به روز شده: ۰۸:۰۰ تهران - پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲

مقابله با رای مردم؛ یکطرفه ترین هیأت منصفه دادگاه مطبوعات

امروز: در پی انتشار اسامی اعضای جدید هیات منصفه، روزنامه جمهوری اسلامی این نحو انتخاب را مغایر با رای مردم و ترکیب جدید را یکطرفه ترین هیأت منصفه دادگاه مطبوعات خواند.

در تهران، هیات منصفه توسط هیاتی انتخاب می شود که به دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور او و رییس کل دادگستری تهران و نماینده شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، رییس سازمان تبلیغات و رییس شورای شهر تهران تشکیل می شود و مشخص نیست چگونه ترکیب جنتی، وزیر ارشاد و مسجدجامعی اصلاح طلب با تقوی، آوایی و خاموشی که از چهره های نسبتا معتدل اصولگرا هستند، چنین برون دادی داشته است.

جمهوری اسلامی نوشت:

اعلام اسامی اعضاء هیأت منصفه دادگاه مطبوعات که این هفته توسط ارگان های مربوطه انتخاب شده اند، موجب شگفتی محافل مستقل مطبوعاتی کشور شد. این، یکطرفه ترین هیأت منصفه است که تاکنون برای مطبوعات در نظر گرفته شده است.

دقت در ترکیب هیأت منصفه جدید نشان می دهد این مجموعه بهره ای از تنوع ندارد و از هم اکنون می توان آراء آن را درباره تمام اتهامات ارجاعی پیش بینی کرد. به همین جهت، عنوان "منصفه" برای این هیأت وصله ای ناچسب است و چنین ترکیبی با روح قانون مربوط به هیأت منصفه هیچ تناسبی ندارد.

هدف قانون گذار از در نظر گرفتن هیأت منصفه برای دادگاه مطبوعات این بود که افرادی از اقشار مختلف جامعه با سلائق سیاسی متنوع گردهم بیایند تا بتوانند با مطرح کردن نقطه نظرهای گوناگون، به جمع بندی متعادلی برسند و از این طریق، به یاری دستگاه قضائی برای دست یابی به حکمی منصفانه بشتابند. اقتضاء چنین هدفی اینست که هیأت منصفه مطبوعات، در شرایط کنونی جامعه ما، ترکیبی از افراد متمایل به جناح راست، جناح چپ و جناح مستقل باشد. علاوه بر این، قطعاً افرادی که به دو جناح چپ و راست تمایل دارند حتماً باید متعادل باشند و اهل افراط و تفریط نباشند. فقط هیأتی که دارای چنین ترکیبی باشد، می تواند در جایگاه هیأت منصفه مطبوعات قرار گیرد.

متأسفانه اعضاء هیأت منصفه جدید مطبوعات، اولاً از جناح راست انتخاب شده اند و ثانیاً تعدادی از افراد آن از عناصر افراطی هستند. این، یعنی عدم رعایت روح قانون مربوط به هیأت منصفه و فاصله گرفتن این هیأت از فلسفه وجودی خود.

علاوه بر این، اشکالات دیگری نیز در ترکیب هیأت منصفه جدید وجود دارد که نمی توان از کنار آن ها گذشت.

اشکال اول اینکه بعضی افراد از نظر جسمی دچار ناتوانی هستند. اینکه افرادی در سنین کهولت و از روی تخت بیمارستان برای عضویت در هیأت منصفه مطبوعات در نظر گرفته شدند، با هیچ معیاری سازگاری ندارد.

اشکال دوم اینکه تعدادی از این افراد برای چندمین دوره متوالی عضو هیأت منصفه مطبوعات هستند و انتخاب همواره آنها مانع راه یافتن افراد جدید به این هیأت شده است. بعضی از این افراد تقریباً نصف عمر خود را در هیأت منصفه مطبوعات گذرانده اند و باز هم در دور جدید در این هیأت عضویت دارند. چنین روشی به اذهان القاء می کند که گوئی کشور دچار قحط الرجال است!

اشکال سوم اینکه وجود نمایندگان بعضی اقشار در ترکیب هیأت منصفه، تکراری است و همین امر موجب حذف نمایندگان اقشار دیگر شده است. این وضعیت مغایر قانون است و هیأت منصفه را از اعتبار می اندازد.

اشکال چهارم اینست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نماینده دولت جدید در هیأت منصفه جدید نقشی ایفا نکرده است. دولت جدید، که نماینده اکثریت مردم ایران است، نماینده تفکر متعادل نیز هست و به اقتضای همین واقعیت، ترکیب هیأت منصفه نیز باید از نیروهای متعادل برخوردار باشد ولی نیست. در واقع، در هیأت منصفه جدید، با ترکیبی که دارد، تفکر مورد نظر اکثریت مردم نادیده گرفته شده است.

بدین ترتیب، هیأت منصفه جدید نمی تواند نماینده اقشار مختلف جامعه باشد و به همین دلیل از نگاه جامعه مستقل مطبوعاتی نمی تواند مورد اعتماد باشد. پیشنهاد اینست که جلسه انتخاب اعضاء هیأت منصفه مطبوعات بار دیگر تشکیل شود و با رعایت کلیه جوانبی که به آنها اشاره شد، افرادی انتخاب شوند که ترکیب هیأت منصفه با روح قانون منطبق باشد.

خبرگزاری تدبیر سابقه کاری و سیاسی برخی از اعضای تازه انتخاب شده هیات منصفه مطبوعات را این گونه نوشته است:

عسگر اولادی؛ راست گرا و غیرمطبوعاتی

حبیب الله عسگر اولادی شاید معروف ترین عضو این هیات باشد. یک راست گرای به تمام معنا. از تجار معروف تهران و رییس اتاق بازرگانی ایران و چین و البته از اعضای بلندپایه حزب راست گرای موتلفه. او سابقا نماینده ولی فقیه در کمیته امداد بوده و اکنون نیز رییس شورای مرکزی این کمیته است. از دیگر مسئولیت های مهم او عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او هیچگاه کار مطبوعاتی نکرده است.

علی اکبر کسائیان ؛ اصولگرا و عضو کیهان

علی اکبر کسائیان خودش می گوید: «گرچه متولد دوم خردادم و دوم خردادی واقعی منم اما سوم خرداد را دوست می دارم» لیسانس جامعه شناسی دارد و مسئولیت های مختلفی را در حکومت داشته است. از مسئولیت در رادیو و صداوسیما تا اداره بهزیشتی و انجمن سینمای جوان دامغان تا این آخری که مهم ترینشان هم شاید باشد؛ عضو شورای سردبیری کیهان ؛ روزنامه ای که همواره سخت ترین انتقادات و حملات را به جناج اصلاح طلب کشور وارد کرده است. او در دوره محمود احمدی نژاد همواره عضو هیات داوران و سرداور جشنواره مطبوعات کشور بوده است.

احمد مومنی راد؛ اصولگرا و غیرمطبوعاتی

دکترای حقوق بین الملل دارد و استادیار گروه حقوق دانشکده حقوق دانشگاه تهران است. بارها صداوسیما با او مصاحبه کرده است و مورد اقبال نشریات اصولگرای کشورهم هست. اما خود هیچ سابقه کاری در مطبوعات ندارد و جزو چهره های علمی اصولگرایان است.

علیرضا سربخش ؛ اصولگرا و غیر مطبوعاتی

سال ها حضور در جبهه او را به مقام جانباز مفتخر کرده است. چشمانش را در جنگ از دست داد و بعد از جنگ مدیرعامل موسسه سینمایی جانبازان شد. فوق لیسانس حقوق امور بین الملل دارد و سابقه مطبوعاتی چندانی ندارد. او نیز مورد وثوق جریان های اصولگرای کشور بوده است.

نصیر نیک نژاد؛ اصولگرا و غیرمطبوعاتی

از روحانیون حاضر در هیات منصفه. مدیرکل تبلیغات اسلامی و دبیر ستاد بین المللی غدیر استان تهران. او یکی از سرشناس ترین اصولگرایان کشور است که یکی از معتمدین ائتلاف ولایتی ، قالیباف و حداد عادل در انتخابات گذشته ریاست جمهوری نیز بود. او عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است و سابقه مطبوعاتی ندارد.

نادر قدیانی ؛ اصلاح طلب و فعال حوزه نشر

یکی از قدیمی ترین فعالان حوزه نشر. اگرچه کار مطبوعاتی حرفه ای نکرده اما نزدیک به نیم قرن است که در حوزه چاپ و انتشار بوده. قدیانی به عنوان مدیر انتشارات باسابقه قدیانی ده ها سال است که ادبیات کودک و نوجوان منتشر می کند. او رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران است و در نامه معروفش به کاندیداهای ریاست جمهوری نوشته بود: بحث ممیزی کتاب هم یکی دیگر از مشکلاتی به شمار می آید که اهالی کتاب سال هاست با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ مشکلی که همواره از دغدغه ها و چالش های مهم در صنعت نشر بوده است. متأسفانه با وجود گله های نویسنده ها ،مترجمان و ناشران کتاب ما همچنان با نبود شفاف سازی های قانونی در این مسأله روبرو هستیم.»

محمود خسروی وفا؛ اصولگرا و غیرمطبوعاتی

اوایل انقلاب و در مقطعی از دوران ریاست جمهوری مقام رهبری ، مسئول حفاظت ایشان بود و سپس وارد عرصه مدیریت ورزشی شد. او رییس کمیته ملی پاراالمپیک بوده و پیش از آن نیز سابقه ریاست فدراسیون جانبازان و معلولین ، عضویت در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس ، عضو شورای هماهنگی ورزش صداوسیما و عضو شورای بسیج ورزش کشور داشته است. او در دولت حسن روحانی به عنوان معاون ورزش همگانی وزارت خانه جوانان و ورزش منصوب شد. او چهره چندان سیاسی ای نیست اما با جریان های اصولگرای کشور غرابت بیشتری دارد.

علی اکبر اشعری ؛ اعتدال گرا و مطبوعاتی

علی اکبر اشعری اکنون مشاور فرهنگی رییس جمهور است اما کارش را در اوایل دهه ۶۰ از آموزش و پرورش شروع کرد. بعدها مشاور و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد شد تا اینکه دوم خرداد ۷۶ شد و او از این وزارتخانه به صداوسیما کوچ کرد. از مشاوره صداوسیما پایش به عرصه رسانه ها بازشد و مدیرعامل موسسه سروش اولین تجربه رسانه ای اش بود. بعد هم مشاور فرهنگی شهردار تهران و در نهایت سردبیر روزنامه همشهری در سال ۸۴ شد. او در همین سال توسط محمود احمدی نژاد به عنوان وزیر آموزش و پروش به مجلس معرفی شد که موفق به گرفتن رای اعتماد نشد. او شش سال رییس کتابخانه ملی ایران نیز بود و هم اکنون مشاور فرهنگی رییس جمهور شده است. از چهره های اعتدال گرای کشور است که همواره در نهادهای منتصب به اصولگرا نقش بیشتری ایفا کرده است و ارتباط چندانی با اصلاح طلبان ندارد.

حجت الاسلام رحیمیان؛ اصولگرا و موسس خبرگزاری

از دیگر روحانیون هیات منصفه. او اکنون تولیت جدید مسجد جمکران را با حکم مقام رهبری برعهده دارد. سابقه فعالیت انقلابی در قبل از انقلاب دارد و شاگرد امام خمینی (ره) و آیت الله خویی و آیت الله سید محمد باقر صدر بوده است. سال ها در دفتر امام حضور داشته و بعد از رحلت امام قائم مقام بنیاد شهید شد و بعد نیز رییس این نهاد. وی سال هاست که در حوزه و دانشگاه تدریس می کند و عضو هیات منصفه دادگاه ویژه روحانیت نیز بوده است. او هیچ گاه کار مطبوعاتی نکرد اما موسس خبرگزاری قدس است و از این رو شاید بتوان او را جزو خانواده مطبوعاتی کشور قلمداد کرد.

جمال شورجه ؛ اصولگرا و غیرمطبوعاتی

جمال شورجه اگرچه در حوزه هنر فعالیت می کند اما مطبوعاتی محسوب نمی شود. جمال شورجه کارگردان فیلم های جنگی یکی از جنجالی ترین چهره های هنری در ۸ سال دولت احمدی نژاد بود. او عضو هیاتی بود که در تقابل با خانه سینما تشکیل شد و از تعطیلی این نهاد صنفی حمایت می کرد. او نزدیک به جواد شمقدری ، مشاور فرهنگی و معاونت سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد بود و همواره گفته هایش پر از جنجال بوده است. او اخیر گفته بود که «گذشته» ساخته اصغر فرهادی یک فیلم ایرانی نیست و شورای عالی تهیه کنندگان سینما نیز طی بیانیه ای جمال شورجه را مسئول بخش مهمی از نابسامانی ها در سینما دانست.

میرحسین میرمحمد صادقی؛ مستقل و غیرمطبوعاتی

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی. دکترایش را از دانشگاه لیورپول انگلستان گرفته است و در دوران اقامتش در این کشور با بخش حقوق و مطبوعاتی سفارت ایران در لندن همکاری داشته است و ۵ سال نیز سرپرست دفتر خدمات حقوقی بین المللی ایران در لندن بوده است. بعد از بازگشت به ایران و در سال ۱۳۷۳ از سوی ریاست قوه قضاییه وقت به عنوان رییس دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری منصوب شد. او علاوه بر دانشگاه شهید بهشتی در دانشگاه های تهران ، تربیت مدرس ، امام صادق ، شیراز ، مفید قم و دانشکده علوم قضایی تهران نیز تدریس می کند. او چهره سیاسی نیست.

محمد مهدی حیدریان ؛ مستقل و غیرمطبوعاتی

در حوزه فیلمسازی و فیلمبرداری سینما کار می کند اما سابقه مطبوعاتی ندارد. او یازده سال مدیر کل نظارت و ارزشیابی امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و شش سال نیز مدیرعامل سیما فیلم. سپس مدیر شبکه جهانی جام جام شد و از سال ۸۴ تا الان معاون ریاست فرهنگستان هنر. او تاکنون مشاور رییس سازمان صداوسیما ، وزیر فرهنگ و ارشاد و رییس رادیو بوده و عضویت در بسیاری از نهادهای فرهنگی نزدیک به دولت را تجربه کرده است. او چند فیلم جنگی و مستند نیز ساخته است. چهره سیاسی نیست اما به راست گرایان نزدیک تر است.

سید احمد زرهانی؛ اعتدال گرا و غیرمطبوعاتی

از اعضای موسس حزب اعتدال و توسعه است. حزبی که چهره شاخص اش محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت است و حزبی که نماد اعتدال گرایی در کشور است. زرهانی نماینده مردم دزفول در اولین دوره مجلس بود و بعد به آموزش و پرورش رفت و بعد هم معاون وزیر فرهنگ و ارشاد شد و همه این ها در دولت های هاشمی و خاتمی بود. او رییس سازمان حج و زیارت کشور نیز بوده و هم اکنون معاون دانشگاه مذاهب اسلامی است.

سید محمدرضا آقامیری؛ اصولگرا و غیرمطبوعاتی

یکی دیگر از روحانیون عضو. حجت الاسلام سید محمد رضا آقامیری اکنون یکی از اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز است. او عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است که پیش از این و در جریان رای اعتماد مجلس به کابینه دولت یازدهم گفته بود: آنان که در فتنه نقش داشتند جایی در دولت نباید داشته باشند.

مهری سویزی ؛ مستقل و غیرمطبوعاتی

یکی از دو عضو زن هیات منصفه مطبوعات.او رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان است که این پست را از دوران احمدی نژاد تاکنون بر منصبش باقی مانده است. مهری سویزی چندان چهره سیاسی شناخته نمی شود.

ایرج سبقتی؛ اصولگرا و مطبوعاتی

ایرج سبقتی شش سال به عنوان مدیر روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری فعالیت کرد تا اینکه دو سال پیش جایش را به سپهر خلجی داد. او مدیرعامل خبرگزاری قدس است که به عنوان نماینده خبرگزاری های غیردولتی در کمیته نظارت بر فعالیت خبرگزاری های غیردولتی انتخاب شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خانواده زندانیان سیاسى قربانى عصبانیت مسؤولان قضایى از راى مردم به روحانى
 • کیانیان حرف مردم را زد
 • آیت الله دستغیب: نباید با حراج اموال مردم؛ محتاجشان کرده و با منت اندک ماهیانه ای به آنان پرداخت
 • هاشمی رفسنجانی: حکومت، بدون حضور و اراده مردم دوام ندارد
 • حسن روحانی: اول باید معیشت مردم بهبود یابد
 • رادان: مردم هیچگاه نقش یگان ویژه در سال ۸۸ را فراموش نمی کنند
 • نتایج یک نظرسنجی: اکثریت مردم آمریکا خواستار افزایش رابطه با ایران هستند
 • پیام مهدی کروبی از حبس به مردم:‌ لذت در کنار مردم بودن مرا کافی است
 • شجریان: در سال ۸۸ به احترام مردم کنسرت‌هایم را تعطیل کردم
 •  
  آخرین اخبار
 • سید! حج چهار ساله‌تان مقبول
 • درخواست راوی «آزادی خرمشهر» برای «آزادی فرزندان انقلاب»
 • علی لاریجانی سخنان علی مطهری را تکذیب کرد: نقض قانون اساسی توسط رهبری؟
 • دومین زنجیره انسانی برای حفاظت از کارون
 • روزنامه جمهوری اسلامی؛ مجلس هفتم پاسخگوی عملکرد خود خواهد بود؟
 • پژمان ظفرمند از زندان اوین با قرار کفالت آزاد شد
 • بدهی ۵۴ هزار میلیارد تومانی؛ میراث دولت احمدی‌نژاد برای صندوق کارگران
 • آخرین وضعیت بازگشت دانشجویان ستاره‌دار و اساتید بازنشسته به نقل از توفیقی
 • تعویق ۶ ماه حقوق کارگران صنایع P.V.C ایران‎
 • نصب دستگاههای پارازیت موبایل در زندان رجایی شهر؛ سلامت زندانیان در خطر است
 • همسر رضا شهابی: وضعیت همسرم در بیمارستان وخیم است
 • سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد میرحسین موسوی: رفتارمجلسیان با کابینه ادامه خطای گذشته است
 • سهمیه بنزین ها احتمالا قطع می شود
 • تذکر مجلس به روحانی در مورد انتقال آب کارون و خطرنابود شدن خوزستان
 • آیت الله صانعی: غدیر، عید برچیده شدن استبداد و روز نفی حاکمیت ظلم است
 • نشستی درباره وضعیت روزنامه‌نگاران ایران در پارلمان انگلستان
 • ابراز نگرانی نسبت به تداوم نقض حقوق بشر و فشار تحریم بر مردم ایران در گزارش جدید احمد شهید
 • تجمع جوانان و پخش شیرینی و دعا برای آزادی سران جنبش سبز و زندانیان در میدان ونک
 • چند تن از زندانیان سیاسی از زندان اوین به مرخصی آمدند
 • ابراهیم یزدی: گروههای فشار نمی خواهند رابطه تهران-واشنگتن شکل بگیرد
 •