به روز شده: ۰۹:۵۵ تهران - پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲

علی لاریجانی: بعید است بحران سوریه به این سادگی حل شود/ آماده حل مناقشه اتمی هستیم

امروز: رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مسئله سوریه یک موضوع پیچیده و چندوجهی است گفت: بعید می دانم بحران سوریه به این سادگی حل شود. البته اگر برخی کشورهای عربی و غربی سلاح و امکانات به سوریه ندهند این مسئله به سوی راه حل هدایت می شود. علی لاریجانی همچنین بر آمادگی جمهوری اسلامی برای حل مناقشه هسته‌ای تاکید کرد و اظهار داشت که طرف ایرانی مذاکرات هفته آینده در ژنو را کاملا جدی می‌گیرد.

به گزارش مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مسئله سوریه یک موضوع پیچیده و چندوجهی است گفت: بعید می دانم بحران سوریه به این سادگی حل شود. البته اگر برخی کشورهای عربی و غربی سلاح و امکانات به سوریه ندهند این مسئله به سوی راه حل هدایت می شود.

لاریجانی که از شامگاه دوشنبه به منظور شرکت در اجلاس بین المجالس جهانی در ژنو به سر می برد ظهر چهارشنبه در حاشیه برگزاری این اجلاس در نشست خبری که با حضور خبرنگاران حاضر در اجلاس از کشورهای مختلف برگزار شد به سوالات آن ها پاسخ داد.

رئیس مجلس به سوال مهر که پرسید شما چه پیش بینی ای از حل بحران سوریه در آینده دارید و آیا فکر می کنید این بحران در آینده ای نزدیک حل شود و همچنین نظر شما درباره نقش آمریکا و غرب در بحران سوریه و همچنین عدم همکاری کشورهای عربی در منطقه در خصوص مسئله سوریه چیست پاسخ داد.

وی گفت: مسئله سوریه یک موضوع پیچیده و چندوجهی است. نباید انتظار داشت بحران سوریه خیلی سریع حل شود چون عوامل مختلفی در این زمینه تاثیر دارند. به عنوان مثال مسئله تروریست در سوریه بسیار حاد است و از همه جای دنیا در سوریه جمع شده اند.

وی افزود: حتی از اروپا هم به آنجا رفتند و مجمع الجزایری از تروریست ها در آنجا به وجود آمده است و سلاح و امکانات مختلفی از کشورهای مختلفی به آن ها می دهند در واقع آن ها آنجا رشد کرده اند و برای خود زندگی جمعی به وجود آورده اند حتی برای ازدواج خود فکر کرده اند و ازدواج دسته جمعی ایجاد کرده اند و نام آن را نکاح جهادی گذاشته اند یعنی یک شرایط توسعه ای برای خود قائل شده اند.

لاریجانی گفت: بعید می دانم بحران سوریه به این سادگی حل شود. بعد ها مشکلاتی برای جهان به وجود می آورد.
وی گفت:البته اگر برخی کشورهای عربی و غربی سلاح و امکانات به معارضان ندهند مسئله سوریه به سوی راه حل هدایت می شود.

وی افزود: البته برداشت من این است که خیلی کشورها در این قضیه تند بوده اند درک کرده اند که راه حل نظامی در مسئله سوریه جواب نخواهد داد.

به گزارش مهر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار برزیلی که پرسید آیا در مذاکرات آتی هسته ایران در ژنو توافقات حاصل شده قبلی در دوران لولا در مذاکرات پیش رو نیز مطرح خواهد شد و چرا از برزیل برای این مذاکرات دعوت نشد گفت: بحثی که با آقای لولا مطرح بود در مورد تبادل اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد بود و مربوط به نیاز هایی بود که تامین شد و ما از آن مرحله گذشته ایم.

وی افزود: چون آژانس بین المللی اتمی سوخت راکتور تهران را تامین نکرد مجبور شدیم خودمان تامین کنیم بنابراین متن مذاکرات هم اکنون چیز دیگری است. البته ما از نقش آفرینی برزیل در این موضوع استقبال می کنیم.

خبرنگار یک رسانه امریکایی نیز از لاریجانی پرسید در سال 2005 پس از مذاکرات ژنو توافقی بین ایران و آمریکا حاصل شد که بر اساس آن آمریکا برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی چراغ سبز نشان داد آیا در توافقات پیش رو ممکن است مسائل مطرح شود که مشکلات اقتصادی موجود در ایران را برطرف کند که لاریجانی پاسخ داد: مشکلات فعلی ایران ربطی به پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی ندارد البته این مشکلات خیلی هم به تحریم ها مرتبط نیست. ما یک مشکلات مدیریتی داشتیم که باید مرتفع شود فکر می کنم مسیر به سمت حل مشکلات باشد.
وی افزود: البته برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی آمادگی هایی در کشور باید بوجود آید که این نیازمند زمان است.

خبرنگاری از یک روزنامه ژاپنی از لاریجانی پرسید نظر واقع بینانه شما در مورد مذاکرات هسته ای پیش رو چیست که او پاسخ داد: نگاه من به مذاکرات مثبت است. این که برخی کشورهایی که قبلا به دنبال تهدید و تحریم بودند توجه کردند امروز می شود از طریق سیاسی این مشکلات را حل کرد. این یک گام مثبت است یعنی اگر اراده ها به حل مسئله از طرق سیاسی باشد کار مشکلی نیست.

خبرنگار رویترز از لاریجانی پرسید در وال استریت ژونرال خواندم که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات آتی حاضر به دادن یک سری امتیازات از جمله امتیاز غنی سازی 20 درصد است و هیئتی که به ژنو خواهند آمد یک بسته پیشنهادی دارند. آیا این درست است؟ که لاریجانی پاسخ داد: من نباید در این باره توضیح دهم از روزنامه که این مطلب را نوشته بخواهید که توضیح دهد.
وی به شوخی گفت: ظاهرا اطلاعاتشان زیاد است!

وی ادامه داد: فکر می کنم باید قدری صبر کنید تا این مسائل در مذاکرات مشخص شود. برخی از حرف هایی که در رسانه ها زده می شود بیشتر حدس و گمان است.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید آیا کشورهایی که قبلا نسبت به ایران اعمال فشار داشتند امروز می خواهند با شما به خوبی برخورد کنند آیا ایران نسبت به مواضع قبلی خود همچنان پایبند است که لاریجانی پاسخ داد: فکر می کنم تغییرات باید از دو طرف باشد. کشورهایی که تصور می کردند با فشار و تحریم می توانند ایران را تغییر دهند امروز متوجه شده اند که ایران با وجود تحریم ها پیشرفت کرده است.

وی افزود: طبعا در ایران دولت جدید آمده و روش مذاکرات جدیدی خواهد داشت. آنچه من احساس می کنم این است که ایران به دنبال حل مسئله از طریق مذاکرات سیاسی است. این مذاکرات پیش از این که احتیاج به عقب نشینی داشته باشد احتیاج به فهم درست از موضوعات دارد.

خبرنگار الجزیره از لاریجانی پرسید شما به خوبی می دانید کشورهای حوزه خلیج فارس از نزدیکی ایران و آمریکا هراس دارند آیا فکر نمی کنید باید با کشورهای حوزه خلیج فارس هم مذاکره کنید تا نگران نباشند؟

لاریجانی در پاسخ به این سوال گفت: ما با کشورهای حوزه خلیج فارس رابطه دوستانه داشته ایم، آنها همسایگان ما هستند همگی مسلمانند و استراتژی ما گسترش روابط با همسایگان است. ما روابط تجاری خوبی با برخی از این کشورها داریم. البته ممکن است اختلاف نظراتی در برخی امور داشته باشیم ولی این مسائل خیلی مهم نیست با مذاکرات قابل حل است.

خبرنگار رادیو دولتی آلمان از لاریجانی پرسید شما در ابتدای فرمایشات اعلام کردید مذاکرات این دوره متفاوت از دوره قبل است در این باره توضیح دهید که لاریجانی گفت: من نگفتم با دوره های قبل متفاوت است گفتم با بحث های آقای لولا از برزیل و اردغان در ترکیه که در تهران مطرح شد متفاوت است.

وی افزود: فکر می کنم مهمترین مسئله مذاکرات این است که ایران دنبال روش هسته ای صلح آمیز است و آن را به عنوان بخشی از حقوق خود می داند.

لاریجانی گفت: طرف دیگر می گوید من نگران سلاح هسته ای هستم. ما هم قبول داریم که سلاح هسته ای امر مخربی است پس باید یک فرمول بندی باشد که این موضوع را مشخص کند. این خیلی کار مشکلی نیست. راه حل های مختلفی وجود دارد. اگر بحث اصلی آن ها روشن شدن این موضوع باشد سخت نیست اما گاهی حرف های دیگری می زنند که این بحث دیگری دارد.

خبرنگاری از یک روزنامه سوئیسی از لاریجانی پرسید آیا طرح مذاکره کننده سوئیسی (آقای آمبل) که چند سال پیش مطرح کردند در مذاکرات پیش رو می تواند به عنوان بخشی از راه حل یا مبنای مذاکرات باشد که لاریجانی پاسخ داد: آنچه که آقای آمبل مطرح می کرد قابل استفاده است اما محتوای آن تغییر یافته است. البته ما نقش سوئیس را در این مسئله مثبت می دانیم.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که چه توصیه به آمریکایی ها دارید آن ها از یک طرف اعلام می کنند که آماده مذاکره هستند اما از طرف دیگر می گویند گزینه نظامی روی میز است، که لاریجانی گفت: این گونه صحبت آمریکایی ها برای خودشان و پرستیژشان موضع خوبی است اما کسی در ایران برای این تهدیدات ارزش قائل نیست.

خبرنگار مصری درخصوص نقش آمریکا در کودتای مصر سوال پرسید و گفت: آیا ایران همچنان مخالف کودتاگران است، که لاریجانی پاسخ داد: ما از تحولات مصر ناراحت هستیم. در مصر انقلاب بزرگی اتفاق افتاد اما مشکلات زیادی هم به وجود آمد، مصر یک کشور مهم در عالم اسلام است. روشن فکران بسیار بزرگی داشته و کشور های عربی در مسائل عربی پیش رو بوده اند و حرکت دموکراتیکی آغاز کرد اما متاسفانه مشکلاتی برای این انقلاب به وجود آمده است. خیلی باید دقت کنند که با وفاق ملی در مصر حرکت کنند. قطعا نه در مصر و نه در بحرین و نه در سوریه راه حل نظامی مشکل را حل نمی کند.

خبرنگاری در خصوص اختلاف دیدگاه غرب و ایران درباره شروع مذاکرات هسته ای سوال پرسید و گفت: غربی ها می خواهند ابتدا همه چیز مشخص شود از جمله درصد غنی سازی اورانیوم اما ایران از آغاز این مسئله را مورد توجه قرار داده است و کوتاه نیامده نظر شما در این مورد چیست که لاریجانی گفت: در موضوع شفافیت ما اختلاف نظری نداریم. ما عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و ان پی تی را پذیرفته ایم. امروز هم آژانس در مراکز هسته ای ما دوربین و ناظر دارد بنابراین ما با شفافیت موافق هستیم فقط آن ها برای ایران نباید مقررات بین المللی جدید وضع کنند.

خبرنگار واحد مرکزی خبر پرسید آیا آمریکایی ها اقدامی در راستای اعتماد سازی برای رفع مشکلات هسته ای برداشته اند که هفته آینده مذاکرات آغاز شود که لاریجانی گفت: باید در این مسئله واقع بین بود. وقتی آمریکایی ها بیش از نیم قرن علیه ملت ایران ستم و کودتا کردند مشکلات جدیدی ایجاد کردند که ظرف چند روز اعتماد ایجاد نمی شود. ضمنا باید توجه داشت که باید منتظر اعتماد پس از مذاکرات بود نه قبل از آن.

خبرنگار بلومبرگ پرسید برای انجام موفق مذاکرات ایران حاضر است چه امتیازاتی بدهد که لاریجانی گفت: فکر می کنم به این سوال پاسخ دادم. پیش از آن که به رد و بدل کردن امتیازات بیندیشیم باید به فهم درست موضوعات فکر کنیم جنس این مذاکرات مثل مذاکره معامله نیست که می گیریم و چه می دهیم بیشتر متن آن مربوط به اعتماد سازی است.

خبرنگار رسانه برزیلی از لاریجانی پرسید جمهوری اسلامی ایران چه انتظاراتی از مذاکره پیش رو دارد که لاریجانی گفت: در راه مذاکره سنگ اندازی نکنند.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید اگر درست متوجه شده باشم شما با آقای احمدی نژاد رابطه کاری خوبی نداشتید و بین شما رقابتی وجود داشت به همین خاطر در مسئله هسته ای نظر شما دخالت داده نمی شد با توجه به روی کار آمدن دولت جدید آیا نظر جناب عالی در این سری از مذاکرات اخذ خواهد شد که لاریجانی پاسخ داد: ما رقابتی با هم نداشتیم اما اختلاف نظر داشتیم. فکر می کنم دولت جدید از ورزیدگی خوبی برخوردار است. امیدوارم در کارشان موفق باشند.

رئیس مجلس گفت: من هم ارتباط جدیدی با دولت جدید دارم. مطالبی که به ذهنم می رسد خواهم گفت.

خبرنگار صدای آمریکا از لاریجانی پرسید آیا جناب عالی درباره مذاکرات صلحی که با موضوع سوریه قرار است برگزار شود آیا نظرتان این است که حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حتمی است و ایران باید باشد، نقش آمریکا را چه طور می بینید آیا آمریکا مانع اصلی بر سر حضور ایران در مذاکرات است.

لاریجانی در پاسخ به این سوال گفت: ما در مورد سوریه آنچه وظیفه مان است عمل خواهیم کرد. منتظر دیگران نخواهیم ماند. آنچه بتوانیم انجام دهیم تا از طریق سیاسی موضوع حل شود در این زمینه تلاش خواهیم کرد.

خبرنگاری از رئیس مجلس پرسید اگر قرار باشد راه حل سیاسی بین ایران و غرب حاصل شود یکی از مسائلی که باید حل و فصل شود آزاد شدن حساب های مسدود شده ایران در آمریکا است که از سال 1979 مسدود شده است. می دانید ارزش این پول به دلار امروز چقدر است که لاریجانی گفت: فکر می کنم حدود 10 میلیارد دلار باید باشد اما دقیق نمی دانم . به آمریکایی ها نصیحت کنید مال مردم را سرقت نکنند.

این گفته لاریجانی باعث خنده خبرنگاران حاضر شد.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرگزاری مجلس مبنی بر این که نظر شما درباره ارتباط کشورهای اروپایی با ایران و تاثیرگیری آن ها از آمریکا چیست گفت: ما با اروپایی ها روابط نسبتا خوبی داشتیم و آنها شریک اول تجاری ما محسوب می شوند دلیلی ندارد که ما نگاه منفی داشته باشیم. منافع مشترک زیادی بین ایران و آمریکا وجود دارد که می توانند از آن استفاده کنند از جمله این زمینه ها تامین امنیت انرژی اروپا است.

خبرنگاری خطاب به لاریجانی گفت مذاکرات هفته آینده یک پنجره از فرصت جدید برای دو طرف باز خواهد کرد. شما اعلام کردید به جای انتظارات باید منتظر نتیجه مذاکرات جدید باشید، آیا حدس میزنید ایده مشخصی حاصل این مذاکرات باشد؟ لاریجانی در پاسخ به این سوال گفت: من هم با شما هم نظر هستم که مذاکرات آینده یک پنجره است برای حل مسئله، البته اگر طرفین بخواهند.

وی افزود: اگر کسی خودش را به خواب بزند ممکن است به نتیجه نرسد ولی همین بحث اعتمادسازی احتیاج به گام های مختلف دارد. بنابراین احتیاج به یک طرح است. قطعا روی طرح فکر شده است. این یک مذاکره شاعرانه نیست. مذاکرات جدی است، بیشتر به ریاضی نزدیک است تا انشاء. علی القاعده روی آن فکر می کنند.

ایران آماده حل مناقشه اتمی است
رئیس مجلس همچنین در گفت‌وگویی با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، بر آمادگی جمهوری اسلامی برای حل مناقشه هسته‌ای تاکید کرد و اظهار داشت که طرف ایرانی مذاکرات هفته آینده در ژنو را کاملا جدی می‌گیرد.

به گزارش رادیو فردا، لاریجانی در این مصاحبه که سه‌شنبه شب، ۱۶ مهر، از سی‌ان‌ان پخش شد، گفت که گمان می‌کند مسئله هسته‌ای ایران در کوتاه‌مدت قابل حل باشد، تنها به شرط آن‌ که دو طرف در مذاکرات جدی باشند.

وی افزود: «من از طرف ایران می‌توانم بگویم که ما برای حل مسئله آماده هستیم. اگر آمریکا و برخی کشورهای دیگر می‌گویند که ایران نباید به سمت سلاح هسته‌ای برود، ما می‌توانیم به روشنی نشان دهیم که چنین قصدی نداریم. اما اگر آنها می‌خواهند ایران را به سمتی هدایت کنند که از حقوق هسته‌ای خود صرف‌نظر کند، حل مسئله طولانی خواهد شد. بنابراین همه چیز به اراده آنها بستگی دارد.»

دور بعدی مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ روزهای ۲۳ و ۲۴ مهر در ژنو سوئیس برگزار می‌شود که در جریان آن بار دیگر محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای امور خارجه ایران و ایالات متحده، با هم دیدار می‌کنند.

این دو مقام سیاسی اوایل مهرماه در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل متحد با هم دیدار کردند که این نخستین گفت‌وگوی مستقیم وزرای خارجه ایران و آمریکا در ۳۳ سال گذشته محسوب می‌شد.

پس از آن نیز مکالمه تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی، روسای جمهور دو کشور، خبرساز شد که در طول حیات ۳۴ ساله جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است و با انتقاد برخی از طیف‌های محافظه‌کاران در ایران نیز مواجه شد.

اما اکنون علی لاریجانی می‌گوید که مجموع اقدامات آقای روحانی و هیئت دیپلماتیک همراه او در نیویورک مورد تایید مجلس شورای اسلامی است، چرا که «او موفق شد تصویری روشن از برنامه اتمی ایران ارائه دهد و ثابت کند که ایران در پی سلاح هسته‌ای نیست».

وی همچنین درباره سخنان اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای که برخی اقدامات هیئت ایرانی در سفر نیویورک را «نابه‌جا» توصیف کرده بود به خبرنگار سی‌ان‌ان گفت که شاید این سخنان متوجه مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما باشد، اما «آن‌ چه اهمیت دارد این است که اقدامات آقای روحانی در مجموع مورد تایید رهبر بود».

به گفته لاریجانی، «ایران از رفتار و رویکرد آمریکا در قبال آن ناراحت است و اگرچه اوباما گفته است می‌خواهند رویکرد خود را تغییر بدهند، مردم ایران بر اساس رفتار آمریکا قضاوت می‌کنند».

پیش از این کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، محمدجواد ظریف را برای توضیح درباره مکالمه تلفنی آقای روحانی و آقای اوباما فراخوانده بود که روزنامه تندوری کیهان در گزارشی از این جلسه مدعی شد آقای ظریف اعتراف کرده این مکالمه نابه‌جا بوده است، اگرچه وزارت امور خارجه ایران این نقل قول را تکذیب کرد.

با این حال علی لاریجانی تاکید می‌کند که «نباید وقت‌مان را صرف این مسائل کنیم و این که ما به دیپلماسی و ابتکار برای حل مسئله هسته‌ای نیاز داریم».

آقای لاریجانی سپس با اشاره به مذاکرات هفته آینده در ژنو گفت که نسبت به آن خوش‌بین است و امید دارد که مذاکرات ژنو «مذاکراتی واقعی و جدی باشد».

وی در نهایت اظهار داشت: «ایران واقعا درباره مذاکرات جدی است و برای حل مسئله آمادگی دارد. ما مسائل مهم دیگری در منطقه داریم، مثل تروریسم در افغانستان، عراق و سوریه که مشکلاتی جدی است و باید این مشکلات را حل کنیم.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تقاضای پناهندگی سه هزار ایرانی از اتحادیه اروپا تنها در فصل بهار گذشته
 • درخواست سازمان گزارشگران بدون مرز از ایران برای آزادی فوری تمامی روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی
 • حمايت ۳۵ سفير پيشين و کارشناس امنيتی آمريکا از ديپلماسی دولت اوباما برای تعامل با دولت روحانی
 • گزارش روزنامه ارگان دولت: میراث اقتصادی دولت دهم/دولت یازدهم اقتصاد را چگونه تحویل گرفت؟
 • صندوق بین‌المللی پول: ایران از رکود خارج شد
 • ثبت رکورد 125 اعدام‌ در ایران در طی 50 روز
 • توافق ایران و انگلیس برای داشتن روابط در سطح کاردار غیرمقیم
 • حسن روحانی: امیدواریم روابط ایران با اتحادیه اروپا در آینده نزدیک رو به جلو حرکت کند
 • وزیر امور خارجه آمریکا: ایران با پیشنهادهای جدید وارد مذاکرات هسته‌ای شود
 •  
  آخرین اخبار
 • هاشمی رفسنجانی: حکومت، بدون حضور و اراده مردم دوام ندارد
 • شاخص کل بورس تهران ۶۸ هزارواحدی شد
 • وزیر امور خارجه: اجازه نمي دهم دستاوردهاي سفر نيويورك مخدوش شود/اين سفر پيروزي بزرگي براي نظام بود
 • پرونده جذب غیرقانونی ۱۰۵عضو هیات‌علمی جدید در دانشگاه علامه در سازمان بازرسی کل کشور
 • لغو 4 مصوبه دولت احمدی‌نژاد توسط علی لاریجانی
 • حسن روحانی: اول باید معیشت مردم بهبود یابد
 • افزایش نرخ طلاق در برابر ازدواج
 • هشدار تشکلها و گروههای فعال زنان به نشانه رفتن بنیان فرزند خواندگی
 • رئیس سازمان زندانها: انتقال زندان اوین منتفی نیست
 • مرخصی محمدرضا مقیسه، احمدی امویی و محسن محققی از زندان
 • موج بازداشت و فشار بر فعالان دانشجویی و سیاسی استان فارس ادامه دارد
 • محسن کدیور: ازدواج سرپرست با فرزندخوانده اخلاقا قبیح و شرعا حرام است
 • انتقاء دعوت و امتناع رسالت
 • اردشیر امیرارجمند: آزادی موسوی و کروبی زمینه ساز «همبستگی ملی» خواهد بود
 • تایید گزارش وزیر دادگستری درباره بررسی رفع حصر توسط سخنگوی دولت
 • حسن روحانی: در 50 روز گذشته در سیاست خارجه، گام‌هایی به اندازه 500 روز برداشته‌ایم
 • شاگرد سابق آیت الله مصباح یزدی:
 • دیدار جمعی از اساتید، نمایندگان ادوار، خبرنگاران و اصلاح‌طلبان با میرطاهر موسوی
 • خیرخواهی و انصاف در نقد؛ هدیه جنبش سبز به دولت اعتدال
 • ظریف هم تیتر یک برادرحسین را تکذیب کرد: جمله ای از من منتشر کردند که با آنچه گفته بودم مطابقت نداشت
 •