به روز شده: ۱۹:۱۹ تهران - جمعه ۵ مهر ۱۳۹۲

جواد ظریف: مذاکرات سازنده بود/ با جان کری گفت و گوی کوتاهی داشتم

امروز: ظریف با بیان این که مذاکرات ایران و ۱+۵ سازنده بود، گفت که ملاقات کوتاهی در حاشیه این نشست با جان کری، وزیر خارجه آمریکا داشته است. در همین حال جان کری گفت که از لحن مثبت جدید ایران در مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی‌اش خشنود است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدارش با وزیران خارجه عضو ۱+۵ و مذاکرات با آن‌ها در نشست مطبوعاتی کوتاهی خاطرنشان کرد در این نشست بر ضرورت رفع نگرانی‌ها و احقاق حقوق مردم ایران تاکید کردیم.

او افزود: دیدگاه رهبری مبنی بر حرمت استفاده از سلاح کشتار جمعی مورد تاکیدمان قرار گرفت و امیدواریم با برخورد مثبت همه طرف‌ها شاهد شکل‌گیری راه‌حل مورد قبول دو طرف باشیم تا بتوانیم کار را به پیش ببریم و پرونده هسته‌یی ایران به زودی حل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد دیدارش با وزیر خارجه آمریکا گفت: گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم که در دیدارهای بین‌المللی انجام این گفت‌وگوها و دیدارها معمول است و در آن بر ضرورت و اهتمام ویژه برای رسیدن به راه‌حل تاکید کردیم و انتظار می‌رود که بتواند مناقشات را در زمان مناسب حل کند.

ظریف با بیان اینکه تاکید کردیم که ما به تعهداتمان پایبند هستیم، افزود: آمریکایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند و به دنبال راه‌حل باشند و در سیاست خارجی خود از هوشیاری و آینده‌نگری استفاده کرده و حقوق مردم ایران را در نظر بگیرند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: جان کری در این نشست از عزم اوباما برای پایان دادن به مساله هسته‌یی ایران سخن گفت.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم این حرف‌های مثبت را که در این مذاکرات شنیده شد، با دقت و هوشیاری در آینده به پیش ببریم و زمینه را برای حل مشکلات ایران فراهم کنیم.

ظریف تاکید کرد: تحریم‌ها باید به تدریج که جلو می‌رویم رفع شود و در قدم آخر همه تحریم‌ها به طور کامل چه تحریم‌های یک جانبه، چه تحریم‌های چند جانبه لغو شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که نشست ژنو در سطح وزیران خارجه کشورها خواهد بود؟ گفت: خانم اشتون در این نشست حضور خواهد داشت این که چه کسی به نمایندگی از شش کشور حضور داشته باشد را نمی‌دانیم.

در همین حال، وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات هسته‌یی در نیویورک گفت که از لحن مثبت جدید ایران در مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی‌اش خشنود است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال گفت که یک دیدار با محمد‌جواد ظریف، وزیرخارجه ایران نمی‌تواند نگرانی‌های بین‌المللی درباره اهداف هسته‌یی ایران را رفع کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از جان کری روز پنجشنبه گزارش داد: " ایران باید تمایلش به شفاف‌سازی درباره برنامه هسته‌یی‌اش را با اعمالش نشان دهد."


اولین تصویر از مذاکرات امروز ۵+۱ و ایران؛ ظریف و کری در کنار هم/ هیگ: شروع خوبی بود

دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران در قالب نشست وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ به پایان رسید و قرار شد ۱۵ و ۱۶ اکتبر ۱+۵ در ژنو با ایران ملاقات کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که اشتون اعلام کرد که قدرت‌های جهانی برای برگزاری مذاکرات هسته‌یی اساسی در تاریخ (۲۳ و۲۴ مهر) ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو به توافق رسیدند.

به گزارش بی‌بی‌سی پس از این جلسه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: شروع خوبی بود ولی هنوز زود است که آن را یک پیشرفت عمده بخوانیم.

این دیدار در نیویورک، نخستین دیدار همتایان ایرانی و آمریکایی در این سطح درباره ایران پس از قطع رابطه است.

طبق تصاویری که از محل مذاکرات ۱+۵ و پیش از آغاز جلسه رسیده، هیئت ایرانی و هیئت آمریکایی در گوشه میز و کنار یکدیگر نشسته‌اند.
به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل مذاکرات، ابتدای جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا وارد این تالار شد و دقایقی پس از او همتای ایرانی‌اش، محمد جواد ظریف نیز به جمع پیوست.

ساعاتی پیش از آغاز این مذاکرات، مقامات آمریکایی گفتند جان کری وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی همتای چینی خود دیدار و موافقت او را جلب کرده تا خواستار واکنش مثبت ایران به پیشنهاد ۱+۵ در مورد برنامه هسته ای شوند.
به گفته مقامات آمریکایی "هم آمریکا هم چین از ایران می‌خواهند که با ۱+۵ همکاری کند و به پیشنهادی که در مقابل آنها قرار دارد واکنش مثبتی نشان دهد."

در عین جی کارنی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است این یک جلسه مقدماتی است و قرار نیست فقط در قالب همین جلسه، پیشرفت قابل‌توجهی حاصل شود.

آمریکا می‌گوید این جلسه، گامی برای آزمودن جدیت ایران در در تعامل با آمریکا و غرب است.

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل مذاکرات، می‌گوید احتمال نمی‌رود پیشنهاد تازه‌ای به ایران ارائه شود و پیش‌بینی می‌شود بر پیشنهادهای قبلی تاکید شود.

پیش‌تر گروه ۱+۵ از ایران خواسته تا تولید و ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد را متوقف و تاسیسات غنی سازی فردو را تعطیل کند و در عوض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران سبک‌تر شوند.

جان کری روز پنج‌شنبه چهارم مهر پیش از این دیدار گفته بود منتظر یک "ملاقات خوب" است اما درباره اینکه ایران باید چه واکنشی نشان دهد که حاکی از عزم جدی این کشور در باره برنامه هسته‌ای خود باشد اظهار نظر نکرد.
کارشناسان معتقدند اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که دولت آقای اوباما به رویکرد متفاوت حسن روحانی رییس جمهور ایران واکنش محتاطانه‌ای نشان داده و قصد ندارند به ایران امتیاز دهد مگر آنکه این کشور اقدامی واقعی انجام دهد که نشانگر تغییر رویه در برنامه هسته‌ایش باشد.

به نظر این تحلیلگران در حالیکه آقای روحانی در پی آن است که تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران لغو یا سبکتر شوند، جان کری سعی کرده تا پیش از دیدار با آقای ظریف حمایت جامعه جهانی را جلب کند تا از موضعی محکمتر گفتگو کند و فشار را بر ایران -علیرغم دیپلماسی مثبت آقای روحانی- حفظ کند.

مارک فیتزپاتریک تحلیلگر سیاسی و کارشناس خلع سلاح معتقد است با وجود جو مثبت تاکنون اتفاق قابل توجهی نیفتاده و "بعید است دو کشوری که این همه از هم فاصله دارند در دیداری کوتاه بتوانند به توافقی قابل توجه دست پیدا کنند."

دیدار محمد جواد ظریف با جان کری بلندپایه ترین دیدار مقامات ایران و آمریکا در شش سال گذشته است.

جیمز رینولدز، خبرنگار بی‌بی‌سی در امور ایران، معتقد است که مذاکرات هسته ای تاکنون در ژنو، استانبول، بغداد، مسکو و آلماتی نتیجه‌ای دربر نداشته و بیشتر از آنکه گفتگو باشد شبیه این بوده که هر طرف فقط حرف خود را زده است.
اما تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تغییر کرده و این امید وجود دارد تا در این مذاکرات گشایش حاصل شود وگرنه به گفته مارک فیتزپاتریک "گزینه نظامی دوباره روی میز قرار خواهد گرفت."

یک روز پیش رییس جمهور ایران به رسانه‌های آمریکایی گفته بود "هرچه زودتر به این توافق برسیم، برای همه بهتر است. اگر بشود سه ماهه به این نتیجه رسید که این ترجیح ایران است. اما شش ماه هم خوب است. به‌هر‌حال حرف همین چند ماه آینده است؛ نه چند سال."

آقای روحانی به روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گفت: "تنها راه گام‌برداشتن به سمت حل این پرونده این است که زمان‌بندی به مذاکرات اضافه شود و مذاکرات هم کوتاه باشد.


گزارش فیسبوکی ظریف پیش از مذاکرات هسته ای

بسیار پوزش می خواهم از اینکه دو سه روز گذشته فرصت نکردم خدمت شما گزارش دهم. هم اکنون ساعت ۶ صبح پنجشنبه است که می خواهم فعلا یک گزارش اجمالی و کوتاهی تقدیم کنم و شاید شنبه یا یکشنبه آینده فرصت کنم مفصل تر بنویسم.
ملاقات ها: امسال همه می خواهند با ایران ملاقات کنند. لذا ملاقات های دکتر روحانی و بنده به صورت فشرده ادامه داشته است. بسیاری از درخواست ملاقات ها را به دلیل نداشتن وقت نتوانسته ایم تنظیم کنیم. حتی بعضی وقت ها علیرغم اصرار خودم و تمایل رییس جمهور محترم برای شرکت در همه ملاقات های ایشان مجبور می شویم ملاقات های همزمان داشته باشیم و من از شرکت در برنامه ایشان محروم می شوم. تقریبا با همه کشورهای مهم و تاثیرگذار دیدار کرده ایم و امروز و فردا دیدارها ادامه دارد.

سخنرانی: سخنرانی رییس محترم جمهور در مجمع عمومی با استقبال سیاسی و مطبوعاتی مواجه شده است. نه تنها امسال اسراییل تنها ماند و هیچکس اجلاس را ترک نکرد، بلکه در همه ملاقات ها و گفتگوهای رسمی و غیررسمی، همه کشورهای غربی و درحال توسعه سخنرانی رییس جمهور را نقطه عطفی دانستند.

در سخنرانی امسال، ضمن حمایت قاطع از مردم فلسطین (تقریبا ۹۵ درصد سخنرانان به موضوعاتی مثل سوریه و فلسطین در سخنرانی خود می پردازند) و حتی اشاره به آپارتاید در توصیف نحوه برخورد با فلسطینیان، اجازه ندادیم که اسراییل بتواند با سوء استفاده از برخی حرف ها و مظلوم نمایی، از دیگر کشورها باج خواهی کند. اسراییل پس از ۸ سال باردیگر در مجمع عمومی منزوی شد. نه تنها کسی اجلاس را ترک نکرد، بلکه بسیاری از روسای هیئت ها درست قبل از سخنرانی به سالن اجلاس آمدند و پس از پایان آن رفتند.

همانطور که در مجلس هم گفتم توانمندی ایران در هم افزایی آرمان ها و منافع ملی است و نه در تقابل و یا تزاحم آنها. این اعتدال در مفاهیم و بیان دیدگاه ها، به صورت حساب شده و هدفمند در سخنرانی دکتر روحانی لحاظ شده بود و به همین دلیل سخنرانی ضمن حفظ مواضع اصولی کشور، نشان دادن خودباوری مردم و مسئولین و ارائه یک دیدگاه جهانی متفاوت، تحریک آمیز نبود.

امروز هم رییس جمهور در مجمع عمومی در مورد خلع سلاح هسته ای سخنرانی خواهند کرد. این سخنرانی به عنوان رییس جنبش عدم تعهد ارائه می شود و موضع مشترک همه اعضاست و لذا روی کلمه به کلمه آن در چندین جلسه عدم تعهد مذاکره شده است. به عبارت دیگر، در نگارش این سخنرانی علاوه بر نمایندگان ایران بیش از صد نمایندگی دیگر مشارکت کرده اند.

۱+۵: امروز مذاکرات ۱+۵ و ایران برای اولین بار در ۸ سال گذشته، درسطح وزرای خارجه تشکیل می شوذ. این یک شروع است، که برای نشان دادن اراده سیاسی برای حرکت به سمت حل موضوع همزمان با مجمع عمومی تشکیل می شود. اما وزرای ۱+۵ هم مثل بنده برنامه های فشرده ای دارند و لذا نمی توان توقع داشت که این جلسه طولانی باشد و یا مذاکرات در این جلسه به نتیجه برسد. از همین حالا جلسه بعدی برای اواخر مهر در مقر اروپایی ملل متحد در ژنو برنامه ریزی شده است. به هرحال به لطف پروردگار و با دعای شما خوبان امیدوارم شروع خوبی برای رسیدن به یک راه حل جامع باشد و نتیجه آن انشاءالله سربلندی کشور و رفاه مردم.

بازهم عذر می خواهم که پس از چند روز تأخیر، باید زود از خدمت شما مرخص شوم. دیشب تا ساعت ۱۱ با اعضای مهم اندیشکده های آمریکا دیدار داشتیم که حضور رییس جمهور در بخشی از آن در تصحیح دیدگاه های نخبگان موثر آمریکایی بسیار مثبت بود. الآن هم ساعت ۲۰ دقیقه به ۷ است و من ساعت ۷ و ربع با یکی از ایرانیان برجسته که رییس یکی از دانشکده های مهم آمریکاست دیدار دارم. از ساعت ۸ هم ملاقات با وزرا شروع می شود.
خدانگهدار همه شما و چشم انتظار دعای خیر شما خوبان-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حسن روحانی: کسی حق ندارد ایرانی را از بوی وطن محروم کند
 • گزارش جواد ظریف از جلسه نیم ساعته با جان کری
 • حسین کاظم پور نماینده ایران در اوپک شد
 • وزیر امور خارجه روسیه: مذاکرات اتمی ایران به نتیجه برسد، تحریم‌ها باید لغو شود
 • جواد ظریف: اسراییل پس از ۸ سال دوباره در سازمان ملل منزوی شد
 • آیت الله خامنه ای: می توانست وضعی وجود داشت که حتی با آمریکا روابط دوستانه داشته باشیم
 • وزیر امور خارجه: آماده مذاکرات مستقیم و جدی هستیم
 • بازتاب یک سخنرانی؛ روحانی بیش از هر چیز از " ایران " گفت
 • آمریکا بخشی از تحریم‌های ایران در فعالیت‌های زیست‌محیطی غیردولتی را لغو کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • نامه دانشجویان محروم از تحصیل و ستاره دار به جعفر توفیقی: برای رفع کامل تبعیض آموزشی تلاش کنید
 • مهدی کروبی نمونه یک مبارز و آزادی خواه است
 • پیشنهاد وزیر صنایع به خودروسازان: از شرکای خارجی خود برای بازگشت به ایران دعوت کنند
 • سیدحسن خمینی: دین را کاریکاتوری کرده ایم، می خواهیم هدایت کنیم اما بلد نیستیم
 • گلایه مریم شفیع پور از وضعیت وخیم جسمی در اولین دیدار با خانواده
 • وزیر راه و شهرسازی: اکثر بانک‌ها در وضعیت قرمز هستند
 • درگذشت ایمان ابراهیم بای سلامی، خبرنگار مجلس
 • جایگزینی سردار وحیدی به جای دریابان شمخانی در مرکز تحقیقات راهبردی
 • فیگارو: جذابیت روحانی اسراییل را نگران می‌کند
 • تصویب مقررات ملی خانه سبز
 • صدور دستور همکاری برای تحقیق‌ و تفحص از تامین‌اجتماعی
 • افزایش ۴۰۰ درصدی لوازم خانگی قیمت در یکسال
 • حیمدرضا جلایی پور: باید دکان هایی که به نام میراث دفاع مقدس ساخته اند بسته شود
 • حسن روحانی: تضمین واقعی خلع سلاح، نابودی کامل سلاح های هسته ای
 • یک گفت و گوی صمیمی با فرزند شهید همت: ایشان همچون دیگر شهدا ، در کلام و اعمالش صداقت داشت
 • پروفسور هاشم پسران در میان برندگان احتمالی نوبل ۲۰۱۳
 • حسن روحانی: هر نوع قطع رابطه، فقط توهمات و فاصله‌ها را بیشتر می‌کند/ توسعه روابط ایران با غرب به اعتمادسازی کمک می‌کند
 • درخواست رفع حصر میرحسین، رهنورد و کروبی توسط خانواده های ایثارگران و شهدا
 • چیت چیان: نجات دریاچه ارومیه به یکباره امکانپذیر نیست
 • هاشمی رفسنجانی: پرهیز از افراط سرمایه گذاری های خارجی را جذب می کند
 •