به روز شده: ۰۸:۵۶ تهران - چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲

فشار تندروهای مجلس بر وزیر علوم/تهدید به استیضاح/جزئیات حضور وزیر علوم در کمیسیون آموزش

امروز: عصر روز گذشته پس از جلسه علنی مجلس، کمیسیون آموزش و تحقیقات میزبان رضا فرجی دانا، وزیر علوم و تحقیقات بود. مسئله‌ای که مطرح است اینکه ظاهرا تندرو‌ها و افراطیونی که با رای اعتماد مجلس به فرجی دانا نتوانسته بودند به خواسته خود دست یابند با وجودی که مهر تایید بهارستانی‌ها به پای حکم فرجی دانا هنوز خشک نشده بود، زمزمه‌هایی از سوال یا حتی استیضاح وزیر علوم را بیان کردند. آن‌ها مدعی هستند که فرجی دانا از افراد مورد دار سیاسی که در جریانات انتخابات ۸۸ دخیل بوده‌اند و به عنوان وزیر علوم نتوانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند استفاده کرده است.

«توفیقی و میلی منفرد را فتنه گر نمی‌دانم و تنها در صورتی که وزیر اطلاعات طی نامه‌ای اعلام و تایید کند که این افراد فتنه گر هستند آن‌ها را از مسئولیتی که به آن‌ها داده‌ام برمی‌دارم.» این جملاتی بود که فرجی دانا در جلسه کمیسیون آموزش به سوال کنندگان از خود گفته بود. البته وی همچنین درباره دانشجویان ستاره‌دار نیز توضیحاتی مطرح کرد.

وزیر علوم در پاسخ به تندروهای کمیسیون آموزش که بعضا از جبهه پایداری هستند و در سوالی بیان کردند: اگر وزیر اطلاعات برای شما نامه نزد و این اظهارات را بیان نکرد چه می‌کنید؟ با لبخندی به آن‌ها پاسخ داد که «این دیگر مشکل شماست».

لازم به ذکر است که یک عضو کمیسیون آموزش می‌گوید در صورت نیاز وزیر اطلاعات را نیز برای ادای توضیح به کمیسیون آموزش دعوت خواهیم کرد. بورسیه‌ها، استخدام‌ها، تعیین هیات علمی دانشگاه و فعالان سیاسی و ستاره دار کردن و محرومیت از تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان فعال سیاسی موضوعاتی بودند که دولت روحانی تصمیم گرفته درباره آن رسیدگی کند.

پیرموذن در این باره معتقد است: ناراحتی افراط گرا‌ها ناشی از به خطر افتادن منافع نزدیکان و آشنایان آن‌ها است و اینکه در جامعه دیگر بهایی به افراطیون نمی‌دهند قصد دارند با طرح این موضوعات خود را مطرح کنند. همچنین ابراهیم نکو، گفته است: تصمیم به استیضاح وزرا بسیار زودهنگام است و به منظور گرفتن زهره چشم و قرار دادن سنگ‌های عدیده مقابل پای وزیر مربوطه صورت می‌گیرد.

وزیر علوم به حساسیت نمایندگان توجه کنند

عبدالوحید فیاضی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره انتصاب‌های مدیران رده بالای وزارت علوم و تحقیقات توسط رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم و تحقیقات به خبرنگار قانون گفت: درباره انتصاب‌های مدیران رده بالای وزارت علوم و تحقیقات، روز گذشته به فرجی دانا وزیر علوم و تحقیقات در صحن علنی تذکر داده شد و به نظر می‌رسد مجلس نسبت به این انتصاب‌ها موضع دارد. نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرجی دانا باید در انتخاب مدیرانش توجه بیشتری داشته باشد اظهار داشت:

وزیر علوم افراد مسئله دار سیاسی را به عنوان مدیران رتبه اول این وزارتخانه در نظر گرفته که مورد بحث نمایندگان ملت است. این عضو جبهه پایداری تاکید کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات به عنوان کمیسیون تخصصی نسبت به این انتصاب‌ها موضع دارد و با توجه به این شرایط که فرجی دانا از افرادی مثل میلی منفرد و توفیقی که به عنوان گزینه‌های اول و دوم وزارت علوم دولت یازدهم به مجلس معرفی شدند ولی مجلس به دلیل جریانات سال ۸۸ به آن‌ها اعتماد نکرد، استفاده کرده است خاطرنشان کرد که البته روی معاون امور جذب نیرو و معاون امور دانشجویان نیز حساسیت‌هایی است.

وی افزود: وزیر علوم با این انتصاب‌ها، نمایندگان را نگران کرده، ضمن اینکه تاکید دارم این موضوع به نفع فرجی دانا نیست. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه این انتصاب‌ها باعث طرح سوال یا حتی استیضاح فرجی دانا خواهد شد گفت: طرح سوال از وزیر علوم خیلی جدی است و اصلا قابل تصور نبود که در این زمان کوتاه تا این حد مجلس نسبت به موضوع انتصاب‌ها واکنش نشان دهد.

استیضاحی در کار نیست

در حالی که فیاضی، طرح سوال یا حتی استیضاح وزیر علوم را جدی دانست و از واکنش تند و قطعی مجلس نسبت به این موضوع صحبت به میان آورد، محمود نگهبان سلامی، عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پس از برگزاری جلسه دیروز عصر کمیسیون، به خبرنگار قانون گفت که بحث درباره انتصاب‌های وزارت علوم اصلا جدی نیست و وزیر علوم توضیحات خوب و قابل قبولی را در کمیسیون مطرح کرده است.

وی همچنین اظهار کرد که فرجی دانا توضیحات خوبی را درباره این انتصاب‌ها به کمیسیون داد و قرار شد درباره توفیقی و میلی منفرد استعلاماتی صورت بگیرد. نماینده مردم خواف و رشتخوار تاکید کرد: بحث‌های مطرح شده به این دلیل بود که پس از این وزیر علوم در انتصاب‌ها شرایط را خیلی حاد نکنند.

وی یاد آور شد: استیضاحی صورت نمی‌گیرد و این حرف جنبه عملیاتی ندارد. حضور این دو نفر به قوت خود باقی است و در پست‌های خود حضور خواهند داشت.

۱۵۹ دانشجو ستاره دار هستند

قاسم جعفری، عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت: فرجی دانا درباره انتصاب‌هایش در وزارت علوم و دانشجویان ستاره‌دار به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیحاتی داد. وی با بیان اینکه طبیعی است یکسری دانشجویان به دلایل گوناگون یا شرایطی که برای آن‌ها پیش می‌آید در طول دوران تحصیل دچار محدودیت‌هایی شود.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره ممنوعیت تحصیل بعضی دانشجویان گفت که ممکن است بعضی محدودیت‌ها جزئی، بعضی موقت یا حتی دایم باشد. البته ما به این نتیجه رسیدیم آنچه که در این فضا اتفاق افتاده به دلیل بی‌تدبیری است.

وی افزود: صحبت‌های مطرح شده در جامعه به این شکل است که انگار نظام طی سال‌های متمادی بسیاری از دانشجویان را ستاره دار و محروم از تحصیل کرده است.

جعفری یادآور شد که تعداد دانشجویان ستاره دار در جلسه ۴۰۰ نفر اعلام شد که صحت ندارد و آن‌ها ۱۵۹ دانشجوهستند. معتقدم نباید در این باره بزرگ نمایی کنیم.

نماینده مردم بجنورد و سمنقان در خانه ملت اظهار داشت: البته در میان جمعیت ۵/۴ میلیونی دانشجویان این تعداد دانشجوی محروم از تحصیل یا ستاره دارطبیعی است. وی همچنین با اشاره به بحث انتصابات فرجی دانا در وزارت علوم و تحقیقات گفت: از وی سوال شد که آیا انتصاب توفیقی و میلی منفرد دستوری بوده؟ که فرجی دانا پاسخ داد خیر اجبار و دستوری در کار نبوده است.

وی تاکید کرد که این انتصاب‌ها به انتخاب خودم صورت گرفته است چون به کار آن‌ها و توانمندی‌شان اعتقاد و اعتماد دارم. جعفری همچنین با بیان اینکه فرجی دانا این افراد را از سران فتنه نمی‌داند تاکید کرد: این افراد را فتنه گر نمی‌دانم و اگر وزیر اطلاعات به بنده نامه بزند که آن‌ها از سران فتنه هستند، بلافاصله آن‌ها را از مسئولیتشان بر می‌دارم. عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش با بیان اینکه وی درباره این سوال که اگر وزیر اطلاعات چنین کاری نکرد شما به چه شکلی عمل می‌کنید؟ با لبخندی گفت: «این دیگر مشکل شماست.»

جعفری بیان کرد که این جلسه برای توضیح بود و قضیه سوال از وزیر مطرح نبوده است و این جلسه برخلاف تصور ما به یکسری حاشیه‌ها کشیده شد.

وی تاکید کرد که از وزیر علوم خواستیم هزینه‌های سیاسی را کم کند ولی وی ظاهرا قصد دارد که از ابتدای مسئولیتش کار را پرهزینه شروع کند. این نماینده مجلس نهم اظهار داشت: این فضایی که پیش می‌رود ابهام آمیز است و باید تدبیری شود که اول کار وزیر علوم، این وزارتخانه دچار آشفتگی نشود.

دبیر کمیسیون آموزش مجلس تاکید کرد که تعامل بین مجلس و دولت لازم و ضروری است ولی اینطور نیست که فقط مجلس با دولت تعامل کند. هم مجلس و هم دولت باید بر اساس حکمت کار کنند و با یکدیگر تعامل مثبت داشته باشند تا کار‌ها خوب پیش برود. وی افزود: در صورتی که نیاز باشد وزیر اطلاعات را برای توضیح در این باره به کمیسیون آموزش دعوت می‌کنیم تا سخنان وی را نیز استماع کنیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تحقیق و تفحص از صنعت فولاد به دلیل کمبود فولاد در کشور
 • ۵ نماینده مجلس به وزیر اطلاعات درباره هتک حرمت دختران میرحسین تذکر دادند
 • باقی ماندن ستاد ویژه مقابله با تحریم در بودجه ۹۲ علی رغم مخالفت دولت
 • ده نماینده مجلس، متهم پرونده اختلاس بزرگ شدند
 • جزئیات پرونده‌ای که ۲۳۰۰ مرتبه وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون را محکوم کرد
 • مجلس به وزیر پیشنهادی ورزش رای اعتماد نداد/ فانی و فرجی دانا رای اعتماد گرفتند
 • نامه کامران رحیمیان، زندانی دربند به وزیر علوم/داستان من ، دانشگاه و آزادی
 • رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: هنوز تصمیمی برای توقف غنی سازی ۲۰ درصد اتخاذ نشده
 • تذکر 37 نماینده اقتصاددان به روحانی
 •  
  آخرین اخبار
 • همسر ابولفضل قدیانی: زندانیان ما برای حقوق ابتدایی شان دست به اعتصاب غذا زده اند
 • مطبوعات دولتی نقشی در گردش آزاد اطلاعات نداشتند
 • شناسایی مقصر اصلی فاجعه اهواز
 • داستان زندگی یک خانواده شهید: نادر جانى جانباز سبز دربند؛ فقط مى خواهم برادر جانبازم را در بیمارستان ببینم
 • مزد کارگران پیمانی «رایان گستر» طبس نصف شد‎
 • قیمت شیر خام افزایش 3 برابری پیدا کرد
 • تلاش ۳۰۰ معلم آموزش و پرورش تهران و رشت برای جلوگیری از اعدام یک همکار‎
 • بیکاری ۲۵ کارگر با تعطیلی «گرگان فلز»‎
 • عبور کردن شاخص فلاکت در دولت احمدی نژاد از مرز ۵۰ درصد
 • رییس سازمان انرژی اتمی: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به ایران دعوت کرده ایم
 • حضور خانواده های زندانیان سیاسی در دادستانی برای ملاقات با دادستان/ جعفری دولت آبادی اجازه نداد
 • تورم ۴۲٫۵ درصدی روستایی در مهرماه/ ثبت کمترین رشد تورم در ۷ماه گذشته
 • بانک جهانی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۱ هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار گاز ایران سوخت شده است
 • هزینه درمان بیماران سرطانی، ماهانه سه میلیون تومان
 • رییس انجمن حمایت از حقوق کودکان: خانواده‌ها بیشترین آزارگرها نسبت به کودکان هستند
 • حسن روحانی اعلام کرد: پیشرفت های زیاد در مذاکرات با 5+1 داشته ایم
 • وزیر اقتصاد و دارایی: حداکثر ۱۷ درصد واگذاری‌ها تا کنون به بخش خصوصی واقعی بوده است
 • با دستور وزیر تعاون بازنشستگی زودهنگام اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها متوقف شد
 • چهارمین تجمع کارگران پلی‌اکریل طی هفت روز اخیر در اعتراض به کوچک سازی کارخانه‎
 • برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آیت الله العظمی منتظری در نجف آباد
 •