به روز شده: ۰۸:۵۷ تهران - پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲

ده نامه به محصورین؛ روز آزادی خرمشهر از نزدیک دیدمتان

امروز: در آستانه هزارمین روز حصر خانگی همراهان مردم سبزاندیش کلمه در فراخوانی از مخاطبان دعوت کرده بود تا نامه‌ای خطاب به زهرا رهنورد یا میرحسین موسوی یا مهدی کروبی بنویسند و هر آنچه را که دوست دارد در این روزها با این همراهان و دوستان صادق خویش در میان بگذارد، بر کاغذی ثبت کنند.

تا کنون در پاسخ به این فراخوان دهها نامه کوتاه و بلند ارسال شده است. دستنوشته هایی که تاکنون به کلمه ارسال شده است علاوه بر اینکه سرشار از احساس و عاطفه مردم به نمایندگان فکریشان بوده اکثرا دارای مضامین و محتوایی غنی و روشنگر است.

کلمه، نامه ها را در شبکه های اجتماعی و بخش راه سبز امید وبسایت به صورت جداگانه و در بخش اخبار به صورت گروهی منتشر می‌کند و هر روز این روند را ادامه خواهد داد؛ تنها ذکر این نکته ضروری است که برخی از نامه ها با توجه به احساسات و دیدگاههای مردم ممکن است با رویه مرسوم ما در پرهیز از« کیش شخصیت» و نیز در «محتوا و ادبیات» ناسازگار باشد که به پاس امانتداری این نامه ها نیز منتشر خواهند شد.

مخاطبان محترم می‌توانند نامه های خود را به نشانی [email protected] ارسال کنند.

***

مردم‌نامه ۱۱/ سلام بر آزادی

سلام بر آزادی

سلام بر میر فرزانه

سلام بر شیخ اصلاحات

سلام بر بانوی صبر و اسقامت

نمی دانم از کجا باید شروع کنم از دلتنگی هایم بگویم یا از حرفای نگفته ام

نزدیک ۳ سال است که ما را از دیدن رویت و از شنیدن صدایت محروم کرده اند.

اخر کجای این عدالت است؟

میر فرزانه ام!

من مجتبی ۲۷ ساله از تهران ۳ سال است که همیشه اسم تو بر لب دارم.

عکسهایت را با دوستانم شیر میکنم

تو چه کرده ای که این چنین من را شیفته مرام و شخصیت خود کرده ای؟

دلم برای بانوی سبزمان تنگ شده

بانویی که در همه حال کنارت بود و همیشه یار و یاور مردمش بود

ای شیخ اصلاحات!

هنوز هم یادمان نمی رود که چگونه بر سر ارمان و باور خود ایستادی تا مردم کشورت به حق خود برسند.

دلم برای همه شما تنگ است

امیدوارم روزی این دیوار حصر را بشکنیم تا با هم جشن بزرگ ازادی را بگیریم

دوستدار همیشه سبزتان

مجتبی درخشانی

***

مردم‌نامه ۱۲/ تو هستی‌، وجود داری

سـ۷م میرحسین. این عکس رو از تو انتخاب کردم چون دوست داشتم وقتی‌ باهات صحبت می‌کنم همین‌جوری بهم نگاه کنی‌. احوال پرسی‌ نمیکنم چون در شرایطی که تو توش هستی‌ پرسش "خوبی‌؟" تنها یه تشریفات اضافه است.

میخواستم بگم که خیلی‌‌ها این روز‌ها اینور و اونور در مورد تو می‌نویسن و میگن چون تو پشت ما ایستادی و با ما بودی، الان خیلی‌ بی‌ انصافیه که ما برای رفع حصر تو هیچ کاری نکنیم و بی‌ تفاوت باشیم.

ناراحت نشی‌‌ها ... راستش من با اینکه خیلی‌ دوست‌ت دارم این صحبت‌های نوستالژیکی رو در مورد تو نمیپسندم. از بچگی‌ هم هیچوقت از عزاداری و گریه و زاری خوشم نمی‌اومد. از طرفی‌ با اینکه خیلی‌ عزیزی اما قبل از شخص خودت برای من گفتمان تو مهمه. نمی‌خوام تو رو با این صحبت‌ها تبدیل به یک خاطره غمگین بکنم. آخه تو خاطره نیستی‌. هستی‌ ... وجود داری ... همین بغل تو کوچه اختری. همه هم اینو میدونیم. اعتقاد دارم که تا وقتی‌ که ما فقط از تو یاد کنیم، خواسته رفع حصر تو رو تنها یک خواسته نگاه داشتیم و اون رو تبدیل به یه کنش نکردیم. صادقانه به خودم میگم اگر ادعا داریم رفع حصر تو یه مطالبه ملیه، خوب باید این خواست رو تبدیل به یک کنش اجتماعی کنیم.

من میخوام تو آزاد بشی‌، چون میخوام دوباره با ما ارتباط بر قرار کنی‌ و به صحنه سیاسی - اجتماعی جامعه برگردی و با ما تعامل کنی‌. مطالبه رفع حصر تو برای من از روی انصاف نیست بلکه برای هرچه موثر تر کردن و گسترده تر کردن گفتمان توست. همون گفتمانی که امروز ازش از گفتمان میرحسینی یاد می‌کنیم. همون گفتمان اجتماعی که انقدر روش تاکید داری. همون گفتمانی که اگر خوب مفهومش رو درک کنیم و الگوی عملش کنیم، میتونیم فضا‌هایی‌ رو هول و هوشش، تو مدرسه، سر کار، تو دانشگاه، تو سینما و تئاتر و رسانه‌ها و ... ایجاد کنیم که بشه توش رفع حصر تو و بانو و شیخ رو با صدای محکم فریاد زد. دقیقاً همون کاری که چند ماه پیش تو انتخابات کردیم. در آخر لطفاً سـ۷م من رو به بانو هم برسان. مواظب همدیگه باشین و مرسی‌ که هستی‌.

نگین بانک

***

مردم‌نامه ۱۳/ مهدی کروبی؛ جوانمردی برای همه فصل های ایران‌زمین

خاک ایران زمین در هیچ برهه‌ای از تاریخ خالی از رادمردانی که وجود خود را وقف دفاع از فرهنگ، خاک و آب، وعرض وناموس ایرانیان نموده‌اند نبوده و نخواهد بود، مردانی که از آسایش و آرامش چشم پوشیده و فکر و ذکر شب وروزشان را صرف ماندگار سازی ایران و ایرانی نموده‌اند، تا ایران امروزی را مالک گنجینه‌ای از افتخارات منحصر به فرد تاریخی سازند.

کوروش پادشاه بیدار دل ایرانی منشور جوانمردی و مردم نوازی را به نام خود بر سختی سخره حک نمود تا دست روزگار از محو منشورش ناتوان ماند، آریوبرزن از وجود خود اسطوره مجاهدتی ساخت تا کلاس عالی پایمردی را عملا تدریس نماید و شمشیر مجاهدت را تا واپسین نفس بر قلب دشمنان کوبید، حکیم طوس از قلمش نیزه بلندی ساخت وآنرا بر فرق دشمن فرهنگ وادب ایرانی کوبید و هویت ایرانی را برای ابد بیمه نمود، خواجه نصیر زیر بنای دانایی را در مقابل چشمان کور اندیش دشمن در مرکز ایران استوار ساخت، امیر کبیر - ستارخان وباقر خان و..... و امروزه مهدی کروبی و تا ابد این سلسله را فرزندانی خواهد آمد که دشت و کویر ایران را از ایشان سربلند به سان دماوند خواهد بود.

کمتر ایرانی اصیلی است که شجاعت این قهرمان ملی را تحسین نکند زیرا هر جا ظلمی مشاهده شده است فریاد اعتراض این دلاور لرستانی را همه شنیده‌اند، از زندان‌ها وشکنجه‌های مخوف ساواک تا حملات گسترده وبی امان مواجب بگیران و اوباش دولتی، تا هجمه‌های پر دامنه در رسانه‌های محافظه کاران و خلاصه هر انچه می‌توان از اسباب تهدید و ارعاب برشمرد همه و همه در سست نمودن دلاور ایران زمین مهدی کروبی به سختی شکست خورده و افتضاح خود را رقم زده‌اند.

آری کروبی به مرحله‌ای از مجاهدت رسیده است که زندگی با شهادتش کارکردی همسان و یگانه دارند و او در هر حال همانند دیگر قهرمانان تاریخ ایران می‌دانی متفاوت (دیانت و سیاست) را برای مجاهدت خویش برگزیده است.

محمد کریمی

***

مردم‌نامه ۱۴/ روز آزادی خرمشهر از نزدیک دیدمتان

باسلام و درود بی نهایت به مردی که از تاریکی بیرون آمد تا برای ملت ستم کشیده و جور دیده ایران روشنایی به ارمغان بیاورد.

اما چه سود که نااهلانی بر این مرز و بوم سایه افکنده اند و غیر از منافع خویش هیچ کس را نمی بینند و دزدی های میلیاردی می کنند و هر رروز شعار مرگ بر این و آن سر می دهند.

ای کاش کسانی که هنوز خود را محق میدانند و دیگران را فتنه گر کمی در خویشتن بنگرند و فتنه خویش ساخته را در ان ببینند و دیگران را فتنه گر نخوانند.

ایکاش رهبری کمی به ملت و منتخب مردم میرحسین اجازه میداد تا در فضایی باز خویشتن را و حرفشان را می زدند تا فتنه گران واقعی و خیانتکارن به ملت را به مردم میشناساندند.

دوستت داریم میرحسین هرچند مشکل بود. ولی آمدی که ملت را نجات دهی. اما چه سود که زجرش را شما و خانواده ات متحمل می شوند کاش ما نیز کمی از رنجی که تحمل میکنی و بر فرزندانت روا داشتند سهیم بودیم.

دوستدارت کسی که در مسجد خرمشهر شما را از نزدیک زیارت کرده روز آزادی خرمشهر و به امید روزی که بتوانم یکبار دیگر شما را از نزدیک ببینم.

به امید انروز انشاالله و با تشکر فراوان از دست اندرکاران سایت کلمه که این امکانات را فراهم کردند.

با سپاس و درود فراوان و سلام

***

مردم‌نامه ۱۵/ خجالت زده استواری و راستگویی شماییم

سلامی به وسعت استقامت و صبر و مردانگی و پایمردی همه بزرگان تاریخ بشریت

شاید روزهای ابتدائی راه پرفراز و نشیبمان با حرف بعضی از بدخواهان به این شک میفتادیم که "این اعتراضات و موضعگیری ها، دعوای قدرت است" ولی اکنون شرمنده و خجالت زده استواری، پایمردی و راستگویی و ثابت قدمی شما عزیزانیم.

تاریخ ایران همواره شاهد به ظهور رسیدن بزرگانی بوده که نگاه امروزه و پرافتخار ما را به همراه دارد، خدا به شما عزت داد که قلب تک تک مردم ایران این روزها با شماست.

خداوند لیاقت مریدی بدهد برای مرشدان سبز قامتی چون شما...

کسری فقیهی

***

مردم‌نامه ۱۶/ چنین مسولیت سختی را بر دوش یارانمان نمی‌خواستیم

با عرض سلام به میر قلب‌ها و یار دیرین مردم ایران پدر (ملی) مهدی کروبی و بانوی یگانه ایران زمین، اختر کوچهٔ اختر خانم زهرا رهنورد مادر فرزندان ایران

نمی‌دانم که چه شرایطی را می‌گذرانید ولی از اینکه پدران مردم و مادری دلسوز رنج قیام همگانی را باید تحمل کنند بسیار از خود خجلم و از خدا می‌خواهم که یکبار دیگر به من موقعیتی بدهد که دین خود را به شما ادا کنم.

از خدا می‌خواهم همچون پرستاری که خودش گفته دل های نورانی شما را در برگیرد و از همهٔ رنج‌ها مصون بدارد تا ما یکبار هم که شده زیبای خروج بر طاغوت‌ها را با شادمانی جشن بگیریم و شهد پیروزی را تجربه کنیم.

گاهی انقدر مستاصل می‌شوم که به خود پیشنهاد می‌هم که بیاییم همگان ایرانیان بنویسیم که ما همهٔ رای دهندگان به میر قلب‌ها و پدر ملی ایرانیان رای خود را پس می‌گیریم و مسئولیتی را از دوش همراهان ثابت قدم مردم برمی داریم تا ان‌ها و خانواده‌هایشان دیگر اینقدر آزار و اذیت نشوند و ما بتوانیم گل رویشان را ببینیم زیرا انچه که نمی‌خواست بشود شد ملت غارت شد و کشور در قهقرا قرار گرفت انچه انان از ان می‌ترسیدند اتفاق افتاد دیگر چرا عزیزانمان باید در سیاه چال‌ها باشند.

به خاطر راستگویی و صداقت هم باید با مسلمانی خود تاوان داد.

به خاطر همکاری صمیمانه به خاطر شرافت و دیانت به حکومتی منسوب علی (ع) باید تاوان داد.

خدایا ما هرگز چنین مسولیتی سخت را بردوش یارانمان نمی‌خواستیم.

خدایا امیر المومنین یک لقب اریه است یک روز برای علی و یک روز برای معاویه

پس حق‌شناسی را نصیب ما بفرما.

با آرزوی آزادی برای همهٔ اسیران در بند ظلم

***

مردم‌نامه۱۷/ آمدی و آنان را که امید به زندگی نداشتند امیدوار کردی

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

هر کجا هست خدایا به سلامت دارش

صحبت عافیتت گرچه خوش افتاد اى دل

جانب عشق عزیزست فرو مگذارش

دقیقا ۹۶۷ روز و ۱ ساعت و ۵۱ دقیقه از حصر می گذرد..

می شمارم...می شمارم..ماه ها..روزها..هفته ها..می شمارم..دقیقه و حتی ثانیه ها را...

همچنان امیدوارم تا یک بار دیگر صدای میرعزیز و شیخ شجاع را بشنوم، بشنوم تا دوباره روح امیدواری در من بدمد.

آرام آمدی واقعا از جنس باران بودی با حرف های امیدوار کننده، مردمی که دیگر امید نداشتند آمدی و امیدوارشان کردی، امیدوار به زندگی، به ایرانی بودن...

به امید روزی که درست در لحظه هزارمین روز شاهد آزادی عزیزانمان باشیم...

به امید پیروزی ایران و ایرانی...

***

مردم‌نامه ۱۸/ میرحسین روح و جسم زندان بانان خود را به بند کشیده

سلام

شنیده ام موسوی را زندانی کرده اند ولی این یک دروغ بیش نیست. شما هم باور نکنید.

من خود به چشم خویشتن دیدم که این موسوی است که روح و جسم همه کسانی که به خیال خود او را زندانی کرده اند، در سلول تاریخ به بند کشیده و باده نوشان دور را بدست گرفته و نوبت را به هیچکس نمی دهد و آنان ۴ سال است که در پستوهای تاریک و نمور سلول تاریخ در به در بدنبال موسوی هستند، غافل از اینکه موسوی در کنار آفتاب نشسته و باده ای با مارک و برند الست می نوشد و نرد عشق می بازد، تا شاید آنان را رهایی بخشد لیکن شرط اول اعطای برات موسوی به آنان این است که :

ای همه شما زندانیان من اگر به سرچشمه گوارای امام خمینی که تارک آن سبز رنگ است و نمایی از بوستان سدره المنتهی دارد، بازگردید و خود را براستی غسل دهید، فی الفورآزادید و بس.

احمد رضایی

***

مردم‌نامه۱۹/ حق من خط قرمز تو بود

سلام شیران در بند

سلام میرحسین

سلام رهنورد

سلام شیخ اصلاحات

درودی به سبزیه اندیشه‌ی پاک به پاکیه شرافتتان به قداست آزادی

به تو مدیونم میرحسین بخاطر این همه ایستادگیت به خاطر کاوه شدنت به خاطر وجدان بیدارت، میرحسین به تو مدیونم به خاطر حقم که خط قرمز تو بود. میرحسین عزیز تو شرافت و مردانگی را تعریفی کردی با ادبیاتی سبز برای رفع حصرت از جان هزینه میکنم.

بانوی سبز سرزمینم تو نماد استقامت شدی انگاه که چوبه دار را به رویارویی طلبیدی برای آزادی، بانوی سبز سرزمینم میرحسین را همراه بودی و دست در دست میر حسین دوشادوش آن رادمرد مبارزه کردی، برای رفع حصرت از جان هزینه میکنم.

شیخ اصلاحات شیخ شجاع همچون حبیب بن مظاهر خستگی ناپذیر جنگیدی، شجاعتت صراحتِ لهجه ات خواب را از چشمان فرعونیان ربود، با قلبی رنجیده از فضای مسموم حصر که ارمغان فرعون بود مردم را تنها نگذاردی... همچون سروی سبز بر آرمانت ایستادی.

آبروی روحانیتی شدی که این روزها نامش به تاراج رفته برای رفع حصرت از جان هزینه میکنم.

شیران در بند برای آزادیتان از جان هزینه میکنم.

سرباز سبز شما محمد رضا نصرتی

***

مردم‌نامه ۲۰/ به خود امید می دهم که فردا روز دیگرست

اگر شبی بیاد تو باشم عجیب نیست چرا که بیش از هزار شب است.

که یاد تو و روی تو در نظر است هر شب با عشق بتو و یاد تو به خود امید میدهم که فردا روز دیگرست.

عاشورا بازگشت و خاطره تلخ ان روز سیاه بر پیشانی رهبران نظام حک شده است.

امید شبی بخوابیم وصبح با خبرنامه کلمه خبر رفع حصر ان عزیز را بشنویم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دیدار سید محمدخاتمی با خانواده کروبی و موسوی و تشریح آخرین وضعیت رهبران دربند
 • علی مطهری: دختران میرحسین باید بتوانند با رسانه‌ها حرف بزنند/ لازم باشد با آن ها دیدار می‌کنم
 • هزارمین روز حصر همراهان سبز اندیش مردم چه روزی است؟
 • وضعیت نامساعد جسمی عبدالفتاح سلطانی در پنجمین روز اعتصاب غذا
 • اعزام دو درویش گنابادی از زندان اوین به بیمارستان
 • مرخصی مجید دری از زندان کارون اهواز
 • ۵ نماینده مجلس به وزیر اطلاعات درباره هتک حرمت دختران میرحسین تذکر دادند
 • بیانیه شماره یک زندانیان اعتصاب کننده در بند ۳۵۰ زندان اوین
 • رفتار غیر اخلاقی و توهین آمیز مامور زندان با همسر عماد بهاور در زمان ملاقات هفتگی
 •  
  آخرین اخبار
 • دادستان زابل ترور شد
 • بالاخره به اتهامات سعید مرتضوی در دادسرا رسیدگی شد
 • بیکاری ۱۵۰ کارگر دیگر با تعطیلی «سیمان لوشان»‎
 • جزئیات تازه از قرارداد ترکمانچای ارزی، مشکل فوری دولت روحانی
 • به تعویق افتادن دادگاه فاطمه هاشمی
 • از بین رفتن ۵٫۶ میلیون شغل در دولت احمدی نژاد
 • بانک مرکزی از افزایش‌دادن نرخ سود بانکی انصراف داد
 • معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده: رتبه 130 را در بین کشورهای جهان در زمینه دسترسی زنان به فرصت‌های سیاسی و اقتصادی را داریم
 • تکذیب یک خبر از سوی دفتر سید محمد خاتمی
 • قشقاوی: فعالان سیاسی خارج شده از کشور برگردند
 • سه توافق جدید ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه
 • همسر ابولفضل قدیانی: زندانیان ما برای حقوق ابتدایی شان دست به اعتصاب غذا زده اند
 • تحقیق و تفحص از صنعت فولاد به دلیل کمبود فولاد در کشور
 • مطبوعات دولتی نقشی در گردش آزاد اطلاعات نداشتند
 • شناسایی مقصر اصلی فاجعه اهواز
 • فشار تندروهای مجلس بر وزیر علوم/تهدید به استیضاح/جزئیات حضور وزیر علوم در کمیسیون آموزش
 • داستان زندگی یک خانواده شهید: نادر جانى جانباز سبز دربند؛ فقط مى خواهم برادر جانبازم را در بیمارستان ببینم
 • مزد کارگران پیمانی «رایان گستر» طبس نصف شد‎
 • قیمت شیر خام افزایش 3 برابری پیدا کرد
 • تلاش ۳۰۰ معلم آموزش و پرورش تهران و رشت برای جلوگیری از اعدام یک همکار‎
 •