به روز شده: ۰۷:۲۳ تهران - دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲

واکنش‌ها به گزارش صداوسیما درباره عاشورای ۸۸

امروز: پخش گزارشی ۱۵دقیقه‌ای تحت عنوان "مستند عبرت" در بخش خبری ساعت ۱۴ شنبه ۲۵ آبان پیرامون وقایع عاشورای ۸۸ از صدا و سیما، در شرایطی که جامعه پس از هزار روز حصر غیرقانونی همچنان و با جدیت بیشتر خواستار رفع حصر رهبران جنبش سبز است، واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت.

غلامعلی رجایی در انتقاد از این رفتار صدا و سیما نوشته است: انگار مرگ مرحوم عسکراولادی هم نتوانست بعضی ها را بخود بیاورد. امروز و امشب سیمای ضرغامی در شبکه های گوناگون خود هرچه خواست نثار آقایان موسوی و کروبی کرد و حتی در یک پیشگویی پیامبرانه آنها را از توفیق توبه محروم دانست. جالب این بود که از آنها توقع داشت در این ایام حصر از اقدام بعضی ها اعلام برائت نمایند. اینقدر محتوای این برنامه زشت و یکطرفه بود که نیازی به پاسخ به بعضی مطالب دیکته شده آن نمی بینم. امروز و امشب سیمای تحت مدیریت ضرغامی که از محدود اسم هایی است که از شنیدن آن نفرت دارم تا توانست برعلیه موسوی و کروبی که از خود هیچ امکان دفاعی نداشته و ندارند اتهام زد. دست اندرکاران این برنامه سفارشی سیمای ضرغامی از خدا نترسیدند. در مقام قاضی نشستند و هرچه دلشان خواست گفتند. انگار نه انگار قیامتی هم در کار است.

احمد شیرزاد، نماینده سابق مجلس، فیلم پخش شده از شبکه اول صدا و سیمای جمهوری اسلامی با عنوان "۴ سال بعد از عاشورای ۸۸" را مشمئز کننده خوانده و خواستار عذرخواهی عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما شد. شیرزاد در مصاحبه با روز گفت که "واقعا بسیار مشمئز کننده و خجالت آور است و آقای ضرغامی بایستی خجالت بکشد از این کاری که کرده. اگر تحمیل است بایستی طرح کند و اگر کار خودش بوده باید خجالت بکشد و پاسخگو باشد.

علی تاجرنیا، نماینده ی مجلس ششم نیز که در سرکوب های ۸۸ بازداشت شد و دوران حبس یک ساله ی خود را در زندان اوین سپری کرد می گوید: اگرچه می‌دانیم دستور حصر از سوی مراجع دیگر صادر شده، اما شورای عالی امنیت ملی در ظاهر مسئول این اتفاق و شرایط معرفی شده است. توجه به این نکته ضروری است که برای حل مساله رفع حصر یک زمان مشخص و معقولی وجود دارد. در صورت بی‌توجهی و عبور ساده از کنار این مسئله، امکان بازگشت کشور به روزهای ملتهب و تنش زا بیشتر می‌شود.


همچنین سعید شریعتی، از زندانیان سیاسی پس از انتخابات نیز در یادداشتی کوتاه در صفحه شخصی فیس بوک خود خطاب به اقای حسام الدین آشنا و آقای رحمانی فضلی نمایندگان رییس جمهور در شورای نظارت بر صدا و سیما نوشت: گزارش توهین آمیز و تحریک کننده و ضدامنیتی پخش شده در بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه سیما بر رویه ها و رفتار و گفتاری استوار بود که رییس محترم جمهور با وعده برچیده شدن آنها اعتماد اکثریت مردم را جلب کرده‌اند. اگر چه روشن است که جنابان عالی در آن شورا اقلیت هستید و حتی اگر اکثریت هم بودید مخالفت و تذکر شما توسط مدیران سیاسی امنیتی سازمان به هیچ گرفته می شد، اما از باب انجام وظیفه ملی با توبیخ و تذکر به رییس سازمان صدا و سیما دامن خود را از رجس این بی اخلاقی ها مصون دارید.

عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نیز با بیان اینکه صدا و سیما نباید یک طرفه عمل کند از اقدام اخیر این رسانه در پخش مستندی درباره وقایع انتخابات ۸۸ انتقاد کرد و گفت: اقدام اخیر صدا وسیما هم خلاف فلسفه عاشورا و هم خلاف مصالح ملی بود.

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی فاضل میبدی در گفت‌وگو با سایت امید، با انتقاد از پخش مستند اخیر صدا و سیما راجع به وقایع پس از انتخابات ۸۸، اظهار داشت: متأسفانه یکی از موانع توسعه کشور و جمهوری اسلامی، عملکرد جهت دار صدا و سیما به نفع جریان سیاسی خاص کشور است؛ یعنی رسانه ای که متعلق به همه ملت است و باید فضا را برای همه جناح ها و گروه ها باز کند تا بیایند و حرف شان را بزنند، همیشه یک سویه سخن گفته، و سعی کرده خط خاصی را در آن جا حاکم کند و این بر خلاف مصالح ملی است و حتی بر خلاف قانون اساسی است، چون این امکانات متعلق به همه ملت است.

سایت آینده نیز در تحلیلی درباره گزارش مغرضانه صداو سیما نوشت: ظاهرا آنچه "فتنه" نامیده شده، اگر برای بسیاری از مردم جز دردسر و رنج و سختی و البته مقداری آگاهی دستاوردی نداشته، برای اقلیتی چنان نان و آبدار بوده که حتی بعد از بیش از ۴ سال حاضر به پایین کشیده شدن فتیله آن نیستند و تا جامعه بخواهد اندکی همدلی را تجربه کند، این اقلیت مافیایی باید در آتش فتنه بدمند و تفرقه و دشمنی و نفرت را هدیه به مردمی کنند که بزرگوارانه با حضور در انتخابات ریاست جمهوری، راه چشم پوشی بر خطاها و پیگیری خط اعتدال را بر گزیدند.

در ادامه تحلیل این سایت آمده است: در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲، بعد از آن که رهبر انقلاب، معترضان و منتقدان نظام را هم به حضور در انتخابات فراخواندند، بسیاری از جماعت منتقدی که تصمیم قاطع به قهر با صندوق رای گرفته بودند، وقتی اندک زمینه ای را برای نیل به فضای اعتدالی دیدند، با بزرگواری وارد میدان شدند و در کمال ناباوری حماسه ای بزرگ آفریدند و نشان دادند ۴ سال پمپاژ نفرت و افراطیگری و تخریب چهره هایی چون هاشمی، خاتمی، موسوی و کروبی، ارمغانی نداشته است و مردم به چهره مورد حمایت هاشمی و خاتمی که رفع حصر موسوی و کروبی را هم یکی از وعده های خود قرار داده بود، اعتماد کردند و شب اعلام نتایج نیز در شعارهای خود گوشزد کردند که "روحانی؛ موسوی یادت نره"

وبسایت انصاف نیوز نیز در تحلیلی نوشته است: رسانه ای که طبق قانون باید ملی باشد با همان روشی که هیزم آتش حوادث پس از انتخابات را زیاد می‏کرد، امروز شنبه 25 آبان ماه، دو روز پس از عاشورای حسینی با پخش گزارش های یکسویه از وقایع عاشورای 88، همچنان پس از چهار سال و شنیده شدن پیام انتخابات 24 خرداد 1392 همچنان هیزم بر آتشی می‏ریزد که نفاق را در جامعه گسترش می‏دهد.


در این تحلیل همچنین آمده است: بر خلاف تذکرات هزار باره ی دلسوزان انقلاب و کشور و اساتید اخلاق، امروز صداوسیمای آقای ضرغامی، در بخش های مختلف خبری همچنان به صورت یک طرفه حوادث و عاشورای 88 را روایت کرده و هیچ فرصتی را در اختیار چهره‏های درگیر آن نگذاشت.


به رغم اظهار خشم و انزجار مردم از گزارش پخش شده در صدا و سیما و واکنش مخالف بسیار، نمایندگان مجلس با امضای بیانیه‌ای از صداوسیما به دلیل آنچه "پوشش مناسب عزاداری‌ها و پخش مستند حرمت‌شکنی فتنه گران در عاشورای سال ۸۸" خواندند تشکر کردند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که 212 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای نوشته‌اند: همچنین سپاسگذاری ویژه خود را به سبب پخش برنامه آگاهی‌بخش و عبرت‌آموز حرمت‌شکنان در بخش‌های مختلف خبری در روز شنبه 25 آبان 92 اعلام می‌کنیم. این مطالب یک بار دیگر به ملت ایران توطئه شوم و تلخ فتنه 88 و بی‌حرمتی نسبت به عاشورای حسینی و مقدسات اسلامی را یادآوری و عزم ملت نستوه ایران را برای دفاع از حریم اسلام، عاشورا و انقلاب نشان داد.

همچنین نماینده مشهد در مجلس، امروز در میان سخنان خود به مهر گفته بود: عدالت یعنی اینکه دو نفری که در فتنه 88 نقش داشتند و صدا و سیما نیز به خوبی مستندی را در روزهای گذشته از آن ها پخش کرد که مورد تقدیر است، از حصر خانگی خارج نشوند. متاسفانه در برخی وزارتخانه ها برخی مدیران با استفاده از جایگاه خود در جهت رفع حصر این افراد تلاش می کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تحریف عاشورای ۸۸؛ پیام دشمنی صدا و سیما با جنبش سبز
 • احمد شیرزاد: ضرغامی باید معذرت بخواند
 • ضرغامی از قیامت نترسید و هر چه خواست تهمت زد
 • سیمای ضرغامی با چه زبانی بگوید در چنبره افراطیون شکست خورده است؟
 • غلامعلی رجایی خطاب به صداوسیمای ضرغامی: لااقل آزاده باشید
 • وقتی صدا‌و‌سیما بعد از هشت سال تازه یاد گرانی افتاده است
 • علی مطهری: علی مطهری: سال ۸۸ باید می گذاشتیم معترضان حرف‌شان را بزنند/ برخی فرماندهان سپاه مدرک دارند که تقلب شد
 • روزنامه رسمی دولت: جاده یکطرفه تریبون‌های صدا و سیما
 • مسعود پزشکیان: سلیقه‌گرایی در اجرای قانون یعنی توقیف برخی روزنامه ها با کمترین اشتباه و آزادی صدا و سیما با اشتباهات بزرگ
 •  
  آخرین اخبار
 • برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای سبز عاشورای ۸۸
 • یک نماینده مجلس: چون میرحسین و رهنورد در «حصر» هستند دلیل بر رفتار غیر قانونی با دختران آنان نیست
 • آیت الله قائم مقامی: اسلام قدرتمدار اسلام اموی است
 • نگرانی نسبت به وضعیت سلامت مهدی کروبی/ تشدید ناراحتی گوارشی
 • شرکت ملی نفت ایران ورشکسته شد
 • ۴۳ زندانی انتخابات ۸۸: حاکمیت چه نتیجه ای از این همه بی‌انصافی و ستم به محصوران به دست آورده است
 • دانشگاه آزاد شهریار در مرز تعطیلی قرار گرفت
 • طرح مجدد انتقال مرکزیت سیاسی از تهران به خاطر آلودگی هوا
 • با تمدید نشدن مرخصی نصور نقی پور به زندان اوین بازگشت
 • محقق داماد: فکر و اندیشه را نمی‌توان به زنجیر کشید
 • سد کارون چهار ترک خورد
 • علی جنتی: کتاب‌های توقیف شده ممکن است پس از اصلاحاتی دوباره منتشر شوند
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: به رهبری گفتم اگر اگر اتفاقی برای محصورین رخ دهد ننگش همیشه بر دامن نظام خواهد ماند
 • تاکید هاشمی رفسنجانی بر ضرورت اجرای طرح تأمین اجتماعی جامع در کشور
 • شش روزنامه‌نگار کُرد به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شدند
 • مشکلات دستگاه‌های پارازیت برای زندانیان رجایی شهرکرج
 • کرباسچی: توقیف روزنامه هم میهن را طبق قوانین وزارت ارشاد پیگیری می‌کنیم
 • مراسم گرامیداشت هزارمین روز حصر و ۳ سال روزه داری تاجزاده در انفرادی/خواندن رای مردم و بازگشت امید نتیجه ایستادگی محصوران و زندانیان
 • آیت الله دستغیب: از آقای روحانی می‌خواهیم به رفع حصر کمک کند
 • نامه تاجزاده به آیت‌الله خامنه‌ای: هنوز امیدواریم به آپارتاید سیاسی و قضایی در کشور پایان دهید
 •