به روز شده: ۱۱:۰۱ تهران - یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲

علی مطهری: علی مطهری: سال ۸۸ باید می گذاشتیم معترضان حرف‌شان را بزنند/ برخی فرماندهان سپاه مدرک دارند که تقلب شد

امروز: علی مطهری را می توان تکرار بسیاری از ویژگی های پدر شهیدش در قالب سیاسی دانست. مردی که اصول مشخصی دارد، نسبت به پیرامون و جامعه خود حساسیت بالایی دارد و آنچه را انحراف می داند، بی دغدغه مصلحت های منفعت جویانه بیان می کند.

او در حوزه سیاسی مسلمانی آزاداندیش و معتقد به رعایت جدی حقوق شهروندی است. اما به صراحت مرزهایی مبتنی بر فهمی که اسلام دارد، در حوزه های اجتماعی و فرهنگی قائل است و در بیان مواضعش، کاری به خوشامد و بدآمد کسی ندارد.

مطهری در مصاحبه مفصلی که با خبرگزاری فارس انجام داده، تمام این وجوه فکری و شخصیتی خود را نشان داده و درباره جنبش سبز، همچنان با مشی مبتنی بر مروتش، با اینکه نقدهایی را به جنبش مطرح می کند، از حقوق حقه مردم معترض و حق اعتراض در جمهوری اسلامی دفاع می کند.

وی در این مصاحبه بر اینکه معترضان حرف داشته اند اما جلوی بیان آن از سوی حکومت گرفته شده تاکید می کند و می گوید: افرادی داریم که می‌گویند حاضر هستیم حرف بزنیم و اسناد کافی هم در اختیار داریم. از جمله حرفهای برخی فرماندهان سپاه که برنامه این بود که قطعاً آقای احمدی‌نژاد انتخاب شود و می‌گویند در هر دادگاهی ثابت می‌کنیم که تقلب شده است.

مطهری در ابتدای این مصاحبه در پاسخ به این سوال که از نظر برخی، شما در مسائل سیاسی به عنوان یک فرد آزاداندیش و لیبرال و از نظر فرهنگی فردی بسته محسوب می‌شوید، گفت: بله، تقریبا درست است؛ در مسائل سیاسی من بر مقوله‌هایی مثل آزادی بیان، آزادی تفکر، حفظ حقوق شهروندی و احترام به حقوق ملت تأکید دارم اما در مسائل فرهنگی بر روی اجرای احکام اسلام تأکید می کنم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره این گزاره که برخی دین را در مقابل آزادی می‌دانند، چیست، تصریح کرد: اگر این حرف به این معنا باشد که برخی از احکام اسلام را به خاطر آزادی کنار بگذاریم، چنین چیزی را نمی‌پذیریم، ولی در مقام تفکر و نظر، بحث آزاد است، یعنی شما می‌توانید نبوت را نقد کنید، اصلا وجود خدا را رد کنید تا دیگران جواب بدهند و اینها اتفاقا به نفع اسلام است.

مطهری درباره اینکه جریاناتی در کشور برخلاف شما که از لفظ لیبرالیسم استفاده می‌کنید، معتقد به مکتب لیبرالیسم هستند اما با وجود استفاده اسلام و عکس امام، تفکر خود را مطرح می‌کنند، خاطرنشان کرد: خیر، من در گروه‌های شناخته شده چنین چیزی نمی‌بینم که به نظام، امام و قانون اساسی بی‌اعتقاد باشند و بخواهند مکتب لیبرالیسم و اباحه‌گری را رواج دهند.

این فعال سیاسی درباره اتاق فکر میرحسین موسوی گفت: بعد از آن حوادث و خشونت‌هایی که رخ داد، آنها تشکیلاتی درست کردند و شاید خود آقای موسوی مطلع و حتی راضی نبود. ما نمی‌دانیم!

موسوی آزاد نبود که بخواهد حرف بزند

وی درباره اینکه بنابر این حرف شما چرا موسوی هیچ گاه اعلام نظر نکرد؟ یادآور شد: او که آزاد نبود که بخواهد حرف بزند.

مطهری درباره اینکه وی تا یک سال و نیم بعد از انتخابات آزاد بود و بیانیه می‌داد و همه رسانه‌های ضد انقلاب در دست آنها بود و روزنامه کلمه هم فعالیت می‌کرد، تصریح کرد: با فیلترشکن بود و این آزادی نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس که همچنان مناظره را از عوامل درگیری ها می داند، ادامه داد: من معتقدم که اگر آقای موسوی و کروبی و احمدی‌نژاد همان ماههای اول به طور همزمان محاکمه علنی می‌شدند، فتنه‌ همان روزها تمام شده بود.

باید معترضان را آزاد می‌گذاشتیم که حرف‌شان را بزنند

وی در خصوص اینکه آیا معترضان نباید به راههای قانونی تمکین می‌کردند؟ گفت: بله، آنها هم خطا کردند اما باید آنها را آزاد می‌گذاشتیم که حرف‌شان را بزنند.

این نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال که آنها در ۲۵ خرداد آزادانه حرف خود را زدند و هیچ مشکلی هم به وجود نیامد تا اینکه برخی از افراطی‌ها به پایگاه بسیج حمله کردند، یادآور شد: آن که معلوم نبود چه بود. راهپیمایی تمام شد و راهپیمایی بسیار خوبی بود و خون هم از دماغ کسی نیامد، اما آخرش معلوم نشد که چه اتفاقی افتاد. هردو طرف می‌گویند طرف دیگر شروع کرده است.

نباید بحث درباره انقلاب نارنجی را به بحران ۸۸ بچسبانیم

وی با اشاره به اینکه من وقایع سال ۸۸ را برنامه ریزی شده و از پیش طراحی شده نمی‌دانم، درباره جلسات جلائی‌پور با گروهی از اصلاح‌طلبان درباره بررسی انقلاب‌های نارنجی تصریح کرد:‌ این یک بحث علمی است و دارند بحث می‌کنند حالا ما بخواهیم آن را به بحران ۸۸ بچسبانیم.

مطهری با اشاره به شهادت و کشته شدن افراد در حوادث سال ۸۸ و در عین حال تاکید بر اینکه ابهاماتی در حوادث آن روزها وجود دارد،‌ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه واقعا نمی‌دانید چه کسانی به پایگاه بسیج حمله کردند گفت: برای من مشخص نیست؛ باید اجازه حرف زدن به آنها بدهید. یک طرفه می‌گویید فتنه‌گرهستند.

این فعال سیاسی در واکنش به اینکه اما آنها آمدند و حرفشان را هم زدند و فقط یک نمونه آن نیز اظهارات زهرا رهنورد بود که گفت موسوی داماد لرستان و پسر آذربایجان است، متذکر شد: حالا یک اظهارنظر کرده است، این هم یک نظری است.

این طرف صدا و سیما و روزنامه‌ها و سایت‌ها دستش بود و آن طرف چند سایت فیلتر شده قرار داشت

مطهری در پاسخ به این ادعا که بالاخره هرچه باشد استدلال آنها این بوده است و آنها حرفشان را به راحتی زدند، گفت: خیر؛ آنها امکان این که حرفشان را به راحتی بزنند نداشتند. این طرف صدا و سیما و روزنامه‌ها و سایت‌ها دستش بود و آن طرف چند سایت فیلتر شده قرار داشت.

نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال که منظور شما از «این طرف» چه کسی است، تصریح کرد: حکومت و نظام.

وی درباره اینکه پس قبول دارید آنها را در مقابل نظام قرار داشتند، اذعان کرد: در آن انتخابات منتقد نظام بودند.

مطهری درباره اینکه موسوی ۲۰ هزار ناظر بر سر صندوق‌ها داشت که اگر هرکدام از آنها یک صفحه می‌نوشتند نیاز به این همه حاشیه‌سازی نبود، تصریح کرد: درباره همان ناظران هم حرف دارند؛ ما الان افرادی داریم که می‌گویند حاضر هستیم حرف بزنیم و اسناد کافی هم در اختیار داریم.

نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال که این افرادی که می گویید در سال ۸۸ کجا بودند، گفت: البته از نظر من بهتر بود که مدارک را ارائه می کردند.

آنها اصل انقلاب و نظام را قبول دارند

وی در باره اینکه آیا فکر نمی‌کنید مشکل ما مبنایی‌تر از اختلاف سلیقه است، متذکر شد: خیر، آنها اصل انقلاب و نظام را قبول دارند، رهبری را هم قبول دارند فقط این وسط آقای احمدی‌نژاد آمد و کشور را به هم ریخت و همه را به جان یکدیگر انداخت.

مطهری در پاسخ به این سوال که موارد متعددی از عدم قبول داشتن امام از سوی این جریان وجود دارد، افزود: ممکن است کسی در جایی نظر امام را قبول نداشته باشد!

این فعال سیاسی اصولگرا درباره تاکید وزرای دولت روحانی در روز رای اعتماد بر عدم تقلب ۸۸ گفت: مقصودشان این است که در شمارش آراء در حوزه‌های رأی‌گیری امکان تقلب ضعیف است ولی در مراحل بالاتر و در مبادی آراء آقای احمدی‌نژاد بحثهایی هست که امکان بازگویی آن در جلسه رأی اعتماد و به طور کلی در فضای کنونی جامعه نیست.

وی در پاسخ به اینکه آنها تمام حرف‌هایشان را در این ۴ سال زده‌اند، حالا شما می‌گویید نمی‌توانند حرف بزنند؟تصریح کرد: نمی‌گویم حرف آنها درست است اما اینکه در شمارش آرا تقلب نشده یک بحث است و اینکه در مبادی آرای آقای احمدی‌نژاد مشکل وجود داشته بحث دیگری است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مجيد انصاري در تلويزيون: حوادث سال ۸۸ تلخ بود
 • مناظره سیاسی در دانشگاه گیلان: در انتخابات ۸۸ حتی رضایی هم قانع نشد
 • روزنامه رسمی دولت: جاده یکطرفه تریبون‌های صدا و سیما
 • مسعود پزشکیان: سلیقه‌گرایی در اجرای قانون یعنی توقیف برخی روزنامه ها با کمترین اشتباه و آزادی صدا و سیما با اشتباهات بزرگ
 • روزنامه دولت به دعوت "یکسویه" از کارشناسان مخالف دولت در صداوسیما انتقاد کرد
 • علی مطهری: وزیراطلاعات را به مجلس احضار می‌کنم
 • علی لاریجانی سخنان علی مطهری را تکذیب کرد: نقض قانون اساسی توسط رهبری؟
 • علی مطهری: علت کنار گذاشته شدن توفیقی در آخرین لحظه مخالفت رهبری بود
 • علی مطهری: محرمانه ماندن مذاکرات ژنو کار عاقلانه ای است/ چندماه یارانه گرفتم و بعد انصراف دادم
 •  
  آخرین اخبار
 • فرزند شهید بهشتی در تماس با دختران موسوی و رهنورد: همراه با مردم، دردمند مظلومیت میرحسین و خانواده‌اش هستیم
 • نامه مصطفی تاجزاده به اعضای جبهه مشارکت:باید پرچم دفاع از حقوق و آزادی های شهروندان را برافراشته نگاه داریم
 • نامه شورای هماهنگی به مراجع و علما در آستانه هزارمین روز حصر
 • حضور اعتراضی خانواده های زندانیان رجایی شهر در دادستانی تهران
 • اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان اوین؛ اعتراض به بی توجهی مسئولان به زندانیان سیاسی
 • مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه: خاتمی فرد بی تاثیری در جامعه است، به خاطر رافت نظام دستگیر نشده
 • آیا دولت راستگویان در رفع حصرها دخالت نخواهدکرد؟
 • چهارمین زنجیره انسانی حفاظت از رودکارون تشکیل شد
 • مادر حسین رونقی: مردم به جمهوری اسلامی رای داده بودند اما شما آبروی دین را هم بردید
 • مادر ستار بهشتی: قسم می خورم تا برگزاری دادگاه علنی ایستاده ام و نمی ترسم
 • اعتصاب سه روزه دریافت جیره غذایی در زندان رجایی شهر
 • وکیل فاطمه هاشمی: دادگاه انقلاب با تقاضای استمهال ایشان موافقت کرد
 • مولوی عبدالحمید: مردم استان اجازه نخواهند داد عده ای استان را دستخوش ناامنی کنند
 • گزارش ظریف از سفر به استانبول؛ اردوغان و اوغلو به تهران می آیند
 • احمد شیرزاد: میرحسین به شدت حامی کارگران بود/ تقدیس قانون کار مانع حرکت کارگران شده است
 • مدیر مسئول روزنامه بهار بازداشت شد
 • آیت الله وحید خراسانی:حوزه علمیه به هیچ شخصی تعلق ندارد/ از ما حساب خواهند کشید که با خون سید الشهدا چه کردید؟
 • دیدار معاون امور زنان رییس‌جمهور با ۸ مرجع تقلید: حل مسایل حقوقی زنان نیازمند فتاوی روشنگرانه مراجع است
 • بیانیه جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در تحلیل شرایط کنونی و حمایت از سیاست خارجی دولت
 • وکیل خانواده ستار بهشتی: در کیفرخواست آمده که بازجو قصد قتل نداشته است!
 •