به روز شده: ۰۹:۴۶ تهران - پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲

حسن روحانی: گزینه تهدید و باروت روی میز مذاکره تأثیر گذار نیست/ما دنبال بازی بُرد- بُرد هستیم

امروز: رییس جمهور با اشاره به مذاکرات امروز ایران با گروه ۱+۵ تصریح کرد: گزینه تهدید و باروت روی میز مذاکره تأثیر گذار نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر « حسن روحانی» در نشست امروز چهارشنبه هیات دولت افزود: جمهوری اسلامی ایران به دنبال ثبات و آرامش در کل منطقه است و مذاکرات ما با ۱+۵ اگر موفق باشد به نفع همه کشورهای منطقه و جهان است.

روحانی ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدار در حادثه تروریستی لبنان، همچنین به خانواده شهید انصاری رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت تاکید کرد: کسانی که فکر می کنند از طریق ترور، ایجاد ارعاب و خشونت می توانند به اهداف خود برسند همواره اشتباه کرده و این بار هم اشتباه می کنند.

رییس جمهوری با اشاره به حادثه دیروز (سه شنبه) که در بیروت اتفاق افتاد گفت: به افرادی که فکر می کنند راه حل مسائل از طریق کشتار و خشونت است، باید بگوییم که مردم ما و مردم منطقه، مسیری را انتخاب کرده اند که مسیر همبستگی ، وحدت و ایستادگی در برابر تجاوز دیگران است و از این مسیر دست برنخواهند داشت.

دکتر روحانی تصریح کرد: آنهایی که فکر می کنند از طریق ترور، ایجاد ارعاب و خشونت می توانند به اهداف خودشان برسند، همواره اشتباه کرده اند و اینبار نیز اشتباه می کنند.

رییس جمهوری اظهارداشت: دولت ها و رژیم هایی که پیام خودشان را از طرق دیگر نتوانستند به گوش دیگران برسانند و خریداری برای حرف های ناپسند آنها وجود نداشته، گویی می خواهند از طریق ارعاب و ترور و ایجاد وحشت، صدایشان را به گوش دیگران برسانند.

دکتر روحانی تاکید کرد که آنها مطمئنا در این زمینه اشتباه و خطا می کنند، راهی را که مردم منطقه و از جمله ملت ایران، انتخاب کرده اند، ادامه خواهند داد.

وی در ادامه نشست هیات دولت بار دیگر به خانواده های داغدار آنهایی که در حادثه دیروز شهید شدند، از جمله به خانواده حجت الاسلام والمسلمین انصاری، شهید فرهنگ و اعتلای فرهنگی، تسلیت گفت و برای همه آنهایی که مجروح شدند، از خداوند متعال طلب شفای عاجل کرد.

دکتر روحانی همچنین به خانواده های لبنان که عزیزانشان در این حادثه تروریستی شهید شده اند تسلیت گفت و برای مجروحان این حادثه از خداوند متعال طلب شفای عاجل کرد.

**ایران در مذاکرات قبلی حُسن نیت خود را اثبات کرد

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به برگزاری این دور از مذاکرات هسته ای با کشورهای عضو ۱+۵ گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا مسیرش، مسیر منطق و حق خواهی بوده و هیچگاه چیزی بیش از آن نبوده است.

دکتر روحانی افزود: این دولت هم به وعده ای که از روز اول مبنی بر حرکت در مسیر تعامل سازنده با جهان به مردم داده، عمل کرده و عمل خواهد کرد، اما با این وجود جمهوری اسلامی ایران هیچگاه حاضر نیست از حقوق حقه و از منافع ملی خود کوتاه بیاید و از خطوط قرمزی که نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران ترسیم کردند، عقب نشینی کند.

رییس جمهوری ادامه داد: ما همواره در مذاکرات خواهان آن بودیم که از طریق منطق ، استدلال و مقررات بین المللی باید مسائل را حل و فصل کنیم.

دکتر روحانی با بیان این که اگر بر فرض یک نگرانی منطقی وجود دارد، آن نگرانی باید از طریق مذاکره حل و فصل شود، تاکید کرد که ما در مذاکرات قبلی، حُسن نیت خود را اثبات کرده ایم.

وی افزود: مبنای ما این بود که دراین مذاکرات باید افق نهایی در پایان مذاکرات از ابتدای چارچوبش مشخص باشد، ضمن این که طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران مبنایش این بوده و در دور قبلی مذاکرات، پیشرفت ملموس بوده است.

روحانی اظهار داشت: اما متاسفانه برخی بهانه جویی ها و زیاده طلبی ها نگذاشت مذاکرات به پایان موفقیت آمیز خودش برسد.

وی با تاکید بر این که ما همواره گفته ایم که برای مذاکره باید روی میز مذاکرات، منطق و عقلانیت باشد، گفت: روی میز مذاکرات هیچوقت باروت نمی تواند تاثیر گذار باشد، روی میز مذاکرات تهدید هیچوقت نمی تواند تاثیر گذار باشد چرا که مردم ما همیشه در برابر تهدید دیگران ایستادگی و مقاومت کرده اند، باز هم ایستادگی و مقاومت می کنند.

روحانی ادامه داد: اما در عین حال همواره در چارچوب منطق، آماده تعامل بوده اند و الان هم آماده تعامل هستند.

وی اظهار امیدواری کرد که در این مذاکرات طرف های مذاکراتی ما بر مبنای مقررات بین المللی و در چارچوب های منطقی و آنچه که به هر حال چارچوب غیرقابل تبعیض است، آنها هم سر فرود بیاورند، چون ملت ما تبعیض را نخواهد پذیرفت و حقوقی که وجود دارد برای همه یکسان است.

**موفقیت در این مذاکرات به نفع همه است

روحانی تصریح کرد: ما به هر حال در برابر تعهداتمان به همان میزان دارای حقوقی هستیم، اینها باید کاملا متعادل باشد و ما بر آن مبنا حرکت می کنیم .

رییس جمهوری در ادامه این نشست با اشاره به این که فرصتی که امروز به وجود آمده و مردم ما در سایه این انتخابات و حماسه سیاسی ایجاد کرده اند، یک فرصت استثنایی است، افزود: از این فرصت و از این پنجره همه باید به خوبی استفاده و بهره برداری کنند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: البته تکیه اصلی ما برای پیشرفت در کشور بر منابع درونزای ماست، بر منابع فیزیکی ماست و بالاتر از آن، بر منابع انسانی ماست و ما می توانیم با تکیه بر خودمان مسیر پیشرفت را ادامه دهیم.

رییس جمهوری ادامه داد: اما در عین حال همواره خواهان این بودیم که با دیگران هم یک تعامل مثبتی داشته باشیم. ما دنبال ثبات در کل این منطقه هستیم، دنبال آرامش در کل این منطقه هستیم.

روحانی با بیان این که مذاکرات ما با ۱+۵ اگر موفق باشد به نفع همه منطقه و کشورهای منطقه و همچنین به نفع همسایگان ما است، گفت: به نفع جهان غرب و به نفع همان هایی است که با ما درحال تعامل و مذاکره هستند.

رییس جمهوری با بیان این که بی تردید موفقیت در این مذاکرات به نفع همه است اظهارداشت: ما دنبال بازی بُرد- بُرد هستیم و در مذاکرات اگر کسی به دنبال راه حل تحمیلی باشد، باید بداند که هم مذاکرات ناموفق خواهد بود و هم نتیجه مذاکرات با دوام نخواهد بود.

دکتر روحانی تاکید کرد: باید مذاکرات در چارچوب منطق و احترام متقابل و منافع متقابل باشد، مخصوصا این مذاکرات که برای یک دوره شش ماهه است اگر مذاکرات متعادل و معتدلی باشد و به نفع همه باشد، می تواند مبنایی باشد برای مذاکرات بلند مدت ما که آن مذاکرات بلند مدت می تواند منافع خودمان و منافع دیگران را هم ان شا الله تامین کند.

وی اظهار امیدواری کرد که در این مسیر تیم مذاکره کننده ما بتواند به توفقیاتی که مورد نظر است دست یابد و ما بتوانیم در پایان مذاکرات یا به یک توافق قابل قبول برسیم و یا یک قدم حداقل در این مسیر پیشرفت کرده باشیم.

رییس جمهوری در ادامه گفت: ان شا الله بتوانیم در کنار احقاق حقوق ملی مان، ظلم هایی که به مردم ما شده از جمله تحریم را بتوانیم قدم به قدم برطرف کرده و در فضای بهتری مسیر توسعه و پیشرفت و نشاط را در کشور ادامه بدهیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • وزیر امور خارجه: فعلا راجع به روندها صحبت می‌کنیم نه راجع به موضوعات
 • تماس تلفنی نخست وزیر انگلیس با روحانی؛ دو طرف بر بهبود روابط دوجانبه تاکید کردند
 • در صورت توافق هسته ای؛ آزادی حدود ۱۰ میلیارد دلار از دارایی ایران
 • افزایش امیدواری از پیشرفت‌های پشت پرده در ژنو به گزارش گاردین
 • واشنگتن پست: نتانیاهو بخواهد یا نخواهد، توافق با ایران انجام خواهد شد
 • به تعویق افتادن تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در سنای آمریکا
 • نامه پنج فعال ملی مذهبی به رییس جمهور درباره مذاکرات هسته ای
 • تماس تلفنی پوتین و روحانی: فرصتی واقعی برای حل پرونده هسته ای ایران وجود دارد
 • عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: آمریکا در مورد تفاهم نامه نظراتی داشته که ایران قبول نکرده است
 •  
  آخرین اخبار
 • ادامه تجمعات اعتراضی کارگران پلی اکریل بدون خلل در روند تولید‎
 • بیانیه ۷ هزار کارگر: نظارت استصوابی دولت و کارفرما، مانع شکل گیری تشکلات مستقل کارگری
 • مرتضوی:اظهارات احمدی مقدم صحت ندارد/ خانواده قربانیان: از احمدی مقدم بپرسید چرا زودتر این حرفها را نگفت
 • برای احمدرضا احمدپور، فعال جنبش سبز دادگاه مجدد برگزار شد
 • برگزاری مراسم سالگرد کرامت الله زارعیان، فعال دانشجویی
 • سیدهادی خامنه‌ای در دیدار با فاطمه کروبی: برخی فکر می‌کنند قدرت و حشمت آنها باقی خواهد ماند
 • مشاور وزیر نفت: مشکلات کارگران در پارس جنوبی ناشی از تصمیمات اشتباه گذشته است
 • جولان تندروهای کم سواد در دانشگاه ها
 • تعطیلی کارخانه آرد دنا و بیکاری ۸۲ کارگر / توقف تولید و تعویق سه ماهه حقوق ۱۲۰ کارگر کوهرنگ‎
 • احمدی‌نژاد غیرعلنی محاکمه می‌شود
 • وزارت علوم اعلام کرد: دانشگاه احمدی‌نژاد مجوز ندارد
 • تعویق ۶ ماه حقوق ۴۰۰ کارگر خدماتی شهرداری بهبهان
 • سرنخ​های انفجارهای لبنان به کجا می​رسد/ نگاهی به واکنش​های بین المللی
 • مرخصی ۴ روزه امین چالاکی از بند ۳۵۰ زندان اوین
 • آیت الله محمد صحتی آزاد شد
 • القاعده مسئولیت انفجار بیروت را پذیرفت / جزئیات انفجار و واکنش‌ها به آن
 • معاون وزیر کار: چالش جدی بازار کار جمعیت ۳۶ میلیونی زیر ۲۵ سال است
 • تماس تلفنی رییس‌جمهور لبنان با روحانی؛ ضرورت اقدام هماهنگ علیه خشونت، افراطی‌گری و تروریسم
 • سریال آلودگی برنج‌های هندی به آرسنیک
 • برنامه های دولت برای کاهش مصرف بنزین
 •