به روز شده: ۱۸:۳۲ تهران - یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۲

نامه صالحی به روحانی برای توسعه نیروگاه های هسته ای/ مذاکره با روس ها برای ساخت چهار رآکتور جدید

امروز: علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی از ارسال نامه به رییس جمهوری درباره برنامه های طراحی شده برای توسعه نیروگاه های هسته ای کشور خبر داد و گفت: در این نامه از دکتر روحانی خواسته شده است در بودجه سال 1393 کل کشور، اعتباری برای توسعه نیروگاههای هسته ای در نظر گرفته شود.

معاون رییس جمهوری این مطلب را در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در جمع مدیران، سردبیران و خبرنگاران این رسانه بیان کرد و افزود: این نامه امروز برای رییس جمهوری ارسال شده است.

صالحی در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز فعالیت های هسته ای و روند توسعه آن در کشور با توجه به توافقنامه ژنو گفت: برای توسعه فعالیت های هسته ای در کشور امروز نامه ای را خدمت رییس جمهوری ارسال کردیم.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: چشم اندازی را جمهوری اسلامی ایران برای توسعه فعالیت های هسته ای خود از قبل داشته و این چشم انداز حتی به صورت قانونی به سازمان ابلاغ شده است؛ یعنی مجلس شورای اسلامی به سازمان ابلاغ کرده در جهت تامین امکانات لازم یا زمینه سازی لازم برای ساخت حدود 20 هزار مگاوات نیروگاه برق هسته ای اقدامات لازم را انجام دهد.

صالحی تصریح کرد: پس ما طبق تکلیف، باید در یک چشم انداز بلندمدت قریب 20 هزار مگاوات نیروگاه هسته ای در ایران دایر کنیم. یعنی 20 نیروگاه مانند نیرگاه اتمی بوشهر.

وی یادآور شد: قبل از انقلاب اسلامی، موسسه آمریکایی SRI چشم انداز رشد و توسعه اقتصادی کشور را برای 20 سال دیده بود و آنها توصیه کرده بودند که تا 20 هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشیم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره چرایی سهم قابل توجه برق هسته ای در سبد برق کشور اظهار داشت: این مساله توجیحات خود را دارد؛ اولین توجیه، اقتصادی است و براساس محاسبات ما تولید برق هسته ای برای ما اقتصادی است.

صالحی صرفه جویی در سوخت فسیلی را توجیه دوم این مساله عنوان کرد و افزود: بارها گفته ام که تولید هر یک هزار مگاوات برق هسته ای در سال، معادل 7 تا 8 میلیون بشکه نفت، در سوخت فسیلی صرف جویی می کند.

وی همچنین افزود: هر نیروگاه هزار مگاواتی، مانع از صدور هفت میلیون تن گازهای آلاینده و گلخانه ای می شود؛ یعنی اگر 20 هزار مگاوات برق هسته ای تولید می کردیم 140 میلیون تن گازهای گلخانه ای در کشور تولید نمی شد.

معاون رییس جمهوری درباره ساخت رآکتورهای جدید هسته ای در کشور گفت: براساس تفاهمنامه سال 1992 با روسیه، مذاکراتی با آنها داریم تا چهار هزار مگاوات نیروگاه دیگر را با کمک آنها در ایران هر زمانی که مقتضی بدانیم، احداث کنیم.

صالحی با بیان این که نیروگاه اتمی بوشهر راه افتاده و سه ماه است با بهره برداری متخصصان ایرانی در حال کار است، گفت: در سه ماه گذشته، تولید نیروگاه بوشهر از یک میلیارد و 200 میلیون کیلووات ساعت عبور کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ما در حال مذاکره با روسیه درباره ساخت نیروگاه های جدید هستیم و مذاکراتمان خیلی جدی است.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین از مذاکره با کشورهای دیگر در خصوص ساخت نیروگاه های هسته ای خبر داد ولی در عین حال از بردن نام این کشورها خودداری کرد.

صالحی در این رابطه گفت: مذاکراتی با کشورهای دیگر داشته ایم که حالا نام آنها را نمی برم زیرا فعلا مقدمات مذاکرات شروع شده و به جای خاصی نرسیده است ولی همین دو الی سه روز پیش مذاکراتی را در این زمینه داشتیم.

معاون رییس جمهوری با یادآوری اظهارات دکتر روحانی در بوشهر ابراز امیدواری کرد که سال آینده شاهد کلنگ زنی واحد دوم نیروگاه بوشهر همراه با آب شیرین کن باشیم.

صالحی تصریح کرد: هر واحد نیروگاهی می تواند بین 300 هزار تا 500 هزار متر مکعب آب شیرین در روز تولید کند.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: نیروگاه های جدید هسته ای در همان سایت نیروگاه بوشهر احداث خواهد شد زیرا اگر بخواهیم این نیروگاه ها را در سایت دیگری بنا کنیم، میلیون ها دلار باید هزینه کنیم.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا نیروگاه های جدید هسته ای نیز در محل سابق فاز دوم نیروگاه بوشهر احداث خواهند شد یا جای دیگری؟، گفت: برای این امر واحد جدیدی باید داشته باشیم زیرا فضای کافی در سایت بوشهر وجود دارد که از قبل در آن پیش بینی شده است و در نامه ای که خدمت رییس جمهوری فرستادیم، به این موضوع نیز اشاره شده زیرا باید در بودجه 93 دیده شود.

*** برنامه میان مدت سازمان انرژی اتمی، تولید 5 هزار مگاوات برق هسته ای صالحی اظهارداشت: برنامه میان مدت ما تولید چهار هزار مگاوات برق هسته ای بجز نیروگاه اتمی بوشهر است ولی نمی خواهیم ساخت این چهار نیروگاه را همزمان شروع کنیم.

وی با بیان این که وقتی شما نیروگاهی را می سازید باید از تامین سوخت آن مطمئن باشید، گفت: هر نیروگاه اتمی در حالت پایدار خود به سالی 30 تن سوخت نزدیک به 5 درصد نیاز دارد و در صورتی که 5 نیروگاه مانند بوشهر داشته باشیم، نیاز به 150 تن سوخت هسته ای در سال خواهیم داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این که برای تولید 150 تن سوخت هسته ای باید در جهت گسترش فعالیت های غنی سازی کشور حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: باید آن قدر در میان مدت ظرفیت غنی سازی کشورمان را بالا ببریم که بتواند پاسخگوی رفع نیاز این نیروگاه ها باشد.

معاون رییس جمهوری عمر مفید نیروگاه های اتمی را 60 سال دانست و اظهار داشت: اگر قراردادی با کشوری برای تامین سوخت نیروگاه های اتمی می بندیم برای 5 تا 10 سال خواهد بود که بخشی از عمر نیروگاه های اتمی است؛ قرارداد ما با روسیه برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر نیز 10 ساله است.

صالحی با یادآوری سرمایه گذاری عظیم مورد نیاز برای ساخت نیروگاه های اتمی گفت: تحولات جهانی به گونه ای است که این احتمال وجود دارد به دلیل یک تحول سیاسی بگویند ما دیگر سوخت نمی دهیم و شما نمی توانید 5 نیروگاه خود را بیهوده کنار بگذارید.

وی با تاکید بر تامین سوخت نیروگاه های هسته ای در داخل کشور افزود: بخش دیگری از فعالیت های هسته ای حرکت در جهت توسعه فعالیت های غنی سازی در یک افق مثلا حداکثر10 ساله است.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا در نامه شما به رییس جمهوری آمده است که این موضوع در بودجه سال آینده کشور دیده شود؟، تصریح کرد: ما نامه نوشتیم و گفتیم که باید در بودجه دیده شود

** همکاری با آژانس و مذاکرات با 1+5 موضوعات مستقل و مکمل یکدیگر

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تفاهم نامه ژنو و تاثیرات این تفاهم نامه در همکاری سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: مذاکرات با گروه 1+5 و همکاری بین سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی مستقل از یکدیگر اما مکمل هم هستند؛ یعنی همکاری ما با آژانس بر روی گفت و گوهای 1+5 سایه می اندازد و همچنین فضای مثبت در 1+5 بر روی همکاری آژانس با سازمان انرژی اتمی سایه می اندازد.

وی تصریح کرد: در مذاکرات ژنو-2 با اختلالی که یکی از کشورها ایجاد کرد، باعث شد که در این نشست تفاهم نامه به سرانجام نرسد، اما بعد از این مذاکرات، آقای آمانو مدیرکل آژانس به ایران آمد و ما یک بیانیه مشترک را مبنی بر همکاری بیشتر صادر کردیم.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: براساس این بیانیه مشترک در یک دوره سه ماهه، یکسری اقدامات مورد نظر را انجام می دهیم که باعث می شود، فضای موجود بین آژانس و سازمان تلطیف شود و این مساله، سایه و آثار خود را روی 1+5 در ژنو-3 داشت.

صالحی ادامه داد: اگر آژانس از مذاکرات با ایران اظهار ناامیدی و گله مندی می کرد، می توانست اثری منفی بر روی مذاکرات ژنو-3 داشته باشد.

وی تاکید کرد: مذاکرات ژنو-3 به لطف خدا به سرانجام نیکویی رسید و ما هم می بینیم که این مساله آثار مثبت خود را بر آژانس بین المللی انرژی اتمی گذاشته است، بنابراین اینها دو مسیر مستقل اما مکمل یکدیگر هستند.

معاون رییس جمهوری مذاکرات 1+5 را دارای صبغه سیاسی و مذاکرات با آژانس را با صبغه فنی و حقوقی دانست و گفت: هرکسی وظیفه خود را انجام می دهد، ولی بحث فنی- حقوقی و سیاسی به هم مرتبط هستند و هرکدام روی دیگری اثر می گذارند و باید همه این عناصر را در جهت حل و فصل مسائل جلو ببریم.

وی با اشاره به تبدیل غنی سازی 20 درصد به 5 درصد براساس تفاهم نامه ژنو، تصریح کرد: اولا دوره این جابجایی شش ماه است و بعد یک دوره اعتمادسازی دیگری دارند که هنوز مدت آن معلوم نیست و بعد نهایتا پرونده ایران باید عادی شود؛ این سه ایستگاه را در نظر بگیرید، ما در این دوره شش ماه داوطلبانه پذیرفته ایم که تولید 20 درصد را متوقف کنیم و بقیه کارهایمان پیش برود.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه جزییات برخی امور قابل بیان و به مصلحت نیست،

گفت: اگر بخواهم همه جزییات و همه مسائل را روشن کنم، در حال حاضر به مصلحت نیست و مردم خوب ما هم این مساله را درک می کنند که هر اطلاعی باید در زمان بروز پیدا کند و اگر اطلاعات زودتر از زمان خودش بروز داده شود، ممکن است اختلالاتی در روند کار ایجاد شود.

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: تفاهم نامه ژنو راه را باز کرده است و در انتها که ایستگاه سوم باشد، جمهوری اسلامی ایران مانند سایر اعضای معاهده ان. پی. تی و آژانس از همه حقوق مصرح در این معاهده و اساسنامه آژانس برخوردار خواهد شد.

صالحی گفت: ما داریم در جهت ارتقاء فعالیت های هسته ای خودمان پیش می رویم و نه در مسیر تنزل.

وی با بیان اینکه برخی از فعالیت ها در طول این شش ماه جابجا خواهد شد، افزود: ما در این شش ماه 20 درصد تولید نمی کنیم اما آن زنجیره و آبشار سانتریفیوژهایی که 20 درصد تولید می کرد، بیکار نمانده و 5 درصد تولید می کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • معاون پارلمانی وزیر کشور دولت اصلاحات: انتظار ما این است که روحانی به وعده‌های خود عمل کرده و فضای امنیتی از بین رود
 • نامه دانشجویان افغانی به حسن روحانی
 • گزارش وزیر بهداشت به رییس جمهور و درخواست برقراری «شیر مدارس»
 • گزارش روحانی؛ مهر تایید بر هشدارهای میرحسین موسوی
 • حقایقی که رییس جمهوری در گزارش ۱۰۰ روزه نگفت
 • آیت الله مکارم شیرازی: گمان نکنند در دولت جدید همه مسائل را می‌توانند تغییر دهند
 • مصطفی تاج زاده: بازتاب مثبت جهانی انتخاب روحانی، فرصتی برای ارتقاء حقوق بشر در داخل است
 • رییس‌جمهور: تحریم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد/ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است
 • گزارش ۱۰۰ روزه روحانی، سه شنبه از شبکه یک
 •  
  آخرین اخبار
 • رقابت بوئینگ و ایرباس برای حضور در ایران
 • بازگشت محمدصادق ربانی به بند ۳۵۰ زندان اوین
 • هاشمی رفسنجانی: منشور حقوق شهروندی یعنی با توجیهات امنیتی، تهمت و شنود در کار نباشد
 • صفایی فراهانی: گزارش ۱۰۰ روزه روحانی پاستوریزه شده بود، امیدوارم راهکار برای مشکلات داشته باشد
 • یادداشتی از زهرا موسوی: برای مردی که دو ماه است جز برای نماز توان ایستادن ندارد
 • گاردین: پایان دوره تهدید در جهان، درس توافق ژنو
 • سهم زنان از منشور حقوق شهروندی
 • مجلس تصویب کرد: ممنوعیت به کار گیری بازنشستگان در مشاغل اجرایی و ستادی
 • توقف بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس
 • سیدمحمد هاشمی: طبق قانون اساسی، هیچ‌کس حق ندارد آزادی‌های مشروع را سلب کند
 • آمادگی اروپا برای حذف تحریم های علیه ایران
 • محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشاکت از زندان اوین به مرخصی آمد
 • رشد ۱۳ برابری آمار مبتلایان به ایدز در ایران
 • اعلام جزئیات طرح مسکن اجتماعی دولت تدبیر و امید
 • یک فعال مستقل کارگری: کارگران به وعده‌های مبهم پیرامون دستمزد ۹۳ خوش‌بین نیستند‎
 • مدیر کل سازمان محیط زیست خوزستان: ریه مردم خوزستان از حالت عادی خارج شده است
 • رضا خاتمی: احمدی نژاد تنها مقصر نابسامانی‌ها نیست، ارکان دیگر پاسخگو باشند/ آزادی زندانیان سیاسی با یک امضا شدنی است/ آرمان‌هاي اصلاحات سر جايش است
 • لایحه بودجه ۹۳ تا پایان هفته به مجلس می رود
 • بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در حمایت از توافق ژنو
 • سیدعلی خمینی: منظور از حکومت اسلامی، دولت طالبانی نیست
 •