به روز شده: ۰۸:۰۶ تهران - پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۲

دهها اقتصاد‌دان، فعال رسانه ای و حقوقدان ایرانی، خواستار حمایت جهانی از جنبش ضد تحریم ایران شدند

امروز: در تداوم جنبش ضد تحریم، دهها اقتصاددان، حقوقدان شاخص و همچنین سردبیران و مدیررسانه‌های مطرح ایران در بیانیه ای خطاب به همكاران خود در جهان خواستار حمایت آنها از جنبش ضد تحریم در ایران شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در بخشی از این بیانیه که به امضای 82 اقتصاددان، 34 حقوقدان شاخص و 41 سردبیر و مدیررسانه‌های مطرح ایران رسیده، آمده است:« انتظار ما از نخبگان جهان و به‌ویژه اقتصاددانان، حقوقدانان روزنامه نگاران برجسته این است که با پشتیبانی از نهضت صلح‌طلبانه و انسانی ضدتحریم، سیاستمداران کشور‌های متبوع خود را به برداشتن گام نخست برای حل ابتکارآمیز و موثر این مناقشه دشوار ترغیب کنند.»

متن كامل این بیانیه به این شرح است:
همکاران ارجمند
انگیزه ما از نوشتن این نامه، هشدار نسبت به آثار مخرب تحریم‌های تجاری و مالی علیه مردم ایران است. این تحریم‌ها نه تنها کمکی به صلح‌آمیزتر شدن روابط بین‌المللی نمی‌کند، بلکه با آثار فاجعه‌بار انسانی خود بر تیرگی روابط‌ می‌افزاید.
ایالات‌متحده آمریکا و متحدان اروپایی‌اش اهداف تحریم‌های تجاری و مالی علیه ایران را کنترل و شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرده‌اند.
جدای از آنکه محتوای موضوع مورد مناقشه به‌طور جداگانه نیازمند انجام بررسی‌های فنی بوده و از صلاحیت امضاکنندگان این نامه خارج است، وسایل به‌کار گرفته شده برای نیل به این اهداف از جهات زیر مورد انتقاد ما است:
محروم کردن شهروندان ایرانی از تجارت آزاد ناقض حقوق اولیه انسانی آنها است. به گروگان گرفتن نیاز‌های اولیه حیاتی ایرانیان از جمله کودکان، سالخوردگان، بیماران و بسیاری دیگر از گروه‌های آسیب‌پذیر که به دلیل توقف نقل و انتقال وجوه و حمل کالا به وجود آمده و وارد آوردن لطمات «قطعی» جبران‌ناپذیر انسانی به مردم، در مقابل آسیب «احتمالی» بررسی نشده مورد ادعا، از نظر وجدان بشری به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست.
ادامه وضع موجود مطمئنا فجایع انسانی بزرگی را در پی خواهد داشت که بدون تردید، آیندگان پیامد‌های ناگوار آن را بر دولت‌های به‌کارگیرنده این تحریم‌ها نخواهند بخشید. ذکر کامل همه موارد در این نامه کوتاه امکان‌پذیر نیست و تنها‌ می‌توان به آسیب‌های گسترده‌ای اشاره کرد که در چند ماه اخیر متوجه عمل‌های جراحی در بیمارستان‌ها و تامین دارو برای بیماری‌های خاص شده است.
در جهان امروز که حجم اقتصاد جهانی بسیار بزرگ شده و مسیر‌های متعدد دسترسی به بازار‌های مختلف برقرار است، اعمال تحریم‌های اقتصادی منجر به گسترش اقتصاد غیر‌رسمی، دور شدن از شفافیت، توسعه فساد و تخصیص ناسالم و ناعادلانه منابع‌ می‌شود که در مغایرت با روند تحولات جهانی در جهت شفافیت، پاسخگویی، حکمروایی مطلوب، دسترسی آزاد و عادلانه به منابع و اطلاعات است. تحریم‌ها در عمل، مشوق عدم‌تبعیت از قوانین بین‌المللی است و رانت جویی و فساد را جایگزین کارآفرینی و تجارت منصفانه‌ می‌کند و موجب سرایت اقتصاد غیررسمی به کشورهای دیگر‌ می‌شود.
تجربه حداقل یک سال گذشته نشان‌ می‌دهد که حتی بسیاری از بنگاه‌های طرف تجاری با ایران به جای ترک معامله، به روش‌های غیر‌رسمی متوسل شده‌اند و شاید برای سالیان طولانی نتوان این پدیده نادرست را از دامن اقتصاد منطقه و حوزه‌های فراتر از آن پاک کرد.
نگاهی تاریخی به تحریم‌های گذشته نشان‌ می‌دهد که در اکثر موارد، کشورهای اعمال‌کننده تحریم به اهداف خود دست پیدا نکرده‌اند و در موارد زیادی، نتیجه نهایی بروز درگیری‌های نظامی و فجایع بزرگ انسانی بوده است.
در شرایط فعلی که کشور‌های خاورمیانه یکی از نا‌آرام‌ترین دوران‌های تاریخ خود را سپری‌ می‌کنند، چه عقلانیتی در تکرار این تجربه تلخ نهفته است و این تحریم‌ها چگونه‌ می‌تواند به صلح جهانی کمک کند؟
سابقه تاریخی ایران نشان‌دهنده این واقعیت تحسین‌انگیز است که مردم این سرزمین همواره صلح‌طلب بوده و به هر گونه زورگویی و اجحاف واکنش نشان داده‌اند. اشتباه بزرگ تحریم‌کنندگان، حداقل در مورد ایران، جدای از واقعیت‌های جهانی ذکر شده، این است که با اتخاذ رویکردی تخاصم‌آمیز با مردم، ظرفیت تمدنی و فرهنگی این کشور را در حل مساله خود نادیده گرفته‌اند.
شرایط به‌وجود‌آمده در پی انتخابات 24 خرداد سال‌جاری، فرصتی استثنایی برای دولت‌های تحریم‌کننده ایران به‌وجود آورده تا با تغییر رویکرد و به‌کارگیری اقداماتی صلح‌آمیز و نوآورانه، بتوانند به مردم این کشور و منطقه آرامش بخشیده و با پیشقدم شدن در برداشتن تحریم‌ها، فرآیند متفاوت و سازنده‌ای در حل مناقشات بین‌المللی پایه‌گذاری کنند.
انتظار ما از نخبگان جهان و به‌ویژه اقتصاددانان، حقوقدانان و روزنامه نگاران برجسته این است که با پشتیبانی از نهضت صلح‌طلبانه و انسانی ضدتحریم، سیاستمداران کشور‌های متبوع خود را به برداشتن گام نخست برای حل ابتکارآمیز و موثر این مناقشه دشوار ترغیب کنند.

لیست امضاکنندگان:
اقتصاددانان:
سعید اسلامی بیدگلی، زهرا افشاری، محمد اکبرپور، صادق بختیاری، لطفعلی بخشی، حمیدرضا برادران شرکاء، شهزاد برومند، حمید بوستانی، محمدمهدی بهکیش، یوسف پادگانه، هاشم پسران، آرزو ترشابی، مهدی تکیه، پویا جبل‌عاملی، اسفندیار جهانگرد، مرتضی چینی‌چیان، نادر حبیبی، سیدصفدر حسینی، حسن حکیمی، انیاشار حیدری، محمود ختایی، میلاد خطیب شهیدی، جعفر خیرخواهان، علی دادپی، حسن درگاهی، علی دینی ترکمانی، حسین راغفر، محمد حسین رحمتی، محسن رنانی، مسعود روغنی زنجانی، عبدالحسین ساسان، مهران سپهری، مهرداد سپهوند، محمد ستاری‌فر، غلامرضا سلامی، داوود سوری، عباس شاکری، مصطفی شریف، جواد صالحی اصفهانی، هادی صالحی اصفهانی، هایده صالحی اصفهانی، حسن طائی، محمد طبیبی، کمیل طیبی، جعفر عبادی‌، حسین عباسی، حسین عبده‌تبریزی، احمد عزیزی، مهدی عسلی، پرویز عقیلی، موسی غنی‌نژاد، سیدفرشاد فاطمی، یحیی فتحی، حسن فرازمند، غلامعلی فرجادی، محمدحسن فطرس، علی قنبری، زهرا کریمی، محمدولی کیانمهر، احمد مجتهد، کامران محرابیان، وحید محمودی، محمدعلی مرادی، سمیه مردانه، محسن مسرت، علینقی مشایخی، سعید مشیری، علی مقدسی، محمد هادی مهدویان، نظام‌الدین ملك آرایی، امیرهوشنگ مهریار، احمد میدری، محمدرضا میرحسینی، مهدی میرزادی جهرمی، حجت‌الله میرزایی، کامران ندری، فرهاد نیلی، مسعود نیلی، شاپور ولی، بهروز هادی زنوز، ابوالقاسم هاشمی، کوثر یوسفی
حقوقدانان
1- محمود آموزگار
2- بهشید ارفع‌نیا
3- نوابه اسپهبدی
4- میترا اسکویی
5- هادی اسماعیل‌زاده
6- ایرج افتخاری
7- عیسی امینی
8- محمدرضا بنی صدر
9- پرویز تابشیان
10-رضا تمدن
11-احمد جاوید تاش
12-حمید جنتی
13-سید محمد جندقی کرمانی پور
14-سعید دهقان
15-امیر رئیسیان
16-ناصر ریاضی
17-اکبر سردار زاده
18-انسیه سید صدر
19-علیرضا شجاع
20-مصطفی شریعت
21-مرتضی شهبازی نیا
22-محمود صادقی
23-بیژن صدیق
24-سنجر فخری
25-عباس کریمی
26- بهمن کشاورز
27- نوش آفرین مجدزاده خاندانی
28- محسن محبی
29- رضا معتمدی
30- شاپور منوچهری
31- مانوش منوچهری
32- محمدحسین نصیری کهنمویی
33- ماجد وثوقی
34- سیدحامد هاشمی
مدیران و سردبیران رسانه‌ها
1- حمیدرضا ابک
2- محسن افشاری
3- امیرعلی امیری
4- عمادالدین باقی
5- علیرضا بختیاری
6- محمدجواد بربریان
7- بهروز بهزادی
8- سعید پورعزیزی
9- محمدصادق جنان‌صفت
10-بزرگمهر حسین‌پور
11-الیاس حضرتی
12-مسعود حیدری
13-علیرضا خانی
14-رضا خجسته رحیمی
15-قاسم خرمی
16-محمدحسین خوشوقت
17-سید محمود دعایی
18-جواد دلیری
19-محمد رحمانیان
20-محمدرضا سعدی
21-سید جواد سیدپور
22-فواد صادقی
23-علی صالح‌آبادی
24-حیدر ضیغمی
25-محمد طاهری
26-عباس عبدی
27-فریدون عموزاده خلیلی
28-مصطفی فقیهی
29-خسرو قدیری
30-محمد قوچانی
31-مهران كرمی
32-سعید لیلاز
33-جعفر محمدی
34-داود محمدی
35-مسیح مهاجری
36-علی میرزاخانی
37- سجاد نوروزی
38-كسری نوری
39-محمد نوین
40--سیف‌الله یزدانی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • درخواست خانواده امیر حکمتی از نماینده آمریکا در سازمان ملل برای کمک به آزادی وی
 • اشپیگل: ایران حاضر است در قبال لغو تحریم‌ها فعالیت فردو را تعلیق کند
 • رییس انجمن جامعه متخصصان داخلی ایران: بازرگانان چینی و هندی اجناس تقلبی وارد كشور می‌کنند
 • وزیر امور خارجه: نامه اوباما درباره سوریه نبود
 • حسین موسویان: مجوز مذاکره با آمریکا در دست روحانی است
 • تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و ۱۷ شرکت وابسته لغو شد
 • رییس اداره ایدز وزارت بهداشت: بیش از ۵۰ هزار ایرانی از ابتلای خود به ایدز خبر ندارند
 • استقبال ایران از پیوستن سوریه به کنوانسیون سلاح های شیمیایی
 • مبادله پیام بین روسای جمهوری ایران و آمریکا
 •  
  آخرین اخبار
 • اعتراض سایت احمد توکلی به فعالیت رسانه‌ای سپاه
 • نرخ سکه به قیمت شهریور ۹۱ بازگشت
 • نشانه هایی از پایان رقابت سپاه با بخش خصوصی: در پروژه های کمتر از ۱۰۰ میلیارد وارد نمی شویم
 • محمد ستاری فر مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد
 • نشانه گیری خودروهای چینی به سوی ناوگان تاکسیرانی کشور
 • حسن روحانی: برای توافق بر سر پرونده هسته‌ای اختيارات تام دارم
 • کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران: حسن روحانی پیش از سفر به سازمان ملل متحد برای آزادی زندانیان سیاسی اقدام کند
 • یک کار‌شناس تامین اجتماعی: دولت بابت یارانه حق بیمه ۶۰ هزار هنرمند و روزنامه‌ نگاربالغ بر ۲۰۰ ملیارد تومان به سازمان تامین اجتاعی بدهکار است
 • وزیر اطلاعات: درباره حضور دولتی هایی که در 88 نقش داشتند در آینده مفصل توضیح می دهم
 • رييس سازمان انرژي اتمی ایران: در ماه هاي آينده شاهد گشايش در موضوع هسته اي خواهيم بود/تعطيلي سايت فردو به شدت تكذيب مي شود
 • سید محمد خاتمی: فضایی که باز شده بسته نشود/جامعه مدنی نخواهیم داشت، مگر این‌که حکومت‌ها حکومت‌های غیر جبار، غیر دیکتاتور و غیر مستبد باشند
 • بازداشت تعدادی از مدیران دولتی استان فارس
 • فرهاد دانشجو برکنار شد/ میرزاده سرپرست دانشگاه آزاد شد
 • آزادی هفت زندانی سیاسی زن از زندان اوین
 • عرب سرخی، امین زاده، میرطاهر موسوی و نسرین ستوده آزاد شدند
 • تبرئه برادران کردپور از اتهام های تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری
 • حسین مرعشی: به تقلب و تخلف در سال ۸۸ معتقدم
 • عارف: دولت زمینه حضور جدی نهادهای مدنی در حکمرانی را فراهم کند
 • دادگاه فدرال آمريکا دستور ضبط و فروش ساختمان بنياد علوی در نيويورک را داد
 • حاکم شرع کردستان خواستار آزادی زندانیان اهل سنت شد
 •