به روز شده: ۱۲:۱۳ تهران - یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲

وزیر نفت: به اسم پرداخت یارانه و با تخلف های مکرر، بخش انرژی را نابود کردند

امروز: وزیر نفت با انتقاد از آسیب های وارد شده به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی بر اثر اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه ها گفت: این شرکت نیازمند مرمت فوری و اصلاح ساختار بودجه ای در لایحه بودجه سال آینده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، بیژن نامدارزنگنه امروز شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با یادآوری این که آخرین بار که به این شرکت آمده در سال ۱۳۷۶ برای معارفه مهندس آقایی، معاون وقت وزیر نفت در امور پالایش و پخش بود، گفت: از آن زمان تاکنون به این شرکت نیامدم زیرا من خیلی اهل تغییرات نبوده و اساسا به ثبات مدیریت اعتقاد دارم.

*پالایش و پخش نیازمند مرمت است

زنگنه با بیان این که مشکلاتی که در این چند ساله برای صنعت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران پیش آمده داستان غم انگیز و فاجعه آمیزی است، گفت: یک عده آدم که فهم عمیقی از این حوزه نداشتند، به خاطر اجرای اهدافی، دستگاه های بزرگ بخش انرژی کشور را در آستانه نابودی کامل رساندند.

*نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه پالایش وپخش

وزیر نفت افزود: ارزشمند ترین چیزی که از شرکت پالایش و پخش مانده است نیروی انسانی آن است؛ زیرا هر چیز مادی که این شرکت داشت نابود کردند، آنها مکرر در مکرر این کار را با زیر پا گذاشتن قانون انجام داده اند.

زنگنه تاکید کرد: برای اجرای هدفمندی یارانه ها خیلی چیزها را از دست دادیم، برای چه؟ که چه بشود؟ خدا را شکر که که خداوند جواب این دوستان را داد، چون بنیان این کار اشتباه و خراب بود و خداوند اجازه نمی دهد کار نادرست به ثمر برسد.

وی گفت: در سالهای اخیر برای اجرای هدفمندی یارانه ها پول های زیادی بر خلاف قانون از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گرفته شد و متاسفانه چون چاره ای ندارند امسال هم این پول را از این شرکت می گیرند، اما سعی می کنیم این مشکل خارجی که مثل یک بختک عظیم روی گلو و سینه این شرکت قرار گرفته را از بین ببریم؛ اگر این مشکل رفع شود وضعیت داخلی شرکت پالایش و پخش طوری است که می توان با همدلی و بدون تنش کارها را به جلو برد.

وزیر نفت با بیان این که من سر عهد خود هستم و تاکنون مدیران جدید صنعت نفت را از بدنه این صنعت انتخاب کرده ام، گفت: بنده در آینده نیز به این عهد وفادار خواهم بود.

زنگنه با اشاره به این که ساختار بودجه ای شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی باید به سمت عقلانیت برود، گفت: وقتی عقل و تدبیر بر کارها حاکم نیست کار جلو نمی رود، در جریان هدفمندی یارانه ها پولی به زور از این شرکت گرفته شد و باعث شد بی اعتمادی و بی اعتنایی در این شرکت حکم فرما شود، نمی شود با سیستمی کار کرد که یک عده خود را برتر بدانند و آن عده به بقیه با زبان زور و توهین رفتار کنند، خدا را شکر این دوران تمام شد.

زنگنه تصریح کرد: ما باید در سال آینده که تنظیم بودجه خیلی اهمیت دارد تلاش کنیم تا بنیان های درستی در آن گذاشته شود و دیگر شاهد تکرار این موارد و اشتباهات نباشیم، البته این موضوع ممکن است چند سالی نیز طول بکشد.

*جلوی صدمات ناشی از اجرای نادرست اصل ۴۴را باید گرفت

وزیر نفت گفت: اجرای نادرست و بدون آینده نگری سیاست های اصل ۴۴ در صنعت پالایش و پخش کشور صدمات جبران ناپذیری را به کشور وارد کرده است، ما نخستین کشوری نبودیم که که این سیاست را در دنیا اجرا می کردیم بایستی با استفاده از فکر و تجربیات دیگران این کار را اجرا می کردیم.

زنگنه با بیان این که در شرکت پالایش و پخش دیگر قرار نیست دولت هزینه پالایشگاه های جدید و بهینه سازی را پرداخت کند، گفت: قرار است به مرور زمان آزاد سازی قیمت های حامل های انرژی در ایران اجرا شود و نه به صورت یکباره، در آن زمان باید همکاری خود با بخش های خصوصی را برای ساخت پالایشگاه های جدید تعریف کنیم.

وی با بیان این که روز به روز باید نقش حاکمیتی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزایش و نقش توسعه ای کاهش یابد، گفت: هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه واگذاری و توسعه نقش حاکمیتی از همه شرکت ها جلوتر است.

*سال استثنایی در تامین سوخت کشور

وی با تاکید بر این که در سال آینده با راه اندازی فازهای جدید در پارس جنوبی و شروع مقداری واردات سوخت فشارها به پالایش و پخش برای تامین سوخت بخش حمل و نقل کم خواهد شد، گفت: امسال استثنایی ترین سال تاریخ کاری شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران است زیرا اوج حمل و نقل و مصرف سوخت مایع در سال جاری را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: امسال نزدیک به ۳۰ میلیون تن گازوئیل و مازوت به نیروگاه های کشور تحویل داده خواهد شد، زیرا نزدیک به ۳۶ میلیارد متر مکعب کمبود گاز در شبکه خواهیم داشت.

وی افزود: امسال ۴۸ درصد از سوخت نیروگاه های کشور را سوخت مایع تشکیل خواهد داد، درحالی که این موضوع در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده ، به طوری که رکورد مصرف سوخت مایع با ۱۹ درصد در سال ۱۳۷۸ بوده است.

وزیر نفت گفت: صنعت نفت به صورت مستقیم تاثیری بر زندگی مردم ندارد به جز گاز و سوخت مایع که در این میان نماد شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی جایگاه های سوخت است.

*تاکید بر راه اندازی جایگاه های کوچک سوخت

وی گفت: در سه چهار سالی که در مدیریت هستیم باید تلاش کنیم ظاهر جایگاه های سوخت در کشور را تغییر دهیم، ایران این ادعا را دارد که ام القرای جهان اسلام است اما جایگاه های ما به این ادعا نمی خورد، بخشی از این مشکل قیمت سوخت است که باید اصلاح شود و بخشی دیگر به خاطر مسائلی همچون گرانی زمین است.

زنگنه گفت: در حال حاضر جایگاه های سوخت در ایران حتی از داشتن سرویس بهداشتی مطابق حداقل استاندارد محروم است و جز در مجموعه های که برای جهانگردی احداث شده این مسائل حل نشده باقی مانده است.

وی با بیان این که ۱۶ سال است که در دنیا بر راه اندازی تک پمپ و پمپ سیار بنزین و گازوئیل در کنار خیابان ها تمرکز شده، گفت: این بار تمام تلاشم را خواهم کرد تا این نوع جایگاه ها را راه اندازی کنیم زیرا با توجه به تولید گازوئیل با کیفیت و مجوزهای دولت برای شماره گذاری خودروهای سواری دیزلی این نوع جایگاه ها می تواند کمک خوبی به بخش حمل و نقل کند و حداقل در کوتاه مدت می توان در چهار و پنج شهر بزرگ کشور اجرایی شود.

وی با تاکید بر توسعه جایگاه های سی ان جی در کشور گفت: این موضوع بایستی در شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی جدی گرفته شود، ما هم اکنون به اندازه یک پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه ای نفت در روز مصرف سی ان جی داریم و ما اگر این صنعت را توسعه دهیم بسیار به صرفه تر است.

*ستاره خلیج فارس نیازمند توجه ویژه است

وزیر نفت با بیان این که به دنبال آن هستیم که مراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا دو ماه آینده فعال شود، گفت: از نظر من این پروژه موردی است که می شود به عنوان تجربه تلخ مدیریت پروژه صنعت نفت در دانشگاه ها از آن یاد کرد، چون در این پروژه همه چیز ساخته شده جز واحدهای فرآیندی؛ اگر همه شرایط هم فراهم باشد امکان ساخت فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت پالایش ۱۲۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی در مدت ۱۲ تا ۱۴ ماه وجود ندارد.

زنگنه گفت: سیاست وزارت نفت برای توسعه ظرفیت پالایش نفت کشور ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و حتی خارجی با در نظر گرفتن یک حاشیه سود منطقی است، از این رو اگر شرایط لازم فراهم شود هیچ گونه نگرانی بابت تامین منابع مالی ساخت پالایشگاه‌های جدید وجود ندارد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • توافق دولت و مجلس برای حذف یارانه ثروتمندان تا پایان سال/ اقتصاد بدون نفت به مرحله عمل رسید
 • وزیر کشور: قطع یارانه ها آغاز شده است/ استانداران ۳۱ استان عوض می‌شوند
 • آیت الله دستغیب: نباید با حراج اموال مردم؛ محتاجشان کرده و با منت اندک ماهیانه ای به آنان پرداخت
 • معاون اول رئیس‌جمهور: سعی می‌کنیم یارانه نقدی این ماه را بپردازیم/وضعیت منابع و مصارف هدفمندی نگران‌کننده است
 • معاون اول رئیس‌جمهور: سعی می‌کنیم یارانه نقدی این ماه را بپردازیم/وضعیت منابع و مصارف هدفمندی نگران‌کننده است
 • دو سوم نمایندگان مجلس یارانه می‌گیرند
 • ۲۲ میلیون نفر از فهرست یارانه بگیرها حذف شدند
 • وزارت نفت ۳ امتیاز نفتی هند را لغو کرد/ مخالفت با ارزان فروشی نفت و گاز
 • روحانی مسئولیت یارانه ها را به نوبخت داد
 •  
  آخرین اخبار
 • بازسازی دولت
 • راه اندازی جنبش شوراهای طرفدار محیط زیست/ ابتکار: شخصاً پیگیر مشارکتهای مردمی هستم
 • دادگاه مریم شفیع پور فردا برگزار می شود
 • مخالفت آیت الله خامنه ای با معرفی توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم
 • ممنوعیت کار کودک؛ اراده ای برای اصلاح نیست
 • مجید انصاری: دولت چاره ای جز اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها ندارد/ ادامه وضع موجود غیرممکن است
 • ۶۸ درصد مسمومیت‌ها در کشور، دارویی است
 • افشاگری داوود احمدی نژاد: برداشت ۹ میلیارد تومان از بودجه ریاست جمهوری
 • این بخش خصوصی نیست، مافیای لباس شخصی ها و امنیتی هاست
 • تعطیلی «فرش همدان» و اخراج ۲۵ کارگر‎
 • مولاوردی: تفکیک جنسیتی، نه به نفع جامعه، نه زنان و نه خانواده‌ها است
 • یک فعال کارگری: ساماندهی کارگران ساختمانی باید دوباره در دستور کار مجلس قرار گیرد
 • نماینده مجلس: کم آبی دریاچه ارومیه با رها سازی آب سدها حل نمی شود
 • شکایت سعید نعیمی از شرایط زندان تبریز
 • محمود سریع القلم: تنها راه پیشرفت کشور تفکیک قدرت سیاسی از اقتصادی است
 • مدیرعامل منطقه آزاد قشم: سوء جریان ها در قشم اموال ملت و دولت را غارت کرده اند
 • اسماعیل گرامی مقدم؛ هزینه‌های ادامه حصر متوجه حکومت است
 • دکتر سید محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت : مشارک قانونی هست و کنگره برگزار می‌کنیم
 • اطلاعیه‌ برگزاری نخستین سالگرد درگذشت احمد قابل
 • روحانی، دکتر توفیقی را به مجلس معرفی نکرد/ فرجی‌دانا، صالحی‌‌امیری و فانی به مجلس معرفی شدند
 •