به روز شده: ۰۸:۱۹ تهران - شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲

رئیس مرکز آمار ایران: از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران‌زا قرار گرفته‌ایم

امروز: رئیس کل مرکز آمار ایران با تشریح جزئیات گزارش این مرکز در مورد نرخ بیکاری در آخرین جلسه شورای عالی اشتغال، اعلام کرد: اگر نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون ۲۶ درصد است، دو برابر نرخ بیکاری کل (۱۲.۲ درصد) باشد، به معنای این است که از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران‌زا قرار گرفته‌ایم.

به گزارش مهر، عادل آذر در پاسخ به سئوالی در مورد جزئیات گزارش مرکز آمار ایران در جلسه شورای عالی اشتغال طی هفته گذشته که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، گفت: مرکز آمار در این جلسه گزارشی از وضعیت اشتغال، بیکاری، جامعه فعال و غیرفعال را بر اساس طرح نیروی کار ارائه کرد.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه گزارشات مرکز آمار بر مبنای محاسبات سال ۹۱ بود، تصریح کرد: در این جلسه وضعیت نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری ۱۲.۲ درصد پایان سال ۹۱ در گروه‌های سنی مختلف، استان‌ها، جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال و استان‌هایی که دارای بیشترین و کمترین نرخ‌های بیکاری بودند اعلام شد.

نرخ مشارکت اقتصادی ۳۸ تا ۳۹ درصد

وی با اشاره به اینکه در این جلسه خروجی‌های نیروی کار بر مبنای سال ۹۱ تبیین شد، تصریح کرد: بر اساس آمارهای اعلامی نرخ بیکاری کل کشور در جمعیت ۱۰ ساله و بالا‌تر در پایان سال ۹۱ که ۱۲.۲ درصد بود یکی از بالا‌ترین نرخ‌های بیکاری طی دهه گذشته محسوب می‌شود که این نرخ با نرخ رشد اقتصادی پایان سال گذشته به میزان[منفی] ۵.۴ درصد که پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی در دهه گذشته محسوب می‌شود مقایسه شد.

وی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال را نزدیک به ۲۶ درصد که رقم بسیار بالایی است اعلام و بیان کرد: بر اساس یک نرمی که همواره مدنظر است اگر نرخ بیکاری جوانان ۲ برابر نرخ بیکاری کل که‌‌ همان ۱۲.۲ است باشد به معنای این است که در منطقه بحران زا از نظر نرخ بیکاری قرار گرفته‌ایم.

آذر افزود: بر اساس گزارش ارائه شده بالا‌ترین نرخ بیکاری جوانان در استان لرستان بالای ۵۰ درصد که رقم بسیار بالایی است و پایین‌ترین نرخ مربوط به استان‌های شمالی و استان گلستان بود. البته مرکز آمار در حوزه دلایل وارد نمی‌شود و فقط اعداد و ارقام را اعلام می‌کند.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت فعال را بین ۳۸ تا ۳۹ درصد اعلام کرد و گفت: این رقم باید بالای ۴۰ درصد باشد و این موضوعات به عنوان بحث‌های محوری مطرح شد.

وی گفت: در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که ریاست جلسه را برعهده داشت اعلام کرد که آمارهای متفرقه‌ای که در مورد نرخ بیکاری و اشتغال مطرح شده و می‌شود هیچ یک آمار رسمی تلقی نمی‌شود بلکه ملاک و مرجع اصلی آمارهای بیکاری و اشتغال، آمارهای مرکز آمار ایران است که مبنای آن طرح نیروی کاری است که به صورت فصلی محاسبه می‌شود.

خوشه بندی بایگانی شد

آذر در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا دولت در اجرای فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها و حذف سه دهک ثروتمند جامعه از طرح خوشه بندی که پیش از این مرکز آمار تدوین کرده بود، استفاده خواهد کرد و یا اینکه این طرح با بازنگری مجدد مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر، گفت: مرکز آمار هیچ مداخله‌ای در بحث هدفمندی یارانه‌ها ندارد و از اوایل سال ۹۰ با شکل گیری و استقرار کامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها تمامی امکانات، اطلاعات و فایل‌های جمع آوری شده در مرکز آمار ایران به سازمان هدفمندی یارانه‌ها منتقل شد و این سازمان دیگر در جریان تصمیم گیری‌ها، تحلیل‌ها و... نیست و البته تا جایی که اطلاع دارم دولت هنوز به تصمیم گیری قطعی برای حذف دهک یا افرادی برای ادامه اجرای هدفمندی یارانه‌ها اتخاذ نکرده است.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: مرکز در صورتی که دولت بخواهد آمارهای اقتصادی، رشد اقتصادی و رشد مناطق را برای ادامه اجرای طرح در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

آذر گفت: خوشه بندی‌ها به بایگانی رفته است این در حالی است که پس از انجام خوشه بندی‌ها تغییرات قانون هدفمندی به نحوی بود که یارانه نقدی به تمام افراد ایرانی تعلق گرفت. اجرای خوشه بندی‌ها یک کار تحلیلی بود و دسته بندی‌هایی را بر اساس اطلاعات جمع آوری شده صورت داده بود و هزینه‌ای در برنداشت.

وی گفت: اما اطلاعات اقتصادی خانوار که به شکل فرم‌ها تحت عنوان طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار توسط مرکز آمار جمع آوری شد و هم اکنون در اختیار سازمان هدفمندی است هر روزه توسط پلیس +۱۰ به روز می‌شود. بر این اساس خوشه بندی‌ها که یک کار آماری بود در این طرح دیگر اعتباری ندارد و منتفی است.

تورم دهکی اعلام خواهد شد

رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به این سئوال که پیش از اینکه مرکز آمار از سوی شورای عالی آمار به عنوان مرجع رسمی اعلام و انتشار آمار‌ها مشخص شود، آمارهایی که اعلام می‌کرد از جمله نرخ تورم بالا‌تر از آمارهای اعلامی بانک مرکزی بود که هم اکنون این موضوع تا حدودی برعکس شده است در عین حال فاصله آماری دو نهاد افزایش یافته است دلایل این امر چیست؟ گفت: معمولا در آمارهایی که به صورت نمونه گیری انجام می‌شود
اختلافات آماری وجود دارد، زیرا تورم بر اساس مظنه‌های نمونه‌ای و مثلا مراجعه به سوپرمارکت‌ها اخذ می‌شود.

آذر ادامه داد: مثلا آمارهای تورمی مرکز آمار براساس مظنه قیمت ۶ هزار کالا در کشور به دست می‌آید، حتی اگر خود مرکز آمار هم دو اکیپ را برای دریافت مظنه‌ها به سطح جامعه ارسال کند، ممکن است اعدادی که به دست می‌آورند با یکدیگر تفاوت داشته باشد، زیرا این اعداد به صورت نمونه است اما نباید اختلاف‌ها به لحاظ آماری زیاد باشد، یعنی به لحاظ آماری این اختلاف معنادار نباشد.

وی با تاکید بر اینکه اختلاف اعداد اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار در نرخ تورم طبیعی است، تصریح کرد: بانک مرکزی نرخ تورمی که اعلام می‌کند بر مبنای تورم شهری است در حالی که مرکز آمار تورم شهری و روستایی را محاسبه می‌کند و افزودن تورم روستا‌ها به عنوان یک فاکتور مهم تلقی می‌شود، بنابراین شاید مقایسه این دو نرخ با توجه به این شرایط دیگر معنا نداشته باشد.

آذر ادامه داد: محاسبات نرخ تورم روستایی معمولا ۳۰ درصد در محاسبات نرخ تورم وزن دارد در عین حال خوشبختانه سال پایه آماری هر دو نهاد به سال ۹۰ تغییر کرده است.

وی گفت: این نکته که آمارهای اعلامی مرکز آمار قبل از مرجعیت تورم بالا‌تر از نرخ‌های بانک مرکزی بوده و هم اکنون کمتر شده است، این گونه نیست واقعیت این است که مرکز آمار اصلا به این گونه موضوعات فکر نمی‌کند و اصلا چنین چیزی به مخیل ما خطور نمی‌کند، زیرا مرکز آمار فقط اعداد را اعلام می‌کند و فرقی برای ما ندارد که این ارقام بالا‌تر و یا پایین‌تر باشد.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: نرخ‌های اعلامی معمولا حالت سیکلی دارد مثلا تورم شهری در فصولی از سال بالا‌تر است و در فصولی دیگر پایین‌تر بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که نرخ اعلامی مرکز آمار در یک دوره مثلا قبل از مرجعیت پایین‌تر و یا بالا‌تر بوده است و یا بالعکس، در عین حال ما هیچ تحلیلی هم بر روی آمار‌ها نمی‌گذاریم.
آذر در پایان با اعلام اینکه این مرکز قصد دارد علاوه بر تورم شهری، روستایی و ملی، تورم دهکی را هم اعلام کند، افزود: در حال حاضر مرکز آمار ۳ نرخ را برای تورم محاسبه می‌کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تایید بروز اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بر سر ایران
 • احمد شهید بر غیرسیاسی بودن گزارش خود از وضع حقوق بشر در ایران تاکید کرد
 • اعمال فشار کاخ سفید بر سنا برای تاخیر در ارائه تحریم های جدید علیه ایران
 • واکنش ریاض به واشنگتن برای برخورد باز با تهران
 • مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در وین/ عراقچی به دیدار آمانو می رود
 • وزیر خارجه آمریکا: ایران عملا صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی‌اش را ثابت کند
 • نشستی درباره وضعیت روزنامه‌نگاران ایران در پارلمان انگلستان
 • ابراز نگرانی نسبت به تداوم نقض حقوق بشر و فشار تحریم بر مردم ایران در گزارش جدید احمد شهید
 • ابراهیم یزدی: گروههای فشار نمی خواهند رابطه تهران-واشنگتن شکل بگیرد
 •  
  آخرین اخبار
 • افزایش 13/6 برابر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در دوره احمدی نژاد
 • افزایش قیمت ۲۸ درصدی شیر و ۱۷ درصدی لبنیات
 • چهار کارشناس جدید به تیم مذاکره کننده هسته‌ای اضافه می شود
 • پیشنهاد دولت برای جبران کسری بودجه و پرداخت حقوق کارکنان
 • ضرورت واکنش علی وار به سیلی های ظالمانه
 • نرگس موسوی: همه آنچه برما گذشت را نمی‌توانیم بگوییم
 • اردشیر امیرارجمند : دستهایی در کار است که آرامش در کشور برقرار نشود
 • واکنش شدید محیط مجازی به هتاکی و ضرب و شتم دختران موسوی و رهنورد
 • واکنش مردم در شبکه های اجتماعی به هتک حرمت خانواده موسوی: میرحسین امشب کوه درد است
 • نظرات مردمی در شبکه های اجتماعی درباره هتاکی امروز؛ آقای روحانی! درغیاب پدر، پدری کنیدبرایشان
 • عکس/ دست مجروح دختر میرحسین چند ساعت پس از برخورد ماموران
 • سیلی؛ شعر تازه سهیل محمودی
 • هیچ کس نبود تا ببیند با ما چه کردند...
 • قدر شبکه های اجتماعی، منبع آگاه فارس را کار انداخت: خانواده موسوی از توجه رسانه‌ای به کروبی عصبی بود جو سازی رسانه ای کرد
 • اراده اثبات «چیزی عوض نشده» در وزارت اطلاعات
 • در روز عید غدیر، عید سادات؛ سیلی به صورت دختران نخست وزیر امام
 • سرپرست دانشگاه آزاد: دانشجویان بخاطر سلایق شخصی نباید ازتحصیل محروم شوند
 • یکسان شدن خانه «استاد بنان» با خاک
 • ابراز نگرانی محمدتقی کروبی از ادامه حصر و وضعیت نگهداری مهدی کروبی
 • پاسخ بانک مرکزی به اظهارات رئیس سابق: مسئول تورم ۴۰درصدی شما هستید
 •