به روز شده: ۰۹:۰۳ تهران - جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۲

واکنش بازارهای جهانی به مذاکرات ایران و 5+1 در ژنو

امروز: رصد رسانه ای مذاکرات ژنو که حتی از مدت ها پیش از آغاز رسمی آن شروع شده بود با ورود اعضای شرکت کننده به این شهر به اوج خود رسید.

به گزارش ایرنا، این توجه رسانه ای تا حدی بود که بسیاری از سایت ها و خبرگزاری های جهان بخشی مجزا را به این رخداد اختصاص دادند. خود اعضای شرکت کننده در نشست نیز با انتشار لحظه به لحظه پست هایی در خصوص پیش بینی ها و بعدتر دیدگاه هایشان در خصوص پیشنهادات مطرح شده در جلسه به این موج رسانه ای دامن می زدند، ولی تاثیر این مذاکرات به فضای مجازی و رسانه ای محدود نشد و حتی بازارهای جهانی نیز با آغاز مذاکرات دستخوش تغییر شدند.

به گزارش آفتاب علاوه بر تاثیر مثبت مذاکرات ژنو بر روی بازار داخلی ایران (تا جایی که شاخص بورس ۷۲ هزار واحد افزایش داشت و قیمت طلا به ۹۵ هزار تومان در هر گرم رسید)، این مذاکرات تاثیر فراوانی نیز بر روی بازارهای جهانی داشته است.

به گزارش سایت «مارکت پالس»، قیمت نفت برنت دریای شمال که هفته گذشته و با اوج گرفتن بحران اقتصادی در آمریکا کاهش پیدا کرده بود، با آغاز مذاکرات ژنو و در پی انتظارات مثبت اقتصاددانان از این مذاکرات به ۱۱۰ دلار در هر بشکه رسید.

این سایت در ادامه نوشت: شروع دور تازه مذاکرات در خصوص پرونده هسته ای ایران و احتمال رفع تحریم ها از این کشور که معنی آن ورود دوباره نفت ایران به بازار جهانی خواهد بود، باعث بروز نوسان در قیمت نفت شده است. طی دو سال گذشته و با کاهش میزان صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز تحت تاثیر تحریم ها، عربستان سعودی بازار نفت جهان را در دست گرفته است و هرچند به صورت کمی خلاء حضور ایران را پر کرده است، اما بسیاری از کارشناسان درباره اتکای صرف به نفت این کشور هشدار داده بودند و صرف نظر از کیفیت قابل ملاحظه نفت ایران، حتی پیش بینی می شد که ریاض نتواند مدتی طولانی به مطالبه جهانی پاسخ دهد. در صورتی که نفت ایران مجددا وارد بازار جهانی شود عربستان ناگزیر خواهد بود میزان تولید نفت خود را کاهش دهد.

در این صورت و با ایجاد ثبات نسبی در این بازار، قیمت نفت جهانی ممکن است به کمتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه نیز کاهش پیدا کند.

سایت «بیزنس دِی لایو» نیز با اشاره به تاثیر مذاکرات ژنو بر روی قیمت نفت نوشت: با وجود افزایش امیدها در خصوص نتیجه گیری در این مذاکرات و رفع تحریم ها از ایران، حصول نتیجه ای ایده آل بسیار دشوار خواهد بود. قیمت نفت خام برنت در پایان روز اول مذاکرات در مقایسه با دو نشست گذشته، هشت سنت کمتر و معادل ۱۱۰ دلار در هر بشکه بود. این سایت همچنین در گزارشی ترکیبی از مذاکرات ژنو درباره برنامه هسته ای ایران، همزمان با به اوج رسیدن بحران کنونی آمریکا، اظهار نظر در خصوص آینده نزدیک بازار نفت را زودهنگام و منوط به بعد از ۱۷ اکتبر و جلسه نهایی دولت و کنگره آمریکا برای توافق بر سر بحران سقف بدهی ها دانست. بنا بر این گزارش، در صورت امضای یک توافقنامه و ورود پررنگ شدن دوباره نقش نفت ایران در تامین نیاز بازار جهانی، احتمالا قیمت نفت تا ده درصد در هر بشکه کاهش پیدا خواهد کرد.

سایت رسمی شرکت نفتی «ویلیستون بیسین پترولیوم» (WBP) نیز نوشت: با ادامه روند مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو، ظهور بی ثباتی در قیمت نفت جهانی به اوج خود رسید.

ایران جلسه نخست خود را با ارائه یک ساعته طرح جدید پیشنهادی خود به سایر اعضا آغاز کرد. به گزارش این سایت به نقل از بلومبرگ، مایکل مان سخنگوی اتحادیه اروپا در خصوص این مذاکرات گفت: ما با حسی آمیخته به احتیاط و خوشبینی به اینجا آمده ایم و مصمم هستیم در پایان این جلسات به نتیجه ای مثبت برسیم. مان در ادامه افزود: همه اعضا از ایران انتظار دارند در خصوص درخواست های ارائه شده از سوی ما و حتی خود ایران، همکاری لازم را انجام دهد.

در پایان مساله مهم برای همه، دستیابی به نتیجه است. این سایت در خصوص نوسان قیمت نفت همزمان با مذاکرات ژنو نیز می نویسد: در حال حاضر قیمت نفت جهانی نه تنها تحت تاثیر بحران اقتصادی آمریکا که متاثر از مذاکرات هسته ای ایران نیز هست و همین سبب بروز بی ثباتی در قیمت نفت شده است.

به گزارش WBP قرار است، سازمان اطلاعات انرژی(EIA) به زودی، گزارش هفتگی کامل خود درباره تغییرات بازار نفت خام را منتشر می کند که بدون شک تاثیر فراوانی در بازار جهانی خواد داشت.

گرچه باید منتظر نتیجه نهایی مذاکرات و البته جلسه دموکرات ها و جمهوریخواهان باقی ماند. این سازمان در گزارش هفته گذشته خود اعلام کرد که میزان ذخیره نفت خام آمریکا به ۸.۶ میلیون بشکه رسیده است. این میزان از میزان پیش بینی شده بسیار بالاتر بود و همین سبب کاهش قیمت نفت خام شد.

«گلوبال پست» در مقاله ای با عنوان سقوط نفت تحت تاثیر بحران بودجه آمریکا و مذاکرات هسته ای ایران نوشت: روز سه شنبه و در پی ناکامی دوباره قانون گذران آمریکا برای حل بحران بودجه و همزمان با آغاز مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در کاخ ملل ژنو، قیمت نفت دچار کاهش شد.

شاخص بورس تگزاس ۱.۲ ، لندن ۱.۸ و قیمت معامله نفت بازار نیویورک و برنت دریای شمال، به ترتیب به ۱۰۱ و ۱۰۹ دلار در هر بشکه کاهش پیدا کردند. در حال حاضر توجه بازار سرمایه به شدت معطوف به مذاکرات نهایی در خصوص سقف بدهی و بودجه آمریکا است. هرگونه نتیجه مثبت در این مذاکرات مساوی با افزایش شاخص ها و قیمت نفت خواهد بود.

سایت خبرگزاری «رویترز» در گزارشی که تیتر آن حاکی از تردید این سایت در تاثیر مثبت مذاکرات ژنو بر بازار جهانی بود نوشت که نباید انتظار داشت که آشتی طلبی ایرانی ها موجب تثبیت بازار نفت شود، با این حال، این سایت در ادامه اذعان کرد: بروز نشانه هایی مبنی بر احتمال دستیابی به نتیجه ای مثبت در خصوص پرونده هسته ای ایران و به خصوص غنی سازی اورانیوم این کشور، سبب بروز نگرانی و اشتیاق بخصوص در بین شرکت های نفتی شده است. گرچه با توجه به فشاری که از سوی کنگره آمریکا مبنی بر ضرورت ادامه و حتی تشدید تحریم ها بر روی دولت این کشور وجود دارد، به نظر می رسد بازارهای انرژی نمی توانند انتظار داشته باشند که بزودی و تحت تاثیر رفع این تحریم ها، دستخوش تغییری مثبت شوند. به نظر نمی رسد حتی در صورت همکاری ایران و حصول یک توافق، اعضای کنگره با رفع تحریم ها موافقت کنند. صرف نظر از هرگونه توافقی، اعضای کنگره مصمم هستند تا برای اجتناب از ادامه فعالیت های هسته ای ایران در آینده، نفت باقی مانده ایران را نیز مشمول تحریم کنند.

رویترز همچنین مدعی شد که کندی روند بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی محتمل است. این سایت می نویسد: حتی با وجود رفع تحریم ها، مشارکت ایران در این بازار بسیار دشوار خواهد بود، زیرا با توجه به کاهش استخراج نفت ایران تا مرز یک میلیون بشکه در روز ، بسیاری از چاه های نفت این کشور در حال حاضر بسته شده اند و برای شروع دوباره استخراج از این چاه ها نیازمند زمان و بودجه فراوانی است.

پایگاه اینترنتی «بیزنس رِکوردِر» هم نوشت: قیمت نفت جهانی در پی آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ و انتظارات در خصوص رفع فشار تحریم ها به ۱۱۰ دلار در هر بشکه کاهش یافت. این سایت همچنین با طرح این هشدار که انتظارات از حصول یک توافق و یا حتی در صورت دستیابی به این توافق نباید بالا باشد نوشت: کاهش صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز، حضور این کشور در بازارهای جهانی را کمرنگ تر کرده است و حتی در صورت بازگشت ایران به این چرخه، جلب اعتماد و تعادل بازار از سوی ایران مستلزم زمان و تلاش بسیار زیادی خواهد بود. این سایت همچنین با اشاره به نگرانی جهانی در آستانه فرا رسیدن ۱۷ اکتبر و جلسه نهایی دولت و کنگره آمریکا برای تعیین تکلیف سقف بدهی ها، تاثیر نتیجه آن بر آینده بازار را بسیار مهم ارزیابی کرد.

سایت اینوِز (دروازه سرمایه گذاری) نیز در این خصوص نوشت: قیمت جهانی نفت تحت فشار روز اول مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ قرار گرفت. این سایت با اشاره به اینکه کاهش قیمت نفت خام در حالی صورت گرفت که نتیجه نهایی این مذاکرات در حال حاضر در هاله ای از ابهام قرار دارد نوشت: برای رفع تحریم ها و مشاهده تاثیر آن در آینده در بازار نفت جهانی باید بسیاری از عوامل منطقه ای و داخلی مورد توجه قرار بگیرد. این سایت همچنین نوشت: در حال حاضر عدم توافق بر سر افزایش سقف بدهی در ایالات متحده نیز یکی از عواملی است که بدون شک به ضرر بازار جهانی نفت خواهد بود.

پایگاه خبری روزنامه «وال استریت ژورنال» نیز با اشاره به بحران بدهی آمریکا، تحریم های جهانی ایران، جنگ داخلی سوریه و ظهور پدیده انقلاب های عربی، از این موارد به عنوان تاثیرگذارترین عوامل بر روی قیمت نفت طی در سال ۲۰۱۳ یاد کرد و نوشت: با آغاز مذاکرات ژنو، امیدها برای نتیجه گیری درخصوص پرونده هسته ای ایران افزایش پیدا کرد و تاثیر اولیه خود با کاهش قیمت نفت نشان داد.

این سایت نوشت: هیات آمریکایی به ریاست وندی شرمن امیدوار هستند بتوانند ایران را راضی به کاهش فعالیت های هسته ای بخصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم کنند و ایرانیان نیز قصد دارند علاوه بر رفع تحریم های جهانی، حساب ها و دارایی های مسدود شده خود را آزاد کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نشر نتایج اولیه نظرسنجی درباره نوع رابطه با آمریکا
 • واکنش متفاوت روسیه به مذاکرات ژنو: از مذاکرات آلماتی بهتر بود اما به معنی پیشرفت نیست!
 • بیانیه مشترک ایران و ۱+۵؛ نگاه مثبت به طرح پیشنهادی ایران
 • واکنش وزارت خارجه آمریکا به مذاکرات ژنو: گفتگوها حاوی مباحث واقعی و جزییات کم سابقه بود
 • دیپلمات ایرانی: پروتکل الحاقی بخشی از گام پایانی پیشنهاد ایران است
 • اولین گزارش فیس بوکی ظریف پس از مذاکرات ژنو
 • جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس: با ایران سربلند و دارای تاریخی کهن باید با احترام بالا برخورد کرد
 • یك ماه پس از تشكیل اتاق ایران در امریكا، اتاق متقابل نیز راه‌اندازی می‌شود
 • بیانیه کابینه امنیتی - سیاسی اسرائیل: با هرگونه توافقی که به پایان برنامه هسته‌ای ایران منتهی نشود مخالفیم
 •  
  آخرین اخبار
 • علی دهباشی شایعه‌ی محکومیتش را تکذیب کرد
 • ضربه هایی که دولت روحانی از خودی ها می خورد
 • انتخاب پنج عضو غیر دائم شورای امنیت
 • نامه اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به وزیر کار
 • برگزاری مراسم اولین سالگرد متوفیان کاروان راهیان نور بدون حضور مسئولان کشوری
 • پروژه سینمایی لاله پس از صرف ۶۷ میلیارد ریال از بیت‌المال به حالت تعلیق در آمد
 • وزیر کشور: قطع یارانه ها آغاز شده است/ استانداران ۳۱ استان عوض می‌شوند
 • مداح حدادیان،حسن روحانی را تهدید کرد: فتنه‌گرها به مجلس بروند دودش به چشمتان می‌رود
 • کیانیان حرف مردم را زد
 • علیرضا روشن از دراویش با پایان حبس یکساله آزاد شد
 • باز هم دروغی دیگر
 • فرشاد مومنی: کم‌توجهی اقتصاد‌دانان به مفهوم بازار شرم آور است
 • پیام عید قربان روحانی:اینک نوبت ماست که از خودخواهی ها و سلیقه های فردی بگذریم
 • بدهکاری ۱۸۳ هزار میلیارد تومانی دولت به بخش خصوصی و بانکها
 • ۷۰ درصد نابینایان کشور بیکار هستند/ احمدی نژاد قبل از رفتن به قول خود عمل نکرد
 • روایت دانشجویان دانشگاه تهران از فضای امنیتی دانشگاه در حضور روحانی
 • ممانعت از برگزاری نماز عید قربان اهل سنت در تهران
 • شبی در بازداشتگاه نیروی انتظامی؛ افشای گوشه ای وضعیت تکان دهنده بازداشتگاههای کشور
 • هاشمی خطاب به رسانه ضرغامی: مردم ایران امروز آگاه شده اند و عقل خود را دست جعبه ای که سانسور می کند نمی دهند
 • رفع حصر خانگی و رهایی حصرشدگان؛ بخشش مجرمان یا احقاق حق مظلومان؟
 •