به روز شده: ۱۰:۰۰ تهران - پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۲

حسن روحانی: نگاه امنیتی و تنگ نظرانه به ایرانیان خارج از کشور نداشته باشیم

امروز: رییس جمهور در بخشی از سخنان خود در جلسه مشترک با مجلس خواستار پرهیز از نگاه امنیتی به ایرانیان خارج از کشور و فراهم شدن تسهیلاتی برای رفت و آمد آنها به ایران شده و در عین حال تاکید کرده که در تعامل با کشورهای دیگر از ارزش‌های انقلاب عدول نمی‌کند.

محمدرضا تابش با اشاره به بخشی از اظهارات رییس جمهور در جلسه مشترک دولت و مجلس اظهار کرد: در این جلسه که حدود دو ساعت و ربع به طول انجامید، رییس مجلس از مواضع رییس جمهور در اجلاس سازمان ملل حمایت کرد و صحبت های ایشان بیانگر تعامل مجلس با دولت بود که امیدواریم در عمل هم متجلی شود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: رییس جمهور نیز در سخنانی وضع کشور را از زمان تحویل ریاست جمهوری تشریح کرد و با اشاره به تنگناهای اقتصادی و سیاسی، تلاش دولت را برای فائق آمدن بر مشکلات با اتخاذ تدابیر ویژه مورد تاکید قرار داد و ابراز کرد که تلاش کارگزاران دولت بر کاهش مشکلات مردم خصوصا در عرصه اقتصادی است و در راستای این تلاش از اهرم دیپلماسی و سیاسی هم استفاده خواهد کرد.

نماینده مردم اردکان در مجلس به ارائه گزارش رییس جمهور از سفر خود به قرقیزستان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: آقای روحانی به مذاکرات خود با روسای جمهور چین و روسیه در بیشکک پرداخت و در ادامه دستاوردهای سفر به نیویورک، ملاقات با روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای مطرح اروپایی، مذاکره تلفنی با اوباما و دیدار با ایرانیان در نیویورک را تشریح کرد و با قاطعیت گفت هر آنچه در توان دارد برای تحقق خواسته ها و مطالبات مردم انجام خواهد داد و از هیچ کوششی فروگذار نمی کند.

تابش ادامه داد: رییس جمهور در این نشست همچنین در عرصه دیپلماسی و تعامل با کشورهای اروپایی ابراز داشت که مردم - مخصوصا کسانی که حساسیت دارند - مطمئن باشند از آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی، ایده ها و نظرات امام و مقام معظم رهبری عدول نخواهد کرد اما از هر اهرمی استفاده می کنند که فشار مشکلات بر مردم کمتر شود و ایران بتواند راه پر افتخار توسعه، پیشرفت و اعتلای خود را طی کند.

وی یادآور شد: آقای روحانی در این جلسه تاکید کرد که ایرانیان خارج از کشور سرمایه های گرانسنگ ایران و دل بسته به انقلاب و کشور هستند و باید تسهیلاتی فراهم شود که آنها امکان رفت و آمد به کشور را داشته باشند و از دید تنگ نظرانه و امنیتی به ایرانیان خارج از کشور که به تعبیر ایشان صدا و سیمای ایران در کشورهای دیگر هستند پرهیز شود.

نماینده مردم اردکان در مجلس همچنین اضافه کرد که رییس جمهور در این دیدار به نمایندگان اطمینان داده که همه مذاکرات و تعاملات در چارچوب ضوابط، ارزش ها و آرمانهای انقلاب بوده و در عین حال تاکید کرده که همه تلاش را برای حل مساله انرژی هسته یی و رفع تحریم ها به کار می گیرد.

تابش یادآور شد: آقای روحانی همچنین گفتند که مردم در انتخابات خواسته شان را مطرح کردند و ما متعهد هستیم به این خواسته ها جامه عمل بپوشانیم، چرا که شرعا و عرفا موظف به تحقق خواست مردم هستیم و از همه اهرم ها در این راستا استفاده می می کنیم. ایشان گفتند که به بیان دبیرکل سازمان ملل و مقامات ارشد ملاقات کننده با ایشان حضور تعیین کننده مردم در انتخابات تحسین برانگیز بوده و فضایی که پیش آمده تصویر جدیدی از ایران در افکار عمومی دنیا تداعی کرده و با اتکای به این تصویر مثبت می شود خیلی از کارها را سامان داد.

وی سخنرانی رییس جمهور در دیدار نمایندگان را متین، قاطع و سنجیده توصیف کرد و گفت که اظهارات آقای روحانی بارها مورد تشویق نمایندگان قرار گرفت و اگر این سخنان قابلیت پخش برای عموم را داشت بر آرای رییس جمهور می افزود.

نماینده مردم اردکان در پایان افزود که سخنان رییس جمهور در نشست مشترک دولت و مجلس با حضور پر شمار نمایندگان از طیف های مختلف سیاسی همراه بوده و با وجود اینکه قرار بود مصباحی مقدم، بروجردی و جهانگیری نیز صحبت کنند، جلسه به سخنان روسای قوای مقننه و مجریه خلاصه شده است.

بیکاری و مشکلات اقتصادی سنگین است

نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارات امروز رئیس جمهور در جلسه مشترک با نمایندگان گفت: روحانی اعلام کرد، تاثیر گفتگوی ایران و آمریکا به حدی خوب بوده که مقرر شده در کنگره آمریکا گروه دوستی با ایران تشکیل شود که در این صورت نیز کار شما در مجلس شورای اسلامی خطیرتر می شود.

عابد فتاحی در گفتگو با مهر در خصوص جلسه مشترک دولت و مجلس در محل ریاست جمهوری گفت: برنامه جلسه که پیش از آغاز این دیدار اعلام شده بود در آغاز جلسه تغییر کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قرار بود محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس، غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و در پایان علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی در این جلسه سخنرانی کنند.

وی ادامه داد: با تغییر برنامه جلسه همه سخنرانان حذف شده و مقرر شد پس از خوش‌آمدگویی انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور و تشکر وی از رابطه خوب دولت و مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس به نمایندگی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهور در این جلسه سخنرانی کنند. علی لاریجانی در ابتدای سخنرانی خود با تشکر از سخنان عمیق و ارزشمند روحانی در سازمان ملل از رایزنی ها و تلاش های دیپلماتیک ایران برای حل پرونده هسته ای و مسائل منطقه ای تقدیر کرد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لاریجانی در این جلسه بیکاری و مشکلات اقتصادی مردم را سنگین خواند و تاکید کرد نیاز داریم که دیدگاه ملی نسبت به مسائل داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات اقتصادی را کنترل کنیم.

فتاحی تصریح کرد: پس از پایان سخنرانی لاریجانی ، حسن روحانی رئیس جمهور به بیان گزارشی از رایزنی های خود در نیویورک پرداخت.

وی ادامه داد: روحانی در خصوص زمانبندی ملاقات هایش در نیویورک و انجام ۱۸ ملاقات دیپلماتیک صحبت کرد.

فتاحی همچنین با اشاره به توضیحات رئیس جمهور در خصوص تماس تلفنی اش با اوباما گفت: در این تماس در خصوص پرونده هسته ای ایران و لزوم لغو تحریم ها گفتگو کردیم.

وی افزود: روحانی همچنین اعلام کرد تاثیر گفتگوی ایران و آمریکا به حدی خوب بوده که مقرر شده در کنگره آمریکا گروه دوستی با ایران تشکیل شود که در این صورت نیز باید در مجلس شورای اسلامی گروه دوستی با آمریکا تشکیل شود.

نماینده مردم ارومیه با اشاره به اظهارات روحانی در مورد وضعیت اقتصادی کشور نیز خاطرنشان کرد: روحانی با بیان اینکه ۴۵ روز است دولت سکان اقتصاد کشور را در دست دارد، وضعیت اقتصادی بدتر از آن است که فکر می کنید. رشد اقتصادی بسیار منفی است، تورم ۳۹ درصد است و ما باید حرکت هایی در راستای جلب اعتماد و اطمینان مردم انجام دهیم.

فتاحی با بیان اینکه رئیس جمهور صحبت های امیدوار کننده ای در این جلسه داشتند تصریح کرد: روحانی همچنین در خصوص سئوال خبرنگاران خارجی از وی پیرامون مسئله هولوکاست صحبت کردند و اظهار داشتند که من تاریخدان نیستم و مسئله هولوکاست به ما ربطی ندارد.

این نماینده مجلس در پایان اگفت: روحانی در این جلسه به تماس های مکرر کاخ سفید برای مذاکره با ایران اشاره کرد و گفت: نرمش آمریکا درباره مسائل خاورمیانه نسبت به اروپا بسیار بهتر است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ناطق نوری:‌ حسن روحانی سه اصل راهبردی سیاست خارجی نظام را در نیویورک پیاده کرد
 • حسن روحانی: بر تعهدات خود در سیاست خارجی پایبندیم/ برای تحقق مصالح ملی تلاش می‌کنیم
 • حسن روحانی در نشست مطبوعاتی: دولت در مذاکرات هسته‌ ای دارای اختیارات کامل است
 • پس از سه دهه؛ گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما
 • حسن روحانی: کسی حق ندارد ایرانی را از بوی وطن محروم کند
 • حسن روحانی: تضمین واقعی خلع سلاح، نابودی کامل سلاح های هسته ای
 • حسن روحانی: هر نوع قطع رابطه، فقط توهمات و فاصله‌ها را بیشتر می‌کند/ توسعه روابط ایران با غرب به اعتمادسازی کمک می‌کند
 • رئیس جمهور: با ملت ایران نباید با زبان زور و تهدید حرف زد
 • انتشار مقاله ای از حسن روحانی در واشنگتن پست
 •  
  آخرین اخبار
 • اسلام و ازدواج با فرزندخوانده
 • دولت بنفش و جنبش سبز
 • دیپلماسی تدبیر و عقلانیت
 • خط و نشان صادق لاریجانی برای مردم و انتخابات مجلس
 • تحصن دانشجویان دامغان در اعتراض به سوء مدیریت دانشگاه
 • عملیات مسلم ابن عقیل٬ پیشروی در خاک دشمن
 • ۱۴ میلیارد تومان پول اضافی مردم در جیب همراه اول و ایرانسل
 • آمار دقیق وبا در کشور/ منشا شیوع از کشورهای همسایه
 • خاوری در اینترپل؛ رادان خودمانی با پلیس کانادا
 • وزیر خارجه: در حوزه سیاست خارجی باید شفاف و صریح بود
 • قانون آیین دادرسی کیفری روی میز مجلس: زندانیان بی گناه خسارت دریافت می کنند
 • هاشمی رفسنجانی و شعار «مرگ بر آمریکا»
 • بابک زنجانی در مجلس چه گفت؟
 • سرپرست آموزش و پرورش: درمورد معلمان زندانی با وزیر اطلاعات مذاکره کرده‌ام
 • عقب افتادن طرح تحریم های بیش تر ایران در سنای آمریکا
 • درخواست دانشگاه احمدی نژاد از روحانی برای دریافت کمک های مالی گسترده از پول تا زمین
 • تایید حکم شش سال حبس محمد سیف‌زاده
 • وزیر کشور دولت اصلاحات: ما که نتوانستیم با لباس شخصی ها کاری بکنیم
 • چرا مردم سیاستهای کیهان را خدمت به اسرائیل می دانند؟
 • پیام مهدی کروبی از حبس به مردم:‌ لذت در کنار مردم بودن مرا کافی است
 •