح باعث می‌شود تا دیگر نهادهای حکومتی هم خود را بالاتر از قانون ندانند و در مقابل مجلس که به گفته امام خمینی(س) در رأس امور است پاسخگو باشند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • در سال 2012 درآمد نفتی ایران کاهش 27 درصدی داشته است
 • به هدر رفتن بخش اعظمی از درآمد های نفتی ایران
 • جبران كاهش درآمد نفت از محل صندوق توسعه ملی
 • کاهش درآمد سالانه نفتی ایران از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۳۰ میلیارد دلار
 • درآمد نفتی ایران ماهانه 5 میلیارد دلار کاهش یافته است
 • کاهش 70 درصدی درآمد نفتی ایران به گزارش CNBC
 •  
  آخرین اخبار
 • محسن آرمین: نباید گرفتار خوشبینی مفرط شد
 • نامه ای تحلیلی در خصوص تفاهمنامه ژنو
 • مصطفی تاجزاده: ایرانیان به هر نحو ممکن از راهبرد آری به تفاهم هسته ای دفاع کنند
 • آخرین تحلیل رسانه‏ های جهان از تاثیر منطقه‌ای توافق هسته‌ای ژنو
 • مصدق! راحت بخواب نفت دیگر «ملی» نیست/ زنجانی تحت حمایت کیست؟
 • تحرک تازه مجلس برای ستاره‌دار کردن دوباره دانشجویان
 • پنجمین روز از اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به پنج ماه حقوق معوقه‎
 • فعالیت نهادهای موازی سپاه برای ایجاد محدودیت در فضای مجازی
 • رقابت بوئینگ و ایرباس برای حضور در ایران
 • بازگشت محمدصادق ربانی به بند ۳۵۰ زندان اوین
 • هاشمی رفسنجانی: منشور حقوق شهروندی یعنی با توجیهات امنیتی، تهمت و شنود در کار نباشد
 • صفایی فراهانی: گزارش ۱۰۰ روزه روحانی پاستوریزه شده بود، امیدوارم راهکار برای مشکلات داشته باشد
 • معاون پارلمانی وزیر کشور دولت اصلاحات: انتظار ما این است که روحانی به وعده‌های خود عمل کرده و فضای امنیتی از بین رود
 • یادداشتی از زهرا موسوی: برای مردی که دو ماه است جز برای نماز توان ایستادن ندارد
 • گاردین: پایان دوره تهدید در جهان، درس توافق ژنو
 • نامه صالحی به روحانی برای توسعه نیروگاه های هسته ای/ مذاکره با روس ها برای ساخت چهار رآکتور جدید
 • نامه دانشجویان افغانی به حسن روحانی
 • سهم زنان از منشور حقوق شهروندی
 • مجلس تصویب کرد: ممنوعیت به کار گیری بازنشستگان در مشاغل اجرایی و ستادی
 • توقف بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس
 •