به روز شده: ۱۹:۵۸ تهران - شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲

جلایی پور: دولت روحانی پیگیر وعده هایش برای رفع محدودیت ها و محصوریت هاست

امروز: حمیدرضا جلایی پور چهره شناخته شده اصلاحات در گفت وگوی اجمالی با «اعتماد» به بررسی کارنامه صد روزه روحانی پرداخت و گفت که بزرگ ترین مانع روحانی در رسیدن به وعده هایش همان هایی هستند که با کف و سوت کاروان استقبال از احمدی نژاد راه می انداختند و با لنگه کفش به استقبال روحانی و عزت آفرینی اش برای ایران می روند.

جلایی پور می گوید: روحانی در شعارهای سیاسی اش گفت که برای رفع محدودیت ها و محصوریت ها در فضای سیاسی کشور به حداقل یکسال وقت نیاز دارد. دولت پیگیر اموری که وعده داده است. پیشرفت در کارهای دولت برای روحانی مهم است و شخصا بر این امر بارها تاکید کرده است.

متن این گفت و گو به شرح زیر است:

فضای سیاسی کشور در صد روز گذشته را چگونه ارزیابی می کنید، اصلاح طلبان کجای این صد روز بودند آیا توانسته اند قدمی بردارند؟

مهم ترین نقش آفرینی اصلاح طلبان این بود که کاندیدای موردنظرشان از سوی اکثریت مردم رای آورد و قدم مهم دیگر اصلاح طلبان این بود که در تشکیل دولت روحانی کمک کردند و بخش قابل توجهی از دولتمردان نیروهای اصلاح طلب هستند.

در این فضا و طی این مدت اصلاح طلبان بهتر بهره را بردند یا اصولگرا ها؟

اصولگرایان همواره یک مشکل اساسی داشته و دارند و همچنان با آن دست و پنجه نرم می کنند و آن این است که خودشان را به عنوان یک جریان سیاسی و ریشه دار اجتماعی تعریف نمی کنند. برخی از آنها برخلاف اصلاح طلبان که دغدغه شان حاکمیت مردمسالاری است درد قدرت طلبی دارند، به همین دلیل هم اصلا قابل مقایسه با اصلاحات و اصلاح طلبی نیستند قدرت طلبی کجا و به دنبال مردمسالاری بودن کجا؟

برخی منتقدان می گویند در این مدت که از عمر دولت یازدهم گذشته اصلاح طلبان در قبال کارها و برنامه روحانی و کابینه اش یا سکوت کرده اند یا بی برنامه به میدان آمده اند؟ این نقد را قبول دارید؟

کار مهمی که اصلاح طلبان کردند این بود که با وجود اینکه ۸ سال گذشته که شرایط برای فعالیت شان در کشور بسته بود در یک حرکت بی نظیر در انتخابات به میدان آمدند و کاندیدای مورد حمایت شان هم رای آورد. این کار خیلی مهم و قابل دفاعی است. همچنین در بحث چینش کابینه هم خیلی موثر واقع شدند و توانسته اند نیروهای بسیار متعهد و کارآمد شان را وارد کابینه کنند. البته در بحث اجتماعی- سیاسی هم همچنان کارهای جامعه مدنی شان را دنبال می کنند.

کارنامه حسن روحانی و کابینه اش را طی سه ماه گذشته چگونه ارزیابی می کنید؟

دولت روحانی راجع به دو موضوع باید به صورت ویژه کارکند که برای شرایط اولیه زندگی مردم لازم و ضروری هستند؛ یکی رفع خطر های امنیتی خارجی در بحث هسته یی و دیگری هم مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم. این دو متغیر هایی هستند که رسیدگی به آنها در شرایط کنونی کشور حیاتی و ضروری است. ببینید تا سال ۸۴ مشکل کشور، جو ساز و جلو گیری از رشد مردمسالاری در کشور بود وآقایان می خواستند برای شکوفا شدن مردمسالاری در کشور مانع تراشی کنند اما در این ۸ سال گذشته این آقایان گاوشان بازهم زاییده و کشور را به صورت جدی به خطر انداختند و همین شد که حل مشکل امنیت بین المللی کشور و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بر مردمسالاری مقدم شد. اما در این صد روزی که گذشته است کارنامه روحانی که کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان است در دو مقوله فوق بسیار مثبت و قابل دفاع است.

برخی معتقدند که بعضی شعارهای سیاسی روحانی در فصل انتخابات مثل گشایش فضای سیاسی کشور و آزادی زندانیان سیاسی و حتی رفع حصر از موسوی و کروبی معطل مانده اند؟

ببینید لازمه پرداختن به مقوله آزادی های سیاسی و حتی فرهنگی حرکت در چارچوب مردمسالاری است که متاسفانه از سال ۸۴ با برخی مشکلات مواجه شد و به شکل ویژه تر از سال ۸۸ تا۹۲ کشور با مشکل های دیگری روبه رو شد. به خطر افتادن کشور و تلاش برای رفع خطر های بین المللی از پرونده هسته یی کشور و رسیدگی و حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم دو مشکل ویژه و حساس کشور هستند که بر بحث آزادی های سیاسی - فرهنگی مقدم شدند.

اما توجه ویژه دولت به بحث هسته یی سبب شده که برخی حامیان روحانی از عدم توجه دولت به شعارهای سیاسی گلایه کنند و بگویند دولت شعارهایش را فراموش کرده است؟

اینها همه الکی و ساختگی است. همه این حرف ها قبلا هم عنوان می شد می گفتند مردم دیگر پای صندوق رای نمی آیند اما در ۲۴ خرداد دیدید که آمدند و روحانی که مورد حمایت اصلاحات هم بود رای آورد. شعارهای سیاسی فراموش نشده است و دولت هرگز در این مدت آنها را نفی نکرده است، دولت روحانی همواره اعلام کرده که پیگیر مطالبات انتخاباتی مردم است.

این حرف ها که دولت شعارهایش را فراموش کرده برنامه تندروها است که می خواهند مردم را علیه دولت روحانی تحریک کنند.

فضا های مجازی این روزها از انتقاد به دولت به خاطر سکوت در قبال شعارهای سیاسی اش پر است؟

روحانی در شعارهای سیاسی اش گفت که برای رفع محدودیت ها و محصوریت ها در فضای سیاسی کشور به حداقل یکسال وقت نیاز دارد. دولت پیگیر اموری که وعده داده است. پیشرفت در کارهای دولت برای روحانی مهم است و شخصا بر این امر بارها تاکید کرده است.

اما بحث هسته یی و خطر امنیتی بین المللی و مشکلات معیشتی فعلا بر همه امور اولویت دارد. البته در همین مدت کوتاه دولت در امور فرهنگی و سیاسی ساکت نبوده است و همواره اعلام کرده که پیگیری می کند تا به تدریج فضا باز و بازتر شود. درست است که فعلا انجمن صنفی روزنامه نگاران بازنشده اما در همین مدت کوتاه شاهد گشایش خانه سینما گران بوده ایم. و کتاب ها هم به زودی بدون سانسور بیرون می آیند.

اما روحانی در فصل انتخابات بیش از ۴۶ وعده انتخاباتی داد که به جز سه چهار مورد آن هنوز بخش اعظمی از آنها رها شده اند مثلا وعده اش برای ایجاد وزارت زنان ناکام ماند یا درهمین مدت کوتاه روزنامه بهار را توقیف کردند؟

ببینید هنوز صد روز هم از روی کار آمدن روحانی و کابینه اش نگذشته است، برخی ۸ سال سر کار بودند و ۸۰۰ میلیارد هم در آمد ارزی داشتند و می خواستند جهان را مدیریت کنند. کشور را با جهان بین الملل در انداختند و مردم را درگیر مشکلاتی معیشتی کردند اما روحانی در این سه ماهه کشور را از بحران خارج کرده است این کار کمی نیست. جامعه مدنی هم نمرده است و زنده است. اینکه بگوییم همه امور باید در این ۱۰۰ روز حل و فصل شود حرف و خواست تندرو هاست.

توصیه تان به روحانی و دولتمردانش در پایان مهلت صد روزه یی که خودشان تعیین کرده بودند چیست؟

پیشنهاد می کنم که با همین قدرت این دو هدف گیریشان یعنی برقراری تعامل در سیاست خارجی و مهار تورم در اقتصاد و حل مشکلات معیشتی را تا به ثمر رسیدن دنبال کنند.

فکر می کنید مشکلات بر سر راه دولت روحانی برای تحقق وعده هایش چیست؟

مهم ترین مشکل این است که افراطیون که امکانات بسیاری هم دارند همچنان مانع تراشی می کنند، مشکل این است که دولت قبلی می رفت در سازمان ملل سخنرانی می کرد و آبروی مردم و کشور را می برد در داخل برایش کف و سوت می زدند و کاروان استقبال از او به راه می انداختند و حالاکه دولت می رود آبروی کشور را می خرد و عزت و احترام برای مردم و ایران می آورد با لنگه کفش به استقبالش می روند.

دولت برای مقابله با این تندروها چه کند؟

راه همین است که در پیش گرفته است باید با آرامش اهداف اولیه اش را پیگیری کند و پیگیری امور سیاسی اجتماعی را تا حصول اهداف اولیه اش به اصلاح طلبان بسپرد و اصلاح طلبان خودشان کارشان را در جامعه مدنی انجام می دهند.

توصیه تان به روحانی و مردان کابینه اش چیست؟

خوشبختانه کشور دارد با عقلانیت اداره می شود هرچند که تندروها دارند جیغ می زنند، دولتمردان باید با عقلانیت شان امور را پیگیری کنند و تا وقتی که تندروها هسته اولیه قدرت و رانت اصلی را ندارند جیغ های زیادی می زنند و دولتمردان بگذارند آنها جیغ بزنند و خودشان کارشان را بکنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محمد تقی کروبی: دولت آقای روحانی درباره موانع با مردم شفاف سخن‌ بگوید
 • محسن صفایی فراهانی : تعامل مجلس با دولت پاییزی است
 • پیشنهاد معاون رییس جمهور در امور زنان: مرخصی ۲ روزه برای مادران شاغل به خاطر تعطیلی مدارس و مهدکودک‌ها
 • محمدرضا عارف: شنیدم دولت در حال انجام اقداماتی برای رفع حصر موسوی و کروبی است
 • نامه‌شورای هماهنگی راه سبز امید به رییس جمهور: در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی، از تداوم حصر جلوگیری کنید
 • وزیر بهداشت: بیمارستانهای دولتی زیان ده هستند
 • قشقاوی: فعالان سیاسی خارج شده از کشور برگردند
 • مطبوعات دولتی نقشی در گردش آزاد اطلاعات نداشتند
 • حسن روحانی اعلام کرد: پیشرفت های زیاد در مذاکرات با 5+1 داشته ایم
 •  
  آخرین اخبار
 • شش روزنامه‌نگار کُرد به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شدند
 • مشکلات دستگاه‌های پارازیت برای زندانیان رجایی شهرکرج
 • کرباسچی: توقیف روزنامه هم میهن را طبق قوانین وزارت ارشاد پیگیری می‌کنیم
 • مراسم گرامیداشت هزارمین روز حصر و ۳ سال روزه داری تاجزاده در انفرادی/خواندن رای مردم و بازگشت امید نتیجه ایستادگی محصوران و زندانیان
 • آیت الله دستغیب: از آقای روحانی می‌خواهیم به رفع حصر کمک کند
 • نامه تاجزاده به آیت‌الله خامنه‌ای: هنوز امیدواریم به آپارتاید سیاسی و قضایی در کشور پایان دهید
 • علی تاجرنیا: جریانی که اتفاقات ۸۸ را به وجود آورد امروز می‌خواهد جلوی رفع حصر را بگیرد
 • آیت الله وحید خراسانی: کسانی که زمینه تشدید تحریم ها را فراهم می کنند، شاید از این شرایط سود می برند
 • ارجاع پـرونده «قضات کهریزک» و «نمایندگان سه هزار میلیاردی» به دیـوان عالی کشور
 • علی جنتی: نشر «چشمه» منعی برای فعالیت ندارد
 • معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست: آلودگی هوای تهران قابل رفع است
 • اکبر اعلمی: حصر خانگی بدعت پهلوی بود/ حصر محاکمه ای غیرقانونی براساس منویات خاص است
 • نماینده مجلس: اقتصادی نبودن کشاورزی یکی از مشکلات این بخش است
 • عضو شورای شهر از بده بستان های بابک زنجانی و شهرداری تهران تایید کرد
 • عضو شورای عالی نظام پزشکی: سالی ۷ درصد بیماران به دلیل هزینه‌های سلامت زیر خط فقر می‌روند
 • معاون پارلمانی حسن روحانی: فضای مجلس درباره وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مثبت است
 • تاخیر مجدد در پرداخت حقوق؛ ۳۰ کارگر تونل انقلاب سنندج بیکار می‌شوند
 • یک کارشناس مسکن: ضرورت تقدم برنامه به جای تزریق نقدینگی به مسکن
 • عراقچی: بدون تأمین حقوق مردم ایران توافق نخواهد شد
 • نگرانی جدی از سلامت سیدعلی اصغر غروی در زندان اوین
 •