به روز شده: ۰۹:۲۶ تهران - چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۲

ژیلا بنی‌یعقوب: آن هشتاد زندانی سیاسی آزاد شدند یا نشدند؟

امروز: ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار، در یادداشتی به انتقاد از پوشش رسانه‌ای ادعای چندی پیش محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور درباره عفو ۸۰ محکوم جرائم سیاسی پرداخته است.

بنی‌یعقوب در این یادداشت که در تاریخ هشتم مهرماه با عنوان "آن هشتاد زندانی سیاسی آزاد شدند یا نشدند" در وبلاگش منتشر کرده نوشته است: " مقایسه رویداد مربوط به آزادی زندانیان سیاسی در عید فطر سال ۹۱ با عید فطر سال ۹۲، نشان از کاهش شدید آزادی‌های امسال نسبت به عید فطر سال گذشته می‌دهد.علاوه بر این امسال هیچ زندانی سیاسی در روز عید یا قبل از آن آزاد نشد، در حالی که در سال پیش و سال‌های پیش از آن، یکی -دو روز مانده به عید تعدادی از زندانیان سیاسی از زندان آزاد می شدند. امسال عفوهای مربوط به عید فطر با تاخیری نزدیک به دو ماه اعلام شد که ظاهراً عبارت از همان ۱۲ نفری است که در هفته پایانی شهریور امسال آزاد شدند."

همسر بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار زندانی، در بخش دیگری از این یادداشت با ذکر این نکته محسنی اژه‌ای از عفو هشتاد زندانی گفته و نه الزاما آزادی آنها نوشته است: " از روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها این انتظار می رود که وقتی تیتر می زنند به گفته محسنی اژه‌ای ۸۰ زندانی سیاسی آزاد می شوند، دست کم مصاحبه را دقیق خوانده باشند. گرچه مصاحبه ابهام زیادی دارد اما تقریبا او هیچ کجا نگفته که هشتاد نفر آزاد می شوند. خلاصه گفته هایش چنین است:در روزهای اخیر ۸۰ نفر عفو شده اند، برخی حبس شان بخشیده شده، برخی اصلا مجازات حبس نداشته اند و جریمه نقدی شان بخشیده شده و برخی هم کاهش حکم گرفته‌اند."

متن کامل این یادداشت به نقل از وبلاگ نویسنده با این شرح است:


محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور در مصاحبه‌ای گفته است که ۸۰ نفر از زندانیان سیاسی (البته به گفته‌ی او امنیتی و فتنه ۸۸) مورد عفو قرار گرفته‌اند. با فاصله‌ای کوتاه، بسیاری از رسانه‌های پوزیسیون و اپوزیسیون به پوشش گسترده این خبر دست زدند. برخی از رسانه‌های حرفه‌ای تر از جمله تلویزیون‌های ماهواره‌ای خبری خارج از کشور حتی بر اساس این خبر تحلیل‌های متعددی را مبنی بر گشایش فضا و آزادی گسترده زندانیان سیاسی پس از روی کار آمدن رییس جمهوری جدید، حسن روحانی مطرح کردند. خیلی‌های در شبکه‌های اجتماعی ابراز شادمانی گسترده‌ای کردند و نوشتند آب زنید راه را، که امشب تعداد زیادی از زندانیان آزاد می‌شوند. کسانی نوشتند همه زندانیان سیاسی رجایی شهر آزاد خواهند شد. کسانی نوشتند همه زندانیان اوین و ...

خلاصه اینکه: صفحه‌های فیس بوک و برخی از وب سایت‌ها آکنده از انواع گمانه‌زنی‌ها و شایعه‌ها شد.

یک- چند روز پیش از آن نیز آزادی دوازده نفر از زندانیان سیاسی موجب ایجاد چنین جوی شد و حجم شادی برای آزادی دوازده زندانی سیاسی در فضای شبکه‌های اجتماعی بقدری زیاد بود که بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی آن را نشانه باز شدن فضا در ایران گرفتند و کم نبودند کسانی که نوشتند و گفتند که بسیاری از زندانیان سیاسی آزاد شدند و این از دستاوردهای دولت روحانی است. و کمتر رسانه‌ای به این موضوع اشاره کرد که ما در ایران ۱۰۰۰ زندانی سیاسی داریم و ۱۲ نفر بخش کوچکی از زندانیان سیاسی را دربرمی گیرد. از این دوازده نفر تعدادی در ماه‌های پایانی و حتی روزهای پایانی دوران محکومیت خود به سر می‌بردند.

دو- سال گذشته که هنوز محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور بود به مناسبت عید فطر ۸۸ نفر از زندانیان سیاسی مورد عفو رهبری قرار گرفتند. از مجموع این افراد، ۶۰ تا ۷۰ نفرشان به طور کلی آزاد شدند و برخی مورد کاهش حکم قرار گرفتند. اسامی افراد عفوشده، با فاصله اندکی در وب سایت‌های مختلف از جمله سایت کلمه و جرس منتشر شد و همچنان نیز قابل دسترس است. آن موقع به درستی بسیاری از رسانه‌ها نوشتند که هنوز بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌اند...و کسی آزادی هشتاد و چند زندانی سیاسی را (که اسامی‌شان هم مشخص بود) نشانه گشایش فضا نگرفت.

سه - مقایسه رویداد مربوط به آزادی زندانیان سیاسی در عید فطر سال ۹۱ با عید فطر سال ۹۲، نشان از کاهش شدید آزادی‌های امسال نسبت به عید فطر سال گذشته می‌دهد.علاوه بر این امسال هیچ زندانی سیاسی در روز عید یا قبل از آن آزاد نشد، در حالی که در سال پیش و سال‌های پیش از آن، یکی -دو روز مانده به عید تعدادی از زندانیان سیاسی از زندان آزاد می شدند. امسال عفوهای مربوط به عید فطر با تاخیری نزدیک به دو ماه اعلام شد که ظاهراً عبارت از همان ۱۲ نفری است که در هفته پایانی شهریور امسال آزاد شدند.

حتی اگر هشتاد نفر هم آزاد شوند، نسبت به سال گذشته پیشرفت خاصی در این زمینه حاصل نشده است

چهار- به نظرم کمتر کسی مصاحبه محسنی اژه‌ای را دقیق مطالعه کرد. در این مورد از مردم عادی و حتی فعالان غیر روزنامه نگار انتظاری نمی‌رود. اما از روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها این انتظار می رود که وقتی تیتر می زنند به گفته محسنی اژه‌ای ۸۰ زندانی سیاسی آزاد می شوند، دست کم مصاحبه را دقیق خوانده باشند. گرچه مصاحبه ابهام زیادی دارد اما تقریبا او هیچ کجا نگفته که هشتاد نفر آزاد می شوند. خلاصه گفته هایش چنین است:در روزهای اخیر ۸۰ نفر عفو شده اند، برخی حبس شان بخشیده شده، برخی اصلا مجازات حبس نداشته اند و جریمه نقدی شان بخشیده شده و برخی هم کاهش حکم گرفته‌اند.

بنابراین محسنی اژه‌ای هم نگفته بود که هشتاد نفر آزاد شده یا می شوند که گروهی از رسانه‌ها با آب و تاب فراوان خبر از آزادی هشتاد نفر دادند. اگر خبرنگاران با دقت این مصاحبه را خوانده بودند، به طور طبیعی باید به دنبال پاسخ این سوال می رفتند که چند نفر از این هشتاد نفر حبسشان بخشیده شده و به طور کامل آزاد شده‌اند؟ از خبرنگاران حاضر در جلسه مطبوعاتی نیز انتظار می‌رفت که برای شفاف شدن موضوع از محسنی اژه‌ای سوال های دقیق‌تری بپرسند، از جمله اینکه چند نفر از این هشتاد نفر کاملاً آزاد شده یا می‌شوند؟ وقتی می‌گویید در روزهای اخیر مشمول عفو شده‌اند آیا این عفو در روزهای قبل اجرا شده یا قرار است در روزهای آینده اجرا شود؟ و مهم تر از همه، پرسش در باره اسامی آزادشدگان بود.


نمی‌دانم آیا هیچ کدام از روزنامه‌نگارانی که با ذوق و شوق خبر آزادی ۸۰ نفر را دادند، در روزهای بعد از انتشار خبر شان، در جستجوی اسامی آزاد شده ها برآمده اند یا نه؟ آیا شایسته نبود که از مراجع موثق قضایی در این خصوص سؤال و برای اطلاع مخاطبان منتشر می کردند.


پنج- برداشت من از مصاحبه محسنی اژه‌ای این است که به احتمال زیاد منظورش از لیست عفو هشتادنفره همان دوازده نفری بودند که هفته قبلش آزاد شده بودند و هیچ بعید نیست که بقیه همچنان که خود نیز گفته مشمول بخشش جریمه نقدی و یا کاهش حکم شده باشند. اما حتی تا این لحظه اسامی آن ۶۸ نفر دیگر نامشخص است. یعنی ما نمی دانیم که چه کسانی مورد بخشش جریمه نقدی و یا تقلیل حکم قرار گرفته اند و تا زمانی که این فهرست مشخص نشود، عفو هشتاد نفر می تواند مورد تردید قرار بگیرد.


شش -کسانی از مصاحبه دادستان کل کشور این نتیجه را گرفته‌اند که هشتاد نفر وعده داده شد در عید غدیر آزاد خواهند شد. محسنی اژه‌ای در هیچ کجای مصاحبه چنین چیزی را نگفته است. بلکه تنها در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه‌ای مجدد برای آزادی زندانیان امنیتی دارید یا خیر، گفته است: بدون شک هم به صورت معیاری و هم به صورت غیر معیاری برنامه داریم و به مناسبت‌های مختلف در طول سال همچون عید قربان، عید غدیر و 22 بهمن، آزادی زندانیان را خواهیم داشت.

توجه کنیم که او در پاسخ به سؤالی در باره آزادی مجدد زندانیان این پاسخ را داده است. بنابراین عفو هشتاد نفر یک موضوع جداگانه بوده که باید تاکنون تحقق یافته باشد و ارتباطی به عید غدیر ندارد. او اکنون از برنامه‌های مجدد سخن گفته است.

در ساله‌های اخیر، معمولا به مناسبت‌های مختلف و اعیاد مذهبی تعدادی از زندانیان عادی و سیاسی مورد عفو قرارگرفته‌اند و اتفاق تازه‌ای نیست.


هفت- ای کاش روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها با دقت بیشتری مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی خود را انجام بدهند. آیا کسانی که به راحتی نوشتند هشتاد زندانی سیاسی آزاد می‌شوند، می‌دانند چند خانواده را آن شب امیدوار و بعد ناامید و مأیوس کردند؟ می‌دانند چند نفر از همسران زندانیان سیاسی و یا فرزندانشان آن شب تا صبح خیره بر در خانه‌های خود ماندند تا شاید عزیزانشان از راه برسند؟ آیا می‌دانند با بزرگنمایی چنین اخباری این تصور را برای افکار عمومی به وجود آورده‌اند که بسیاری از زندانیان سیاسی آزادشده‌اند و این می‌تواند حساسیت آن‌ها را نسبت به موضوع زندانیان سیاسی کم کند؟ آیا می‌دانند که برخی از زندانیان سیاسی از انتشار اخبار غیرواقعی در این خصوص رنجیده‌اند؟

و از همه مهم تر آیا می‌دانند که حق ندارند صحت و دقت خبر را قربانی سرعت و یا ذوق‌زدگی خود کنند؟-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تماس تلفنی آیت الله صانعی با تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شده: فضای امروز حاصل رنج هایی است که امثال شما متحمل شدید
 • پیام زندانیان سیاسی برای تولد مهدی کروبی: محبوب آزادگان سرزمین مان هستی
 • تقدیر عارف از صبوری زندانیان دربند و تدبیر نظام در آزادی آنان/ عرب سرخی: در حد توان از دولت آقای روحانی حمایت کنیم
 • آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی در عید غدیر/ واکنش وزیر اطلاعات به رفع حصر میرحسین و کروبی
 • سیدمحمد خاتمی:همه زندانیان سیاسی را آزاد کنیم، رفع حصرها به نفع همه است
 • خانواده سلطانی و سیف زاده؛ امیدواریم آزادی ها ادامه یابد
 • بیانیه دفتر سیاسی جبهه مشارکت پیرامون آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی: به امید روزی که یک زندانی سیاسی نداشته باشیم
 • سالی دو مرتبه مرخصی برای زندانیان با مجوز رییس قوه قضاییه
 • علی مطهری: امیدوارم آزادی زندانیان تداوم یابد/ حصر موجه نیست
 •  
  آخرین اخبار
 • اعتراض مادر محمدرضا مقیسه به ممانعت از آزادی پسرش پس از پایان حبس
 • نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به شورای نگهبان: فرزند خوانده، همان فرزند واقعی است‎
 • رسیدن پارازیت ها به شهرهای کوچک
 • اعضای شورای بازبینی فیلم های سینمایی تغییر کردند
 • یونسی "دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی" شد
 • ارجاع برخی‌تخلفات سه‌ماهه پایانی دولت دهم به دستگاه قضایی
 • وزیر دادگستری: ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خلاف روح قانون است‎
 • انتقاد یک مدرس دانشگاه از لحن بخشنامه‌ای قانون حقوق شهروندی
 • خروج ۷۱۲ نفراز دارندگان مدال‌های المپیادهای علمی از کشور
 • مشاور روحانی: صدا و سیما از مردم عذرخواهی کند برای پخش سخنان رایس قبل از خبر گفت و گوی تلفنی
 • واکنش تویتری ظریف به اوباما
 • نامه فاطمه هاشمی به صادق لاریجانی: اگر تکلیف برخورد با امربه‌معروف این است، تکلیف آزادی بیان چیست؟
 • آیا ایرانی ها ۷۴ دقیقه در روز مطالعه می کنند؟
 • انتقاد پورفاضل، از اجازه قانونی ازدواج با فرزندخوانده؛ قانونگذار باید عرف جامعه را در نظر بگیرد
 • وزیر امور خارجه از کمیسر عالی حقوق بشر برای سفر به ایران دعوت کرد
 • واکنش رحمانی فضلی به طرح حجاب و عفاف
 • مصر فعالیتهای گردشگری خود با ایران را به حالت تعلیق در آورد
 • امیدواری توتال برای بازگشت به نفت ایران
 • دفتر آیت الله سیستانی: در دیدار ظریف هیچگونه گفته ای درباره مقامات جمهوری اسلامی به میان نیامد
 • خشم نتانیاهو در سازمان ملل: تحریم و تهدید نظامی علیه ایران را ادامه دهید
 •