به روز شده: ۰۹:۳۶ تهران - سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲

کنایه های حسن روحانی در خانه کشاورز: دولت گذشته ارث های خوبی برای ما گذاشته است!

امروز: رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت تمام تلاش خود را برای رونق بخش کشاورزی انجام خواهد داد از بدهی های چند هزار میلیاردی دولت گذشته در این بخش خبر داد و گفت: پس از مشاهده این بدهی ها دیدیم دولت گذشته ارث های خوبی برای ما برجای گذاشته است.

به گزارش مهر ، حسن روحانی با حضور در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که صبح امروز در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد اظهار کرد: در زمانی که بنده مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده گرفتم با آمار و ارقام دهشتناکی رو به رو شدم، این موضوع را با آقای کلانتری مطرح کردم و بعد هم موضوعات را با آقای مهندس حجتی وزیر کشاورزی فعلی عنوان کردم که البته ایشان اولش ناز می کرد و افرادی را به ما معرفی کرد و گفت، دوره ما گذشته و باید جوان ها بیایند.

وی افزود: از همان روز اول آمار تکان دهنده بود. در یک بخش یکی می گفت ۱۳ میلیون تن گندم تولید کرده ایم و از طرفی عنوان می شد که ۷٫۵ میلیون تن نیاز به واردات گندم داریم و البته می گفتند که بیش از ۱۰٫۵ میلیون تن گندم بیشتر نیاز نداریم. در این شرایط دیدم که ریاضی ما کفایت نمی کند، در نهایت متاسفانه متوجه شدیم که باید بیش از ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه این ها در شرایطی اتفاق می افتد و ما در حالی نیاز به واردات گندم داریم که نفت ما تحریم شده و از این حوزه باید دلارهای لازم برای واردات استحصال شود کشتی، بیمه و نقل و انتقالات بانکی ما هم تحریم هست و هزار وی یک مصیبت در این بخش داریم. در همین راستا متوجه شدیم که نه تنها گندم بلکه باید بسیاری از نهاده ها وارد شود تا مشکلات پیش رو در بخش کشاورزی مرتفع گردد.

رئیس جمهور با بیان این که از طرفی هم برای احیا و رونق کشاورزی دیدیم که در ابتدای پاییز نیاز به کود داریم و برای آن در دولت گذشته قدمی برداشته نشده است، یادآور شد: در آن زمان بسیار کوتاه و تنگ باید برای قوت قلب و برنامه ریزی کشاورز اقدام به واردات کود می کردیم و از پاییز قیمت تضمین شده محصولات را تعیین می کردیم تا کشاورز برنامه ریزی های خود را بر این مبنا صورت دهد که خوشبختانه دولت در همه این زمینه ها توجهی جدی کرد.

روحانی ادامه داد: وقتی برای تهیه کود کشاورزان اقدام کردیم دیدیم که بدهی پشت بدهی وجود دارد و باید قبل از هر چیز بدهی ۱۳۰۰ میلیارد تومانی دولت گذشته را پرداخت می کردیم. وقتی با این شرایط مواجه شدیم دیدیم که دولت گذشته ارث های خوبی برای ما برجای گذاشته است. به هر حال هم برای تامین کود از منابع داخلی و خارجی و هم برای پرداخت بدهی کشاورزان قدم های از سوی دولت برداشته شد.

روحانی با اشاره به این که کشور ما از لحاظ آب در مضیقه است و ما از حیث بارندگی جزء سرزمین های پرآب نیستیم، تاکید کرد: پس باید قدر قطره قطره آب حیات این سرزمین را بدانیم، برای حفظ و قدردانی از آب نیاز به تدبیر، برنامه ریزی و سرمایه داریم.

وی اضافه کرد: امان از این سرمایه که حرف هیچ کس را گوش نمی کند، سرمایه فقط سود را می شناسد البته سودی توام با امنیت و پایداری. او آهوی فراری است که به دنبال سود می گردد، در این جا مداخله دولت لازم است. گاهی به دلایلی بخش خصوصی هم شاید حاضر نباشد همه سرمایه خود را هزینه کند این جا جایی است که تشکل ها و خیرین باید وارد شوند. خیرین هم فقط مدرسه ساز و مسجد ساز نیستند. خیرینی وجود دارند که در جایگاه رفع مشکلات کشور با سود کم و به واسطه برکت آن سود وارد می شوند.

رئیس جمهور با بیان این که می شود سفره خانه را از دسترنج دیگر ملت ها رنگین کرد، گفت: اما این موضوع دیگر افتخار نیست بلکه فقط شکم سیر می شود و روح و جان غذایی نمی گیرد و افتخاری هم حاصل نمی شود چرا که سفره ما سرزمین کشاورزی دیگر کشورها را آباد می کند.

وی با ابراز تاسف از این که از آمریکای لاتین گرفته تا آسیای دور، شمال آفریقا و اروپا که از همه آن ها آثاری در سفره ایرانی یاد می شود خاطر نشان کرد: آیا این افتخار است برای ما، کشوری که در سالیان گذشته در بهترین شرایط ارزی قرار داشته و سالانه تقریبا ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد حاصل کرده است آیا باید چنین شرایطی داشته باشد.

وی افزود: این درآمد ها کجاها سرمایه گذاری شد و چطور در این فرصت طلایی نتوانستیم بخش های مختلف و به خصوص بخش کشاورزی را احیا کنیم.

روحانی با تاکید بر این که بخش کشاورزی نیاز به سرمایه و تخصص دارد عنوان کرد: در دوره گذشته آب‌های زیرزمینی، زمین شور و شور تر شد، دریاچه ارومیه زیبا در حال خشکی است، زاینده رود زیبا به خشک رودی تبدیل شد و بگذارید نگویم که در هامون‌ها و کارون‌ها با چه مشکلاتی مواجه هستیم.

وی یادآور شد: می‌دانید از طبیعت باید استفاده کنیم. ستیز ما با طبیعت ستیز با خودمان است. از مرتع باید استفاده کنیم اما ستیز با مرتع منجر به نابودی آب و خاک می شود. باید با طبیعت ستیز نکنیم و از طبیعت منصفانه استفاده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به آماری که روز گذشته از سوی وزارت کشاورزی برای احیا و بهبود شرایط بخش کشاورزی در اختیارش قرار گرفته است، تثبیت و اعلام به موقع قیمت های ۲۴ قلم محصولات استراتژیک از جمله گندم، اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به بیمه محصولات کشاورزی مازاد بر بیمه ۱۵۰ میلیارد تومانی را از جمله اقدامات دولت خواند و تصریح کرد: این اختصاص در حوزه بیمه محصولات در حالی صورت گرفته است که صندوق بیمه علی رغم بدهی ۲ هزار میلیارد ۳۰۰ میلیون تومانی که این موضوع هم برجای مانده از گذشته است به اعتبار هزار میلیارد تومانی نیاز دارد.

وی بخش دیگری از اقدامات دولت برای بهبود شرایط کشاورزی در کشور را تامین کود شیمیایی پاییز برای کشاورزان با اختصاص یک خط اعتباری ۵۰۰ میلیارد تومانی، انجام اقدامات لازم برای خرید ۳۰۰ هزار تن کود فسفاته که در حال وارد شدن به کشور است و ۸۰ هزار تن آن وارد شده و در حال توزیع است، خواند.

روحانی گفت: علی رغم این که شرکت خدمات حمایتی ۱۳۰۰ میلیارد تومان بدهکار است طی دو ماه گذشته ۳۰۰ هزار تن کود اوره تامین شده است، تامین تسهیلات ۷۵۰ میلیارد تومانی از بانک کشاورزی برای خرید ماشین آلات کشاورزی و در نظر گرفتن تسهیلات ۳ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی برای توسعه امر کشاورزی از دیگر اقداماتی است که دولت در این بخش انجام داده است.

رئیس جمهور با بیان این که در موضوع کشاورزی بخشی از رسالت و وظیفه بر دوش ولت است تاکید کرد: این دولت است که می تواند با واردات نا به جا برای کشاورزان مشکل ایجاد کند و یا با وارد به جا کشاورزی را توسعه بدهد. دولت می تواند با حمایت از کشاورزان اعتبارات لازم را برای این بخش آماده کنند و در تحقیقات کشاورزی بار را بر دوش بگیرد. البته در دانشکده های کشاورزی هم باید اقدامات لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد: کشاورزی ما باید مکانیزه شود واقعیتش این است که کشاورزی سنتی در جهان قدرت رقابت ندارد هدف ما در بخش کشاورزی فقط تامین نیازهای داخلی نیست بلکه ما باید برای تامین محصولات کشاورزی کشورها و بازارهای هدف اقدام کنیم گرچه شرایط ما به گونه ای نیست که همه نیازهای خود را در بخش کشاورزی تامین کنیم چون آمار می گوید از صد در صد نیاز در بخش کشاورزی تنها ۴۴ درصد از تولیدات داخلی تامین و مابقی به کشور وارد می شود.

رئیس جمهور اظهار کرد: من نمی گویم که در تمامی محصولات باید صد در صد تولیدات داشته باشیم. ممکن است در بخشی از محصولات صادرکننده و در برخی دیگر به دلیل شرایط اقلیمی وارد کننده باشیم.

روحانی با اشاره به برگزاری جلسه شورای آب کشور که فردا برگزار خواهد شد گفت: صبح فردا پس از سالیان دراز که این شورا تعطیل بود شورای آب به ریاست رئیس جمهور تشکیل خواهد شد همچنین هفته آینده شورای محیط زیست به ریاست رئیس جمهور برگزار می شود.

وی به قدردانی از هشت چهره فعال در بخش کشاورزی که همگی آن ها مرد بودند متذکر شد: ای کاش در بین کسانی که تقدیر شدند یک - دو نفر از بانوان زحمت کشیده در بخش کشاورزی هم حضور داشتندچون خانم ها در این بخش حضور فعال و جدی دارند و بنده از همین جا به همه بانوان فعال در بخش کشاورزی کشور دست مریزاد می گویم.

وی ادامه داد: دیدار با مردان و زنانی که در صحنه امنیت غذایی کشور و اقتدار این مرز و بوم تلاش می کنند برای رئیس جمهور یک افتخار است. بنده خیلی با فضای کشاورزی بیگانه نیستم، روستا زاده هستم و در کنار تحصیل در نوجوانی گاهی کشاورزی هم می کردم. اگر دست پینه بنده افتخار هست که هست من هم در سن ۱۰-۱۱ به خاطر کشاورزی در تابستان دست هایم پینه بسته بودم.

رئیس جمهور با بیان این که کشاورزی دنیای خود را دارد و سود آن را در مقایسه با دیگر بخش ها کمتر باشد یادآور شد: افتخار کشاورزی بیشتر است چرا که با طبیعت سر و کار دارد در کنار طبیعت زیستن و تلاش کردن برای احیای طبیعت کاری خدایی است. آن قدرت لایزالی که بذر را می رویاند، رویش هم از ناحیه او صورت می گیرد. اگر چه بذر را کشاورز می افشاند اما رویش آن به دست حق و با اراده اوست.

روحانی اضافه کرد: چه کلمه زیبایی است زارع، این نام خدا است و خدا خودش را زارع می داند. کشاورزان هم وسیله زراعت را آماده می کنند. در قدیم نام وزارت خانه کشاورزی هم زراعت و فلاحت بود که کم کم به دلیل فارسی کردن الفاظ، لفظ هایی که بوی دینی اش بیشتر بود را برگرداندند.

روحانی کشاورزی را مایه مباهات و افتخار خواند و گفت: این بخش مهم هم منجر به توسعه کشور می شود و هم امنیت ملی کشور را تامین می کند که یک بخش از آن امنیت غذایی است.

وی ادامه داد: کم و بیش می دانم کشاورزی کشورمان با معضلاتی دست به گریبان است. بزرگترین سرمایه برای یک ملت و کشور آب و خاک است. آب مایه حیات و خاک همان فراش و سرزمینی است که روی آن زندگی می کنیم. همه رویش ها و تولد ها در این صحنه اتفاق می افتد. شاید در نظر بعضی خاک ناچیزترین شی در زندگی باشد اما برای به دست آمدن این خاک باید صد ها و میلیون ها سال تحول شود تا خاک آماده در اختیار ما قرار گیرد.

وی با ابراز تاسف از این که با خاک آماده برای کشت بی رحمانه رفتار شده است خاطر نشان کرد: آنگاه که به فکر مسکن، شهرسازی، ساخت و ساز، ساخت پل و تغییر و تحول در روی زمین بودیم کمتر به این موضوع فکر کردیم که جای مناسب آن را پیدا کنیم و زمین آماده کشاورزی را تبدیل به محل سکونت نکنیم. کمتر فکر کردیم که محل شهر را به درستی انتخاب کنیم.

رئیس جمهور ابراز تاسف کرد که باغ و درختان ناجوان مردانه تخریب شدند و این تاسفی است که جبران آن سالیان سال به طول خواهد انجامید.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حماسه آفرینی کشاورزان و روستاییان در انتخابات اخیر گفت: در انتخابات اخیر کشاورزان و روستاییان نشان دادند در صحنه آبادی نه تنها از مراکز شهرها بلکه از کلان شهرها آگاهی کمتری ندارند. کشاورز هوشیار، پرکار و باهوش سیاسی ما کار بزرگی را برعهده دارد. دولت اعلام می کند که همه توان خود را برای احیای کشاورزی به عنوان یک رسالت و وظیفه ملی انجام خواهد داد.

رئیس جمهور تاکید کرد: قدم به قدم مشکلات را از پیش رو برخواهیم داشت و مشکلات گذشته و موضوع ما را اصلا مایوس نمی کند. باید با کار، تلاش و وحدت بیشتر کشاورزی را رونق دهیم و دل ملت را خوشحال کنیم.

رئیس جمهور در پایان تصریح کرد: برای شما کشاورزان آرزوی موفقیت می کنم و در برابر شما سر تعظیم فرو می آورم. امیدوارم آسمان هم در سال جاری ما را همراهی کند و خداوند متعال هم باران رحمتش را بر ملت ما نازل کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نوبخت در خانه کشاورز: خودکفایی کاهش یافته است/چشم امید دولت به کشاورزان است
 • علی لاریجانی یک مصوبه دیگر دولت احمدی‌نژاد را مغایر قانون اعلام کرد
 • حسن روحانی: توقف روند فزاینده تحریمها با دیپلماسی فعال
 • راهپیمایی‌ها علیه دولت حسن روحانی ادامه دارد
 • حسن روحانی: در 50 روز گذشته در سیاست خارجه، گام‌هایی به اندازه 500 روز برداشته‌ایم
 • شهین‌دخت ملاوردی، معاون حسن روحانی در امور زنان شد
 • محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس‌جمهور شد
 • حسن روحانی: نگاه امنیتی و تنگ نظرانه به ایرانیان خارج از کشور نداشته باشیم
 • ناطق نوری:‌ حسن روحانی سه اصل راهبردی سیاست خارجی نظام را در نیویورک پیاده کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • حسین آبادی وکیل جبهه مشارکت : حکم انحلال جبهه مشارکت هنوز به ما ابلاغ نشده است
 • سرپرست دانشگاه علامه: ۲ استاد و ۱۲ دانشجوی ستاره‌دار به علامه بازگشتند
 • در میان مردم تهران؛ یارانه نقدی را کجا خرج می‌کنید؟
 • اعلام خطر ۳۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین از وضعیت جسمی دو وکیل دربند دراویش گنابادی
 • مجید توکلی به زندان رجایی شهر بازگشت
 • برگزاری سومین جلسه دادگاه برادران کردپور و خاتمه دادرسی
 • معاون وزیر امور خارجه: به آمانو پیشنهاد جدید دادیم
 • سومین زنجیره انسانی حمایت از کارون در اهواز تشکیل شد
 • محکوم شدن پگاه آهنگرانی به یک سال و نیم حبس
 • حسین مرعشی: میخواهند با طولانی شدن روند رفع حصر و آزادی زندانیان، روحانی در عرصه سیاسی تنها بماند
 • با کاهش ذخایر خونی، تهران به مرحله هشدار رفت/مردم به پایگاه های انتقال خون بروند
 • نامه نرگس محمدی به فرمانده نیروی انتظامی: استفاده از واژه وقیح برای سنجش پوشش ام درست نیست
 • محمد شریعتمداری سرپرست وزارت ورزش و جوانان شد
 • معصومه ابتکار: مشکلات مربوط به رودخانه کارون در شورای عالی آب کشور است
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: افراطیون همه هنرشان را برای مانع تراشی در دیپلماسی دولت بکار می برند
 • محکومیت مدیرعامل پیشین شرکت واحد در پی شکایت فعالان کارگری‎
 • بی مهری های این "مَسکن" تمامی ندارد؛ تجربه زندگی در خانه های بدون آب و گاز
 • انتقاد بازرس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از دخالت های اداره کل سازمان های کارگری
 • بالاخره بهار توقیف شد
 • مصطفی دانشجو در بیمارستان تجریش بستری شد
 •