به روز شده: ۰۷:۱۴ تهران - دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲

رییس‌جمهور: تحریم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد/ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

امروز: رئیس‌جمهور با اشاره به توافق ایران و ۱+۵ اظهار کرد: در مذاکرات، دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری صبح امروز خود با بیان اینکه "گزارش کوتاهی از تلاش‌های پیگیر تیم دیپلماتیک و دوستانمان به عنوان تیم مذاکرات هسته‌ای ارائه خواهم داد"، گفت: دستاورد این تلاش‌ها جلوه بیشتر کرامت و بزرگی ملت ایران بود.

وی با بیان اینکه "ملت ایران همواره در طول تاریخ دارای عظمت و سربلندی‌هایی بوده که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است"، افزود: در این مذاکرات دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

رییس‌جمهور تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد فضای اعتماد بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی است که آنها علاقه‌مند به ارتباط دوستانه با این ملت بزرگ هستند.

شعار دولت تعامل سازنده با جهان است

رییس جمهور در ادامه این نشست اظهار کرد: برای ایجاد اعتماد در سایه‌ی تبلیغات ناصحیح، دشمنان چهره‌ای را ترسیم کرده بودند و در واقع می‌خواستند ایران هراسی را در ا فکار عمومی جا بیاندازند.

وی با بیان این‌که منطق و استدلال و مذاکرات منطقی تیم دیپلماتیک ایران در کنار صدها مذاکره‌ی سیاسی دیگر این فضا را به وجود آورد که مسیر اعتماد کشورهای دیگر با ایران در مسیر درست خود قرار بگیرد، تاکید کرد: البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد یک جاده‌ی دو طرفه است و ما هم باید نسبت به دیگران و به ویژه کشورهای غربی بتوانیم به اعتماد برسیم. البته برای دستیابی به اعتماد کامل راه طولانی در پیش است، اما قدم‌های اولیه در این زمینه برداشته شده است.

رئیس جمهور ضمن این‌که بحث بعدی را مساله تعامل با جهان عنوان کرد، گفت: شعار این دولت تعامل سازنده با جهان است که در سایه‌ی اعتماد به وجود خواهد آمد و در این راستا قدم‌های اولیه برداشته شد.

وی تصریح کرد:دولت از روز اول در کنار فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی به معنای سیاست داخلی و فرهنگی و اجتماعی فعالیت سیاست خارجی خود را نیز آغاز کرد به ویژه از اوایل مهر ماه امسال سفر مقامات سیاسی ایران به بیشکک در شهریور و نیویورک در مهر ماه و شروع مذاکرات ۱+۵ با ایران در سطح وزیران در قدم اول در نیویورک و قدم‌های بعدی در ژنو برداشته شد.

قدرت‌های جهان حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناخته‌اند

رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه "حاصل مذاکرات این است که ۱+۵ یا به نوعی دیگر قدرت‌های جهان حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناخته‌اند"، گفت:‌ البته جمهوری اسلامی ایران این حق را به طور ذاتی دارد. معاهده NPT این حق را به همه کشورهای امضاکننده آن داده است.

حسن روحانی اضافه کرد: اکنون بیش از ۴۰ کشور در دنیا مشغول غنی‌سازی هستند و آژانس هم بر همین مبنا بر کشورهایی که سوخت هسته‌ای تولید می‌کنند، نظارت می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: اذعان قدرت‌های بزرگ به این حق ایران (حقوق هسته‌ای) از دیدگاه سیاسی بسیار ارزشمند است.

رییس‌جمهور در ادامه، دستاورد دوم مذاکرات را «کسب حق غنی‌سازی ایران در خاک خود» دانست و افزود: هرکس هر تفسیری بخواهد می‌تواند از این حق بکند. در متن توافقنامه به صراحت آمده است که ایران غنی‌سازی خود را انجام می‌دهد.

روحانی اضافه کرد: من به ملت ایران اعلام می‌کنم که فعالیت غنی‌سازی ایران بصورت سابق ادامه پیدا می‌کند و نطنز، فردو، اراک، اصفهان و بندرعباس به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته شد

رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری با بیان این‌که دستاورد سوم در این توافق این نکته است که قدرت‌های جهانی اعلام کردند با پایان یافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز آغاز می‌شود و توافق جامع، تمام تحریم‌ها برداشته خواهد شد از جمله تحریم‌های سازمان ملل ، تحریم‌های یک جانبه از سوی اتحادیه‌ی اروپا و یا آمریکا گفت: در این توافق نامه اعلام شده است که تمام تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد. این نکته‌ی دیگری است که در این توافق بر آن تصریح شده است.

روحانی با اشاره به این که سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته شد چه دیگران از این لفظ خوششان بیاید و چه بدشان بیاید افزود: ترک‌ها در سازمان تحریم‌ از دیشب آغاز شده است و هر چه زمان بگذرد فاصله ترک‌ها بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این‌که در اولین قدم برخی تحریم‌ها با اجرای توافق برداشته خواهد شد تصریح کرد: تحریم‌هایی که به صورت فزاینده ادامه می‌یافت از امروز یعنی از شروع اجرای توافق متوقف خواهد شد.

وی افزود: بخشی از تحریم‌های بانکی در اجرای این توافق شکسته خواهد شد و این ۶ ماه آغازی برای یک تجربه جدید برای ملت ایران است و اگر طرف‌های توافق ما یعنی ۱+۵ به این توافق عمل کنند ایران هم به این توافق عمل خواهد کرد و اجرای آن شروع مذاکرات جامع نهایی است.

روحانی با بیان این که این مذاکرات و توافق اولیه در مسیر هسته‌یی بود خاطر نشان کرد: خوشحالیم که بعد از ۱۰ سال یک توافق در این سطح ولو اولیه و برای ۶ ماه بین ایران و قدرتهای بزرگ حاصل شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌بلافاصله بحث و مذاکره پیرامون توافق جامع و همه جانبه آغاز خواهد شد و این مذاکرات می‌تواند مذاکرات پایانی باشد.

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست

رییس‌جمهور در ادامه با بیان این‌که از طرف ایران اراده‌ای جدی برای شروع و ادامه مذاکرات وجود دارد، گفت: امیدواریم طرف مقابل نیز این اراده جدی و صادقانه را داشته باشد. وقتی احترام و منافع متقابل باشد و وقتی از موضع برابر با هم سخن می‌گوییم چقدر خوب حرکت به سمت جلو خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم با همین اصول بتوانیم مذاکرات بعدی را با توافق کامل ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر این‌که ملت ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست، گفت: بعد از مذاکرات جامع و توافق نهایی در یک سال دیگر کسی نیاید بگوید که ما مانع شدیم تا ایران به سلاح هسته‌یی دست یابد. این از آن جو‌ک‌های خنده‌دار تاریخی است. ایران هیچ گاه دنبال سلاح هسته‌یی نبوده است و این موضوع را فقط من نمی‌گویم. آژانس هر بار که آمد و بازرسی‌های گسترده انجام داد گفت که فعالیت‌های هسته‌یی ایران انحرافی پیدا نکرده است.

روحانی با تاکید دوباره بر این‌که ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست و نخواهد بود، افزود: اگر دنیا هدفش این است که ایران فعالیتش انحرافی نداشته، بداند خودبخود این موضوع تحصیل حاصل و انجام شده است، اما اگر کسی به دنبال این است که ایران را از توسعه بازدارد بداند که این کار امکان‌ناپذیر خواهد بود.

وی تاکید کرد: فناوری هسته‌یی برای توسعه ایران است و این فناوری بومی شده و جوان‌های کشور ما دانشمندان و اساتید کشور کوششی را که حداقل از سال ۱۳۶۷ آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است و به ثمر رسانده‌اند، ادامه خواهند داد و ما آماده‌ایم که در این راستا با دنیا و آژانس همکاری کنیم تا شبهات و اقدامات در این زمینه مرتفع شود.

موفقیت در مذاکرات، در سایه رهنمودهای رهبری، حمایت ملت و تلاش دیپلمات‌ها بوده است

رئیس‌جمهور در ادامه صحبتهای خود گفت: لازم می‌دانم بگویم موفقیتی که تا امروز حاصل شده، در سایه رهنمودهای رهبری، حمایت‌های بی‌دریغ ملت بزرگ و تلاش و کوشش‌های دیپلمات‌ها و دستگاه‌های کشور از جمله شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بوده است.

روحانی ادامه داد: من لازم می‌دانم یاد امام عزیز را گرامی بدارم که در سایه راه و خط او مردم ایران مسیر استقلال، استقامت و ایستادگی را آموختند و عملی کردند. از رهنمودهای رهبری هم که از ابتدا تاکنون ارشادهای ایشان برای ما راهگشا بوده و همچنین از شهدا و خانواده شهدا و بویژه خانواده شهدای هسته‌ای تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه "امروز ایران دارای فن‌آوری هسته‌ای و توان غنی‌سازی است"، اظهار کرد: این توانایی ادامه می‌یابد و ما در همه زمینه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، فعالیت خود را ادامه می‌دهیم و با تلاش سازمان انرژی اتمی و رئیس این سازمان و همه اندیشمندان و دانشمندان، این راه ادامه خواهد یافت.

رییس‌جمهور همچنین اظهار کرد: وقتی تیم هسته‌ای از سفر بازگشتند، مفصل‌تر درباره جزئیات این توافقنامه صحبت می‌کنند.

به خانواده‌های شهدای هسته‌ای افتخار می‌کنیم

در این لحظه با اشاره رئیس‌جمهور، خانواده شهدای هسته‌ای در کنار وی قرار گرفتند.

روحانی گفت: ما به این خانواده‌های عزیز افتخار می‌کنیم. آنها در این مسیر عزیزترین فرد خود را تقدیم کردند و همواره به این ایثار افتخار می‌کنند. ما به صبر و ایثار آنها افتخار می‌کنیم.

مسیر را آماده کردیم؛ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

وی در ادامه با بیان اینکه "اکنون نوبت فعالان اقتصادی است"، خطاب به فعالان این عرصه تصریح کرد: ما مسیر را آماده و هموار کردیم؛ از امروز تلاش و کوشش شما آغاز می‌شود.

رییس‌جمهور خطاب به مردم نیز گفت: من به مردم عرض می‌کنم که ما هرچه داریم از ایستادگی، وحدت و انسجام و حمایت بی‌دریغ شما داریم.

روحانی در پایان با بیان اینکه "حماسه ۲۴ خرداد را مردم آفریدند که امروز این موفقیت یکی از ثمرات آن حماسه سیاسی است"، خاطرنشان کرد: امروز نود و نهمین روز آغاز بکار دولت است و دولت افتخار می‌کند که قبل از پایان ۱۰۰ روز این موفقیت را به دست آورده است. من امیدوارم این مسیر با کمک شما مردم ادامه یابد.

نشست خبری رییس‌جمهور در حیاط ساختمان دفتر رییس‌جمهور برگزار شد.

در این نشست اسحاق جهانگیری، علی‌اکبر صالحی، حسام‌الدین آشنا، محمدرضا صادق، محمدرضا نهاوندیان و حجت‌السلام والمسلمین شهیدی، رییس‌جمهور را همراهی کردند.

در نشست خبری رییس‌جمهور، خانواده برخی شهدای هسته‌ای کشورمان نیز حضور داشتند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • متن توافق نامه ایران و ۵+۱
 • جواد ظریف: غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شد/ مشکل انتقال پول نفت و بیمه نفتکش‌ها رفع می‌شود
 • گزارش ۱۰۰ روزه روحانی، سه شنبه از شبکه یک
 • سید محمد خاتمی: مردم موفقیت مذاکرات هسته ای را قدر می دانند
 • رییس سازمان انرژی اتمی: درجه غنی‌سازی را به شکل داوطلبانه برای شش ماه محدود کردیم
 • شوک هسته‌ای به بازار طلا، سکه و ارز
 • استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق ایران و گروه ۱+۵
 • استاد آمریکایی: انفجار بیروت پیام نگرانی اسراییل از توافق هسته ای با ایران بود
 • جان کری: بخشی از تحریم‌ها رابر می‌داریم/ ما و ایران ریسک بزرگی انجام داده‌ایم
 •  
  آخرین اخبار
 • سخنی با آیت الله جنتی
 • نامه شاگردان آیت الله دستغیب به صادق لاریجانی: اتهام زنی شما نه شرعی و نه قانونی است
 • میرحسین موسوی: آنها مرا می شناسند و می دانند که با هیچ فشاری سفید را سیاه نمی بینم
 • ساجده عرب سرخی بازداشت شد
 • حمله به رهبران جنبش سبز؛ دستور کار ۴ ساله جنتی
 • علی مطهری از پاسخ‌های وزیر اطلاعات درباره‌ نصب شنود در دفترش قانع نشد
 • اعتبارات میراث فرهنگی را پیش‌خور کرده اند
 • عذرخواهی غیر اخلاقی!
 • وزیر خارجه فرانسه: توافق با ایران گامی مهم است/ حق ایران به رسمیت شناخته شد
 • شاخص بورس از مرز ۸۰ هزار واحد گذشت/ صف خرید صنایع رفع تحریمی
 • زمزمه‌‌های توقف سهمیه‌بندی بنزین
 • عبدالله ناصری: برخی رسانه ها درباره توافق مانند اسراییل و عربستان عمل نکنند
 • تایید آلودگی برنج‌های وارداتی از سوی سازمان استاندارد
 • سی ان ان: عربستان و اسراییل از توافق ژنو ناراضی هستند
 • وزیر امور خارجه: غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شد/ مشکل انتقال پول نفت و بیمه نفتکش‌ها رفع می‌شود
 • احمد شیرزاد: روحانی حداقل حرفش را بزند و بگوید دوست داریم آزادی های سیاسی محقق شود
 • کنکاشی در ویرانی‌های دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی/قهرمان دانشگاه: فرهاد رهبر یا صدرالدین شریعتی
 • محتشمی پور: همسرم در شرایط خاص به سر می برد و تقریبا از تمام حقوق زندانیان عادی و بلکه سیاسی محروم است
 • یکی از قربانیان کهریزک: ‫آقای احمدی مقدم! کهریزک دستور مرتضوی بود اما...
 • قیمت بنزین تا شب عید گران نمی‌شود/ تغییر سهمیه‌ها فعلا منتفی است
 •