به روز شده: ۲۲:۲۴ تهران - شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲

گزارش روحانی؛ مهر تایید بر هشدارهای میرحسین موسوی

امروز: گزارشی که حسن روحانی رییس جمهوری ایران به مناسب صدمین روز تصدی مسوولیت، خطاب به افکار عمومی ارایه کرد در واقع کیفرخواستی علیه دولت محمود احمدی‌نژاد بود. گزارش نشان می‌دهد که دولت قبل علیرغم در اختیار داشتن بیشترین ثروت حاصل از فروش نفت چگونه به واسطه ناکارآمدی در داخل و تنش زایی در محیط بین المللی باعث بحرانی بی‌سابقه در ایران شده و پایه‌های اقتصادی کشور را در آستانه سقوط قرار داده است.
روحانی با ارایه آمار در بخش‌های مختلف اقتصادی خط بطلانی بر ادعاهای احمدی‌نژاد پیرامون حرکت ایران در مسیر پیشرفت کشید و ابعادی از عمق بحران جاری در ایران را به نمایش گذاشت. گزارش او با واکنش چهره‌ها و رسانه‌های محافظه کاران همراه شد و آن‌ها گزارش روحانی را سیاه نمایی به قصد انداختن مشکلات به گردن دولت قبلی دانستند. در عین حال از نگاه چهره‌های منتقد حکومت، این گزارش مهر تاییدی بود بر هشدارهای رهبران جنبش سبز که ۴ سال پیش خطر ناشی از استمرار دولت احمدی‌نژاد را پیش بینی کرده بودند.
در میان گذاشتن ابعاد فاجعه با مردم
فاجعه اقتصادی که ایران با آن دست به گریبان است تا حدی مربوط به سیاست خارجی ضد غرب و تهاجمی است که دولت قبل به واسطه تایید و پشتیبانی از سوی رهبر جمهوری اسلامی در مسیر آن حرکت کرد و حاصل آن تحریم‌های بی‌سابقه علیه ایران بود. محمود احمدی‌نژاد با ادعای اینکه تحریم‌ها تاثیری بر اقثتصاد ایران نخواهد داشت از قطعنامه‌های شورای امنیت به عنوان کاغذپاره یاد کرد اما تحریم‌ها علیرغم این تبلیغات شعارگونه تاثیر روزافزون خود را بر اقتصاد ایران گذاشتند به گونه‌ای که دیگر راهی برای انکار آن نماند و احمدی‌نژاد خود نیز در واپسین ماه‌های ریاست‌اش بر دولت، همه مشکلات را به گردن تحریم‌ها می‌انداخت. کنار رفتن او از قدرت باعث شده که ابعاد فاجعه بیش از پیش آشکار شود و آمارهای منتشر شده توسط دولت جدید، تفاوت واقعیت با ادعاهای دولت پیشین را به نمایش می‌گذارد.
روحانی در گزارش صدمین روز فعالیت خود در بیان بخشی از بحران گفت که «اقتصاد ایران بد‌ترین رکود سال‌های گذشته را تجربه می‌کند که به جز در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) که انقلاب شد، بی‌سابقه بوده است.» او چشمه‌ای دیگر از بحران را با اشاره به کمبود جدی کالاهای اساسی فاش کرد و گفت «در آخر دوره دولت محمود احمدی‌نژاد، در سیلوهای برخی استان‌های ایران «فقط برای سه روز» ذخیره گندم وجود داشته است.»
روحانی تورم ۴۳ درصدی را نیز از پیامدهای ریاست جمهوری احمدی‌نژاد دانست و پیشی گرفتن روز به روز واردات در مقابل صادرات طی دوران زمامداری دولت قبلی را نیز محصول همخوان نبودن شعار‌ها و ادعاهای آن دولت با عمل انجام شده معرفی کرد. او برای مثال ادعای دولت قبل درباره اشتغال زایی را زیر سوال برد و با اشاره به واردات گسترده ایران در طی این سال‌ها با لحنی کنایی گفت که: «دولت پیش به جای ایرانی‌ها برای چینی‌ها و کره‌ای‌ها اشتغال ایجاد می‌کرد.» او میراث احمدی‌نژاد را در یک کلام تلنبار کردن بدهی عظیم و بی‌سابقه برای ایران خواند و گفت که گرچه «در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰، شش سال نخست ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، دولت «بیشترین درآمد» تاریخ دولت‌های ایران را داشته ولی نهایتا در پایان این دوره، بدهکار‌ترین دولت در تاریخ ایران بوده است.»
هشدارهایی که شنیده نشد

آمارهای ارایه شده توسط حسن روحانی که به طور مستقیم از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد در واقع تاییدی است بر هشدارهایی که چهار سال پیش از سوی میرحسین موسوی داده می‌شد و در بیانیه‌های او ثبت شده است. موسوی پیش از انتخابات ریاست جمهوری در جریان مناظره‌های تلویزیونی برای رد آمارهای ارایه شده توسط احمدی‌نژاد خطاب به مردم گفت که «متأسفانه ما در این چهار سال با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که مستقیم در چشم مردم نگاه می‌کند و با اعتماد به نفس سیاه را سفید نشان می‌دهد. او با اشاره به آمارهای ادعایی احمدی‌نژاد از رشد اقتصادی کشور گفت: «این آقا می‌تواند به دوربین نگاه کند و ۲ در ۲ را بگوید که ۴ تا نیست، ۱۰ تا است. این را با اطمینان و با اعتماد به نفس هم می‌گوید و مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چگونه می‌توان یک امر مسلم را قلب کرد. حالا ممکن است آدم بیاید بگوید اشتباه محاسبه کردم. یا.. اما مهم‌تر از آن این است که بیایید به مردم بگوید که صورت مساله وجود ندارد. وضع مردم خوب است. اصلا تورم نداریم.» موسوی در بیانیه سیزدهم خود که روز شش مهر سال ۱۳۸۸ به مناسبت راهپیمایی روز قدس منتشر شد به تاثیر سیاست خارجی تهاجمی دولت احمدی‌نژاد در ضعف اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت «اینک بر اثر سیاست خارجی غلط و ماجراجویانه دولتی که مردم ما بدان دچار شده‌اند کشور در آستانه بحران‌هایی قرار گرفته است که بیشترین خسارت آن را قشرهای محروم خواهند پرداخت. اگر با منطق مبارزه پیش می‌رفتیم شاید ساده‌انگارانه تصور می‌کردیم که این یک امتیاز برای راه سبز ماست، اما زمانی که می‌خواهیم مسیر سبز را زندگی کنیم چنین نیست.»
او عدم حساسیت حکومت نسبت به مفقود شدن میلیارد‌ها دلار از درآمد ارزی را عامل نگرانی دانسته و گفته بود «اقتصاددانان با اتکا به آمارهای رسمی منتشر شده از سوی مراجع رسمی همین دولت ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای ارزی کشور را ظرف سال‌های گذشته مفقود اعلام می‌کنند و و مراجعی که باید درمقابل این امر واکنش دهند بی‌تفاوت نسبت به حجم این ارقام که می‌تواند چند ارتش را تجهیز کند در گیرودار یارکشی‌های سیاسی افتاده‌اند.» موسوی در بیانیه چهاردهم که ۹ آبان سال ۱۳۸۸ به منتشر شد با زیر سوال بردن ادعای دولت احمدی‌نژاد برای مدیریت جهانی از ناکارآمد بودن آن دولت در اداره امور داخلی کشور گفت. در این بیانیه آمده بود: «دولتمردان نه مشکلات جهان را حل کردند و نه بر حقوق تردیدناپذیر ملت خود تاکید نمودند، که با گشاده‌دستی از این حقوق عقب نشستند. آن‌ها نشان دادند که حتی در تسلیم شدن و کرنش کردن افراط‌گرند. حتی اگر با تلاش دلسوزان از واگذاری دستاوردهای کشور در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای جلوگیری شود از عواقب افراط و تفریط‌های دولتمردان ایمن نشده‌ایم، زیرا رفتارهای آنان زمینه را برای اجماع بین المللی جهت اعمال تحریم‌ها و فشارهای بیشتر به ملت ما فراهم کرده است.»
هشدار موسوی درباره گسترده شدن دامنه تحریم‌ها و شکل گیری اجماع بین المللی علیه ایران طی سالهای اخیر شکل واقعیت به خود گرفت و تحریم‌ها به پاشنه آشیل اقتصاد ایران تبدیل شد. موسوی بر مبنای این تصویر معتقد بود که اهداف ترسیم شده در سند چشم انداز ۲۰ سال به هیچ وجه قابل تحقق نخواهد بود و ایران نمی‌تواند با داشتن یک اقتصاد به شدت در حال ضعف به قدرت منطقه‌ای تبدیل شود. او در بیانیه ۱۷ خود که روز ۱۰ دی ماه ۱۳۸۸ منتشر شد تاکید کرد: «ما ضایع کردن یک ریال از بیت المال را در جهت اهداف باندی و جناحی حرام می‌دانیم و می‌گوئیم که سند چشم انداز ملی بیست ساله که به تایید همه ارکان نظام رسیده است امروز به یک ورق پاره بی‌ارزش تبدیل شده است. ما هشدار می‌دهیم که رقیبان بزرگی در منطقه با رشدهای اقتصادی دو رقمی در حال ظهور هستند و روز به روز قوی‌تر می‌شوند. درحالیکه ما متاسفانه از دادن یک بودجه سالانه و نگهداشتن حسابهای ذخیره ارزی و امانت در سپرده‌های مردم و پاسخگویی در مقابل دیوان محاسبات عمومی و مجلس شورای اسلامی عاجز هستیم.»

سراب آمارهای احمدی نژادی
پیش بینی‌های هشدارگونه میرحسین موسوی درباره عواقب باقی ماندن دولت احمدی‌نژاد یکی یکی به واقعیت تبدیل شد و آمارهای ارایه شده توسط حسن روحانی از میراث دولت گذشته در واقع مهر تایید بر هشدارهای پیشین موسوی است. میرحسین موسوی خرداد سال ۱۳۸۸ در جریان مناظره‌های تلویزیونی با اشاره به رفتارهای احمدی‌نژاد از مردم خواسته بود که دقت کنند او «چگونه آمار‌ها را بالا و پایین می‌کند و مردم را گول می‌زند؛ نقش خط مار می‌کشد وسعی می‌کند شما را به بیراهه ببرد.» حالا رییس جمهوری که جایگزین احمدی‌نژاد شده با اظهارات خود درباره میراث دولت قبل عملا هشدار موسوی را تایید می‌کند و از سراب بودن همه آمار‌ها و ادعاهایی می‌گوید که احمدی‌نژاد به آن افتخار می‌کرد.

جرس-نادر مرزبان-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حقایقی که رییس جمهوری در گزارش ۱۰۰ روزه نگفت
 • رشد ۱۴ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت دهم در پنج ماه آخر فعالیت
 • نماینده ولی فقیه در سپاه، بدون اشاره به هشدارهای منتقدان در ۸ سال گذشته: نباید اجازه می دادیم در دولت دهم خزانه خالی شود
 • سخنگوی دولت تدبیر و امید: رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی در دستور کار است
 • برادران بسیجی میرحسین کجا هستند؟
 • آیت الله مکارم شیرازی: گمان نکنند در دولت جدید همه مسائل را می‌توانند تغییر دهند
 • مصطفی تاج زاده: بازتاب مثبت جهانی انتخاب روحانی، فرصتی برای ارتقاء حقوق بشر در داخل است
 • میرحسین موسوی: آنها مرا می شناسند و می دانند که با هیچ فشاری سفید را سیاه نمی بینم
 • رییس‌جمهور: تحریم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد/ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است
 •  
  آخرین اخبار
 • دیدگاه آیت الله دستغیب درباره اظهارات جنتی درباره موسوی و کروبی: باید توبه و اعاده حیثیت کند
 • نشست سراسری شاخه زنان جبهه مشارکت به مناسبت پانزدهین سالگرد تاسیس این حزب
 • واکنش روزنامه نگاران به بحث ممنوع القلم ها در گزارش رئیس جمهور
 • آب زندان قرچک در بیست روز اخیر قطع بوده است
 • ژیلا مهرجویی درگذشت
 • لغو مصوبه "دورکاری" دولت دهم
 • امیدواری شرکت های اروپایی برای سرمایه گذاری مجدد در ایران
 • قیمت تخم‌مرغ دانه‌ای تعیین شد/ هر عدد۳۲۰ تومان
 • سخنگوی سازمان انرژی اتمی: جای نگرانی نیست، نیروگاه بوشهر به کار خود ادامه می‌دهد
 • محمدهاشم اکبریانی: فضای امنیتی از سر نویسندگان برداشته شود
 • بان کی مون: شورای امنیت کاستن تحریم های ایران را بررسی می‌کند
 • دعوت ایران از آژانس برای بازدید از آب سنگین اراک
 • چرخش سیاست ترکیه در قبال ایران
 • مهدی کروبی پس از جراحی در بیمارستان، دوباره به ساختمان وزارت اطلاعات منتقل شد
 • تحلیل میرحسین درباره گزارش صدروزه روحانی
 • ۴ کارگر پلی اکریل آزاد شدند
 • بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از مذاکرات خارجی و انتظار تعامل در سیاست داخلی
 • مولوی عبدالحمید: تنها راه رسیدن به وفاق ملی، مشارکت همه جناح‏ها و مذاهب در امور اجرایی است
 • قیمت ارز و سکه در بازار رسمی پنج شنبه
 • مخالفت با مرخصی ابوالفضل عابدینی/ جریمه نقدی سیامک قادری
 •