به روز شده: ۰۹:۳۸ تهران - چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۲

منوچهری:پیمانکاران پارس جنوبی تعهدی به تولید ندارند/بانکها صاحب اصلی سود پروژه های نفتی

امروز: عضو کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی ایران با بیان اینکه هم اکنون صنعت نفت ضعف‌های موجود در قراردادهای کنونی را شناخته است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد قراردادهای کنونی نمی‌تواند انتظارات سرمایه گذاران و پیمانکاران داخلی و خارجی را برآورده کند، بنابراین ما نیاز به بازنگری در این قرارداد‌ها داریم.

به گزارش شانا، غلامرضا منوچهری با اشاره به اینکه میدان‌های نفتی و گازی مانند یک موجود زنده در طول حیات خود رفتارهای متفاوتی از خود بروز و نیاز به اقدامات فراوان برای حفظ تولید دارند، افزود: گا‌ها دیده شده که تولید میدان‌های هیدروکربروی در مدل قراردادهای بیع متقابل بعد از سپرده شدن کار به کارفرما افت می‌کند، در حالی که دیگر پیمانکار تعهد عینی نسبت به این موضوع ندارد و به دلایل مختلف این موضوع را به گردن نمی‌گیرد؛ بنابراین وزیر نفت با توجه به تجربیات خود و مدل‌های قراردادی روز دنیا به این نتیجه رسیدن که باید در قراردادهای کنونی صنعت نفت با هدف اداره طولانی مدت میدان به وسیله پیمانکار و جذب سرمایه گذاران تغییر ایجاد شود.

عضو کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی ایران افزود: بر اساس مدل‌های کنونی قراردادی در صنعت نفت، به پیمانکاران نفتی به عنوان یک پیمانکار ساختمانی نگریسته می‌شود که با اتمام کارش باید میدان را ترک کند، درحالی که شرکت پیمانکار باید در میدان حضور داشته باشد تا اقداماتی همچون مطالعات جدید، حفر چاه‌های بیشتر و نصب ایستگاه‌های تقویت فشار را برای حفظ تولید انجام دهد، بنابراین به نظر من باید چند درصدی از کار بهره برداری را برای نگه داشتن پیمانکار به او داد.

منوچهری انتقال فناوری جدید به صنعت نفت کشور، تولید صیانتی و حفظ سهم سازندگان داخلی را از جمله مسائل مهمی دانست که باید در بازنگری قراردادهای نفتی به شکل روشن تری به آن‌ها پرداخته شود تا ایران در کنار این قرارداد‌ها بتواند به خودکفایی دست یابد.

افزایش جذابیت‌ها در میدان‌های مشترک

عضو کمیته بازنگری در قرار داده‌های نفتی ایران با اشاره به تنوع بیش از اندازه میدان‌های نفتی و گازی در ایران گفت: حضور شرکت‌های خارجی در میدان‌ها پیر و عمیق ایران همچون دریای خزر نیاز به جذابیت‌های بین المللی دارد، از سوی دیگر بایستی میزان جذابیت‌ها نیز متفاوت باشد به عنوان مثال باید جذابیت‌ها در میدان‌های مشترک بیش از میدان‌های مستقل باشد.

دکتر منوچهری اظهار داشت: هم اکنون نسبت برداشت نفت و گاز در میدان‌های مشترک ما با سایر کشور‌ها اختلاف زیادی وجود دارد و همسایگان ما با بهره گیری از شرکت‌های خارجی به سرعت در حال افزایش تولید هستند، از این رو بایستی با افزایش انگیزش این عقب ماندگی چندین ساله را جبران کنیم.

بهره گیری از نکات مثبت قراردادهای نفتی عراق

وی گفت: در بازنگری قراردادهای نفتی نکات کلیدی و مثبت قراردادهای نفتی عراق، کویت، عربستان، ونزوئلا و کشورهای حاشیه دریای شمال بررسی و مد نظر قرار خواهد گرفت و در صورتی که با منافع ملی ایران مغایرتی نداشته باشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

عضو کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی ایران با بیان اینکه قراردادهای کنونی نفتی میان عراق و شرکت‌های بین المللی نوع تکامل یافته قراردادهای سرویس کانترکت ایران است، گفت: ما نکات مثبت این نوع قرارداد‌ها را استخراج می‌کنیم اما این امر به معنی کپی برداری از این نوع قرارداد‌ها نیست.

منوچهری گفت: در قراردادهای کنونی صنعت نفت راه‌های زیادی برای دخالت کارفرما در کار پیمانکار وجود دارد و در کل بروکراسی سنگینی بر علیه پیمانکار حکم فرما است، از این رو در قراردادهای جدید در مواردی که لازم نیست این دخالت‌ها کم خواهد شد، به نظر می‌رسد بهتر است ما فقط از پیمانکار یا سرمایه گذار تولید صیانتی و حفظ مقدار تولید در طولانی مدت را بخواهیم.

پیمانکاران پارس جنوبی هیچ گونه تعهدی نسبت به تولید ندارند

منوچهری گفت: هم اکنون هیچ یک از پیمانکاران فعال در فازهای جدید پارس جنوبی هیچ گونه تعهدی به خصوص در زمینه تولید ندارند و تمام ریسک پروژه‌ها بر عهده کارفرما است در حالی که در قراردادهای جدید تلاش خواهد شد ضمن کاهش ریسک‌های طبیعی موجود، با پرداخت هزینه پذیرفتن ریسک، آن‌ها را به سمت پیمانکار ببریم.

عضو کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی ایران با اشاره به اینکه اصولا قراردادهای نفتی در سراسر جهان پر ریسک بوده و معمولا تمام مراحل اولیه از جمله فعالیت‌های اکتشافی و تهیه‌ام دی پی با دقت خاصی صورت می‌گیرد و سپس شرکت‌ها وارد فاز امضای قرارداد و توسعه میدان می‌شوند، گفت: این درحالی است که هم اکنون در موارد زیادی کار اکتشاف به شرکت‌های مختلفی سپرده می‌شود و شرکت توسعه دهنده چون خود عملیات اکتشافی را انجام نداده با ریسک بالا وارد کار می‌شود.

افزایش شیرینی قرارداد برای جبران ریسک

منوچهری ادامه داد: پیمانکار برای جبران همه خطرات و ریسک‌های که ممکن است پروژه را تحدید کند باید هزینه پیش بینی کند، از این رو ما باید آنقدر قراردادهای خود را شیرین کنیم که این هزینه‌ها برای پیمانکار جبران شود؛ این شیرینی می‌تواند به عنوان مثال یک نرخ بازگشت سرمایه گذاری خوب باشد.

وی تصریح کرد: امروزه شرکت‌های پیمانکار بیشتر سرمایه خود را از طریق بانک‌ها تامین می‌کنند؛ بنایراین نیمی از اصل و سود کار آن‌ها متعلق به بانک‌ها است، حال اگر پروژه در میان کار با افزایش هزینه اولیه به دلایل مختلف روبرو شود پیمانکار ناچارا باید از سود خود کم کند و این باعث عدم جذابیت کار برایشان در ایران می‌شود، پس در نتیجه ما می‌توانیم با فرمول‌های مختلف در قرارداد‌ها نرمش ایجاد کرده تا از خسارات‌های پیمانکار جلوگیری شود.

عضو کمیته ویژه بازنگری در قراردادهای نفتی ایران گفت: برای جبران افزایش هزینه‌های پیش بینی نشده در قراردادهای نفتی و جلوگیری از ضرر پیمانکاران پروژه بایستی راهکار بینابینی یافت که ضمن حفظ منافع ملی ایران نظر پیمانکاران و سرمایه گذاران را نیز جلب کند، به عنوان مثال می‌توان اگر پروژه جدید فرعی در حین کار اصلی ایجاد شود برای آن پروژه به صورت مجزا قرارداد منعقد و هزینه‌اش را به پیمانکار پرداخت کرد.

منوچهری با بیان اینکه حضور سرمایه گذار یا پیمانکار در کنار کارفرما در مرحله بهره برداری در طولانی مدت می‌تواند برای پیمانکار نزد بانک‌ها کسب اعتبار کند، گفت: داشتن درآمد از یک میدان با فرمول مشخص و بر اساس منافع ملی برای پیمانکار خارجی در طولانی مدت یکی از جاذبه‌های قراردادهای نفتی ایران خواهد بود.

وی گفت: بازنگری قراردادهای نفتی ایران بر اساس قوانین موجود در برنامه پنج ساله پنجم و قانون وزرات نفت انجام خواهد شد، از سوی دیگر در جریان این بازنگری از نظرات کار‌شناسان داخلی و شرکت‌های نفتی بین المللی استفاده خواهد شد.

عضو کمیته ویژه بازنگری در قراردادهای نفتی ایران تاکید کرد: مدل قراردادی جدید ایران جذابیت لازم را خواهد داشت و اگر بحث تحریم‌ها مقداری کاهش یابد حتما با استقبال شرکت‌های خارجی روبرو خواهد شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خارج شدن توسعه لایه نفتی پارس جنوبی از اولویت شرکت ملی نفت ایران
 • مدیرعامل شرکت ملی نفت: ضرر هر روز تاخیر در توسعه پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون دلار است
 • سرگردانی گاز سه فاز پارس جنوبی بعد از ۵ سال
 • تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی پرونده بابک زنجانی
 • بابک زنجانی در مجلس چه گفت؟
 • امیدواری توتال برای بازگشت به نفت ایران
 • مجلس از زنگه درباره پول های زنجانی پرسید
 • افت ۱۶ درصدی صادرات نفت ايران به کشورهای آسيايی
 • حسین کاظم پور نماینده ایران در اوپک شد
 •  
  آخرین اخبار
 • بیانیه کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی درمحکومیت هتک حرمت دختران موسوی و رهنورد
 • بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی
 • سخنگوی وزارت امور خارج: نصب بیلبوردهای "صداقت آمریکایی" غیرقانونی بود
 • روزنامه دولت به دعوت "یکسویه" از کارشناسان مخالف دولت در صداوسیما انتقاد کرد
 • سرلشکرصفوی: تهدیدات از حوزه نظامی به حوزه‌های اقتصادی،فرهنگی و سایبری درحال چرخش است
 • ۶ درصد از منابع صندوق توسعه‌ ملی در بانکهای دولتی داخلی سپرده‌گذاری می‌شود
 • ایران خواستار واکنش سازمان ملل در قبال حادثه تروریستی سراوان شد
 • حسین آبادی وکیل جبهه مشارکت : حکم انحلال جبهه مشارکت هنوز به ما ابلاغ نشده است
 • سرپرست دانشگاه علامه: ۲ استاد و ۱۲ دانشجوی ستاره‌دار به علامه بازگشتند
 • در میان مردم تهران؛ یارانه نقدی را کجا خرج می‌کنید؟
 • اعلام خطر ۳۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین از وضعیت جسمی دو وکیل دربند دراویش گنابادی
 • مجید توکلی به زندان رجایی شهر بازگشت
 • برگزاری سومین جلسه دادگاه برادران کردپور و خاتمه دادرسی
 • معاون وزیر امور خارجه: به آمانو پیشنهاد جدید دادیم
 • سومین زنجیره انسانی حمایت از کارون در اهواز تشکیل شد
 • محکوم شدن پگاه آهنگرانی به یک سال و نیم حبس
 • حسین مرعشی: میخواهند با طولانی شدن روند رفع حصر و آزادی زندانیان، روحانی در عرصه سیاسی تنها بماند
 • با کاهش ذخایر خونی، تهران به مرحله هشدار رفت/مردم به پایگاه های انتقال خون بروند
 • نامه نرگس محمدی به فرمانده نیروی انتظامی: استفاده از واژه وقیح برای سنجش پوشش ام درست نیست
 • نوبخت در خانه کشاورز: خودکفایی کاهش یافته است/چشم امید دولت به کشاورزان است
 •