به روز شده: ۲۰:۴۱ تهران - شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲

مراسم گرامیداشت هزارمین روز حصر و ۳ سال روزه داری تاجزاده در انفرادی/خواندن رای مردم و بازگشت امید نتیجه ایستادگی محصوران و زندانیان

امروز: جمعی از فعالان سیاسی، زندانیان سیاسی سابق، خانواده های زندانیان سیاسی وخانواده های شهدای دوران جنگ و جنبش سبز و ... با حضور در مراسم افطاری، هزارمین روز آغاز حصرخانگی همراهان جنبش سبز و سومین سالگرد روزه داری سیدمصطفی تاجزاده را در انفرادی قرنطینه اوین گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار کلمه در این مراسم که با حضور خانواده میرحسین و رهنورد، زندانیان سیاسی سابق، فعالان سیاسی، خانواده های زندانیان سیاسی، روزنامه نگاران، جوانان اصلاح طلب و جمعی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت برگزار شد، محمدرضا خاتمی، عبدالله ناصری، زهرا شجاعی، جلال جلالی زاده، همسر شهید باکری، حمیدرضا جلایی پور، احمد پورنجاتی، فخرالسادات محتشمی پور سخنرانی کرده و همسر محسن میردامادی پیام دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی را در جمع قرائت کرد.

محمدرضا خاتمی: استقامت زندانیان و محصورین، آنان را در نگاه زندان بان ها نیز به الگو تبدیل کرده

سیدمحمدرضا خاتمی، عضو هیات رییسه مجلس ششم شورای اسلامی با قدردانی از استقامت و پایداری زندانیان در حصر و حبس گفت: زندان در این دوران زندانی های ما را به الگو و نمونه تبدیل کرده حتی در نگاه زندان بانها.

محمدرضا خاتمی همچنین تاکید کرد: درست است که جای زندانیان و محصوران ما خالی است اما اکنون در حالی در دل مردم جایگاه والایی یافته اند که آحاد جامعه و مردم که برخی از آنان را فقط به نام و برخی را حتی به نام نیز نمی شناسند. و این دستاورد چیزی نیست جز حاصل صبوری و پایداری آنها و به خصوص خانواده شان.

به گفته ی وی آنان آزادی و بودن در کنار خانواده ی خود را فدا کردند تا جامعه از این وضعیت نجات پیدا کند، همانند امام حسین که مردم را از گمراهی نجات داد. به همان شکل، امید و صبوری و پایداری و تحمل و از چهارچوب اصلاح خارج نشدن ما را در این چهار سال نگه داشت.

دبیرکل سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی با تاکید بر اینکه ما همچنان باید پایداری و بردباری داشته باشیم تا شرایط بهتر شود، خاطرنشان کرد: انتظار داشتیم که حصر و زندان ها پایان یابد، اما باز هم صبوری می کنیم و میتوان با همین مشی مشکلات را حل کرد، همانطور که در ۲۴ خرداد با صبوری چهار ساله نتیجه داد و رای ها خوانده شد و امروز به جایی رسیدیم که افرادی متخصص و در جایگاه خودشان برای مذاکره از سوی ایران سفیر می شوند.

محمدرضا خاتمی در ادامه افزود: انسجام و پایداری ما را حفظ خواهد کرد و چشم طمع و تیغ بدخواهان را که در ۸ سال گذشته تیز شده در غلاف خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به سه سال روزه داری اعتراضی سیدمصطفی تاج زاده، در فرنطینه زندان اوین گفت: دوستان ما در زندان از بخش عمده ای از حقوق طبیعی و قانونیشان محروم مانده اند و آرمان و هدف شان آن ها را برای ما به الگویی تبدیل کرده است اما آنچه بیشتر آزاردهنده است رنج مضاعفی است که برخی به خود تحمیل کرده اند، مانند آقای تاج زاده که علیرغم تمام مشکلات جسمی اش همچنان روزه دار است.

وی خطاب به همسر سیدمصطفی تاج زاده گفت: خواسته ی ما را به آقای تاج زاده برسانید و بگویید که در شرایط جسمی شما آسیب جبران ناپذیری را به خود وارد می کنید. وجود فکر و اندیشه ی شما از هر چیزی برای مردم مفید تر ومهم تر است.

زهرا شجاعی: تلاش خانواده های زندانیان سیاسی تداوم راه شهدای ۸۸ و راه حسینی است

در بخشی دیگر از این مراسم، زهرا شجاعی رئیس اسبق مرکز امور زنان ریاست جمهوری با اشاره به تقارن هزارمین روز حصر و سه سال روزه داری مصطفی تاجزاده با حادثه عاشورا، تلاش خانواده های زندانیان سیاسی را تداوم راه شهدای ۸۸ و تداوم راه حسینی دانست.

وی همچنین خاطرنشان کرد که کثرت جمعیت زنان در جمع ها و حضور آنان در تمام لحظه های سال های ۸۸ به این طرف در اسارت و شهادت و مبارزات چیزی نیست جز تداوم راه زینب.

زهرا شجاعی در ادامه افزود: اگر زجرها و پایداری های زنان در خانواده ها و زندان ها، صبر و استقامت خانم رهنورد در حصر، تحمل و پایداری مادران شهدا و نقش آفرینی آنان نبود هیچ وقت در این جایگاه نبودیم.

و در پایان ابراز امیدواری کرد که به زودی شادی همه را با آزادی ها و رفع حصرها ببینیم.

کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود، نای نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود.

جلال جلالی زاده: امروزه حق گویان رفاه را رها کردند

جلال جلالی زاده نماینده مردم کردستان در مجلس ششم با اشاره به اینکه ارزشمندترین سرمایه انسان، حیات و زندگی است تاکید کرد که اگر حکومت قدر سرمایه ی شهروندان را ندانند در خسران است.

وی در ادامه افزود: عمل صالح در تاریخ جاویدان و سازنده است. امروز دکان های زیادی به نام امام حسین باز شده است، یزیدی ها و حسینی ها قاطی شده اند، کسی که عمل صالح انجام می دهد و حق می گوید باید دیگران را به حق گویی تشویق می کند.

جلالی زاده با اشاره به اینکه حق تلخ است و ایمان می خواهد پرسید: آیا هر کس می تواند راحت حق بگوید؟ حق گویی آسان و ساده نیست. امروزه حق گویان رفاه را رها کردند.

نماینده اسبق مجلس همچنین گفت: حضرت یوسف به خاطرزندان بودنش عزیز شد، امروز کسانی که به خاطر دفاع از حق در زندان محبوسند. در حالی که کسانی بزرگتر و نام دار تر هستند که در قلب مردم کوچکترند.

وی در ادامه افزود: بعد از حق گویی، صبر است. کسانی که هم ایمان دارند و هم عمل صالح دارند و حق گفتند و صبر کردند، سود بردند و فایده زیادی نصیب آنان شد.

مادر شهید سهراب اعرابی: با شما در راه حق و عدالت هم‌پیمانم

در این مراسم پروین فهیمی، مادر شهید سهراب اعرابی، از شهدای جنبش سبز نیز نامه ای خطاب به میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد قرائت کرد:

بیش از ۱۰۰۰ روز است که شما عزیزان در حصر و حبس قرار گرفته اید و ما مردم صبورانه این دوری را تحمل کرده ایم علت این تحمل را شما گرامیان می دانید، نه از روی ضعف بلکه نشان از آگاهی و امیدی ست که در وجود یکایک ما برای رسیدن به آرمانهایمان و بخاطر منافع ملی کشورمان ما را وادار به صبر می نماید و شما عزیزان را به ایستادگی و همراهی با ما. هرگز روزهای با هم بودن را را فراموش نخواهیم کرد.

آنهایی که ما را کم می پندارند و همچنان اصرار بر کم بودنمان دارند، خودشان نیز باور دارند که ما بیشماریم. انتخابات پرشور مردم در خرداد ۹۲ دلیلی بر حقانیت و خواسته های مشروع ماست.

ولی آنها را چه شده است؟ آیا باز هم نیاز دارند خودشان را ارباب و ما مردم را رعیت بدانند.

آیا هنوز باور نکردند که ما مردم با اکثریت تمام در انتخابات ۸۸ به شما آقای موسوی کاندیدای محبوبمان رای دادیم و برای اینکه شما رئیس جمهور شوید در انتخابات شرکت کردیم.

حاکمیت با کمال تاسف ما مردم را باور نکرد و آرای ما را نادیده گرفت، گویی می‌خواستند خودشان را از ما جدا نمایند و تصمیم بر این گرفتند که به ما مردم نیز زهرِ چشمی نشان دهند تا دیگر جرات و یارای اعتراض را نداشته باشیم، به همین علت ۲۵ و ۳۰ خرداد و عاشورا و ۲۵ بهمن و روزهای دیگر سلاح بر دست ما مردم را به زیر سختترین فشارها و سرکوبها قرار دادند و فرزندانِ نازنینمان را غرق در خون و گروهی دیگر را راهیِ زندان ها و کهریزک نمودند و بسیاری را نیز به دیارِ غربت.

اما از حاکمیت می پرسم: از این همه ظلم چه عایدتان گردید؟ جز اینکه باز مجبورید به سمتِ مردم بیایید، پس بشتابید تا دیر نشده است، چون ما مردم آغوشهایمان را برای تمامیِ کسانی که به سوی ما می آیند باز کرده ایم البته برای کسانی که از گناهانِ خود پشیمان گشته و از خدای مهربان و مردم حق جو شرمسارند هر چند باز هم میگویم با این حال کسانی که در حق ما ظلم کرده اند با تمامیِ خصلت های ناپاکشان چون هموطنند باید آنها را بخشید اما آنها نیز باید بدانند خداوند تصمیم گیرنده است که حق الناس را به آنها میبخشد یا نه؟

آری آقای مهندس و آقای کروبی و خواهرِ عزیز خانم رهنورد همیشه به یادِ مهربانیهایتان هستم و ایستادگی و مقاومتتان را می ستایم و همچنان حمایت خود را از شما دریغ نخواهم کرد.

قسم به خونِ شهدا با شما هم پیمان خواهم بود و در راهی که همانا راهِ حق و عدالت است همانگونه که فرزندنم نیز به آن معتقد بوده، کوتاه نخواهم آمد.

به امید روزی که شما عزیزانِ در حصر و زندانیان سیاسی آزاد گردید و ما مردم و حاکمیت در کنار هم و دست در دستِ هم برای ساختن ایرانی آباد و آزاد تلاش کنیم.

در اینجا نیز لازم میدانم از جناب آقای روحانی رببس جمهور محترم تقاضا کنم برای آزادی شما عزیزان و برای اینکه در بین مردم و حاکمیت، همبستگی و آشتی ملی برقرار شود ، بر عهد و پیمانی که با ما بسته اند و برای رسیدن به آن بیشتر تلاش و پافشاری نمایند.

حمیدرضا جلایی پور: آبروی امروز ایران در جهان نتیجه مقاومت موسوی و کروبی و رهنورد است

حمیدرضا جلایی پور با تقدیر از صبوری و پایداری خانواده ی زندانیان سیاسی تاکید کرد: تا همین الان جامعه ی ما از استقامتی که آقای کروبی و موسوی و خانم رهنورد داشتند بهره های فراوانی برده است. شرایط امروز و کسانی که آبرو دارند، رایی که خوانده شد و نتایجی که در عرصه ی خارجی گرفتیم به خاطر استقامت این عزیزان است و دیدیم که تلاش بیهوده نبود و فایده مند بود. ملت ایران نتیجه های بیشتر آن را هم خواهد دید.

این عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی همچنین با اشاره به بهزاد نبوی، عضو ارشد و دربند سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که این روزها در بند دو الف زندان اوین محبوس است، تصریح کرد که باید یاد دوستانی که با استقامت خود ما را بدین جا رسانند را همیشه گرامی بداریم و قدردان سختی هایی که کشیده و می کشند باشیم.

احمد پورنجاتی: زیر بار زور نمی رویم

احمد پورنجاتی نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با ذکر روایت هایی گفت: خداوند به پیامبر می گوید تا با تمام قدر و شان خود صاحب اختیار مردم نیستی و می توانی تصمیم برایشان بگیری. در این ایام که به نام امام حسین خوانده شده یادمان باشد که امام حسین شهید شد چون زیر بار زور نرفت. ما هم زیر بار زور نمی رویم.

پورنجاتی همچنین با درخواست از سیدمصطفی تاج زاده برای پایان روزه داری هایش گفت: این نه از سر دلواپسی است بلکه آن هم نوعی اعتراض است. ای کاش زمامداران ما به اندازه ی ذره ای از عبارت «مرگ آگاهی» بهره ای می بردند و می دانستند پایانی وجود دارد.

وی در پایان با آرزوی سلامتی برای همه ی در بندان و در حصران آرزوی سلامتی گفت: سه دردانه دل ملت ایران، نام های میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد است که شخصیت هایی آزادی خواه و حق طلب هستند.

همسر شهید باکری: این سال ها سال های امتحان بود برای جدا شدن خوبی ها و بدی ها از هم

فاطمه چهل امیرانی همسرسردار شهید اسلام حمید باکری، با بیان اینکه ما قرار بود از آرمان های شهدا دفاع کنیم گفت: شرمنده ام. من همیشه از مردم به خاطر قصورمان عذرخواهم. اما خدا را شکر میکنم که توفیق داشتیم به ظلم راضی نشیم و همراه مردم باشیم.

همسر شهید باکری با تاکید بر اینکه ما هم مثل شهدا خط قرمزمان ظلم است گفت: از میرحسین و خانم رهنورد و آقای کروبی خجالت زده ام.

خانم امیرانی با اشاره به مبارزات زهرا رهنورد پیش از انقلاب تصریح کرد: خانم رهنورد در ایام دانشجویی برای ما الگوی مبارزه بود و این روزها حق مطلب ادا شد و ایشان به عنوان نماد یک زن مسلمان مبارز تبدیل شده اند به الگوی استقامت و راستی.

وی همچنین افزود: همه ی شهدای ما به میرحسین ارادت داشتند و برایش احترام زیادی قائل بودند و دوستش داشتند، آقای کروبی هم که بعد از جنگ زحمات زیادی برای خانواده های شهدا کشیدند و ما یادمان نرفته محبت های ایشان را.

همسر شهید باکری در پایان تصریح کرد:که این سال ها سال های امتحان بود برای جدا شدن خوبی ها و بدی ها از هم. و امیدوارم ما سربلند و روسفید از این امتحان بیرون آییم.

فخرالسادات محتشمی پور: پایداری تاج زاده در ادامه ی پایداری عزیزانی ست که بیش از هزار روز است در حصرند

فخرالسادات محتشمی پور، همسر سیدمصطفی تاج زاده، زندانی سیاسی که سه سال است در روزه داری اعتراضی به دلیل وضعیت غیرقانونی ای که در آن محبوس است نگهداری می شود، به سر می برد، در این مراسم با قدردانی از میهمانان و پیام هایشان گفت: من پیام شما را منتقل میکنم اما بسیار سخت است تحمل نگاه های مصطفی از پشت شیشه های زندان که التماس می کند من اصراری برای شکستن روزه هایش نداشته باشم.

همسر تاجزاده در ادامه از فعالان و حاضران درخواست کرد به جای اصرار برای پایان روزه داری ها تلاش کنیم برای پایان دادن به این وضعیت غیرقانونی. مصطفی روزه است و پایداری او در ادامه ی پایداری عزیزان ماست که بیش از هزار روز است در حصر به سر می برند.

محتشمی پور همچنین با تشکر از دختران میرحسین و رهنورد که در مراسم حضور داشتند تاکید کرد که همراهی و دلگرمی شما در ادامه ی این راه برای خانواده ها و پدر و مادر بسیار مفید و لازم بوده است.

به گفته ی وی مادر بدون همراهی دختران توان مبارزه و استقامت ندارد و باید بوسه زد بر این دستان رنج کشیده و صبور دختران.

***

پیام محسن میردامادی از بند ۳۵۰ زندان اوین

إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ

مصطفای عزیز برهه های سرونوشت ساز تاریخی با نام مردان بزرگشان شناخته می شوند و با داستان پایمردای و مقاومت های آنان جاودانه می گردد. خودکامگان که تو را از استوارترین و مومن ترین رهپویان راه آزادی یافته بودند تصور می کردند با تحمیل بیش از ۵۰ ماه حبس انفرادی تو را خواهند شکست تا قهرمانی را از نسلی بستانند. اما تو بر استقامتی که در این سال ها در مقابل این ظلم آشکار نشان دادی سه سال روزه داری را افزودی، تا شکوه صبر و عظمت ایمانت را به رخ آنان بکشس و اینک در ابتدای چهارمین سال از این روزه داری، خانواده ی ستمدیده و دوستان همرزمت نگران سلامتی تو هستند. هنوز نقش های بزرگی باقی مانده است که باید با تکیه بر تندرستی تو در مسیر روشن آینده بر عهده بگیری. زیان کاران آن روز را دور و ما آن روز را نزدیک می بینیم.

از تو دعوت می کنم انتظار و خواهش دوستدارانت را برای شکستن روزه داری سه ساله ات مد نظر قرار دهی.

برادرت محسن

بیستم مهرماه سال ۹۲

زندان اوین
-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آیت الله دستغیب: از آقای روحانی می‌خواهیم به رفع حصر کمک کند
 • نامه تاجزاده به آیت‌الله خامنه‌ای: هنوز امیدواریم به آپارتاید سیاسی و قضایی در کشور پایان دهید
 • علی تاجرنیا: جریانی که اتفاقات ۸۸ را به وجود آورد امروز می‌خواهد جلوی رفع حصر را بگیرد
 • اکبر اعلمی: حصر خانگی بدعت پهلوی بود/ حصر محاکمه ای غیرقانونی براساس منویات خاص است
 • فخرالسادات محتشمی پور: آقای تاجزاده گفتند من در هر شرایطی حرفم را با مردم می زنم و اگر در زندان باشم صدای من رساتر خواهد بود
 • وبینار «هزار روز حصر آفتاب»: آیا حصر کنندگان به اهداف خود رسیدند؟
 • شکوری راد: ادامه حصر غیرشرعی و غیرقانونی است
 • مادر سهراب: ‌آنان که منکر کشتن فرزندان ما شدند هتک حرمت دختران موسوی را هم انکار کردند
 • محمدتقی کروبی: رفع حصر تابع مطالبه عمومی و مسوولیت پذیری مقام هاست
 •  
  آخرین اخبار
 • شش روزنامه‌نگار کُرد به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شدند
 • مشکلات دستگاه‌های پارازیت برای زندانیان رجایی شهرکرج
 • کرباسچی: توقیف روزنامه هم میهن را طبق قوانین وزارت ارشاد پیگیری می‌کنیم
 • آیت الله وحید خراسانی: کسانی که زمینه تشدید تحریم ها را فراهم می کنند، شاید از این شرایط سود می برند
 • ارجاع پـرونده «قضات کهریزک» و «نمایندگان سه هزار میلیاردی» به دیـوان عالی کشور
 • علی جنتی: نشر «چشمه» منعی برای فعالیت ندارد
 • معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست: آلودگی هوای تهران قابل رفع است
 • نماینده مجلس: اقتصادی نبودن کشاورزی یکی از مشکلات این بخش است
 • عضو شورای شهر از بده بستان های بابک زنجانی و شهرداری تهران تایید کرد
 • عضو شورای عالی نظام پزشکی: سالی ۷ درصد بیماران به دلیل هزینه‌های سلامت زیر خط فقر می‌روند
 • معاون پارلمانی حسن روحانی: فضای مجلس درباره وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مثبت است
 • تاخیر مجدد در پرداخت حقوق؛ ۳۰ کارگر تونل انقلاب سنندج بیکار می‌شوند
 • یک کارشناس مسکن: ضرورت تقدم برنامه به جای تزریق نقدینگی به مسکن
 • جلایی پور: دولت روحانی پیگیر وعده هایش برای رفع محدودیت ها و محصوریت هاست
 • عراقچی: بدون تأمین حقوق مردم ایران توافق نخواهد شد
 • محمد تقی کروبی: دولت آقای روحانی درباره موانع با مردم شفاف سخن‌ بگوید
 • نگرانی جدی از سلامت سیدعلی اصغر غروی در زندان اوین
 • وزیر امور خارجه: توافقی که حقوق ایران را به رسمیت نشناسد، شانس موفقیت ندارد
 • دکتر توفیقی:نمایندگان دلیلی برای انتقادات خود از وزیر علوم نداشتند/ مهم، حمایت دانشگاهیان است
 • حسن روحانی: برای تدوین حقوق شهروندی در حال رایزنی با حقوقدانان هستیم
 •