به روز شده: ۱۱:۰۴ تهران - یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲

در برابر هتک حرمتها و حصر و حبس ها سکوت نکنید

 نامه شورای هماهنگی به مراجع و علما در آستانه هزارمین روز حصر

امروز: شورای هماهنگی راه سبز امید در آستانه هزارمین روز از حصر همراهان جنبش سبز در نامه ای به محضر علما و مراجع شیعه از آنان خواست تا دیده نقاد و ناصح و خیرخواه آن بزرگواران، بر وقایع تلخی مانند حصر و هتک حرمت فرزندان محصورین بسته نباشد و در مقابل، حکومت و کارگزاران امنیتی نظام نیز از نصیحت و نقد عاجل عالمان شیعه توشه برگیرند

متن این بیانیه به گزارش دبیرخانه این شورا به شرح زیر است:

وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ (سوره عنکبوت,ایه ۶۹)

کسانی را که در راه ما مجاهدت کنند ، به راههای خویش هدایتشان می کنیم ، و خدا با نیکوکاران است.

علمای متعهد اسلام

مراجع بزرگوار شیعه

اسلام شناسان آگاه سرزمین ایران

روزهایی که گذشت برای مردم آزاده ما همزمان آکنده بود از حس و حال شاد غدیر -که عید سادات است- و نیز طعم تلخ شکستن حرمت حرم سادات، و تعرض به دختران دل شکسته و استوار مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد؛ یعنی کسانی که آنها را، از سال‌های پیش از انقلاب اسلامی، به صفت ایمان و تقوا و قرآن شناسی و تلاش برای احیای فکر دینی می شناسید و از رنج ها و مبارزاتشان در راه آزادی میهن و نشر فرهنگ دینی آگاهید.

این واقعه جان‌های مومنان را به لرزه درآورد و در پی آن، پرسش از مرزهای مسئولیت دینی و اخلاقی در قبال اعمال غیرشرعی و غیرقانونی نهادهای حاکم و در عین حال، سرکشی و نَفَس‌کش‌طلبی‌های پس از آن به مقوله‌ای حیاتی بدل شده است. ما پیروان آیینی هستیم که پیشوایان‌اش در دفاع از حرمت شهروندان و حفظ کرامت آنها به رفتار پسندیده با قاتل خویش توصیه می‌کنند و برای اجتناب از پذیرش ظلم و تن‌دادن به حکومت ارعاب، در کربلا به خاک و خون می‌نشینند. آنچه در این باره می‌دانیم را از علمای آزاده در طول تاریخ آموخته‌ایم و امروز نیز از شما می‌پرسیم که تا کجا باید در برابر گردن‌کشی‌ها و پرده‌دری‌های نیروهای دون‌پایه امنیتی سر فرود آورد و حتی سخنی در مذمت آنها نیز بر زبان نراند؟ کارد در استخوان مانده است و هرچه می‌گذرد بر رفتارهای شنیع و بی‌حرمتی به بزرگان انقلاب اسلامی و خانواده‌های آنان افزوده می‌شود و ما خون به جگر، لب به دندان می‌گزیم که نکند این قصه را پایانی نباشد و ناگاه در کم‌توجهی و بی‌دغدغگی ما کار به جایی رسد که حسرت‌خوردن دیگر سودی نداشته باشد. هراس ما از رسیدن به روزی است که مورخان در توصیف‌اش بنویسند این دوره حیات کسانی است که آموزه‌های پیشوایان خود را فراموش کردند و در دفاع از کرامت انسان تا آنجا تساهل ورزیدند که فریادهای مظلومان نیز در گلو خفه شد، اما آه از نهاد عافیت‌نشینان برنیامد و افسار عقده‌گشایی‌ها پاره‌تر گشت.

مراجع معظم تقلید،

علمای آزاده،

این روزها در آستانه محرم و عاشورا، هزارمین روز حصر و حبس غیرقانونی و غیرشرعی و غیراخلاقی مهندس میرحسین موسوی، خانم دکتر زهرا رهنورد و حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی هستیم. هزار روز در زندان غیرقانونی بی محکمه و قاعده و خلاف شرع و اخلاق و قانون! از قضای تلخ روزگار، این ایام مصادف شده است با واقعه جان سوز عاشورا و اسارت کاروان آل الله. طرفه آنکه هنوز زمانِ چنگ و دندان نشان دادن یزیدیان و تیغ کشیدن و جامه دریدن شمریان فرانرسیده و چه سوگ از این بیش که در پیش چشم ما و شما، در میان اصحاب زور و تزویر چه شتابی برای پیشی گرفتن بر عاملان و جانیان عاشورا دارند؟ آنها آزادانه در روز عید غدیر، و در پیش چشم مادر در بند و پدر محصور، در خانه نخست وزیر سال های دفاع مقدس بر صورت دختران او سیلی زدند و دست دختر کوچک او را به دندان کینه گزیدند! و در این راه حتی از شما عالمان دین و فقیهان بزرگ شیعه که منادی دفاع از حقوق انسان در اسلامید نیز پروایی نداشتند و با هتک حرمت آنان، کار را به جایی رساندند که در برابر مقاومت‌شان در مقابل خواستی وقیح، زبان به دشنام گشوده و دست گزیدند! آیا نه این است که با این کار، خواسته یا ناخواسته عید بزرگ شیعیان را آلوده کردند و به نام حکومت اسلامی، سعبانه‌ترین رفتارها را در قبال ناموس شیعه روا داشتند؟

علمای بزرگوار شیعه، منادیان اسلام انسانی و رحمانی،

این واقعه زشت در پیش چشم ما و شما رخ داد و در تاریخ ماند و دردناک تر اینکه آن مادر نگران و پدری غیوری که از نزدیک شاهد این صحنه ها بودند، دستشان در دفاع از ناموس خود بسته در غل و زنجیر بود. در برابر این واقعه هولناک و این ظلمی که بر فرزندان پیامبر گرامی اسلام (ص) در سرزمین تشیع می‌رود چه باید کرد و به کجا باید پناه برد؟ تاریخ دین ما بخوبی حکایت می کند که همواره هنگامی که ظلمی بر مظلومی می رفت، ملجا و پناهی جز علمای دین نداشت و این عالمان شجاع و غیور دین بودند که دست مظلوم را می گرفتند و دلش از غم می تکاندند. پای شرح دردش می نشستند و حرفش به شرح صدر می شنیدند تا دلش از غصه خالی شود. در حمایت از او گریبان دولت می گرفتند و بر حاکمان روی ترش می کردند که از چه رو به نام اسلام یا غیر اسلام، حق کسی را ضایع کرده اید و ظلم بر مردمان رانده اید و هتک حیثیتی نموده اید؟ اینک نیز همان خواسته ها بجای خویش برجاست و جای حقوق و تکالیف تغییری نکرده است. می سزد که امروز ما و شما نیز بر سیره سلف صالح، ناصح نقاد دولتی باشیم که پشتوانه رای مردم را دارد و ملزم است در قبال فاجعه ناگوار پیش آمده پاسخگو باشد و توضیحاتی روشنگر و مفید به مردم ارائه دهد؛ عذر خواهد و به دلجویی بپردازد و به یاری و حمایت شما بکوشد غده بدخیم بدسرشگِ بی‌قانونی‌ها و عقده‌گشایی‌ها را بیرون کشد تا مبادا مسئله قتل های زنجیره ای تکرار شود و دوباره به اختفا خاتمه یابد و به گروهی خودسر منتسب گردد که تاریخ بارها به ما نشان داده است که این خودسرها هیچگاه خودسر نبوده اند و خودسرانه عمل نکرده اند و در صورت عدم مقابله صحیح و قاطع، در رفتارهای شنیع خود حد و مرزی را نخواهند شناخت.

آزادگان و راهبران آیین مسلمانی؛

گذشته از هر چیز در نتیجه وضعیت ناگوار جسمی، سلامت آقایان موسوی و کروبی در ماه های اخیر در وضعیتی بس خطرناک‌تر قرار گرفته است. سلامت همراهان آزاده ملت مسئله ای حیاتی است که زندانبانان به راحتی و بی تفاوتی با آن برخورد کرده اند و به تفنن می گذرانند و اگر نظارت جدی نهادهای مدنی بویژه علمای آزاده و خداترس و باتقوا نباشد، کار را خدای ناکرده به بدترین جاها می رسانند. البته خدای بزرگ و مهربان پشتیبان رهروان راه حق است اما این به اسقاط وظایف مردمان و در راس آنها عالمان دین رهنمون نیست. نکند زندانبانان گمان برند که شخصیت های بزرگ دینی و مراجع آزاده شیعه ناظر بر کار آنان نیستند و چشم بر تمام کرده های آنان بسته اند و عنان به گردن مرکب نهاده اند! نکند بیندیشند که در این ملک چشمان حامیان دیندارِ مردم مظلوم و مردان و زنان آزاده به روی حق کشی و جفا، بسته است و بر این گمان باطل مصر شوند که برای علما مصالح مهم تری در بین است که اقتضا نمی کند شان مرجعیت و فقاهت را خرج دفاع از حق جویان و آزادگان نمایند! این چرخه ای ناگوار و نارواست و اگر همتی عاجل نباشد، چرخشش را پایانی نیست. همه باید هراس بریم و بیندیشیم از روزی که پرده ها بیش از این برافتد و حرمت ها یک به یک دریده شود و با فرزندان هر یک از ما چنین کنند. در آن روز انگشت حسرت به دندان گزیدن و دست بر پشت دست زدن افاقه‌ای نخواهد کرد و آنچه نباید از دست رفته باشد به ثمن بخسی از کف رفته است. پیش از آنکه آن روز برسد، چه باید کرد؟ و چه شیوه‌ حسنه‌ای را می‌بایست در پیش گیریم؟ وظیفه ما و شما چیست و چگونه می‌توان از رواج ظلم و ریشه دواندن بیش از پیش آن در تاروپود حکومت اسلامی پیش‌گیری کرد؟ زمانه با آنان که به ظلم رضایت دهند و در سکوت‌شان مرضی به مصلحت خویش باشند، معامله‌ای سخت گران خواهد کرد و به چنان نشانی داغ‌شان می‌کند که تا جهان پابرجاست، رهایی از این ننگ را یارای‌شان نیست. تاریخ گواهی می دهد که آنچه از مردم عصر سیدالشهداء و واقعه عاشورا باقی مانده جز شرم و خجلت و سرزنش نیست و سخنان امام حسین بن علی(ع) با عالمان دین روزگار خود هنوز در اوراق تاریخ درخششی سرخ و بی انکار دارد.

شورای هماهنگی راه سبز امید با اعتقاد مبرم به جایگاه والای عالمان و مراجع حق طلب شیعه، صمیمانه درخواست می‌کند که دیده نقاد و ناصح و خیرخواه آن بزرگواران، بر این واقعه تلخ و تیره، بسته نباشد و در مقابل، حکومت و کارگزاران امنیتی نظام نیز از نصیحت و نقد عاجل عالمان شیعه توشه برگیرند. نصیحت جدی دولت به محکومیت این واقعه و توصیه به بررسی چگونگی وقوع مشکوک و مبهم آن اکنون مهم ترین وظیفه است و ادای این وظیفه جز با تذکر بجای شما اسلام شناسان بزرگوار، میسر نخواهد شد. باید حکومت را به مسئولیت‌هایش در قبال کرامت شهروندان و تقید به سیره ائمه هدایت و پاکی فراخواند و با بازخواست حاکمان حکومت اسلامی در قبال تعدی به فرزندان پاک‌ترین مردمان این کشور و کنار نهادن ابتدائی‌ترین اصول دینی و اخلاقی در رفتارها در قبال خانواده‌های زندانیان و محصورین، مسئولین را به عذرخواهی از این رفتار سیئه و بازخواست عاملان و آمران آن امر نمود. بر این باوریم که تنها و تنها با اتخاذ چنین رویکردی است که می‌توان کژی‌های ناگواری که در دل حکومت اسلامی ریشه دوانده است را از میان برداشت و زمینه را برای آرامش و سکینه قلب مردم مومن ایران‌زمین فراهم نمود.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۱۰ ابان ۱۳۹۲-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آیا دولت راستگویان در رفع حصرها دخالت نخواهدکرد؟
 • دیدار معاون امور زنان رییس‌جمهور با ۸ مرجع تقلید: حل مسایل حقوقی زنان نیازمند فتاوی روشنگرانه مراجع است
 • بیانیه جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در تحلیل شرایط کنونی و حمایت از سیاست خارجی دولت
 • جبهه مشارکت حمله تروریستی سراوان را محکوم کرد
 • حسین مرعشی: میخواهند با طولانی شدن روند رفع حصر و آزادی زندانیان، روحانی در عرصه سیاسی تنها بماند
 • هشدار ۳۲۵ فعال سیاسی و مدنی نسبت به سلامت موسوی، کروبی و رهنورد
 • عیسی سحرخیز: چه اشکالی دارد که روحانی با زندانیان سیاسی و رهبران در حصر دیدار کند
 • شورای‌هماهنگی‌‌راه‌سبز امید: راه مقابله با جریان قانون‌گریز اقدام عملی رییس‌جمهور برای تضمین حقوق شهروندی است
 • سیدحسین مرعشی: از خدا می‌خواهم که قوه قضائیه را نرم کند تا رفع حصرها و آزادی‌ها محقق شود
 •  
  آخرین اخبار
 • فرزند شهید بهشتی در تماس با دختران موسوی و رهنورد: همراه با مردم، دردمند مظلومیت میرحسین و خانواده‌اش هستیم
 • نامه مصطفی تاجزاده به اعضای جبهه مشارکت:باید پرچم دفاع از حقوق و آزادی های شهروندان را برافراشته نگاه داریم
 • علی مطهری: علی مطهری: سال ۸۸ باید می گذاشتیم معترضان حرف‌شان را بزنند/ برخی فرماندهان سپاه مدرک دارند که تقلب شد
 • حضور اعتراضی خانواده های زندانیان رجایی شهر در دادستانی تهران
 • اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان اوین؛ اعتراض به بی توجهی مسئولان به زندانیان سیاسی
 • مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه: خاتمی فرد بی تاثیری در جامعه است، به خاطر رافت نظام دستگیر نشده
 • چهارمین زنجیره انسانی حفاظت از رودکارون تشکیل شد
 • مادر حسین رونقی: مردم به جمهوری اسلامی رای داده بودند اما شما آبروی دین را هم بردید
 • مادر ستار بهشتی: قسم می خورم تا برگزاری دادگاه علنی ایستاده ام و نمی ترسم
 • اعتصاب سه روزه دریافت جیره غذایی در زندان رجایی شهر
 • وکیل فاطمه هاشمی: دادگاه انقلاب با تقاضای استمهال ایشان موافقت کرد
 • مولوی عبدالحمید: مردم استان اجازه نخواهند داد عده ای استان را دستخوش ناامنی کنند
 • گزارش ظریف از سفر به استانبول؛ اردوغان و اوغلو به تهران می آیند
 • احمد شیرزاد: میرحسین به شدت حامی کارگران بود/ تقدیس قانون کار مانع حرکت کارگران شده است
 • مدیر مسئول روزنامه بهار بازداشت شد
 • آیت الله وحید خراسانی:حوزه علمیه به هیچ شخصی تعلق ندارد/ از ما حساب خواهند کشید که با خون سید الشهدا چه کردید؟
 • وکیل خانواده ستار بهشتی: در کیفرخواست آمده که بازجو قصد قتل نداشته است!
 • عبدالکریم لاهیجی: حبس خانگی غیرقانونی و خودسرانه است
 • روزنامه صهیونستی هاآرتص: مهلت ۶۰ روزه سازمان‌های یهودی به اوباما در قبال ایران
 • وزیر نفت: عراق در شرایط تحریم نفت خود را جایگزین نفت ایران کرد
 •