به روز شده: ۰۹:۵۱ تهران - پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲

پرونده جذب غیرقانونی ۱۰۵عضو هیات‌علمی جدید در دانشگاه علامه در سازمان بازرسی کل کشور

امروز: پرونده جنجالی جذب ناگهانی و سریع ۱۰۵عضو هیات‌علمی جدید در دانشگاه علامه‌طباطبایی به درخواست سازمان بازرسی کل کشور برای بررسی به وزارت علوم رفته است.

به گزارش شرق، بر همین اساس جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم با تاکید بر اینکه «سازمان بازرسی کل کشور، اخیرا طی نامه‌ای از وزارت علوم خواسته تا موضوع جذب حدود ۱۰۵عضو هیات‌علمی جدید در دانشگاه علامه‌طباطبایی(ره) را بررسی کنیم»، گفت: «با توجه به اینکه روند جذب این افراد در روزهای پایانی دولت دهم به‌عنوان هیات علمی، با شبهه مواجه بوده است، وضعیت جذب آنها از سوی دانشگاه متوقف شده تا پرونده‌های این افراد به‌صورت مجدد بررسی شود. زمانبندی مربوط به بررسی پرونده‌های این افراد با مسایل اجرایی مرتبط بوده و در حیطه کاری رییس دانشگاه است؛ البته تدریس آنها در دانشگاه علامه همچنان ادامه دارد.»

بحث‌ها در رابطه با جذب ۱۰۵عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی از آنجایی آغاز شد که صدرالدین شریعتی رییس سابق دانشگاه علامه‌طباطبایی در آخرین روزهای فعالیت دولت دهم، طی نامه‌ای از وزیر علوم درخواست کرد که با عضویت ۱۰۵عضو هیات‌علمی جدید در این دانشگاه موافقت کند. پس از آن کامران دانشجو در آخرین روزهای فعالیت خود با صدور نامه‌ای موافقت اصولی خود را با عضویت ۱۰۵عضو هیات‌علمی در این دانشگاه اعلام کرد؛ ۱۰۵نفری که در بین آنها نام کسانی همچون سیدمحمدحسین صدر، فرزند شهاب‌الدین صدر، مهرداد بذرپاش نماینده مجلس، طلوع ملاباشی فرزند محمود ملاباشی معاون دانشجویی کامران دانشجو، مهدی صیادشیرازی فرزند شهید علی صیادشیرازی و زهره عبدخدایی فرزند محمدهادی عبدخدایی به چشم می‌خورد.

پس از آن رسانه‌ها این اقدام را که به‌صورت یک‌شبه و بدون دریافت مجوز از شورایعالی انقلاب فرهنگی و در آخرین روزهای فعالیت دولت دهم صورت گرفت، را با شایبه «رانت فرهنگی» تحلیل کردند. در ادامه مهرداد بذرپاش نماینده مجلس با ارسال تکذیبیه به رسانه‌ها عضویت خود در هیات‌علمی دانشگاه علامه را به‌کلی تکذیب کرد. اما پس از آن انتشار اصل نامه‌های ارسالی صدرالدین شریعتی به کامران دانشجو و کامران دانشجو به صدرالدین شریعتی نشان داد که نام بذرپاش در میان ۱۰۵عضو هیات‌علمی جدید در این دانشگاه دیده شد و پس از آن واکنشی از سوی او صادر نشد.

همزمان با وارد عمل‌شدن سازمان بازرسی کل کشور هیات عالی جذب شورایعالی انقلاب فرهنگی با برگزاری جلسه‌ای درباره تازه‌ترین اقدامات برای بررسی استخدام‌های اخیر استادان دانشگاه علامه‌طباطبایی، مباحثی را مطرح کردند.

در این جلسه، اعضا ضمن تاکید بر لزوم فعال‌ترشدن واحد نظارت و ارزیابی هیات عالی جذب، با توجه به اخبار منتشرشده پیرامون تحولات صورت‌گرفته در جذب اعضای هیات‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی مقرر کردند کارگروهی به سرپرستی دبیر هیات‌عالی جذب تشکیل و با بررسی روند اجرای قانون جذب در دانشگاه مذکور نتایج بررسی‌های خود را به هیات عالی جذب ارایه کند.

واکنش‌ها به اقدام صدرالدین شریعتی
واکنش‌ها به اقدام مشترک صدرالدین شریعتی رییس سابق دانشگاه علامه‌طباطبایی و کامران دانشجو وزیر سابق علوم به شکلی بود که عماد افروغ نماینده سابق مجلس و استاد دانشگاه با انتشار یادداشتی ضمن ترسیم «تبعات رانت‌های فرهنگی در محیط دانشگاه» تاکید کرد: «سال‌هاست که با هر زبانی، از تبعات رانت‌های فرهنگی و اقتصادی در کشور گفته‌ام. بارها ابراز نگرانی کردم، بارها تذکر و هشدار دادم و بارها هم از سر دغدغه‌های یک دانشگاهی فریاد زدم که رانت‌های فرهنگی در کشور مصداق روشنی از بی‌اخلاقی است. هم‌اکنون دو، سه‌هفته‌ای است که رانت‌های فرهنگی بیش از پیش نمود پیدا کرده‌اند؛ رانت‌هایی که در همه دوران‌ها بوده و امروز به بالاترین حد خود رسیده است، یکی به اسم عضویت در هیات‌علمی در دانشگاه و یکی دیگر مجوز تاسیس دانشگاهی را می‌گیرد. متاسفانه همه اینها مصداق رانت است، رانت هم فقط اقتصادی نیست رانت می‌تواند فرهنگی باشد.»

او تاکید کرد: تبعات دیگر این قضیه این است که افراد غیرعلمی حرمت می‌گیرند و این رانت‌ها در دل خود یک پیام دارند، حتی اگر به نتیجه آن بی‌توجه باشیم. پیام آن این است که اگر می‌خواهی به محیط دانشگاهی و علمی وارد شوی، باید رانت داشته باشی، عقد اخوت با گروه و جریانی سیاسی داشته باشی و در ادامه چشم بر هر حقیقتی ببندی. چرا امروز بخش زیادی از اساتید مطرح و بنام ما به حاشیه رانده شده‌اند و در دوران بازنشستگی هستند؟ به دلیل اینکه دانشگاهیان اصیل نه اهل رانت هستند و نه اهل اینکه خود را با شرایط تحمیلی وفق دهند. سال‌هاست که این نگرانی و ناراحتی خودم را از رانت‌های فرهنگی در کشور ابراز می‌کنم و به‌دلیل فقدان نظارت و ساختاری‌بودن این مشکل تنها داغ ما تازه می‌شود و هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن صورت نمی‌گیرد.

روابط‌عمومی دانشگاه علامه: حکم کسی ابطال نشده است
همزمان برخی رسانه‌ها از ابطال حکم عضویت ۱۰۵نفر از اعضای هیات‌علمی جدید در دانشگاه علامه‌طباطبایی خبر دادند؛ مساله‌ای که جایی در صحبت‌های توفیقی نداشت و او از بررسی روند جذب آنها خبر داده بود. بر این اساس روابط‌عمومی دانشگاه علامه‌طباطبایی با تکذیب خبر برخی از رسانه‌ها مبنی بر ابطال لغو استخدام ۱۰۲نفر از اعضای هیات‌علمی این دانشگاه اعلام کرد: ابطال و اخراج با مشی و سیاست اعتدالی مدیریت جدید دانشگاه تناسبی نداشته و خبر مذکور کذب محض است.

این دانشگاه در اطلاعیه خود آورده است: «علی‌رغم نظر مشاور حقوقی دانشگاه و نظر مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم مبنی بر غیرقانونی‌بودن بخش عمده‌ای از استخدام‌های مذکور، با تکیه بر رویکرد تعاملی سرپرست دانشگاه، تاکنون هیچ‌یک از این احکام یکجانبه لغو یا ابطال نشده‌اند. از میان ۹۴نفری که برای عقد قرارداد استخدامی توسط مدیریت سابق دانشگاه معرفی شده‌اند، حدود ۳۲نفر از همان ابتدا منصرف شده و تاکنون برای پیگیری وضعیت خود مراجعه‌ای به دانشگاه نداشته‌اند، نزدیک به ۲۶نفر نیز که دارای مدرک دکترا بوده‌اند، هم‌اکنون با درجه استادیاری در این دانشگاه مشغول به خدمت هستند.»

اطلاعیه تاکید کرده است: «با توجه به غیرقانونی‌بودن صدور حکم پیمانی برای دانشجویان دکتری، بورسیه‌ها و متعهدین خدمتی به سایر نهادها و نیز مغایرت با مجوز صادرشده در زمان وزارت آقای دکتر دانشجو که در آن تصریح شده است استخدام مربیان مشروط به آن است که این افراد دانشجوی دکتری یا بورسیه نباشند، مابقی مربیان مخیر شده‌اند که میان تداوم همکاری و ادامه تحصیل در دوره دکتری یکی را برگزینند. عزیزانی که تداوم تحصیل در دوره دکتری را انتخاب می‌نمایند بورسیه دانشگاه شده و پس از فراغت از تحصیل امکان عضویت در هیات‌علمی را خواهند داشت. سرپرست دانشگاه جهت رفع مشکل این افراد شرایطی را فراهم آورده‌ که با پذیرش بورسیه این افراد حقی از ایشان ضایع نگردد و امکان ارزیابی و جذب آنان پس از فراغت از دوره دکتری همچنان میسر باشد. لازم به ذکر است که مدیریت جدید دانشگاه از هرگونه اقدام نامنطبق با مشی و رویه اعتدالی پرهیز می‌نماید و احترام به حقوق تمامی کسانی که به گونه‌ای با این دانشگاه ارتباط داشته‌اند را وظیفه خود می‌داند.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تخریب وسایل و انتقال اسناد و مدارک دکتر پرویز پیران استاد دانشگاه علامه به آبدارخانه
 • سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبایی: برخی از اساتید بازنشسته به دانشگاه علامه بازگشتند
 • درخواست استادان دانشگاه علامه از دکتر توفیقی: کمیته حقیقت یاب تشکیل شود
 • سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی: دانشگاه پادگان نیست، بلکه محل اسلام،علم و همفکری و نشاط است.
 • گریه استادان دانشگاه علامه در واکنش به تهمت های ناروای صدرالدین شریعتی
 • نامه سرگشاده یک استاد دانشگاه علامه به رئیس سابق دانشگاه؛ صدرالدین شریعتی
 • انتقاد روابط عمومی دانشگاه علامه از فضاسازي غيراخلاقي عليه استادان: حرمت دانشگاهیان فرهیخته را پاس دارید
 • سرپرست دانشگاه علامه: وضعیت استادان بازنشسته دانشگاه ها بررسی می شود
 • سرپرست جدید دانشگاه علامه: آرامش رابه دانشگاه علامه برمی‌گردانم
 •  
  آخرین اخبار
 • هاشمی رفسنجانی: حکومت، بدون حضور و اراده مردم دوام ندارد
 • شاخص کل بورس تهران ۶۸ هزارواحدی شد
 • تقاضای پناهندگی سه هزار ایرانی از اتحادیه اروپا تنها در فصل بهار گذشته
 • درخواست سازمان گزارشگران بدون مرز از ایران برای آزادی فوری تمامی روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی
 • علی لاریجانی: بعید است بحران سوریه به این سادگی حل شود/ آماده حل مناقشه اتمی هستیم
 • حمايت ۳۵ سفير پيشين و کارشناس امنيتی آمريکا از ديپلماسی دولت اوباما برای تعامل با دولت روحانی
 • وزیر امور خارجه: اجازه نمي دهم دستاوردهاي سفر نيويورك مخدوش شود/اين سفر پيروزي بزرگي براي نظام بود
 • لغو 4 مصوبه دولت احمدی‌نژاد توسط علی لاریجانی
 • حسن روحانی: اول باید معیشت مردم بهبود یابد
 • افزایش نرخ طلاق در برابر ازدواج
 • گزارش روزنامه ارگان دولت: میراث اقتصادی دولت دهم/دولت یازدهم اقتصاد را چگونه تحویل گرفت؟
 • هشدار تشکلها و گروههای فعال زنان به نشانه رفتن بنیان فرزند خواندگی
 • رئیس سازمان زندانها: انتقال زندان اوین منتفی نیست
 • مرخصی محمدرضا مقیسه، احمدی امویی و محسن محققی از زندان
 • صندوق بین‌المللی پول: ایران از رکود خارج شد
 • ثبت رکورد 125 اعدام‌ در ایران در طی 50 روز
 • موج بازداشت و فشار بر فعالان دانشجویی و سیاسی استان فارس ادامه دارد
 • محسن کدیور: ازدواج سرپرست با فرزندخوانده اخلاقا قبیح و شرعا حرام است
 • انتقاء دعوت و امتناع رسالت
 • اردشیر امیرارجمند: آزادی موسوی و کروبی زمینه ساز «همبستگی ملی» خواهد بود
 •