به روز شده: ۰۰:۳۳ تهران - دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲

انجمن اسلامی جامعه پزشکی: بدون آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر حرکت به جلو دشوار است

امروز: مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران پس از ۴ سال که امکان برگزاری آن به دلیل فضای بسته سیاسی وجود نداشت، با حضور ۳۰۰ نفر از اعضای آن و سخنرانی وزیر بهداشت برگزار شد.

به گزارش کلمه، در اطلاعیه ای که به همین مناسبت از سوی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران منتشر شده ضمن اعلام حمایت از دولت حسن روحانی و وزیر بهداشت و تاکید بر این که این انجمن دولت را برای تحقق وعده هایش یاری خواهد کرد، خاطرنشان شده است : تردیدی نیست که چنانچه رئیس جمهور و دولت فرصتی بدست آورند وعده های خود را عملی خواهند کرد. از جمله این وعده ها که وجدان عمومی مردم پی جوی آن هستند، وعدۀ تلاش برای آزادی زندانیان سیاسی و رهبران در حصر مهندس میر حسین موسوی، حجه الاسلام والمسلمین کروبی و خانم دکتر زهرا رهنورد است. بدون تحقق این مطالبه که همه چیز را به انتخابات ۸۸ و حوادث بعد از آن گره می زند حرکت رو به جلو و به سوی آینده دشوار خواهد بود و ظاهراً به همین دلیل است که افراطیون از تحقق آن جلوگیری می کنند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه به محدودیت های این تشکل برای فعالیت پس از انتخابات سال ۸۸ اشاره شده و در عین حال بیان شده است که این انجمن با وجود فشارهای موجود اقدامات گسترده ای انجام داده است. از جمله مشارکت مستمر و موثر در جلسات جبهه اصلاحات، اتخاذ مواضع شایسته در قبال تحولات سیاسی کشور، حمایت مادی و معنوی از خانوادۀ زندانیان سیاسی، پیگیری امور پزشکی و درمانی زندانیان سیاسی و رهبران در حصر و ارتباط و همکاری نزدیک با جناب آقای خاتمی به عنوان محور اصلی جبهه اصلاحات.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در این اطلاعیه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری امسال خاطرنشان کرده است: ما به سهم خود لازم می دانیم صبر و مجاهدت جناب حجت الاسلام والمسلمین خاتمی را که پس از حصر رهبران معترض بار مسئولیت امید بخشی و ساماندهی اصلاح طلبان را بر دوش گرفت و با تکیه بر ایمان و اخلاق ستودنی خویش و درایتی تحسین برانگیز آنها را به انسجام و وحدت عمل موثر رساند، قدر شناخته و مراتب سپاس خویش را به ایشان ابراز نمائیم. بدون تردید دستاورد انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بدون محوریت جناب ایشان امکان پذیر نبود.

همچنین لازم می دانیم از نقش برجسته حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در پیوند با مطالبات مردم طعنه های انحصار طلبان قدرت و تازه بدوران رسیده های سیاست را به جان خرید و نیز تأثیر شگرف حرکت اخلاقی دکتر محمدرضا عارف که پذیرای خیراندیشی جناب آقای خاتمی گردید و با اعلام انصراف خود انسجام و وحدت را در روزهای پایانی انتخابات به مردم هدیه کرد قدردانی و سپاسگزاری نمائیم.

متن کامل اطلاعیه انجمن اسلامی جامع پزشکی در پی می آید:

بیستمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در شرایطی برگزار شد که کشور پس از گذر از دوره ای پسرفت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی که بواسطه رویکردهای غلط، بداخلاقی، سوء مدیریت و سوءرفتار در دولت پیشین و حامیان آن پدید آمده بود در مرحلۀ تغییر رویکردها و اصلاح شیوه ادارۀ کشور قرار دارد. پس از حماسه آفرینی مردم در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فضای امنیتی قدری فروکش کرده و فضای سیاسی به اندازه ای گشایش یافته است که این مجمع که مجال برگزاری عادی آن در چهار سال گذشته فراهم نبود بتواند با حضور قریب سیصد نفر از اعضاء از سراسر کشور برگزار شود و این فرصت مغتنمی است که باید از آن بهره برد و برای بهبود آن کوشید.

در چند سال گذشته بدلیل وجود شرایط امنیتی سخت انجمن ناگزیر مجامع عمومی سالانه خود را بصورت محدود در دفتر انجمن برگزار می کرده است با این حال شورای مرکزی منتخب مجمع عمومی هفدهم در شرایط بحرانی پس از انتخابات سال ۸۸ همچنان به کار خود ادامه داد و توانست نقش بارزی در بین مجموعۀ تشکل های صنفی سیاسی موجود از خود بروز بدهد و هرگز غایب صحنه سیاست ورزی و دفاع از حقوق ملت نبود. مشارکت مستمر و موثر در جلسات جبهه اصلاحات، اتخاذ مواضع شایسته در قبال تحولات سیاسی کشور، حمایت مادی و معنوی از خانوادۀ زندانیان سیاسی، پیگیری امور پزشکی و درمانی زندانیان سیاسی و رهبران در حصر و ارتباط و همکاری نزدیک با جناب آقای خاتمی به عنوان محور اصلی جبهه اصلاحات از جمله فعالیت هایی بوده اند که در این مدت انجمن به آنها اهتمام داشته است.

انجمن تشکلی صنفی- سیاسی است که خود را به آرمانهای انقلاب و امام راحل (ره) وفادار و نسبت به حفظ ارزشهایی که شهدای گرانقدر انقلاب و جنگ جان خود را در راه آنها فدا کردند پای بند می داند و هدفی جز اعتلای ایران اسلامی ندارد. با این حال انجمن در گذشته باقی نمانده و این آرمانها و ارزشها را در بستر زمان دنبال کرده و مقتضیات زمان را همچنان که حضرت امام آن را لازمه تفقه در دین دانسته اند در موضعگیری های سیاسی و اجتماعی خود موثر می داند. آنانکه تفکر پویای حضرت امام را در لحظه رحلت ایشان متوقف کرده اند از دریافت حقیقت اندیشه های ایشان بازمانده اند و همانها هستند که خواسته یا ناخواسته تلاش می کنند امام را با نام امام از عرصه اندیشه دینی و سیاسی جوان امروزین بزدایند. نمایش برنامۀ " شاخص" در صدا و سیما پس از حوادث سال ۸۸ یکی از نمونه های بارز این تلاش ناصواب بوده است و نمونه دیگر آن میدان دادن به کسانی برای تبیین اندیشه های امام و انقلاب اسلامی است که در زمان حیات امام عرصه ای برای خودنمایی نداشتند. جفایی که به اندیشۀ امام ظرف سالهای گذشته شده، بی حد و اندازه بوده است و ما وظیفه خود دانسته و می دانیم که در قبال آن بی تفاوت نباشیم.

اکنون در پایان برگزاری شکوهمند بیستمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی نکاتی را که ذکر آنها را بر خود وظیفه می دانیم یادآور می شویم.

نظام جمهوری اسلامی بر دو پایه جمهوریت به معنای رأی مردم و اسلامیت به معنای باورهای آنها استوار است. تعادل نظام بر روی این دو پایه زمانی میسر است که مسئولین و مردم اعتبار هر دو را به یک اندازه به رسمیت بشناسند و به یک میزان بر آنها تکیه کنند.

میراث بزرگ حضرت امام (ره) به عنوان یک فقیه جامع الشرایط و مرجع مسلم تقلید این بود که بر اصالت رأی مردم در فقه حکومتی شیعه تأکید کرد و بر همترازی جمهوریت و اسلامیت در قانون اساسی صحه گذاشت.

این دو، علت موجدۀ انقلاب هستند و لاجرم علت مبقیه آن نیز به حساب می آیند و هرگاه هر کدام کمرنگ شوند در حقیقت نظام کمرنگ و تضعیف شده است.

انتخابات ۲۴ خرداد سال جاری از آن رو حماسه نام گرفته است که در آن اعتدالی که در بالا ذکر آن آمد به منصه ظهور رسید و علی رغم وجود تضییقاتی و در بین نامزدهای موجود، مردم به کسی رای دادند که مطالبات آنان را دریافته و آنها را در این زمینه نمایندگی می کرد. به همین دلیل نتیجه انتخابات همانطور که انتظار می رفت منشاء تحول به سود مردم گردید و قاطبۀ مردم از آن راضی و خشنود هستند.

شیرینی این انتخابات در کام مردم از آن رو بیشتر حس می شود که یک دورۀ تلخکامی را پیش از آن از سر گذرانده بودند. انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال ۸۸ و حوادث تلخ پس از آن و علاوه بر آن سوء عملکرد دولت پیشین که درآمد و ثروت کشور را تباه و اقتصاد و معیشت مردم را سیاه نموده بود، امید را از دلها زدوده و آینده را تاریک نشان می داد.

فضل الهی مدد رسان شد تا با درایت رهبران سیاسی و هشیاری مردم از فرصت اندکی که در انتخابات فراهم شد بهترین بهره برداری صورت گیرد و با خلق حماسۀ حضور و مشارکت گسترده مردم و نیز سعۀ صدر رهبری که مانع تکرار تجربۀ تلخ انتخابات پیشین شدند، ثمره شیرینی ببار آید که تصورش پیش از آن ممکن نبود.

ما به سهم خود لازم می دانیم صبر و مجاهدت جناب حجت الاسلام والمسلمین خاتمی را که پس از حصر رهبران معترض بار مسئولیت امید بخشی و ساماندهی اصلاح طلبان را بر دوش گرفت و با تکیه بر ایمان و اخلاق ستودنی خویش و درایتی تحسین برانگیز آنها را به انسجام و وحدت عمل موثر رساند، قدر شناخته و مراتب سپاس خویش را به ایشان ابراز نمائیم. بدون تردید دستاورد انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بدون محوریت جناب ایشان امکان پذیر نبود.

همچنین لازم می دانیم از نقش برجسته حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در پیوند با مطالبات مردم طعنه های انحصار طلبان قدرت و تازه بدوران رسیده های سیاست را به جان خرید و نیز تأثیر شگرف حرکت اخلاقی دکتر محمدرضا عارف که پذیرای خیراندیشی جناب آقای خاتمی گردید و با اعلام انصراف خود انسجام و وحدت را در روزهای پایانی انتخابات به مردم هدیه کرد قدردانی و سپاسگزاری نمائیم.

آنچه دستمایه خلق شگفتی در این انتخابات از جانب مردم گردید بدون تردید محصول فرهنگ سیاسی ای در مردم است که در دوران انقلاب اسلامی شکل گرفت، در دورۀ اصلاحات بالید و در حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ به کمال رسید و آن محور قرار دادن قانون و حقوق شهروندی، تحکیم پیوندهای اجتماعی، مسالمت جویی، صبر و حفظ امید است. ما به بودن در زمرۀ مردمانی چنین با فرهنگ بر خود می بالیم.

حاصل همۀ آنچه در بالا گفته شد امروز در انتخاب حجه الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و استقرار دولت او شکل یافته است. این دستآورد از دو حیث "موجودیت" و "هویت" شایسته پاسداری بدون غفلت، از سوی آحاد مردم است.

بدون تردید افراطیونی که در ۸ سال حاکمیت همه جانبۀ خود بر کشور بیش از حلاوت خدمت از چرب و شیرین قدرت بهره برده و حکومت را طعمۀ خویش قرار دادند، حاضر نیستند و نخواهند بود به نتیجه رأی مردم تمکین کنند و بخصوص پس از چندی که از گیجی ضربه سهمگین رأی مردم خارج شده اند در همۀ زمینه ها در برابر آن ایستاده و همانطور که اساساً به جمهوریت اعتقادی ندارند در عمل هم می خواهند نشان بدهند که رأی مردم هیچ تحولی بوجود نیاورده و آنها نخواهند گذاشت بوجود بیاورد و جالب تر آنکه بی پروا ترین های آنها این موضوع را رسماً نیز اعلام می کنند.

خود داری از دادن رأی اعتماد به دکتر میلی منفرد وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت علوم، جوسازی ناروا و تهمت پراکنی علیه دکتر جعفر توفیقی سرپرست این وزارت خانه و ترغیب نمایندگان به طرح سوال و استیضاح علیه دکتر فرجی دانا، وزیری که به تازگی از مجلس رأی اعتماد گرفته است نمونه ای از میدان داری افراطیونی است که خوشبختانه دیگر حنای آنها برای مردم رنگی ندارد.

روزنامۀ کیهان که تریبون رسمی افراطیون است و برای پیشبرد منویات خود هیچ حد و مرز و معیاری را به رسمیت نمی شناسد و گویی قانون و شرع برای او خط قرمزی ترسیم نکرده است در طی این مدت سنگ تمام گذاشته است و در احیاء، جهت دهی و بسیج افراطیون تلاش مجدانه ای کرده و می کند. با این حال به فضل الهی بنظر می رسد بخش بزرگی از مردمی که در گذشته به این رسانه اعتماد می کردند و فریب آن را می خوردند از آن رویگردان شده اند. بطوریکه دیگر تیتر های بزرگ و مقالات تند آن در میان مردم طنینی ندارد و پاسخی جز بی اعتنایی دریافت نمی کند. ما از آن رو از رسوایی کیهان شادمان هستیم که طعن تیغ زهرآگین و کینه توزانۀ آن را در انتخابات نظام پزشکی گذشته بر بدنه جامعه پزشکی تجربه کرده ایم. آنجایی که بی پروا صادق ترین و شریف ترین فرزندان جامعۀ پزشکی را به انواع اتهامات آزرده ساخت و رد صلاحیت آنان را بر کوته نظران هیأت مرکزی نظارت تحمیل کرد.

ما ضمن پیگیری مطالبات مردم و جامعه پزشکی از رئیس جمهور محترم و وزیر محترم بهداشت، درمان و جامعۀ پزشکی بر حمایت همه جانبه خود از دولت و مسئولین وزارت بهداشت پای می فشاریم و آنها را در جهت اجرای برنامه های اعلام شده و تحقق بخشیدن به وعده های انتخاباتی یاری می کنیم. افراطیون تلاش کرده و می کنند تا با ممانعت از تحقق وعده های رئیس جمهور، رأی دهندگان به او را دلسرد کرده و آنان را در برابر او قرار دهند. ما به سهم خود اجازۀ چنین اتفاقی را نخواهیم داد و از سایر اقشار مردم نیز می خواهیم که هشیار باشند و نگذارند افراطیون و تفرقه افکنان بین آنها و دولت فاصله بیاندازند.

ما ضمن تشکر از وزیر محترم بهداشت و درمان بابت حضور و سخنرانی در مجمع عمومی انجمن رویکرد عمومی ایشان در جهت بهبود عرضه و تعدیل قیمت دارو، توجه ویژه به اقتصاد درمان و تأمین منابع آن، اهتمام به هماهنگ سازی مدیریت سلامت در بخش های مختلف دولت و نیز شفاف سازی آمار و اطلاعات در این حوزه که مبنای هرگونه برنامه ریزی و ارزیابی اجرای برنامه ها است را تحسین و حمایت می کنیم.

این انجمن وظیفه خود می داند که بر اولویت رسیدگی به سلامت، اعم از بهداشت و درمان مردم تأکید نماید. در شرایط خطیر کنونی که ناشی از سوء مدیریت چند سالۀ اخیر و شرایط تحریم است، مشکلات اعتباری و ساختار نا کارآمد می تواند ضربات جبران ناپذیری را بر پیکرۀ بهداشت و درمان وارد و فرصت های با قیمانده را بسوزاند. این مهم تنها با حمایت همه جانبۀ دولت و مجلس از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استقرار بیمه کارآمد و فراگیر امکان پذیر خواهد بود. دستیابی به اهداف مربوط به حوزۀ سلامت که در اسناد بالادستی از جمله برنامۀ پنجم توسعه، سند چشم انداز بیست ساله و قانون اساسی تبیین شده است بدون افزایش سرانۀ بهداشت و درمان و درصد سهم بودجۀ سلامت از بودجۀ کل کشور امکان پذیر نخواهد بود.

تردیدی نیست که چنانچه رئیس جمهور و دولت فرصتی بدست آورند وعده های خود را عملی خواهند کرد. از جمله این وعده ها که وجدان عمومی مردم پی جوی آن هستند، وعدۀ تلاش برای آزادی زندانیان سیاسی و رهبران در حصر مهندس میر حسین موسوی، حجه الاسلام والمسلمین کروبی و خانم دکتر زهرا رهنورد است. بدون تحقق این مطالبه که همه چیز را به انتخابات ۸۸ و حوادث بعد از آن گره می زند حرکت رو به جلو و به سوی آینده دشوار خواهد بود و ظاهراً به همین دلیل است که افراطیون از تحقق آن جلوگیری می کنند. آنان می خواهند ناکامی رئیس جمهور را در تحقق وعده های انتخاباتی اش جار بزنند و مردم را از او دلسرد کنند. لذا با توجه به محدودیت اختیارات رئیس جمهور و دولت باید علاوه بر ایشان بخش های مسئول در سایر قوا را نیز مخاطب این مطالبات بر حق قرار داد.

با توجه به اینکه در طی ۸ سال گذشته جفای بسیار زیادی به احزاب و مطبوعات مستقل صورت گرفت و همین امر موجب بروز بی سابقه ترین فسادها در مجموعه صاحبان قدرت گردید از رئیس جمهور محترم می خواهیم همپای ابتکارات سیاسی در سطح بین الملل، که بسیار امید آفرین بوده است، در عرصه سیاست داخلی نیز اهتمام ویژه نموده و فعالیت احزاب و مطبوعات مستقل را تسهیل نمایند . احزاب و مطبوعات مستقل مجاری مشارکت و نظارت مردم در امور و بر متولیان امور هستند. دولت هیچگاه نباید خود را از آنها بی نیاز بداند و نسبت به سرنوشت آنها بی تفاوت باشد. خوشبختانه رویکردهای رئیس جمهور محترم و همکارانشان در دولت در این زمینه خوب و امید آفرین است اما این رویکرد ها باید در ورطه عمل حاصل خود را ببار بیاورند و از این جهت توجه و اهتمام ویژه ای می طلبد.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران با ترکیب جدید شورای مرکزی که در مجمع عمومی برگزیده شدند، به فضل الهی، فصل جدیدی را در فعالیت های خود آغاز خواهد کرد و بیش از گذشته در جهت سربلندی اسلام و آبادانی کشور تلاش خواهد نمود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بلومبرگ: آزادی رهبران جنبش سبز به دنیا نشان می‌دهد تغییر احمدی نژاد، چیزی بیش از یک ژست است
 • درخواست ۱۱ زندانی سیاسی رجایی شهر از اعتصاب کنندگان زندان اوین برای پایان اعتصاب غذا
 • محمدرضا عارف: شنیدم دولت در حال انجام اقداماتی برای رفع حصر موسوی و کروبی است
 • نگرانی از وضعیت وخیم حسین رونقی در زندان اوین + نامه رونقی به آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • مهدی تحققی عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جانباز ۵۰ درصد دفاع مقدس از زندان رجایی شهر آزاد شد
 • درخواست همسر عبدالفتاح سلطانی زندانیان اعتصاب کننده برای شکستن اعتصاب غذا
 • ده نامه به محصورین؛ روز آزادی خرمشهر از نزدیک دیدمتان
 • وضعیت نامساعد جسمی عبدالفتاح سلطانی در پنجمین روز اعتصاب غذا
 • اعزام دو درویش گنابادی از زندان اوین به بیمارستان
 •  
  آخرین اخبار
 • ترور و کشته شدن معاون پارلمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • علی اصغر غروی نویسنده مقاله روزنامه بهار بازداشت شد
 • مسعود باستانی به مرخصی آمد
 • ابعاد تازه از حیف و میل بیت المال توسط شمقدری
 • فحاشی رئیس کمیسیون آموزش مجلس نسبت به وزیر علوم!
 • عراقچی: اختلاف نظرها مانع نهایی شدن مذاکرات شد
 • مادر سهراب: ‌آنان که منکر کشتن فرزندان ما شدند هتک حرمت دختران موسوی را هم انکار کردند
 • بعد ۴سال، مرتضوی هنوز درباره معاونت در قتل محسن روح الامینی تفهیم اتهام نشده!
 • معاون مرکز آمار ایران: سیستان و بلوچستان بیشترین زنان ازدواج کرده زیر ۱۵ سال را دارد
 • انجمن های اسلامی دانشگاه ها: مجلس بیش از این خود را مقابل ملت قرار ندهد
 • وکیل دادگستری: مرتضوی چون با امکان صدور جلب مواجه شد به بازپرسی آمد
 • وزیر خارجه انگلیس: مذاکره با ایران در هفته های آتی به نتیجه می رسد
 • تشریح شرایط بیمه بازنشستگی زنان‌خانه‌دار
 • نماینده زابل: مظنونان به ترور دادستان زابل دستگیر شدند
 • ایرانی​ها صفحه فیسبوک فابیوس را با انتقادات خود پرکردند
 • عزت‌الله انتظامی: انگار نه انگار که ما هستیم
 • پیشنهاد معاون رییس جمهور در امور زنان: مرخصی ۲ روزه برای مادران شاغل به خاطر تعطیلی مدارس و مهدکودک‌ها
 • خانواده جمعی از روحانیون قمی در مقابل مجلس تجمع کردند در اعتراض به دادگاه ویژه روحانیت
 • گودرزی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش معرفی شد
 • وزیر پیشنهادی ورزش باز هم رای اعتماد نگرفت
 •