به روز شده: ۱۰:۲۵ تهران - چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۲

عیسی سحرخیز: رفع حصر نشانه عقلانیت خواهد بود

امروز: رفع حصر از رهبران جنبش سبز مطالبه‌ای است که پس از روی کار آمدن حسن روحانی در مقام ریاست قوه مجریه با طنین بیشتری مطرح شده است. در روزهای اخیر زمزمه‌های قابل اعتنایی درباره امکان رفع حصر مطرح بود اما غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری روز دوشنبه این زمزمه‌ها را تکذیب کرد.

رفع حصر از رهبران جنبش سبز مطالبه‌ای است که پس از روی کار آمدن حسن روحانی در مقام ریاست قوه مجریه با طنین بیشتری مطرح شده است. در روزهای اخیر زمزمه‌های قابل اعتنایی درباره امکان رفع حصر مطرح بود اما غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری روز دوشنبه (بیست و دوم مهر) این زمزمه‌ها را تکذیب کرد. میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از ۲۵ بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و امکان تماس آن‌ها با دنیای خارج در این مدت بسیار محدود بوده است. جرس در زمینه بحث‌های انجام شده پیرامون رفع حصر از رهبران جنبش سبز با عیسی سحر خیز مدیر کل داخلی وزارت ارشاد دولت اصلاحات و از بنیانگذاران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات گفتگو کرده است که خود پس از ۴ سال تحمل حبس از زندان آزاد شده است.

متن گفتگوی «جرس» با عیسی سحرخیز در خصوص شرایط سیاسی کشور و لزوم بکارگیری عقلانیت در پی می‌آید:

آقای سحر خیز، در این یک هفته‌ای که بعد از چهار سال از زندان آزاده شده‌اید، ارزیابیتان از فضا و شرایط سیاسی کشور چیست؟

به اعتقاد من فضای سیاسی کشور مرتبط با فضای اجتماعی کشور است و مشاهداتم بدلیل اینکه فرصت رفتن به درون جامعه و شرکت در جلسات را نداشته‌ام محدود بوده است. اما آنچه بصورت ظاهری و در لایه‌های رویین جامعه دیدم این است که یک فضای امیدواری را می‌شود در همه جا دید. اگر خواسته‌ها و مطالبات مردم تحقق پیدا نکند یا مسیری که باید طی کند را نرود، می‌تواند منجر به چرخشی شود و مردم امیدواری خود را از دست دهند. بویژه در مسائل معیشتی، اشتغال و گرانی‌ها که مردم به بهبود آن امید بسته‌اند و منتظر یکسری تحولات هستند. در کنار این بحث، توسعه سیاسی و توسعه فرهنگی وجود دارد که در خصوص آن دولت تاکنون کاری را شروع نکرده است. یعنی کمیسیون ماده ده درعمل تشکیل نشده است و همینطور هیئت نظارت بر مطبوعات روند مثبت خود را عمل نکرده است، البته شرایط به بن بست نرسیده اما تاخیر وجود دارد. به نظر من اگر این تحولات صورت نگیرد مردم کم کم صبر و حوصله خود را از دست خواهند داد و این فضای امیدواری به فضای ناامیدی در جامعه تبدیل می‌شود. امیدواریم این گونه نشود و دولت آقای روحانی سریع‌تر کارهای خود را بویژه در زمینه سیاست خارجی انجام دهد.

این تنش زدایی در سیاست خارجی قطعا مستلزم بهبود سیاست داخلی است و بهبود شرایط داخلی هم بدون رسیدگی به مطالبات مردم امکان پذیر نیست. یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم و موضوعی که آن‌ها را به پای صندوق‌های رای آورد، رفع حصر رهبران جنبش سبز و برقراری شرایط آزاد در کشور بود. اما تاکنون بویژه پس از انتقال پرونده آن‌ها به شورای عالی امنیت ملی تغییر و تحولی در وضعیت آن‌ها صورت نگرفته است. علت تاخیر چیست و آیا جای امیدواری هست که طی روزهای آینده شاهد رفع حصر و آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی باشیم؟

همه منتظر هستند که در فاصله دو عید قربان و غدیر تحولی ایجاد شود. من گمان نمی‌کنم که رفع حصر بطور کامل صورت بگیرد و این اقدام غیرقانونی را کنار بگذارند.

علت آن چیست؟

به هر حال جریان مقابل قوی است و درست است که نتوانست در انتخابات نامزد خود را به پیروزی برساند و او را به ساختمان پاستور بفرستد اما در ایجاد فضای ناامیدی و اینکه دولت کارآیی لازم را ندارد، تلاش می‌کند. بویژه این مسئله در رفع حصر و حبس زندانیان سیاسی و عقیدتی کاملا دیده می‌شود زیرا در شرایط حاکمیت دوگانه، دولت تنها بخشی از تحولات را می‌تواند انجام دهد. بویژه اینکه نهادهای امنیتی و نظامی و همچنین قوه قضاییه عمدتا منصوب رهبری هستند.

شورای عالی امینت ملی می‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد؟

درست است که در شورای عالی امنیت ملی باید در این مورد تصمیم گیری شود اما به اعتقاد من یک فرد در جمهوری اسلامی است که قدرت را در دست دارد و قطعا اوست که می‌تواند با یک اشاره خیلی از مسائل را در بهم بریزد. همانگونه که نگذاشت روند آزادی‌ها را پیش از سفر آقای روحانی به نیویورک بطور کامل انجام شود و آزادی‌ها بر اساس لیست‌های تهیه شده صورت گرفت. به هر حال امیدواریم تا عید غدیر تمامی زندانیان سیاسی چه سبز و چه غیر سبز، چه کسانی که در رابطه با انتخابات اصلاح طلبان و تحول خواهان بودند و چه کسانی که بدلایل عقاید خود و مسائل اقلیت‌های قومی و مذهبی در زندان هستند بتوانند آزاد شوند.

به تصمیم گیرنده اصلی یعنی مقام رهبری اشاره کردید. فکر می‌کنید انتقال پرونده رهبران جنبش سبز به شورای عالی امنیت ملی به دستور رهبری صورت نگرفته است؟

فکر می‌کنم این روند را می‌توانستند از فردای بعد از انتخابات انجام دهند. یعنی ضرورتی به این مسائل نبوده است. همانطور که می‌دانید برای آقایان موسوی و کروبی بویژه خانم رهنورد هیچ حکمی صادر نشده است و زمانی که حکم قضایی صادر نشده باشد و به صورت غیرقانونی اقدامی صورت گیرد، باید سریعا برای رفع آن اقدام شود.

شما بار‌ها بر ضرورت عقلانیت تاکید کرده‌اید. آیا آزادی سریع و بی‌قید و شرط رهبران جنبش سبز می‌تواند نشانه‌ای از خردورزی برای خروج کشور از بحران داخلی و پشتوانه‌ای برای دولت در مذاکراتش در عرصه بین المللی باشد؟

عقلانیت یک مسئله نسبی هست و فکر نمی‌کنم در کشوری مانند ایران عقلانیت مطلق را بتوانیم ببنیم، زیرا خواسته‌ها و امیال و مسائل مختلفی حاکم است. اما بطور نسبی شاهد این مسئله هستیم که بخشی از فضای امنیتی تضعیف شده و فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی باز شده است، البته نه به آن صورتی که ما آرمان خواهانه می‌خواستیم و آقای روحانی در صحبت‌ها و برنامه‌های انتخاباتی خودشان مطرح می‌کردند. اما با تمام این‌ها امیدوارم عقلانیت حاکم شود و در این حالت به سمت مردم سالاری و حقوق بشر حرکت کنیم و اجازه بدهند که حرف آخر را مردم بزنند.

چه پیشنهادی به دولت برای رسیدن به این عقلانیت و حاکمیت مردم دارید؟

همانطور که به فضای حاکمیت دوگانه اشاره کردم بیشتر از آنکه دولت را مورد خطاب قرار دهیم باید به کل حاکمیت بویژه نقش نهادهای انتصابی توجه کنیم. در هر حال دولت برآمده از یک عقلانیتی بوده است که منشاء آن مردم بودند. در حقیقت کسانی که انتصابی هستند و قبلا افرادی مانند احمدی‌نژاد چهره و سمبلشان و آقای جلیلی نامزد اصلی انتخاباتیشان بود باید تصمیم بگیرند که عقلانیت را حاکم کنند و به مطالبات و خواسته‌های مردم گردن نهند و امیدواریم آن‌ها واقعیات تلخ و سخت اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی جامعه را درک کنند و مسائل منطقه‌ای و بین المللی را مورد توجه ویژه قرار دهند و کمک کنند تا صلح، آرامش و امنیت در کشور، منطقه و جهان حاکم شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رفع حصر خانگی و رهایی حصرشدگان؛ بخشش مجرمان یا احقاق حق مظلومان؟
 • اردشیر امیرارجمند: رفع حصر باعث نشاط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور می‌شود
 • سخنان نماینده دانشجویان در حضور حسن روحانی: آزادی عزیزان در حبس و بزرگان در حصر تحقق مطالبات مردمی است
 • آیت الله دستغیب: شرط گذاشتن و تهدیدکردن برای آزادی محصورین صحیح نیست، آنها بی جهت سالها زندانی بوده اند
 • اردشیر امیرارجمند: آزادی موسوی و کروبی زمینه ساز «همبستگی ملی» خواهد بود
 • تایید گزارش وزیر دادگستری درباره بررسی رفع حصر توسط سخنگوی دولت
 • داوود سلیمانی: نظر شورای عالی امنیت ملی در حل مساله حصر بسیار تاثیر‌گذار است
 • در گرگ و میش هوا، خورشید را منتظریم...
 • پورمحمدی: شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی مساله حصر است
 •  
  آخرین اخبار
 • هاشمی خطاب به رسانه ضرغامی: مردم ایران امروز آگاه شده اند و عقل خود را دست جعبه ای که سانسور می کند نمی دهند
 • آیت الله دستغیب: نباید با حراج اموال مردم؛ محتاجشان کرده و با منت اندک ماهیانه ای به آنان پرداخت
 • دیدار معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا در ژنو
 • شجریان، ناظری و علیزاده در چهاردهمین جشن سالگرد تاسیس خانه موسیقی
 • سخنگوی اشتون: صداهای خوبی از تهران شنیده می شود
 • خسرو حسینیان نماینده مجلس: هاشمی با سفر به کرمانشاه به دنبال راهی برای اظهار وجود بود
 • وزیر اطلاعات: فضای امن در دانشگاه‌ها، راهبرد وزارت اطلاعات است
 • ممانعت از حضور دانشجویان برای مراسم روز عرفه دانشکده علوم اجتماعی به دستور فرهاد رهبر
 • عراقچی: مذاکرات ایران . 5+1 در فضای مثبت برگزار شد
 • مطالبه‌ آزادی یا انتظار عفو؟
 • کاهش ۴۴ درصدی تولید خودرو در شش ماهه نخست سال
 • دولت آمریکا خطاب به کنگره: با تصویب تحریم‌های جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ را مختل نکنید
 • بهزاد نبوی نه آزاد شده و نه به مرخصی آمده است
 • معاون اول رئیس‌جمهور: سعی می‌کنیم یارانه نقدی این ماه را بپردازیم/وضعیت منابع و مصارف هدفمندی نگران‌کننده است
 • ممانعت دادسراى اوین از آزادى پژمان ظفرمند
 • محسنی اژه ای : قرار نیست موسوی و کروبی آزاد شوند/ خاتمی ظلم کرده و هنوز ممنوع‌الخروج است
 • نامه هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی کارگران به وزیر کار: برای توقف ستم معیشتی تلاش کنید
 • مهران رهبری از دراویش گنابادی در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد
 • دیدار ظریف و اشتون در ژنو
 • محاکمه جدید سید ضیا نبوی به اتهام تبلیغ علیه نظام
 •